Σύγκριση modem/router - Βοήθεια!!!

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 28 Ιούλ 2010 16:37

Καλησπέρα παιδιά.

Πρόσφατα ξεκίνησα μία έρευνα γύρω από τα modem/router που κυκλοφορούν στην παγκόσμια αγορά, λόγω του ότι επιθυμώ να αγοράσω ένα modem/router ταχύτητας N - 300άρι.

Άρχισα λοιπόν την έρευνα όπως ο καθένας από εμάς, όταν θέλει να αγοράσει κάτι: από συγκριτικά sites, από sites που κάνουν tests κλπ. (αναφορικά μερικά από αυτά είναι τα smallnetbuilder.com , cnet.com , cnet.com.au , wireless-router-review.toptenreviews.com - απολογούμαι στον moderator αλλά σίγουρα θα ζητηθεί το τι συμβουλεύθηκα).

Διαπίστωσα λοιπόν ότι το κάθε ένα από αυτά τα sites έχουν βγάλει τα δικά τους αποτελέσματα για κάθε μοντέλο.
Άρχισα λοιπόν να ψάχνω λίγο πιο βαθιά, βλέποντας user reviews για κάποια μοντέλα από αυτά και βλέποντας τα προβλήματα που έχουν βγάλει στον καθένα.

Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι γινόταν χαμός. Πιο αναλυτικά, για το ίδιο μοντέλο έβλεπα άκρως αντίθετα σχόλια. Δηλαδή τέλειες κριτικές από κάποιους (κατά ένα μεγάλο ποσοστό) και απαράδεκτες κριτικές από άλλους (σε μικρό ποσοστό, αλλά σεβαστό) όσον αφορά το support, το ότι είναι buggy κάποια από αυτά κλπ. Πώς γίνεται αυτό;!
Κατέληξα ότι γίνεται χαμός και δεν βγάζω άκρη. Από εμπειρία μου ωστόσο μπορώ με σιγουριά να πώ, ότι αν κάποιες εταιρείες πάσχουν στο support είναι και η LinkSys, και η Netgear και η D-Link (τουλάχιστον αν μιλήσουμε για Ελλάδα).

Π.χ. για να μην αερολογώ κιόλας, βρίσκω απαράδεκτο το να "ξεχνούν" ή να μην βγάζουν εσκεμμένα update firmware για Vista (εκείνη την εποχή) ή να μην σου διορθώνουν μία βλάβη ενώ είσαι εντός εγγύησης και να προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο για να σε βγάλουν εκτός των 90 ημερών και να χρεωθείς την επιδιόρθωση.
Δεν ξέρω πως σας φαίνονται όλα αυτά, αλλά επειδή είμαι μπερδεμένος είπα να ζητήσω την άποψη σας.

(Σημείωση: Μέσα από όλη την έρευνα κατέληξα σε δύο μοντέλα, εκ των οποίων το ένα είναι το Netgear WNDR3700 και το άλλο είναι ένα router που έχω και εγώ στο γραφείο, αλλά και ένας φίλος στο σπίτι του, το οποίο είναι το Airties 5450 (με το δωρεάν stickaki). Το δεύτερο μάλιστα έχει 24ωρο support στα ελληνικά, είναι Τούρκικο, Τούρκος είναι και ο supporter, αλλά μιλά ελληνικά αλλά το θέμα είναι ότι είναι μια εταιρεία που δεν αναφέρεται σε κανένα test. Είναι όντως καλά τα προϊόντα της από άποψη απόδοσης;;;)

Περιμένω τις απόψεις σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manoulas την 30 Ιούλ 2010 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 28 Ιούλ 2010 17:21

Το Netgear WNDR3700 μια χαρά είναι

κοιτάζοντας τον εξοπλισμό του είδα και αυτό ..
[...] Εξοπλισμένο και με 4 υποδοχές Gigabit Ethernet (RJ-45) για ενσύρματη σύνδεση [..]

...εξαιρετικά σημαντική (και σπάνια) λεπτομέρεια.

Γενικά οι router δεν 'χαλάνε' (εξαιρούνται οι κεραυνοί και πάσης φύσεως καταποντισμοί..)
Το θεωρώ φυσικό να βρείς έως και χιλιάδες διαφορετικές απόψεις....το λεπτό σημείο είναι να μπορείς να κρίνεις τη βαρύτητα και τη σοβαρότητα της κάθε μίας από αυτές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες