πρόβλημα με webcam!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 31 Ιούλ 2010 21:01

Καλησπέρα !!! Για άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοηθειά σας!!!

Εδώ και μέρες έχω το εξής πρόβλημα.... δεν ανοίγει η κάμερα στο μσν ως εικόνα, κάνει μόνο βίντεοκλήση. αντί για αποστολή εικόνας γράγει προμηθευτείτε μία κάμερα web.

Τί μπορεί να είναι; δοκίμασα επεγκατάσταση και εγκατάσταση το μσν αλλά τίποτα :-?

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από MegasmorF » 31 Ιούλ 2010 21:13

Καλησπέρα από εμένα.
Δοκίμασες να ακολουθήσεις τα βήματα του οδηγού Ρύθμισης βίντεο του MSN;

Φιλικά
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 31 Ιούλ 2010 21:45

MegasmorF έγραψε:Καλησπέρα από εμένα.
Δοκίμασες να ακολουθήσεις τα βήματα του οδηγού Ρύθμισης βίντεο του MSN;

Φιλικά

Ναι το δοκίμασα και αυτό! :/

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από Zizo » 02 Αύγ 2010 03:55

δοκίμασες αλλού την κάμερα? άλλο pc και άλλο software?
Εικόνα
What you waiting for?

gdimi
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από gdimi » 02 Αύγ 2010 06:17

βασικά ποιά είναι η κάμερα?
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 02 Αύγ 2010 23:48

λαπτοπ είναι....

έβαλα εξωτερική κάμερα και πάλι τα ίδια κάνει.

3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 07 Αύγ 2010 03:50

καμιά βοήθεια;;; :/

δεν ξέρω τί άλλο να κάνω.... ούτε καν να αποθηκεύσει το e-mail μου δεν κάνει, κάθε φορά το ξανάπληκτρολογώ! Δηλαδή το αποθηκεύω και όταν ξανανοίξω το λαπτοπ δεν υπάρχει τίποτα!

Βοηθήστε με παρακαλώ....

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από hitca » 07 Αύγ 2010 05:15

Για να σε βοηθήσουμε περισσότερο, χρειαζόμαστε και επιπλέον λεπτομέρειες που δεν αναφέρεις...

Το μοντέλο laptop πχ Acer 3445 PR4Go
Τι λειτουργικό έχεις πχ win 7

Η κάμερα με την οποία έχεις πρόβλημα δούλευε ? ... και ξαφνικά εξαφανίστηκε ?
Δεν χρειάζεται να πειράξεις το msn ή όποιο άλλον messenger, εάν δεν υπάρχει η κάμερα σαν συσκευή, δεν πρόκειται να βλέπεις μέσω αυτών

Στις συσκευές του συστήματος υπάρχει η κάμερα ? (... Πίνακας Ελέγχου\Σύστημα και Ασφάλεια\Σύστημα >> Διαχείριση συσκευών )
Στον πίνακα ελέγχου του υ/η στο μενού συσκευές και εκτυπωτές υπάρχει ?

Αναφέρεις ότι [...] έβαλα εξωτερική κάμερα και πάλι τα ίδια κάνει [...]
Εγκατάσταση προγράμματος οδήγησης (driver) έκανες ? και μάλιστα κατάλληλου για την έκδοση windows που έχεις...

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι...
-- Βάσει του μοντέλου του laptop, βρίσκεις στο site του κατασκευαστή του την σελίδα downloads/support και αναζητείς το κατάλληλο πρόγραμμα (έχουν τα πάντα διαθέσιμα) που αφορά την συσκευή σου - την κάμερα στην περίπτωσή σου -
-- Κάνεις download και εγκατάσταση (προσοχή σε τυχόν οδηγίες, υπάρχουν και manuals για κάθε μοντέλο) του κατάλληλου προγράμματος.
-- Έλεγχος πάλι στις συσκευές του υ/η για την παρουσία ή όχι της κάμερας και εφ' όσον όλα είναι εντάξει το msn θα αναγνωρίσει πλέον την κάμερα.

Όσον αφορά τα email, πάλι δεν αναφέρεις με ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς. Όλα έχουν δυνατότητα αποθήκευσης σε συγκεκριμένους φακέλους. Εσύ που το αποθηκεύεις ?
Σκέψου επιπλέον την πιθανότητα ο υ/η σου να έχει κάποιου είδους "μολύνσεις". Χρησιμοποιείς antivirus ? είναι ενημερωμένο ?

---- Είναι αδύνατον όλα αυτά εμείς να τα μαντέψουμε, χωρίς εσύ να μας αναφέρεις τίποτα --- :D

3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 10 Αύγ 2010 15:15

λοιπόν ο υπολογιστής είναι... Acer Aspire One D150 και το λειτουργικό του είναι Windows XP.

Το windows live messenger αναγνωρίζει την κάμερα ως συσκευή usb και δείχνει εικόνα στις ρυθμίσεις ήχου και βίντεου του messenger.

Φυσικά έβαλα τον σωστό driver της εξωτερικής κάμερας... η κάμερα είναι microsoft vx-3000.

Κατέβασα απο την acer τους οδηγούς της κάμερας και δεν γίνεται τίποτα...
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ένω λειτουργούσε μια χαρά... τώρα λειτουργεί απλά ως κάμερα για φωτογραφίες και βίντεο.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από hitca » 11 Αύγ 2010 10:23

Σιγουρέψου ότι η κάμερα φαίνεται σωστά στις συσκευές του συστήματος.

Μετά αναβάθμισε τα directx >>> http://www.filehippo.com/download_directx/

Είναι λίγο ιδιόμορφο αυτό που σου συμβαίνει. Μήπως εγκατέστησες κάτι πού 'ίσως' να πείραξε την κάμερα;
Η κάρτα γραφικών λειτουργεί κανονικά; πχ τα παιχνίδια που έχουν τα windows παίζουν κανονικά;

3araki

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από 3araki » 16 Αύγ 2010 15:43

Καλησπέρα!!!

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα στον υπολογιστή αλλά στο windows live messenger διότι το ίδιο μου συμβαίνει και σε άλλο laptop..
Αν γνωρίζει κάποιος ας μας εξηγήσει τι συμβαίνει με το windows live messenger!

katia20

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από katia20 » 15 Οκτ 2011 02:44

το netbook μου ειναι καινουργιο. ειναι το hp mini netbook. εχω το msn που ειναι ι εκδοση του windowslive. το προβλημα μου ειναι το εξης. σε οποιοδηποτε αλλο προγραμμα η καμερα μου ανοιγει κανονικα.σημερα ομως που πηγα να βαλω καμερα στο msn ενω το φωτακι της καμερας ανοιγει το msn μου δειχνει οτι δεν εχω καμερα στο λαπτοπ μου..ανοιγοκλεισα το λαπτοπ κοιταξα και στις ρυθμισεις του msn για ηχο και βιντεο και εκει μου δειχνει κανονικα την εικονα μου αλλα μολις παω πλ να κανω κληση τπτ... τι θα μπορουσα να κανω?
i agapi pona

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από hitca » 16 Οκτ 2011 11:02

Η κάμερα λειτουργεί κανονικά, δεν χρειάζεται τίποτα.
Θα πρέπει πάλι να ελέγξεις διεξοδικά τις ρυθμίσεις του messenger, υπάρχει αντίφαση στο σημείο που βλέπεις την εικόνα σου στο μενού του ενώ δεν αναγνωρίζει εγκατεστημένη κάμερα. Οι ρυθμίσεις ιδιωτικότητας επηρεάζουν ή όχι την εξέλιξη των βιντεοκλήσεων. Επίσης να φροντίζεις να αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις που κάνεις.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

katia20

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από katia20 » 16 Οκτ 2011 12:16

ευχαριστω πολυ για την απαντηση και ευτυχως που η καμερα δεν εχει καποιο προβλημα γιατι που λεφτα :-? επειδη ομως δεν τα παω και τοσο καλα με το θεματακι του msn μηπως μπορεις να μου δωσεις καποιες εξτρα οδηγιες?? :D
i agapi pona

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόβλημα με webcam!

Δημοσίευση από hitca » 17 Οκτ 2011 00:55

Στο μενού του προγράμματος (πρέπει να εμφανίζεται, είναι ιδιαίτερη επιλογή) υπάρχει /εργαλεία/ρυθμίσεις ήχου και εικόνας, το ακολουθείς στις ενέργειες που απαιτεί και μετά αποθηκεύεις (εφαρμογή/apply) τις ρυθμίσεις σου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

...κάπως έτσι !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης