διασφαλιση κατοχυρωσης Domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 31 Ιούλ 2010 04:29

Αν μπορει καποιος ας μου διευκρινισει καποια πραγματα.
Αν κατοχυρώσω ένα domain σε ενα από τα τοσα site που παρεχουν την δυνατότητα, πως μπορω να βεβαιωθώ ότι πράγματι εχει κατοχυρωθει σωστα στο ονομά μου;
Αντε για το .gr καταλαβαινω αλλα αν ειναι .com .net .biz .info και τοσα αλλα που υπαρχουν τι πρεπει να κανω;

Επίσης μια απορια με τo εμπορικό σήμα. Μπορω καπου ευκολα να ψαξω αν το domain που θελω να κατοχυρωσω είναι ήδη κατοχυρωμενο ως εμπορικό σήμα σε οποιαδηποτε χώρα;
Επειδη δεν ενδιαφερομαι παρα μονο για ενα ονομα στη σελίδα-blog μου οπότε δε ενδιαφερομαι για εμπορικό σήμα, μπορει καποια στιγμη στο μελλον να δημιουργηθει μια εταιρία με αυτο το tm και να διεκδικήσει το domain μου;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιούλ 2010 11:44

Εάν δεν έχει ενεργοποιηθεί προστασία των στοιχείων, τότε μέσω κάποιου site που μπορεί να κάνεις whois μπορείς να δεις τα στοιχεία που καταχωρήθηκε. Συνήθως υπάρχει και η επιλογή να καταχωρήσεις μόνος σου το domain μέσα από το site του καταχωρητή οπότε είναι και αυτός ένας τρόπος να βεβαιωθείς ότι έγινε στα στοιχεία που δήλωσες.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Ιούλ 2010 11:45

σε διεθνη domain μπορεις να ανοιξεις εναν λογαριασμο στο ονομα σου στο Godaddy και να παρεις στο ονομα σου οτι θελεις

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 31 Ιούλ 2010 18:56

Αντε για το .gr καταλαβαινω

ένας σωστός καταχωρητης δεν μπορεί να κατοχυρώσει domain πελάτη του σε άλλο όνομα.
Αυτό θα το δεις απο το πάνελ του registrar μόλις κάνεις την κατοχύρωση. Αν κάτι δεν γίνει σωστά μπορείς μέσα σε 5 μέρες να ζητήσεις ανάκληση.

Στα com net κα εχεις την δυνατότατα να αλλάξεις τα στοιχεία σου οποτε θες.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες