Μα τι κάνω ο μ@λάκ@ς;

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
cocoflop

Μα τι κάνω ο μ@λάκ@ς;

Δημοσίευση από cocoflop » 29 Ιούλ 2010 23:40

Φυσούσε το ζεστό αεράκι της μεσιμεριανής ώρας, ο ιδρώτας κυλούσε αργά στο μέτωπο. Μια αδικαιολόγητη σιωπή στο γραφείο, ενώ ακουγότανε ο βόμβος της λεωφόρου, συνεχόμενος, αιώνιος.

Τα δάκτυλα βρίσκονταν σε σχηματισμό, έτοιμα να πληκτρολογίσουν τις επόμενες λέξεις.

Στα αριστερά μου, ένα ποτήρι. Ο αφρός του πρωϊνού φραππέ είχε ξεραθεί, θαρρείς πως ήταν από αφρολέξ...

"Και γιατί πρέπει να απασχολούν όλα αυτά; Ερωτώ..."

"Καλώς επέστρεψες, μόλις είχες Flashback. Όσο και να θες να φύγεις, τόσο θες να βρίσκεσαι εδώ, θες να πήζεις, μέχρι τέλους. Μου χα χα χα χα χα χα"...
είπε ο κακός μου εαυτός.

"Ααα, πρέπει να συνεχίσω την δουλειά, τώρα θυμάμαι...", κι έτσι έκανα.

David Lynch

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Μα τι κάνω ο μ@λάκ@ς;

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Ιούλ 2010 01:21

Το θέμα είναι ότι είναι ενάντια στη φύση του ανθρώπου να κλείνει 10ώρα μπροστά στην οθόνη. Αν πάμε έτσι σε 20 γενιές θα έχουμε μετεξελιχθεί με ατροφικά πόδια και υπερτροφικό κεφάλι, μάτια και δάχτυλα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

cocoflop

Μα τι κάνω ο μ@λάκ@ς;

Δημοσίευση από cocoflop » 30 Ιούλ 2010 13:49

Γενικώς για πάσης φύσεως 10-ωρα...

Για όσους τρέχουν... Στο τιμόνι του ταξί, στο θρανίο, στο πιλοτήριο του αεροσκάφους, στα μαστορέματα και στα μπετά, στο σερβίρισμα καφέ, στα φανάρια καθαρίζοντας παρμπρίζ... Για όσους δεν τρέχουν... Στον καναπέ βλέποντας τηλεσκουπίδια, στο PC παίζοντας Online RPG, στο Facebook, στις παραλίες, στην δερμάτινη καρέκλα διευθυντού διαβάζοντας Reports.

Γενικώς αυτά είναι 10 ωρα... Το θέμα είναι ποιά είναι παραγωγικά, δηλαδή εγώ δεν ξέρω τι πάει να πει παραγωγικότητα έτσι όπως την εννοούνε οι Άγγλοι (slave productivity, what you see is what you get). Εγώ γνωρίζω πως παραγωγή = δημιουργία = κατασκευή = υλοποίηση).

Όσο ζούμε σε έναν πρωτόγονο πνευματικά κόσμο τότε είμαστε αγρίμια (διότι η μόνη πνευματικότητα που γνώρισε η πλειοψηφία της ανθρωπότητας ήταν η Θεοφοβία κατόπιν αμαρτήματος). Και γι' αυτόν τον λόγο μας επιβάλεται αυτό το καμουτσίκι από το υπερσύστημα (κι εμένα, και του γείτονα, και του administrator, και σε δισεκατομμμύρια πολίτες ανά τον κόσμο), αλλιώς εάν δεν γίνει αυτό θα προκληθεί καπιταλιστική παρακμή (π.χ. όπως τραβάνε μπατιλίκια οι Άραβες με τα Τζιπ Τσερόκι επειδή δεν έχουν να ασχοληθούν με κάτι άλλο) και τα γρανάζια δεν θα δουλεύουν.

Όταν φθάσουμε να όλοι μας στον πλανήτη να συμφωνήσουμε ότι τα μπατιλίκια είναι κατάχρηση πραγμάτων από λανθάνουσα συμπεριφορά τότε πιστεύω πως ίσως να έχουμε να λύσουμε άλλα 1.000.000.000 θέματα σχετικά με το πρέπον το καλό και το σωστό.

Μέχρι τότε ας κυνηγήσουμε το καρότο! Ο πρώτος κερδίζει μισό καρότο και το άλλο μισό για το αυριανό κυνήγι.

Τι να πει κανείς... Ειρήνη υμίν! :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Μα τι κάνω ο μ@λάκ@ς;

Δημοσίευση από dimsis » 31 Ιούλ 2010 11:24

Σωστός ο cocoflop.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες