Το ΚΡΑΤΟΣ με το ζόρι θέλει να μου πάρει ένα Domain!

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιούλ 2010 15:46

Πριν απο λίγες ώρες με κάλεσε ο συνεργάτης μου στην καταχώρηση .gr domain και με ενημέρωσε οτι είχε ένα τηλέφωνο απο κάποιον που ήθελε τα στοιχεία μου για ένα domain που έχω καταχωρήσει απο 11/05/2009 και πρόκειται για το Παρατηρητήριο Τιμών

Τους ενημέρωσε οτι δεν μπορούσε να δώσει κάποιο στοιχείο επαφής μαζί μου αλλά θα έπρεπε να του στείλουν ενα mail και να το προωθήσει σε εμένα και να έρθω σε επαφή μαζί τους αν ήθελα εγώ

Μέχρι αυτή την ώρα δεν είχα λάβει κάποιο email σχετικά με αυτό το θέμα

Έως πριν απο λίγο που έλαβα ένα τηλεφώνημα απο κάποιον που δεν θυμάμαι το όνομα του αλλα μου ανέφερε οτι είναι ο διαχειριστής του τμήματος του παρατηρητηρίου τιμών και ζητούσε να του δώσω το domain καθώς απο αβλεψία των προηγούμενων δεν το είχαν πάρει αλλα είχαν το δύσχρηστο e-prices.gr ( το τηλέφωνο που με κάλεσε ανήκει στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ )

Τον ρώτησα που βρήκε το τηλέφωνο μου και είπε οτι τους το έδωσε η ΕΕΤΤ

Του ζήτησα να μου στείλει την αίτηση του με mail σχετικά με όλο αυτό το σκεπτικό καθώς απαιτεί να το δώσω και αν δεν το κάνω μπορούν να μου το πάρουν μέσω ΕΕΤΤ

Απλά περιμένω την επιστολή θα δημοσιοποιήσω το θέμα μέσω ΜΜΕ και θα δω τι θα κάνω απο εκει και πέρα

Βεβαια δεν έχω σκοπό να το τραβήξω στα άκρα καθώς έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε και δεν έχουμε και χρήμα για χάσιμο

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Ιούλ 2010 18:06

να το τραβήξεις μέχρι εκεί που μπορείς, βέβαια μπορείς να τους κάνεις αντιπρόταση πες μια τιμή και βλέπεις.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 30 Ιούλ 2010 19:38

fiskilis έγραψε: Τον ρώτησα που βρήκε το τηλέφωνο μου και είπε οτι τους το έδωσε η ΕΕΤΤ
den rotises perisotera?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιούλ 2010 20:34

telas έγραψε:να το τραβήξεις μέχρι εκεί που μπορείς, βέβαια μπορείς να τους κάνεις αντιπρόταση πες μια τιμή και βλέπεις.
περιμενω το mail για να δω τι ζητανε και τι λενε και θα δουμε
δεν σηκωνει τιμη καθως ειναι το υπουργειο αναπτυξης που απαιτει να το δωσω ετσι στην ψυχρα

KGP έγραψε:
fiskilis έγραψε: Τον ρώτησα που βρήκε το τηλέφωνο μου και είπε οτι τους το έδωσε η ΕΕΤΤ
den rotises perisotera?

τι περισσοτερα να ρωτησω?
περιμενω να ανοιξει την δευτερα η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων για να κανω ερωτηση σχετικα

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 02 Αύγ 2010 13:36

Είναι παράνομη η απόκτηση των στοιχείων του καταχωρούμενου από το ΥΠΑΝ. Εαν όντως του τα έχει δώσει η ΕΕΤΤ τότε είναι υπόλογη και θα πρέπει πρώτα να κινηθείς εναντίον τους αφού επικοινωνήσεις μαζί τους πρώτα και το διευκρινήσεις εαν τα έδωσαν αυτοί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Αύγ 2010 15:04

Panagioths έγραψε:Είναι παράνομη η απόκτηση των στοιχείων του καταχωρούμενου από το ΥΠΑΝ. Εαν όντως του τα έχει δώσει η ΕΕΤΤ τότε είναι υπόλογη και θα πρέπει πρώτα να κινηθείς εναντίον τους αφού επικοινωνήσεις μαζί τους πρώτα και το διευκρινήσεις εαν τα έδωσαν αυτοί.
αυτά είναι τα περισσότερα που έπρεπε να τους ρωτήσεις....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 02 Αύγ 2010 15:11

fiskilis έγραψε: δεν σηκωνει τιμη καθως ειναι το υπουργειο αναπτυξης που απαιτει να το δωσω ετσι στην ψυχρα
Δεν μπορούν να σου πάρω το domain που εσύ πλήρωσες, ακόμη και το υπουργείο να το θέλει. Είναι πολύ πιθανόν να θέλει να το πουλήσει ο υπάλληλος που σε πήρε τηλ.(μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με τράπεζα, δηλ ο υπάλληλος ήθελε κάτι και "παρέκαμψε" την τράπεζα)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Αύγ 2010 15:39

Καλησπέρα,

Αν θες στείλε με PM το domain να το δω λιγο. Αν τιθεται θεμα κακόβουλης κατοχύρωσης τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά αν δεν προκύπτει κάποια κακόβουλη κατοχύρωση (αναλόγως το domain πως λέγεται) τότε σου προτείνω να το κυνηγήσεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Αύγ 2010 14:14

Εσταλει η παρακατω ερωτηση - καταγγελια
Προς ΕΕΤΤ Αγία Βαρβάρα 4 Αυγούστου 2010
Ερώτηση περί παράδοσης σε τρίτο άτομο προσωπικών μου δεδομένων

Κοινοποίηση προς τους παρακάτω αποδέκτες

Υπουργείο Ανάπτυξης gsrt@gsrt.gr - gge@gge.gr - Grammatia@ypan.gr
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων info@eett.gr
Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα contact@dpa.gr

Κύριοι

Στις 30 Ιουλίου και περί ώρας 14:11 έλαβα τηλεφώνημα από άγνωστο σε εμένα άτομο που με καλούσε από τον αριθμό 210-38***72 που ανήκει στο Υπουργείο Ανάπτυξης και μου ανέφερε το όνομα Στ***ίου Γε***ιος

Ο λόγος της τηλεφωνικής αυτής κλήσης σε περιγραφή είναι ο παρακάτω ..

Είμαι κάτοχος δυο ονοματων χώρου με κατάληξη .gr και συγκεκριμένα των παρακάτω

*****.gr
και
*****-**.gr

Ο ανωτέρω κύριος μου ανέφερε ότι είναι ο διαχειριστής της ιστοσελίδας e-prices.gr και έχει ως σκοπό την ενημέρωση του καταναλωτικού κοινού σχετικά με θέματα τιμών στο λιανικό εμπόριο

Μου ζήτησε να τους εκχωρήσω τον έλεγχο των ανωτέρω ονομάτων χώρου καθώς τους ανήκουν και πρέπει να τα έχουν στον έλεγχο τους καθώς από ενδεχόμενη αμέλεια η αβλεψία ο προηγούμενος διαχειριστής δεν φρόντισε να τα καταχωρήσει

Σε ερώτηση μου που βρήκε τα στοιχεία επικοινωνίας μαζί μου καθώς στην ιστοσελίδα μου δεν υπάρχουν δημοσιοποιημένα ούτε όταν κάλεσε ο κύριος στον καταχωρητή μου intechs.gr του τα έκαναν γνωστά με ενημέρωσε ότι η κυρία Κ***νη Αλε***δρα νομικός της ΕΕΤΤ του τα γνωστοποίησε κατόπιν κλήσης του

Η ερώτηση μου είναι: βασιζόμενη σε ποιο νόμο η διάταξη και βάση ποιου αρχείου και ακολουθώντας ποια διαδικασία η ανωτέρω κυρία Κ***νη Αλε***δρα γνωστοποίησε τα προσωπικά μου δεδομένα σε άλλο άτομο ?

Φίσκιλης Άγγελος
Βύρωνος *
1** 51 Αγια Βαρβάρα

mob. 69970***66
fax. 700700***8
email fiskilis(at)gmail.com

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 06 Αύγ 2010 02:13

Εμενα μου ειχανε παρει domain επειδη λεν ηταν τοπικος προσδιορισμος.
Οτι δηλαδη ενα χωριό ειχε το ιδιο ονομα με το Domain Μου.
αν ειχε το ιδιο ονομα ας το καταχωρουσε ο δημος τους πριν απο μενα.
Εχουμε ελευθερη αγορα ή οχι;
Και μιλαμε για κοινη λεξη οχι μαλακιες.
Δεν ειναι πχ ξερω γω δημος αχαρνων που οντως ειναι οντως κατι μοναδικο. Αλλα μια λεξη που μπορει να σημαινει δυο διαφορετικα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 06 Αύγ 2010 10:06

afou sto peirane pesmas kai to domain na ekfrasoume gnomi...
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

diana2

Δημοσίευση από diana2 » 06 Αύγ 2010 12:23

Fiskili....

Γιατί δεν ρώτησες στο μέιλ σου και το επίσης πιο σημαντικό;

ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΟΥ; ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ; ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Αύγ 2010 13:27

diana2 έγραψε:Fiskili....

Γιατί δεν ρώτησες στο μέιλ σου και το επίσης πιο σημαντικό;

ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΟΥ; ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ; ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ!
αυτο ειναι θεμα αλλης συζητησης και οταν θα λαβω το mail με το σκεπτικο τοτε θα δημοσιοποιησω και το ονομα χωρου που γινεται αυτη η συζητηση
και νομιζω οτι λεω το σκεπτικο τους στο πρωτο μου μηνυμα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 06 Αύγ 2010 13:55

Παντως έχει καταντήσει αηδία και το μόνο που καταφέρνουν είναι να διώξουν κόσμο απο το να αγοράζει .gr.

diana2

Δημοσίευση από diana2 » 06 Αύγ 2010 14:05

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο(όχι ότι υπάρχει αξιοκρατία στην ΕΕΤΤ και στο Κράτος αλλά οφείλω να παραθέσω την σκέψη μου)...

Γιατί δεν τους λες ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ; Κοινώς δικαστικά... Γιατί πιστεύω ότι ψάχνουν για θύματα... Δικαστικά τι επιχειρήματα θα σου παρουσιάσουν που να έχουν βάση;

Ούτε εταιρεία είναι για να είναι προϊόν της, ούτε ΤΜ σε τίποτα είναι το όνομα, ούτε γεωγραφική τοποθεσία! Οπότε... με ΤΙ επιχείρημα θα σταθούν σε δίκη;

Όσο πληρωμένο και να είναι το σύστημα των δικαστών στην Ελλάδα, πιστεύω ότι θα είναι μία δίκη χωρίς ΜΙΣΟ επιχείρημα.... Άρα αν το πας έτσι, πιστεύω θα σε αφήσουν στην ησυχία σου... και δεν θα δεχτούν να κάνουν δίκη!

ΕDIT: Και όχι, η γνώμη μου είναι ότι στο μέιλ που έχεις αποστείλει ΔΕΝ διαφαίνεται καμία απορία για το ΠΩΣ απέκτησαν το δικαίωμα - μαϊμού να στο ζητάνε το όνομα χώρου...
Πιστεύω ότι πρέπει να το θέσεις ευθέως σε επόμενη απάντησή σου, για να δεις και πώς κινούνται . . . Δεν μπορεί το φτωχό μου μυαλό να φανταστεί κάποια απάντησή τους που θα έχει ΒΑΣΗ... Οπότε, αν σου απαντήσουν Π@@@@@ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ, θα έχεις ένα παραπάνω επιχείρημα για το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ με δικαστικές διαδικασίες...και ίσως σε "παρατήσουν" και ψάξουν για άλλο θύμα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες