Οι εναλλακτικές του adsense

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 31 Ιούλ 2010 17:31

Απο όλες τις διαφημιστικές που κυκλοφορούν, για μία ελληνική σελίδα ποια είναι η πιο καλή αντι του adsense; Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια; Υπάρχουν CPM ή όλες είναι CPC και CPA;

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 31 Ιούλ 2010 18:34

Αν ψάχνεις CPM, CPC τότε το smowtion.com
Αν ψάχνει affiliate τότε το linkwise.gr

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 02 Αύγ 2010 20:41

και εγώ αυτά τα 2 θα σου έλεγα.

Ρε παιδιά αυτό που μου κάνει εντύπωση με το Smowtion είναι πως μια μέρα δίνει απίστευτα υψηλό ποσο και την άλλη τίποτα, ενω υπάρχουν conversions.

Τα κλικ και το CTR παραμένουν σταθερά και είναι ιδιάιτερα υψηλά
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 27 Οκτ 2010 18:02

Δεν υπάρχει εναλλακτική του Adsense

Η Linkwise συνήθως δεν αξίζει, τζάμπα μάγκες τους κάνεις και θα στο αποδείξω με αριθμούς.

Σε 20 μέρες τους έκανα 1.137 κλικ πάνω στις διαφημίσεις, οι χρήστες έκανα αγορές 200+ ευρώ κι εγώ πήρα στο χέρι 13.31 ευρώ.

Πως σας φαίνεται; CPC 0.01 - χειρότερα γίνεται;

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 27 Οκτ 2010 18:29

Simosmme έγραψε:Δεν υπάρχει εναλλακτική του Adsense

Η Linkwise συνήθως δεν αξίζει, τζάμπα μάγκες τους κάνεις και θα στο αποδείξω με αριθμούς.

Σε 20 μέρες τους έκανα 1.137 κλικ πάνω στις διαφημίσεις, οι χρήστες έκανα αγορές 200+ ευρώ κι εγώ πήρα στο χέρι 13.31 ευρώ.

Πως σας φαίνεται; CPC 0.01 - χειρότερα γίνεται;
χωρίς να θέλω να το παίξω ο δικηγόρος του διαβόλου για τα 200 ευρώ αγορές μια χαρά ειναι 14 ευρώ. Τι περίμενες δηλαδή απο ένα τέτοιο δίκτυο; Κάτι πρέπει να βγάλει και το linkwise και το κατάστημα.
Τα κλικ δεν έχουν νόημα, per action είναι οι καμπάνιες και απο εκεί κρίνονται. Η αλήθεια είναι πάντως οτι το adsense είναι το πιο κερδοφόρο με διαφορά, αλλα είναι εκνευριστικά περιοριστικό. 1 κλικ πάνω στις διαφημίσεις σου, και είσαι εκτός, ειδικά αν στο τέλος έχεις μεγάλο ποσό προς πληρωμή. Για να μη μιλήσω για τα ban χωρίς καμία απολύτως εξήγηση!
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 27 Οκτ 2010 18:33

σωστός ο δικηγόρος του διαβόλου, απλά να πω το εξής κι εκεί είναι η διαφωνία μου

1.137 κλικ σε 20 μέρες είναι 1.137 κλικ, που σημαίνει ότι ο δικός μου χρήστης, που έρχεται στο δικό μου site, φεύγει από αυτό για να πάει σε site τρίτου.

Από εκεί και πέρα όταν πάει εκεί, δεν γίνεται τίποτα.

Εγώ το χρεός μου το κάνω και τους στέλνω τους χρήστες, το γεγονός ότι δεν μπορούν αυτοί να πουλήσουν όταν έχουν τον πελάτη ΜΕΣΑ στο μαγαζί τους γιατί να επιβαρύνει εμένα κι όχι αυτούς;

Ή τουλάχιστον να μοιράζεται το ρίσκο. Γι'αυτό και λέω ότι τους κάνουμε μάγκες...

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Οκτ 2010 20:08

σε αυτό δεν έχεις και τόσο άδικο. Αν και αυτό το ξέρεις όταν αποδέχεσαι τους όρους. Τώρα στη τελική αυτό ΄που με ενδιαφέρει είναι αν βγάζω καλά χρήματα. Αν αυτό συμβαίνει αδιαφορώ για το αν πληρώνομαι έτσι ή αλλιώς.

Στο να πληρώνεσαι με την αποτελεσματικότητά σου έχει μια λογική όταν έχεις να κάνεις με το affiliate marketing, όπου επιλέγεις εσύ το πως και ποια υπηρεσία θα προωθήσεις. Όταν όμως ο άλλος διαλέγει τι διαφήμιση θα πέσει, η αλήθεια είναι πως αυτή η αντιμετώπιση δεν αρέσει..

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 28 Οκτ 2010 00:58

Simosmme έγραψε:σωστός ο δικηγόρος του διαβόλου, απλά να πω το εξής κι εκεί είναι η διαφωνία μου

1.137 κλικ σε 20 μέρες είναι 1.137 κλικ, που σημαίνει ότι ο δικός μου χρήστης, που έρχεται στο δικό μου site, φεύγει από αυτό για να πάει σε site τρίτου.

Από εκεί και πέρα όταν πάει εκεί, δεν γίνεται τίποτα.

Εγώ το χρεός μου το κάνω και τους στέλνω τους χρήστες, το γεγονός ότι δεν μπορούν αυτοί να πουλήσουν όταν έχουν τον πελάτη ΜΕΣΑ στο μαγαζί τους γιατί να επιβαρύνει εμένα κι όχι αυτούς;

Ή τουλάχιστον να μοιράζεται το ρίσκο. Γι'αυτό και λέω ότι τους κάνουμε μάγκες...

Σίμο πολύ σημαντικό ρόλο στο να κάνεις πωλήσεις παίζει το αν στέλνεις στοχευμένο traffic ή όχι? Τα άτομα που πατάνε το click είναι στοχευμένα? Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει να ξέρεις την μέση απόδοση της κάθε affiliate καμπάνιας το τελευταίο τρίμηνο.

Στα μεγάλα affiliate networks του εξωτερικού υπάρχει για κάθε καμπάνια εκτίμηση του EPC( Earnings Per 100 Clicks) των τελευταίων 3 μηνών, των τελευταίων 7 ημερών κτλ. Οπότε μπορείς να δεις κατα πόσο μια καμπάνια αποδίδει τα αναμενόμενα για τους affiliates.
Δυστυχώς κανένα ελληνικό network δεν έχει αυτό το feauture.

Για να συνοψίσω για μένα παίζει ρόλο να στέλνεις στοχευμένο traffic,να γνωρίζεις πολύ καλά την απόδοση του προϊόντος EPC conversion rate κτλ και φυσικά να το πλασάρεις με τον σωστό τρόπο.

Τέλος σε κάθε niche χρειάζεται συγκεκριμένη στρατηγική. Σε άλλες αγορές έχει καλύτερη απόδοση το adsense,αλλου το affiliate marketing και αλλού και τα 2 μαζί :)

getpaidgr έγραψε: Όταν όμως ο άλλος διαλέγει τι διαφήμιση θα πέσει, η αλήθεια είναι πως αυτή η αντιμετώπιση δεν αρέσει..
Τι εννοείς?

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 28 Οκτ 2010 01:57

εννοώ ότι στο affiliate marketing είναι λογικό να πληρώνεσαι ανάλογα με την απόδοσή σου γιατί κατά κάποιο τρόπο ελέγχεις τα προγράμματα και τον τρόπο που θα δράσεις. Όταν όμως δεν επιλέγεις εσύ τις διαφημίσεις δεν είναι τόσο δίκαιο να παίζει ρόλο η μετατρεψιμότητα

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 29 Οκτ 2010 12:25

Καλημέρες!
Ενδιαφέρουσα κουβέντα έχετε πιάσει :)

@Simosmme
Θεωρώ πως η σύγκριση είναι λάθος εξαρχής, το affiliate marketing δεν είναι και δεν θα έπρεπε να θεωρείται εναλλακτική του adsense ή του display. Αν αντιμετωπιστεί έτσι και απλά αντκαταστήσει το adsense σε μία generic σελίδα, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα.

Αν όμως, όπως λέει ο geobak και ο getpaid, κάνεις στοχευμένη δουλειά τότε τα πράγματα αλλάζουν. Στο δίκτυο έχουμε δει αποδόσεις και conversion που πραγματικά τρίβαμε τα μάτια μας, μέσα από ενέργειες όπως π.χ. εξειδικευμένα niche sites που είναι στημένα γύρω από το affiliate, πολύ στοχευμένα newsletters κ.α. Όταν το fit είναι σωστό, ο affiliate κάνει καλό pre-selling και φυσικά υπάρχει και ο απαιτούμενος όγκος traffic τα κέρδη είναι πολύ ικανοποιητικά.
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 29 Οκτ 2010 13:05

σωστά ναι, συμφωνώ

απλά το γεγονός ότι πολλοί πελάτες (ακόμα και δικοί σας) χρησιμοποιούν αποκλειστικά banner campaigns και ότι τα έσοδα από το adsense και το affilaite πάνε στην ίδια τσέπη (του webmaster) και πολλές φορές διεκδικούν τις ίδιες θέσεις banner, αυτό μας κάνει να συγκρίνουμε τις δύο μεθόδους που, έχεις δίκιο, δεν έχουν (και θα δεν θα έπρεπε να έχουν) καμία σχέση.

πρέπει να γίνουν ακόμα αρκετά πράγματα για να αλλάξουν οι νοοτροπίες, τόσο των πελατών όσο και των webmaster και να γίνει το affiliate αποδοτικό.

Τώρα που το Adsense πέφτει κατακόρυφα, νομίζω τώρα είναι η ευκαιρία :-)

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 29 Οκτ 2010 13:16

Έτσι είναι... χρειάζεται ακόμα δρόμος ώστε και οι πελάτες να καταλάβουν πως το affiliate ΔΕΝ είναι απλά ένα "φτηνό" banner campaign, αλλά και οι publishers πως το affiliate ΔΕΝ είναι απλά εκμετάλλευση του αδιάθετου διαφημιστικού χώρου τους.

Όλες μας οι καμπάνιες (εκτός του mobile) δίνουν και textlink, και εκεί είναι η δύναμη του affiliate. Στους έξυπνους και δημιουργικούς τρόπους με τους οποίους μπορείς να αξιοποιήσεις αυτό το textlink.

Αυτό που μας λείπει ακόμα είναι και οι ίδιες οι καμπάνιες των πελατών να είναι πιο "κατάλληλες" για affiliate, δηλαδή πιο action-oriented, πιο hard-selling. Να υπάρχουν incentives για την ολοκλήρωση της συναλλαγής online, να είναι τα δημιουργικά δυνατά και σχετικά με την προσφορά και να είναι οι καμπάνιες ανοιχτές και ευέλικτες ώστε ο affiliate να μπορέσει να βρει τον καταλληλότερο τρόπο να τις προωθήσει.

Έχουμε ακόμα δουλειααααάάά :)

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 29 Οκτ 2010 13:30

έχουμε έχουμε..

δεν εννοούσα απλά text links αλλά Custom Landing Pages

δεν έχουν όλοι και δυστυχώς πρέπει να προωθείς όλο το δάσος όταν εσένα σε ενδιαφέρει μόνο ένα δέντρο :-)

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 29 Οκτ 2010 13:35

Όντως, έχεις δίκιο.

Απλά να σου πω (και για όσους άλλους ενδιαφέρονται), πως σε όποιες καμπάνιες ΔΕΝ υπάρχει η επιλογή Custom Landing Page, είναι πιθανό να μπορώ να τα φτιάξω εγώ manually και να σου τα στείλω. Οπότε αν ενδιαφέρεσαι για κάτι email me και θα σου πω αν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 29 Οκτ 2010 13:45

οκ, απλά το θέμα είναι ότι δεν μπορείς για κάθε σελίδα που θες να φτιάξεις να επικοινωνείς με την εταιρεία (δεν μιλάω προσωπικά αλλά γενικά)

νομίζω τα custom landing pages είναι το Α και το Ω, ειδικά για e-shop

:-)

Κατερίνα πάντως είσαι εξαιρετική στη δουλειά σου και το πολεμάς πολύ και χαίρομαι γι'αυτό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης