Πωληση web υπηρεσιων-

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
MAXI13

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από MAXI13 » 01 Αύγ 2010 03:19

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΤΑ ΜΟΝΟΣΕΛΙΔΑ WEBSITES ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ NEWSLETTER,FACEBOOK ACCOUNT,BLOGGING ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΑ ΕΜΑΙΛ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ 2ΕΤΗ ΣΤΑ 250ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΑΠΛΟ WEBSITE ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΟΥ ΚΥΜΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2010 11:54

Δεν υπάρχει ταρίφα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τις τιμές και το μόνο σίγουρο για εμένα από τη στιγμή που μιλάμε για νόμιμη εταιρεία που κόβει παραστατικά, πληρώνει εφορία, πάγια, μισθοδοσίες, ασφάλειες κλπ είναι πως τιμή 250 Ευρώ που περιλαμβάνει όσα αναφέρετε απλά δεν θα αποδώσει ποτέ και πιθανών (αν δεν μιλάμε για στήσιμο σε μισή ώρα) πωλείτε και κάτω του κόστους απασχόλησης.

Το άλλο μεγάλο κακό είναι πως ως "απλό" αν μείνουμε στο εικαστικό κομμάτι, site άλλος μπορεί να εννοεί αυτό http://www.2createawebsite.com/images/c ... wLarge.jpg ή κάποια από αυτά http://www.2createawebsite.com/build/templates.html αλλά απλά μπορεί να θεωρούνται και αυτά:
http://www.smashingmagazine.com/2008/12 ... templates/
http://www.free-css.com/free-css-templates/page1.php

και σκέψου ότι εδώ είμαστε ακόμα σε διαφορές μόνο στο εικαστικό. Που να πούμε και για κώδικα.... αν δηλαδή μιλάμε για έτοιμο κώδικα κάποιου έτοιμου cms (το πιθανότερο για τέτοια τιμή) ή κάτι προσαρμοσμένο κλπ όπου εκεί δεν είναι εμφανείς και οι διαφορές σε ποιότητα, ούτε πολλές φορές έχει τις γνώσεις ή το ενδιαφέρον ο πελάτης να τις γνωρίζει, αλλά στην τελική μπορούν να θάψουν ή να ανεβάσουν ένα site.

Εδώ κάποιος μας έγραφε τις προάλλες ότι κλέβουμε όταν χρεώνουμε πάνω από 1000 για απλά sites, όπου ως απλό site εννοούσε να φτιάξεις από το μηδέν όσα κάνει το joomla στην βασική του εγκατάσταση :)

Είναι πάρα πολλές οι παράμετροι λοιπόν, πολλές είναι υποκειμενικοί (το εικαστικό κυρίως) και αυτό από τους πελάτες κιόλας, δηλαδή κάτι που εσύ μπορεί να το θεωρείς άθλιο επειδή έχει ελέφαντες που πετάνε σε ροζ λουλουδάτο φόντο, να το δει ο πελάτης και να ενθουσιαστεί.
Εσύ ως πωλήτρια πρέπει να αποφασίσεις εκεί τι θα κάνεις, τι θα εξηγήσεις στον πελάτη, πόσο θα του πουλήσεις και τι θα του πουλήσεις στο τέλος.

Τέλος το να πουλάς κάτι που δεν γνωρίζεις ως αντικείμενο ΔΕΝ βοηθάει καθόλου. Οι πωλητές κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχουν πλήρη γνώση του αντικειμένου που εμπορεύονται και να είναι ντόμπροι και στο λέω γιατί έχω δει και εγώ πολλές περιπτώσεις όπου τάζουνε λαγούς και πετραχήλια απλά για να πουλήσουμε και να πάρουμε την προμήθεια μας και στο τέλος καλούνται οι προγραμματιστές και οι σχεδιαστές να φάνε τις ώρες τους για να υλοποιήσουν όσα έταξαν οι πωλητές, πράγμα που στην τελική όχι μόνο είναι ασύμφορο, αλλά δημιουργεί και ενδοεταιρικές αντιμαχίες (με απλά λόγια τρώνε τα μπινελίκια τους οι πωλητές).

Ο πελάτης όσο και άσχετος να είναι, όσο φθηνά και να πληρώσει, κάποια στιγμή θα δείξει το site του σε γνωστούς του που γνωρίζουν περισσότερα, ή θα δει sites ανταγωνιστών και γενικότερα θα κάνει τις συγκρίσεις του και θα αρχίσει να συλλογίζεται αν τελικά άξιζε όσα πλήρωσε ή όχι. Στα 250 ευρώ που πουλάτε τώρα εσείς, δεν νομίζω πως θα μπορούν να γκρινιάξουν και πολύ ακόμα και αν η ποιότητα είναι μέτρια ή και κάτω του μετρίου.
Πάντως μια και κάνεις πωλήσεις θα ξέρεις ήδη πως ο καλύτερος πελάτης είναι ο ευχαριστημένος πελάτης γιατί αυτός θα σου φέρει και άλλους, ο δυσαρεστημένος θα σε κάνει να χάσεις κόσμο από τη δυσφήμηση και ας έχει πληρώσει και ελάχιστα χρήματα.
Ένα άλλο κακό που θα το συναντήσεις 1000% είναι ότι οι πελάτες ΠΑΝΤΑ έχουν και άποψη για το εικαστικό, ασχέτως αν δεν έχουν ιδέα για το αντικείμενο, επειδή πληρώνουν θα συμβουλέψουν τον επαγγελματία πως θα κάνει τη δουλειά του. Δηλαδή σε προσλαμβάνουν για να σου πουν αυτοί πως θα δουλέψεις :p και επειδή εσύ θα ακούς και τις "παραγγελιές" τους, θα πρέπει με τον καιρό να μάθεις και πως θα συμπεριφέρεσαι αναλόγως την περίσταση.

Όπως και να'χει καλή τύχη, καλή αρχή και καλές πωλήσεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από korgr » 01 Αύγ 2010 14:01

Παντως κατα τη γνωμη μου, ειναι ενα αντικειμενο που αν δεν το "κατεχεις" ειναι πολυ δυσκολο να το πουλησεις! Ο λογος ειναι πως στον συγκεκριμενο τομεα, κυριαρχει στους πελατες η ημιμαθεια! Εχουν μαθει 5-6 ορους παπαγαλια, θα στους αραδιασουν για να δειξουν πως "κατεχουν" και πως δεν μπορεις να τους πιασεις κοροϊδo, και αλοιμονο αν παρουν χαμπαρι πως αυτα τα λιγα που "ξερουν" ειναι περισσοτερα απο αυτα που ξερεις εσυ!

Ασε που 9 στις 10 φορες θα συναντησεις αυτους που λιγο τους ενδιαφερει (ή καταλαβαινουν) το πως θα ειναι το site τους. Το πρωτο που θα σε ρωτησουν θα ειναι:
"Θα βγαινω πρωτος στο Google?" :P

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από mairhcp » 01 Αύγ 2010 14:41

korgr έγραψε: "Θα βγαινω πρωτος στο Google?" :P
Το καλύτερο είναι πελάτης που θέλει να είναι 1ος στο google σε συγκεκριμένο keyword (που αριθμεί εκατομμύρια αποτελέσματα), χωρίς να έχει το keyword αυτό ούτε σε μία σελίδα στο site του.....

Εντάξει, βγήκα off topic αλλά κάπου ήθελα να το πω! :P

MAXI13

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από MAXI13 » 01 Αύγ 2010 15:19

ευχαριστω για τις απαντησεις...απο οτι εχω καταλαβει ειναι τυποποιημενα και αυτοματοποιημενα μονοσελιδα websites καταλληλα για νεους ελευθερους επαγγελματιες η μικρες εταιριες που θελουν κατι χαμηλου κοστους που θα τους βαλλει στο χαρτη...

για μενα η ερωτηση ειναι θα τους βαλλει στο χαρτη ? και πως να εξασφαλισω -λογω εντιμοτητας μου- οτι αυτο θα γινει?

τους ορους τους μαθαινω , το παλευω ..η αληθεια ειναι οτι οσες εταιρειες ειδα στο ιντερνετ που φτιαχνουν ιστοσελιδες και αυτες εμπορευονται 6-7 ορους και λιγες εχουν μια γενικη στρατηγικη μαρκετινγκ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από Figaro » 01 Αύγ 2010 15:38

Δε θα τους βάλει σε κανένα χάρτη και ούτε θα καλύπτει τις ανάγκες τους.

Απλά θα τους ελαφρώσει τη τσέπη 250 euro.

Αυτα τα πακέτα δημιουργήθηκαν επειδή υπάρχει κορεσμός στην αγορά 1020490 joomlο-designers, λίγοι πελάτες που ξέρουν τι θέλουν και γιατί το θέλουν και ένα σορό άσχετοι που θέλουν μια ιστοσελίδα και δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν.

Αν εσύ θέλεις να είσαι "έντιμη" μπορείς να τους λές απο την αρχή πως η εταιρία σας προσφέρει λύσεις απο custom των 3-10.000 euro για τους πελάτες που έχουν συγκεκριμένες ανάγκες μέχρι πακέτα των 250 euro για αυτούς που θέλουν να κάνουν μια αρχή.
Τους εξηγείς απο την αρχή τις διαφορές και αστους να διαλέξουν μόνοι τους (ανάλογα τη τσέπη τους ή βλακεία που κουβαλάν).

Λέω βλακεία γιατί υπάρχουν και εταιρίες που έχουν χρήμα και όταν τους ζητάς 1-2000 euro για μία custom εφαρμογή και τους εξηγείς 2 ώρες τα πλεονεκτήματα σε λένε και κλέφτη και πάν στο Μητσάρα που το κάνει με 100 euro.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από korgr » 01 Αύγ 2010 15:58

Figaro έγραψε:Δε θα τους βάλει σε κανένα χάρτη και ούτε θα καλύπτει τις ανάγκες τους.

Απλά θα τους ελαφρώσει τη τσέπη 250 euro.

Αυτα τα πακέτα δημιουργήθηκαν επειδή υπάρχει κορεσμός στην αγορά 1020490 joomlο-designers, λίγοι πελάτες που ξέρουν τι θέλουν και γιατί το θέλουν και ένα σορό άσχετοι που θέλουν μια ιστοσελίδα και δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν.

Αν εσύ θέλεις να είσαι "έντιμη" μπορείς να τους λές απο την αρχή πως η εταιρία σας προσφέρει λύσεις απο custom των 3-10.000 euro για τους πελάτες που έχουν συγκεκριμένες ανάγκες μέχρι πακέτα των 250 euro για αυτούς που θέλουν να κάνουν μια αρχή.
Τους εξηγείς απο την αρχή τις διαφορές και αστους να διαλέξουν μόνοι τους (ανάλογα τη τσέπη τους ή βλακεία που κουβαλάν).

Λέω βλακεία γιατί υπάρχουν και εταιρίες που έχουν χρήμα και όταν τους ζητάς 1-2000 euro για μία custom εφαρμογή και τους εξηγείς 2 ώρες τα πλεονεκτήματα σε λένε και κλέφτη και πάν στο Μητσάρα που το κάνει με 100 euro.
+1 κι απο μενα!
Η περιγραφη της πραγματικοτητας σε πεντε μικρες αλλα περιεκτικες παραγραφους.
Και ναι, η απαντηση ειναι πως τα ...μονοσελιδα websites ειναι καταδικασμενα και ο μονος κερδισμενος ειναι η εταιρεια που τα πουλαει.

MAXI13

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από MAXI13 » 01 Αύγ 2010 16:04

θελω να ειμαι εντιμη και φανταζομουν οτι θα ειναι καλη περιπτωση και χαμηλου κοστους προσεγγιση για εναν ελαιοχρωματιστη, τεντα,πολυ φρεσκο επαγγελματια κτλ.

κατα τα αλλα και εγω ως πελατισσα θα προτιμουσα μια πολυ πιο ολοκληρωμενη λυση απο την αρχη ωστε να μην χρειαστει να ξαναπληρωσω για επανασχεδιασμο του website.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2010 16:26

Έχεις κάποιο δείγμα έστω και σε εικόνα τι ακριβώς προσφέρετε σε αυτά τα χρήματα; κάποιον άλλον δηλαδή που ήδη του έχετε προσφέρει την υπηρεσία με αυτά τα λεφτά; Αν μπορείς ανέβασε την κάπου να πάρουμε μια γεύση, κρύβοντας αν θέλεις και τα στοιχεία του ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από Figaro » 01 Αύγ 2010 16:46

MAXI13 έγραψε:θελω να ειμαι εντιμη και φανταζομουν οτι θα ειναι καλη περιπτωση και χαμηλου κοστους προσεγγιση για εναν ελαιοχρωματιστη, τεντα,πολυ φρεσκο επαγγελματια κτλ.

κατα τα αλλα και εγω ως πελατισσα θα προτιμουσα μια πολυ πιο ολοκληρωμενη λυση απο την αρχη ωστε να μην χρειαστει να ξαναπληρωσω για επανασχεδιασμο του website.
Εγω πάντως στον ελαιοχρωματιστή πλήρωσα 1000 euro (χωρίς τα υλικά) για δουλειά 6 ημερών.. και αυτός ήταν ο πιο φθηνός που βρήκα.

Βασικά το web design είναι απο τις λίγες υπηρεσίες (και η μόνη που μπορώ να σκεφτώ τώρα μαζι με το hosting) που δε πληρώνετε όπως πρέπει.
Οι πελάτες ζητάνε design, support, hosting, modifications (και χρόνια μετά) σου ρίχνουν ευθήνες αν δε δουλεύει η σελίδα για μερικές ώρες, ερωτήσεις και πάλι ευθήνες αν δε μπένει κόσμος στη σελίδα τους, κτλ. κτλ....

Γιατι για όλο αυτό το αγχος για να πάρεις 250 ;

Αν για να κάνεις τη σελίδα θέλεις 2-3 ώρες πάρε 250 euro, αλλα στήλτον απο εκεί που ήρθε (σιγά μη πάει) αν μετά απο τη κατασκευή αρχίζει και ζητάει και άλλα.

Ολοι οι άλλοι επαγγελματίες έχουν σχηματίσει καρτέλ με τιμές και όρους που τους ευνοούν και οι επαγγελματίες designers έχουν ανταγωνισμό απο τα 15χρονα.
Θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να ξυπνήσει η αγορά και οι πελάτες, ώσπου να καταλάβουν πως το web μπορεί να τους αποφέρει Χ10 τα κέρδη του offline (όχι σε όλα τα επαγγέλματα/business) και να απενδύσουν αναλόγα...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από Figaro » 01 Αύγ 2010 17:00

MAXI13 έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΤΑ ΜΟΝΟΣΕΛΙΔΑ WEBSITES ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ NEWSLETTER,FACEBOOK ACCOUNT,BLOGGING ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΑ ΕΜΑΙΛ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ 2ΕΤΗ ΣΤΑ 250ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΑΠΛΟ WEBSITE ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΟΥ ΚΥΜΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ.
Και να μην ξεχάσω... δεν νομίζω ένας υπάλληλος να έκανε αυτές τις ερωτήσεις μέσα στο forum.

Πιο πολύ μου δίνεις την εντύπωση πως σε ενδιαφέρει εσένα να αρχίσεις μια τέτοια εταιρία.

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από mairhcp » 01 Αύγ 2010 17:06

Η εταιρεία θα έπρεπε να δίνει αυτές τις πληροφορίες στην υπάλληλο & να την εκπαιδεύει κατάλληλα..

Anyway..

MAXI13

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από MAXI13 » 01 Αύγ 2010 17:20

Αν εννοεις οτι και ο ελαιοχρωματιστης μπορει να ειναι απαιτητικος πελατης και εγω το πιστευω.

Απλως προσπαθω στην αβυσσο του ιντερνετ να προσδιορισω που θα στραφω πρωτα γιατι θα κανω την πρωτη επικοινωνια και μετα θα αναλαμβανει πιο εμπειρος πωλητης .αλλα επειδη εχω συνηθισει να ειμαι τελειομανης προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω αλλιως θα πεταγα ενα ξερο προσφερουμε αυτο ? το θελετε? και θα τελειωνα ...δεν εχω καμμια διαθεση να ξεκινησω εταιρεια και οταν εισαι ασχετη και καινουργια προσπαθεις να μαθεις και αν θα αξιζει αυτο που θα κανεις στην αγορα...αν καλοστεκεται στην αγορα..

το customized website για ποιες περιπτωσεις ειναι ?και σημαινει οτι ο αλλος βαριεται να κανει αξιολογη και πρωτοτυπη δουλεια?

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Αύγ 2010 22:46

Απλως προσπαθω στην αβυσσο του ιντερνετ να προσδιορισω που θα στραφω πρωτα
όπου και να στραφείς πρώτα να είσαι σίγουρη ότι κάποιος άλλος θα έχει κάνει ήδη τουλάχιστον μια αποτυχημένη προσπάθεια.

τις ερωτήσεις που κάνεις σ εμάς καλό θα ήταν να είχε καλύψει μία ενημέρωση πρώτα απο την εταιρία στην οποία θα εργαστείς.

Πώς σε βγάζουν στην πώληση χωρίς σοβαρή πληροφόρηση σχετικά με τον ανταγωνισμό και το ποια είναι η θέση του προϊόντος σας στην αγορά (σε ποιό target group απευθύνεστε).

Επίσης μία ενημέρωση σχετικά με παλιές αποτυχημένες προσπάθειες πώλησης από άλλους συναδέλφους σου στην εταιρία θα βοηθούσε να αποφύγεις σοβαρά λάθη.
Εικόνα

Hik

Πωληση web υπηρεσιων-

Δημοσίευση από Hik » 13 Αύγ 2010 13:31

Figaro έγραψε: Βασικά το web design είναι απο τις λίγες υπηρεσίες (και η μόνη που μπορώ να σκεφτώ τώρα μαζι με το hosting) που δε πληρώνετε όπως πρέπει.
Αυτό είναι απόλυτα αληθές.

Στην πραγματικότητα το 95% των πελατών δυσκολεύονται να αντιληφθούν το χρόνο που χρειάζεται για τη δημιουργία μιας σωστής σελίδας και της γενικής υποστήριξης. Για την ακρίβεια σε αυτό δυσκολεύονται και οι αυτοί που τη φτιάχνουν...!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες