δεν αναγνωριζει την μια ραμ απο τις 2..

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
basilispap

Δημοσίευση από basilispap » 25 Ιούλ 2010 22:32

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με τις ραμ..
κατ'αρχην διαβασα και προηγουμενα παρομοια θεματα αλλα κανενα δεν ειναι ακριβως ιδιο με το δικο μου προβλημα..
βρηκα 2 μνημες ραμ απο 1GB η καθε μια στα 400mhz ddr1 οπως η παλια που ειχα και ηταν 512mb..η μητρικη μου (Gigabyte 8S648FX-RZ ) παιρνει μεχρι 3gb..τις εβαλα και τις 2 τις κανουριες χωρις την παλια αλλα αναγνωριζει μονο την μια στα bios και στα windows..στο pcwizard ομως βλεπει και τις 2 μνημες και γραφει 2048..
αρχισα να δοκιμαζω τις μνημες στις θυρες για να δω αν εχουν προβλημα..τις εβαλα στην θεση 1 και 3 και ο υπολογιστης δεν ανοιγε και εκανε ενα συνεχομενο μπιπ..για την ακριβεια δεν ανοιγε η οθονη..εβαλα την μια μονη της δεν δουλευε..εβαλα την αλλη μονη της δεν δουλευε..εβαλα ξανα την παλια εκει που ηταν μονη της δεν δουλευε..καποια στιγμη καταφερα να μπω στα windows και τωρα εχω παλι μεσα τις 2 καινουριες δλδ 2gb αλλα αναγνωρισει μονο την μια..
μπορει να μου πει καποιος τι γινεται??
μπορω καπως να αναγνωρισω και την 2η μνημη??
ευχαριστω..

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιούλ 2010 22:55

Κάνε update στο bios για σιγουριά (θέλει αρκετή προσοχή αυτό). Τελευταία ver. F8 22/08/2005 >> http://goo.gl/R1BJ

Προσοχή στο κούμπωμα.... μήπως υπάρχουν σκόνες?... είναι τα άκρα των ram που κουμπώνουν πεντακάθαρα?
Δοκίμασε κουμπώνοντας την μία, κάνε εκκίνηση και μετά στην ίδια θέση βάλε την άλλη.
Μετά ξεκίνα τις δοκιμές με τίς δύο ταυτόχρονα. Να σιγουρευτείς εάν κάποια δεν λειτουργεί.
Εάν έχεις δυνατότητα δοκίμασε τις ram και άλλο pc.

Σχετικό support site (ελληνικό) >> http://www.gigabyte.com.gr/products/mb/ ... fx-rz.html

Κοιτώντας τη φωτο της m/b δεν βλέπω κάτι παράξενο για επισήμανση

Εικόνα

basilispap

Δημοσίευση από basilispap » 25 Ιούλ 2010 23:08

θα προσπαθησω να τις δοκιμασω και αλλου αν και δεν εχω καποιον με ddr αλλα ομως γιατι στο pcwizard τις βλεπει και τις 2..αρα δεν εχει προβληαμ η ραμ..και αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οταν τις αλλαζα θεσεις δεν μπορουσα να το ανοιξω ουτε με την παλια..μετα απο πολυ πεδεμα καταφερα να το ανοιξω..δεν ανοιγε ουτε με ασφαλη λειτουργια ουτε με κανομικη εκκινηση..εκανε μονο ρεσταρτ..θα προσπαθησω να κανω update στα bios αν και το φοβαμαι το θεμα..

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 00:00

Από το manual (down link εδώ >> http://goo.gl/SDRp ) σχετικά με τις ram τα μόνα σημεία που εντόπισα ..
Επιπλέον προσοχή στα volts που τροφοδοτείται η ram

Εικόνα
Εικόνα

Για το update του bios, είδα ότι το αρχείο είναι .exe. Άρα μάλλον 'το κάνει μόνο του'.
Ίσως να υπάρχει και live update...(με επιφύλαξη το λέω, επειδή όλοι πλέον οι κατασκευαστές αυτό κάνουν)

basilispap

Δημοσίευση από basilispap » 26 Ιούλ 2010 13:05

με τα βολτ δηλαδη τι μπορει να παιζει??..ειναι 2.6 οι καρτες αλλα και η παλια 2.6 ειναι..

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 16:36

Να το κατεβάσεις στα 2.5V .
Το manual αναφέρει ρητώς ότι δεν υποστηρίζονται (επί λέξει "SUPPORTS ONLY 2.5V DDR SDRAM" ... ίσως από αυτό να προκύπτει το πρόβλημα.
Εάν υπολειτουργούν οι ram με αυτή τη ρύθμιση, τότε δεν κάνουν, χρειάζεσαι άλλες (!!)

basilispap

Δημοσίευση από basilispap » 26 Ιούλ 2010 19:00

οκ θα το αλλαξω..δεν νομιζω να ειναι απο αυτο βεβαια..
σε ευχαριστω παντως..

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης