εργασια δικτυο voip

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
GeorgeLeme

εργασια δικτυο voip

Δημοσίευση από GeorgeLeme » 31 Ιούλ 2010 21:27

Καλησπέρα,
έχω αναλάβει την εξής εργασία.
Να κάνω ένα μικρο δίκτυο voip (2 τηλ) με τα εξής..
ένα pc που τρέχει ένα πρόγραμμα (call manager ) α (και dhcp ) ένα router ένα switch και δύο ip phones... ξεκίνησα αλλά επειδή κάπου στον δρόμο τα μπέρδεψα πολύ το παίρνω από την αρχή ελέγχοντας τα πάντα για να βρω το λάθος...
Πρώτη ερώτηση (για σήμερα ) .... βασική συνδεσμολογια δικτύου...
όλα πάνε στο switch? η το pc πρέπει να συνδεθεί στο router ?? και αν ναι σε ποια θύρα... δεν έχει κάποια άλλη θύρα ethernet παρα μόνο μια aux και μια console (στην 10/100 ethernet συνδέω το router με το switch )
Ερώτηση 2 : όλο αυτό το θέμα για να λειτουργήσει χρειάζεται σύνδεση στο internet (λόγο dhcp ίσως γιατί τα τηλ παίρνουν p απο εκεί και αυτο ειναι το πρόβλημα μου κολάν πριν πάρουν ιπ (configuring ip via dhcp ))??? αν ναι που συνδέω το adsl router???
το ποιο σωστό με φαίνεται κάπως έτσι...

το adsl router στο switch το pc στο switch το router στο switch και τα ip phones στο switch...
(η σειρα παίζει σημασία... σε ποια θυρα θα συνδέσω τι???)

ξέρω ειπα πολλά και τα είπα και μπερδεμένα αλαλ αν μπορει καποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας ....

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

εργασια δικτυο voip

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Ιούλ 2010 23:19

GeorgeLeme έγραψε:Πρώτη ερώτηση (για σήμερα ) .... βασική συνδεσμολογια δικτύου...
Καλύτερα θα ήταν για εσένα , τους μελλοντικούς συνεργάτες και τους μελλοντικούς πελάτες σου να μείνεις στην ίδια τάξη και να παρακολουθήσεις το μάθημα απο την αρχή μήπως μάθεις τουλάχιστον τα βασικά

Απο εμένα σου εύχομαι καλό κουράγιο
Εικόνα

GeorgeLeme

εργασια δικτυο voip

Δημοσίευση από GeorgeLeme » 01 Αύγ 2010 06:23

ωραια και με την σοβαρη απαντηση του παντογνώστη φιλου λύθηκαν ολες οι απορίες που εχω πανω στα δικτυα στον προγραμματισμό στο web design και γενικά σε ολα τα θεματα που αφορουν τους η/υ οπου ολοι πρεπει να ξερουν τα παντα και κανεις να μην ειναι αρχαριος η να ξερει καποια πραγματα αλλα ισως μπερδεμενα σε κατι απο τα πολλα που ασχολητε η πληροφορική .. .τεσπα... εχαριστω μπορει να κλειδωθει το θεμα η να διαγραφη οτι να ναι (μμιας κα ιδεν θα ξαναμπω εδω... )
καλη συνεχεια στους απανταχού παρόν ξερολες...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

εργασια δικτυο voip

Δημοσίευση από hitca » 01 Αύγ 2010 07:06

Ειλικρινά λυπάμαι για το ύφος και το ήθος των 'απαντήσεων' (αμφότερων)

Δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζει το γενικότερο πνεύμα αυτού του χώρου συζητήσεων πού θέλει να λέγεται freestuff.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες