IP-Conflict (LAN)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2010 11:05

Πολύ καλή σας μέρα :D :D
Πριν κάποιον καιρό αντιμετώπισα στην εταιρεία, όπου δουλεύω, 'μυστηριώδεις' περιπτώσεις περιορισμένης πρόσβασης κάποιων (όχι πάντα των ίδιων) clients στο δίκτυό μας.
Υποψιάστηκα τα Vista Home Premium που είχαν αρκετοί από αυτούς, μέχρι που παρουσιάστηκε το πρόβλημα και σε XP Prof.
Υποψιάστηκα υλικό (κάρτα, καλωδίωση κλπ) μέχρι που είδα ότι ο καθένας απ'αυτούς έβλεπε (την ώρα εκείνη -του προβλήματος-) κάποια συκεκριμένη Workgroup στην οποία ανήκει. Άρα δίκτυο υπήρχε, έστω και περιορισμένο!
Επίσης σε κάποια στιγμή προσπαθώντας τους όποιους Software-τρόπους επανασύνδεσης, μού παρουσιάστηκε η 'λαμπροτάτη και κατατοπιστικοτάτη' ένδειξη "there is an IP conflict..."!
Επειδή όμως δεν έχω δηλώσει -ευτυχώς- ειδήμων σε δίκτυα, Internet, κλπ στην Εταιρεία, κάλεσαν και ήρθε ο Τεχνικός... Ο οποίος ανακαλύπτει ότι όλοι οι προβληματικοί clients είτε είναι Dell 'Studio Hybrid 140g' (με δύο κάρτες δικτύου on-board, μία ασύρματη και μία ενσύρματη), είτε είναι άλλης μάρκας με πάλι τοποθετημένη (εσωτερικά, ως δεύτερη) την ασύρματη κάρτα.
Οπότε καταλήγει ο Τεχνικός:

"Το ασύματο δίκτυο δεν είναι καθαρά αυτόνομο, ώστε ο 'Server' του να μοιράζει αυτός τις IP. Οπότε όλες οι IP μοιράζονται από τον DHCP Server σας που είναι κάποιος 'ο Θανάσης' (Windows 2008 Enterprise Server). Όμως σε κάποιες στιγμές ο 'Θανάσης' παίρνει αίτημα για IP από δύο κάρτες, οι οποίες όμως ανήκουν σε ένα PC. Κι εκεί είναι που γίνεται το όλο 'πανηγύρι'.
Συνεπώς όταν δημιουργηθεί ξανά το πρόβλημα σε κάποιο PC, θα πρέπει ο χρήστης να επιλέξει με ποιά κάρτα/δίκτυο θα δουλέψει, ώστε ανάλογα ν'απενεργοποιήσει την άλλη κάρτα."

Βέβαια στην ερώτησή μου:
"Γιατί, πολλές φορές κι επί πολλές ώρες, λειτουργούν αυτοί οι clients και με τις δύο κάρτες 'ON';"
μου απάντησε:
"Αυτό είναι το αφύσικο της υπόθεσης, είναι κατάσταση ασταθής, και γι'αυτό μπορεί εμφανίζεται και το πρόβλημα στην πορεία!"

Αυτά είχα να καταθέσω στην παρέα. Οι ερωτήσεις μου:
1) Ισχύουν αυτά που μου είπε το παλληκάρι;
2) Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω το πρόβλημα, έχοντας και τις δύο κάρτες 'ΟΝ';
Δυστυχώς πριν κάποιον καιρό είχαμε δοκιμάσει και το σύστημα των σταθερών IPs, πλην όμως αναγκαστήκαμε για κάποιον πολύ σοβαρό λόγο (που δυστυχώς δεν θυμάμαι :o ) να τις επαναφέρουμε σε δυναμικές.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας :D
Οποιαδήποτε ιδέα φυσικά και είναι ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη από τους φίλους Mods για τον χώρο, όπου τοποθέτησα το θέμα μου. Είχα δίλημμα αν αφορά 'Υλικό PC' ή 'Δίκτυα'. Προτίμησα το 'Υλικό PC' καθώς αφορά στις κάρτες δικτύου. Άνετα όμως θα μπορούσε να αφορά και στις IP. Ας κρίνουν όπως νομίζουν κι ας το μεταφέρουν αν πρέπει :wink:

intelcore2
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από intelcore2 » 26 Ιούλ 2010 12:39

Dgeorge γνωρίζεις αν η κάρτα eternet και η ασύρματη που υπάρχει σε κάθε Pc ανήκει στο ίδιο δίκτυο?

(δές λίγο τα properties της ενσύρματης και σημείωσε το ip καθώς και το subnet και το ίδιο κάνε και στην ασύρματη.

Αν ανήκουν στο ίδιο δίκτυο τότε δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ σωστά αυτό το setup

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 16:48

Κάτι σημαντικό που δεν διευκρινίζεται είναι η ακριβής ρύθμιση DHCP.

Ο server δίνει διευθύνσεις στις ethernet cards. Σωστά ώς εδώ...

Για wireless dhcp ποιός λειτοuργεί ώς server? Ο ίδιος? Ή ο (κάποιος) ασύρματος router?
Εάν ισχύει ότι στο δίκτυο υπάρχει και άλλος dhcp server για τις ανάγκες των wireless clients, πρέπει να έχει 'εύρος' διευθύνσεων διαφορετικό ή τελείως καθορισμένο από το έτερο δίκτυο που υπάρχει και σε κάθε περίπτωση να μήν υπάρχει περίπτωση conflict, λόγω 'δυναμικής' απόδοσης ip.

--- Η ύπαρξη περισσότερων του ενός dhcp server δεν συνιστάται σε εταιρικό περιβάλλον, ώστε να είναι απόλυτα ελεγχόμενες οι ip διευθύνσεις. ---

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2010 17:26

Κατ'αρχήν ευχαριστώντας σας πάρα, μα πάρα πολύ για την τόσο γρήγορη ανταπόκριση:
Φίλε intelcore2: Στο μεν ενσύρματο, δεν υπάρχουν IP διευθύνσεις τοποθετημένες, εκτός κι αν εννοείς να κοιτάξω τις τυχαίες που θα έχει λάβει ο client-x τη στιγμή Crash. Στο ασύρματο δεν έχω κοιτάξει, αλλά υποθέτω ότι και εκεί θα δίνονται επίσης αυτόματες.
Φίλε hitca: Το παλληκάρι (ο Τεχνικός που ήρθε) μετά από αρκετό ψάξιμο, κατέληξε στο ότι και το ασύρματο δίκτυο παίρνει IP διευθύνσεις από τον ίδιο DHCP Server.... 'Ο Θανάσης' (Windows 2008 Enterprise Server) που έγραψα πριν :P
Γι'αυτό και κατά τον Τεχνικό γίνεται το IP-conflict.
Ελπίζω να κάλυψα τα 'κενά'...

ΥΓ. Φίλε intelcore2: Στον πίνακα δικτύων των Vista, εμφανίζονται ως δύο -διακεκριμμένα- δίκτυα... Ένα Ασύρματο Α και ένα Ενσύρματο Β. Το Β εμφανίζει το πρόβλημα! Βέβαια δεν έχω εξετάσει και το Α, καθώς εκείνη την ώρα δεν μ'ενδιαφέρει, κι -εκτός των άλλων- μου ζητάει και κωδικό πρόσβασης.
Και πάλι χίλια Ευχαριστώ, όχι μόνο για τον χρόνο, αλλά και για την ταχύτατη ανταπόκρισή σας. Νά'στε καλά :pint:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 18:08

Θα επιμείνω στην ερώτησή μου....

Η ρύθμιση του dhcp είναι που προκαλεί τα προβλήματα
από την απάντηση του τεχνικού δεν προκύπτει σαφώς...μάλλον αλληλοαναιρείται

[...] "Το ασύματο δίκτυο δεν είναι καθαρά αυτόνομο, ώστε ο 'Server' του να μοιράζει αυτός τις IP. Οπότε όλες οι IP μοιράζονται από τον DHCP Server σας [...]

Αυτό το "οπότε" πώς προκύπτει? Απίθανη απάντηση......

και μετά...
[...]..Στον πίνακα δικτύων των Vista, εμφανίζονται ως δύο -διακεκριμμένα- δίκτυα [...]

Άρα πρέπει εάν είναι 2 αυτόνομα δίκτυα να διαχωριστούν ΚΑΙ σε επίπεδο διευθύνσεων με την ρύθμιση του dchp server (καθοριστική λειτουργία ενός server).
Λογικά είναι εύκολο να γίνει αυτό σε επίπεδο server (και κάτι ακόμα... δεν χρησιμοποιείτε active directory? μία πολύ σημαντική λειτουργία των win servers)

και (μεταξύ μας) η μή εφαρμογή static ip μου προξενεί (χωρίς να ξέρω ακριβώς τι γίνεται και γιατί) πολύ κακή εντύπωση

--- ερώτηση (του ..διαβόλου) ... δεν έχετε administrator? και τί κάνει γι' αυτό?....---

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2010 21:37

hitca έγραψε:--- ερώτηση (του ..διαβόλου) ... δεν έχετε administrator? και τί κάνει γι' αυτό?....---
Αν εννοείς πρόσωπο "administrator", βάσει συνοπτικών/φτηνών διαδικασιών 'βαφτίστικα' εγώ! ...Ναι, ναι, ναι! Για την ακρίβεια "IT Manager" :hammer:
Κατά τα άλλα, υπάρχει κάποια εταιρεία η οποία διαχειρίζεται τα προβλήματα του δικτύου.
Ελπίζω να σε κάλυψα στην ερώτηση αυτή.
---Επιπλέον πληροφορία: Την ώρα του προβλήματος, οι PCδες με τα Vista, που -τυχόν- το παρουσιάζουν, γράφουν ΚΑΙ για τα δύο δίκτυα "μη αναγνωρισμένα".
hitca έγραψε:(και κάτι ακόμα... δεν χρησιμοποιείτε active directory? μία πολύ σημαντική λειτουργία των win servers)
Όπως δήλωσα ξεκάθαρα και ευθαρσώς: "Δεν γνωρίζω από δίκτυα, εκτός από πολύ λίγα και βασικά!" Γι'αυτό και δεν μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτησή σου αυτή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 27 Ιούλ 2010 09:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 22:22

Έχει καλώς... (και ειλικρινά ζητώ συγγνώμη εάν φάνηκα απότομος με τις εκφράσεις μου)

αυτό το [...] γράφουν ΚΑΙ για τα δύο δίκτυα "μη αναγνωρισμένα" [...]
είναι μια απλοϊκή λειτουργία των win ώστε ο χρήστης να αντιληφθεί ότι 'κάτι' δεν πάει καλά (με διάφορα εργαλεία και εντολές φαίνεται η πραγματική αιτία).

Επί του θέματος... οι ασύρματες κάρτες χρησιμοποιούνται ? και για τί χρήση ?
Μπορείς να βάλεις στατική ip σε αυτές μόνο (είτε τελείως διαφορετικές απο αυτές των ethernet είτε εκτός ορίων dhcp (και εντός γίνεται ο server θα τις αγνοήσει ώς κατειλημένες), εννοείται διαφορετικές μεταξύ τους) ώστε τουλάχιστον να απομονωθεί αυτό το δίκτυο και να μήν εμπλέκεται με το άλλο

Μία άλλη παράμετρος είναι ο ίδιος ο server. Απο τα log files πχ θα μπορούσες να βγάλεις συμπεράσματα και πιθανές λύσεις.

--- Μέχρι πρόσφατα είχα εγκατεστημένο windows server 2008 σε VMware (εικονικό) περιβάλλον (για λόγους εκπαίδευσης). Δεν μπορώ να έχω σωστή άποψη μόνο απο μνήμης. Όταν το εγκαταστήσω ξανά θα επανέλθω....---

Δεν ξέρω εάν θα βοηθούσε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διαχείρησης το 'Hyena' http://www.systemtools.com/hyena/server.htm
Το έχω δεί στην πράξη και είναι άψογο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιούλ 2010 10:38

Πάρα πολλή καλή σου μέρα :D :D
hitca έγραψε:Έχει καλώς... (και ειλικρινά ζητώ συγγνώμη εάν φάνηκα απότομος με τις εκφράσεις μου)
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, τη στιγμή που ανταποκρίνεσαι και προσπαθείς να βοηθήσεις με τέτοια θέρμη :P Ίσα-ίσα που θα πρέπει να σ'ευχαριστώ ειλικρινά που κρατάς έτσι το 'πνεύμα' του Freestuff. Αν τώρα, ανάμεσα στις λέξεις και μέσα στην ένταση της προσπάθειας, ξεφύγει και 'υποψία' ίχνους απότομης απόχρωσης.... Άνθρωποι είμαστε! Άπαξ κι υπάρχει η καλή διάθεση, οι μικροπαρεξηγήσεις :question: κλείνουν εν τω γεννάσθαι! Νά'σαι καλά και ξανά σ'ευχαριστώ :P
hitca έγραψε:.......αυτό το [...] γράφουν ΚΑΙ για τα δύο δίκτυα "μη αναγνωρισμένα" [...]
είναι μια απλοϊκή λειτουργία των win ώστε ο χρήστης να αντιληφθεί ότι 'κάτι' δεν πάει καλά (με διάφορα εργαλεία και εντολές φαίνεται η πραγματική αιτία).
Το φαντάστηκα και το μουρμούρησα κάτι τέτοιο, καθώς την ώρα που έβγαινε εκείνο το 'διαγνωστικό', το πρόβλημα εξακολουθούσε να υφίσταται. Απλώς ήλπισα να σημαίνει τίποτα περισσότερο :cry: ...Γι'αυτό και το κατέθεσα ως πληροφορία.
hitca έγραψε:.......Επί του θέματος... οι ασύρματες κάρτες χρησιμοποιούνται ? και για τί χρήση ?
Μπορείς να βάλεις στατική ip σε αυτές μόνο (είτε τελείως διαφορετικές απο αυτές των ethernet είτε εκτός ορίων dhcp (και εντός γίνεται ο server θα τις αγνοήσει ώς κατειλημένες), εννοείται διαφορετικές μεταξύ τους) ώστε τουλάχιστον να απομονωθεί αυτό το δίκτυο και να μήν εμπλέκεται με το άλλο
Υπάρχει ένας PC με WinXP Pro, ο οποίος 'παριστάνει' τον server του ασύρματου δικτύου. Η όλη δουλειά είναι παραλαβή απ'ευθείας παραγγελιών από PDA που έχουν οι πωλητές μας, και καταχώρηση αυτών στο λογισμικό της αποθήκης (SEN). Ακόμα με το ασύρματο, τα στελέχη της διοίκησης παρακολουθούν αυτές τις διαδικασίες. (Μέχρι στιγμής τουλάχιστον αυτά γνωρίζω. Μπορεί να είναι και π@π@ριές. Όμως αυτά είναι!)
Καθώς λοιπόν:
1) Δεν είμαι 'δικτυάς'
2) Παρακάμπτομαι πολλές φορές. Η διοίκηση κάνει δικές της ενέργειες χωρίς κάν να ερωτηθώ, ή -έστω- να ενημερωθώ (ώστε να πάρω και μια δεύτερη άποψη από την κοινότητα).
3) 'Περιέργως' και 'συμπτωματικά' τα προβλήματα παρουσιάζονται σε PCδες της διοίκησης.
4) Γνωρίζω καλά την πανάρχαια ρήση: "Λαγός την φτέρην έσειε, κακό της κεφαλής του" :P
5) Πολλές φορές, κάνουν μ@@@@κίες, μπαίνοντας σε περίεργα Sites, αρπάζοντας διάφορα Spies κλπ. Και μετά με φωνάζουν να 'καθαρίσω' κρύβοντάς μου και την πραγματική αιτία, γιατί ξέρουν (έχουν προειδοποιηθεί) ότι 'την' έχουν κάνει.
Γι'αυτούς όλους τους λόγους, δεν 'πειράζω' τις παραμέτρους των PC της διοίκησης.
Άσε καλύτερα να το κάνει ο Τεχνικός, που στο κάτω-κάτω έχει δηλώσει και 'δικτυάς'. Αν αυτός δεν τα βγάζει πέρα, τι -άραγε- θα μπορούσα να κάνω εγώ;
hitca έγραψε:.......Απο τα log files πχ θα μπορούσες να βγάλεις συμπεράσματα και πιθανές λύσεις.
Χα! Να μία φανταστικότατη ιδέα, η οποία προφανώς δεν πέρασε από το μυαλό του Τεχνικού, όταν ήρθε. Φυσικά, για να μην τον κατηγορώ άδικα, ήταν φοβερά πιεσμένος κι αυτός από ένα σωρό ραντεβού. Ωστόσο -και πάλι- αν δεν το σκέφτηκε αυτός να κοιτάξει τα LOG files, εγώ πώς θα μπορούσα να το σκεφτώ; :think:
hitca έγραψε:.......--- Μέχρι πρόσφατα είχα εγκατεστημένο windows server 2008 σε VMware (εικονικό) περιβάλλον (για λόγους εκπαίδευσης). Δεν μπορώ να έχω σωστή άποψη μόνο απο μνήμης. Όταν το εγκαταστήσω ξανά θα επανέλθω....---
Και μετά μου λες για 'συγγνώμες' κι άλλα τέτοια. Και μόνο μ'αυτά όλα φαίνεται η πρόθεση κι η διάθεση γι'αληθινή βοήθεια. Και πάλι σ'ευχαριστώ και νά'σαι καλά :pint:
hitca έγραψε:.......Δεν ξέρω εάν θα βοηθούσε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διαχείρησης το 'Hyena' http://www.systemtools.com/hyena/server.htm
Το έχω δεί στην πράξη και είναι άψογο
Δεν το γνωρίζω καθόλου το ενλόγω... Θα το κοιτάξω όμως μιάς και το προτείνεις με τόσα εύσημα. Τι -όμως- διαχειρίζεται; :P

intelcore2
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από intelcore2 » 27 Ιούλ 2010 11:18

Dgeorge πήγαινε σε ένα Pcάκι απο αυτά που παρουσιάζουνε τα προβλήματα,
και δώσε

Start -> run -> γράψε cmd και μετά μέσα στην κονσόλα που θα σου εμφανιστεί

ipconfig /all

και σημείωσε αυτά που θα σου εμφανίσει, έτσι θα δούμε ακριβώς τι διευθύνσεις έχει η κάθε κάρτα και που γίνεται η κόμπλα.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 27 Ιούλ 2010 12:21

DGeorge έγραψε:..Υπάρχει ένας PC με WinXP Pro, ο οποίος 'παριστάνει' τον server του ασύρματου δικτύου...
Κατά την γνώμη μου αυτός είναι το πρόβλημα και ειδικότερα με τον τρόπο που δίνει ip (άν δίνει αυτός, ακόμα ασαφές είναι).

Νομίζω ότι θα πρέπει να δοθούν static ip σε όλο το ασύρματο δίκτυο με προεπιλεγμένη πύλη (getway) αυτόν (την ασύρματη static ip του), ώστε (σίγουρα) να απομονωθεί από το εύρος του άλλου server (του "Θανάση" !!)

Κάπως ξεκαθαρίζουν τα πράγματα τώρα...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιούλ 2010 12:51

Χίλια συγγνώμη που τα έχω κάνει, και τα μεταφέρω, αρκετά 'κουλουβάχατα'.... Ο XP-Pro δεν δίνει IP διευθύνσεις. Είναι κι αυτός μέλος του ενσύρματου δικτύου πλέον.
Απ'ό,τι έμαθα σήμερα από τον Τεχνικό (που συμπτωματικά ήρθε για άλλη δουλειά) τις IP διευθύνσεις του ασύρματου δικτύου τις δίνει ο 'Θανάσης'. Διαφορετικά -μου είπε- θα πρέπει να ρυθμιστεί, να τις δίνει ο router... Πράγμα που δεν κρίνει και τόσο καλό (δεν ξέρω γιατί).
hitca έγραψε:(και κάτι ακόμα... δεν χρησιμοποιείτε active directory? μία πολύ σημαντική λειτουργία των win servers)
Σήμερα ρώτησα (επ'ευκαιρία), κι η απάντηση ήταν θετική. "Ναί! Χρησιμοποιήται active directory από τον server."
Θα επανέλθω όταν κι εφόσον έχω και περισσότερα. :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 27 Ιούλ 2010 18:50

Σχεδόν 'ακουμπάμε' ("όσο πατάει η γάτα") το πρόβλημα που δημιουργείται με τις ip...

O (ασύρματος) router έχει ενσωματωμένο dchp server και ΑΥΤΟΣ (έτσι ξέρω τουλάχιστον ότι γίνεται παντού, για να ακριβολογώ) δίνει τις ασύρματες ip (και έχετε απενεργοποιήσει σύμφωνα με την απάντηση του τεχνικού).
Δηλαδή πώς δίνει ο win server wireless ip ?...ισχύει κάτι τέτοιο? έχει ασύρματη κάρτα ? και κάνει και dchp wireless μέσω αυτής ?.. γιατί επακόλουθα προκύπτει 'αφελώς' το συμπέρασμα...τον (wireless) router τι τον θέλετε?

Σε αυτό ακριβώς το σημείο δημιουργούνται τα προβλήματα που αναφέρεις με τις ip.
Ο server είναι αδύνατον να δώσει διπλή 'ίδια' ip (το θεωρώ τελείως απίθανο), με μία (εξίσου απίθανη) περίπτωση οι κάρτες δικτύου να 'υπολειτουργούν' και να μήν ανανεώνουν σωστά τις δυναμικές ip τους -- και θα έπρεπε με 'διάγνωση και επισκευή' της προβληματικής ip να επανέλθει στη σωστή τιμή της αυτομάτως --

Ακόμα δείχνει να υπάρχει κάποιο λάθος configuration - απο την επανάληψη του προβλήματος αυτό φαίνεται -
Σαν (πιθανή) λύση θα πρότεινα ακριβέστερη ρύθμιση του router, των dchp, προσεκτικό εύρος ip και φυσικά έρευνα σε όλα τα logs του router και win server.

--- Θα ήθελα (από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον και μόνον) να μάθω τον λόγο που δέν χρησιμοποιείτε static ip παντού. Εάν γίνεται και θέλεις φυσικά... ---

Εφ΄ όσον ο τεχνικός (για τήν ακρίβεια, ο διαχειριστής του δικτύου) κρίνει ότι έτσι θέλει να λειτουργεί το δίκτυο δεν μπορώ να πώ τίποτα.
Πάντως εφ' όσον έχεις κάποιες αρμοδιότητες -έστω και μικρές αλλά κρίσιμες θα έλεγα - θα πρέπει να απαιτείς και ανάλογη (λεπτομερή) ενημέρωση από την εταιρία που σας υποστηρίζει.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιούλ 2010 11:15

Πολλή καλή σου μέρα και πάλι! Και πράγματι, σήμερα ξημέρωσε μια αρκετά δροσερή ηλιόλουστη μέρα, με φεγγάρι -σχεδόν πανσέληνο- πάνω από τον Σαρωνικό :D :D
hitca έγραψε:--- Θα ήθελα (από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον και μόνον) να μάθω τον λόγο που δέν χρησιμοποιείτε static ip παντού. Εάν γίνεται και θέλεις φυσικά... ---
Αν θυμάμαι καλά (ου γαρ έρχεται μόνον :P ), υπάρχει δεύτερο ενσύρματο δίκτυο (αδελφής εταιρείας) το οποίο βρίσκεται στην ίδια καλωδίωση... Με πάρα πολλές επιφυλάξεις όλα αυτά! Έτσι, την τελευταία φορά που εφαρμόστηκαν οι static IPs, σε κάποια στιγμή έγινε ένας χοντροπανικός από conflicts, και από του ότι οι μεν έβλεπαν μόνο το δίκτυο των δε. Όταν τις γύρισαν ξανά σε dynamic, τότε ήρθαν κι ίσιωσαν τα πράγματα (από πλευράς των δύο ενσύρματων δικτύων). Επαναλαμβάνω: "Με κάθε επιφύλαξη όλα αυτά!"!
Κάτι ακόμα... Ρώτησα άλλον Τεχνικό της ίδιας εταιρείας, που πέρασε πριν λίγο (πάλι για άλλη δουλειά) την ερώτησή σου:
hitca έγραψε:Δηλαδή πώς δίνει ο win server wireless ip ?...ισχύει κάτι τέτοιο? έχει ασύρματη κάρτα ? και κάνει και dchp wireless μέσω αυτής ?.. γιατί επακόλουθα προκύπτει 'αφελώς' το συμπέρασμα...τον (wireless) router τι τον θέλετε?
και πήρα την εξής απάντηση:
"Ο ασύρματος router είναι ρυθμισμένος ώστε να παραπέμπει τις αιτήσεις IP στον win server 'Θανάση'. Παίρνει την 'απάντηση' και την παραπέμπει πάλι στην κάρτα που έκανε την αίτηση. DHCP υπηρεσία κάνει σταθερά ο 'Θανάσης'."
Τον ασύρματο router τον χρησιμοποιούν στελέχη της διοίκησης, και -πάρα πολύ σπάνια- κάποιοι Τεχνικοί του Service μας, ως δεύτερη/εναλλακτική έξοδο στο Internet. :P
Κι επειδή υπάρχω μόνο -ουσιαστικά- για την επίλυση των προβλημάτων που δημιουργούνται εν αγνοία μου, και (όπως σου έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα) από τα 'Έτσι γουστάρω' κάποιων... Γι'αυτό κι εγώ καλώ τους 'γνώστες' κι 'υπεύθυνους', να βγάλουν τα φίδια από τις τρύπες!
Το Θέμα το άνοιξα, καθαρά για λόγους επιμόρφωσης δικής μου και όποιου άλλου, από την κοινότητα, ενδιαφέρεται! :wink:
Σ'ευχαριστώ πολύ, ξανά και ξανά, για όση γνώση μού έχεις χαρίσει -και μού χαρίζεις έτσι απλά- με κάθε σου μήνυμα/ανταπόκριση. Ελπίζω μόνο να μη σε κούρασα :P

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από hitca » 28 Ιούλ 2010 13:09

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση και ανταποδίδω....

Σε καμμία περίπτωση δεν με κούρασες και εγώ από ενδιαφέρον απαντώ σε τέτοια θέματα επειδή μου αρέσουν τα δύσκολα...
επί του θέματος μία 'τελευταία' ερωτησούλα από μέρους μου.. τι μάρκα είναι ο router ? (και μοντέλο εάν γίνεται, για να δω το manual)
και τέλος....

τώρα πάμε για ηλιοβασιλέματα και φεγγάρια καλοκαιρινά...

Εικόνα

και εδώ οι υπόλοιπες (εργαζόμουν σε αυτό το beach καφέ 3 χρόνια) >> http://goo.gl/Az80

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

IP-Conflict (LAN)

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιούλ 2010 17:18

ΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΡΡΡΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣ :D :D :D :D :D :D
Είχα αποκαλέσει έτσι τον dimsis για τις φοβερές υποβρύχιες φωτογραφίες που έβαλε, και μ'έκανε να ζηλεύω σαν μωρό, κάπου στο Περιστέρι και στην Καλλιθέα της Αττικής με κάπου 38°C υπό σκιά.
Όμως σήμερα, τουλάχιστον, δρόσισε λίγο, κι έβγαλε κι εκείνο το καταπληκτικό φεγγάρι το πρωί. Αυτά για τον καιρό :D :D
Για τη μάρκα και το μοντελάκι που μου ζητάς, θα κοιτάξω κι όταν έχω την πληροφορία θα την περάσω με τη μία :)
Προς το παρόν καλό απόγευμα και καλή ξεκούραση :pint: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες