Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από korgr » 02 Αύγ 2010 21:06

paink1ller έγραψε:Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με το web development και να παραγεις εκπληκτικα αποτελεσματα πρεπει να παρεις MAC.
+1
Σωστον!
Να φανταστεις εχουν τοσο εξελιγμενο λογισμικό που του λες:
"Φτιάξε ενα καταπληκτικο web site!"
και αν εχεις στην κατοχη σου το domain, σε 10 λεπτά το έχει:
  • δημιουργήσει
    κανει upload σε server με unmetered πακετο που αγορασε μονο του με την πιστωτικη του φιλου σου
    και σε ρωταει αν θες να αναλαβει μονο του και το SEO :kaloe:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Αύγ 2010 21:55

iWebrule
iCreateWeb
iCreateWeb Pro

:lol:
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από mrpc » 02 Αύγ 2010 22:03

stewas έγραψε:τι εφαρμογες υπαρχουν σε MAC για web design και web development??
Αν έχεις τα χρήματα που χρειάζονται, όλη η suita της adobe κυκλοφορεί σε mac.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από gaucho » 03 Αύγ 2010 11:00

paink1ller έγραψε:Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με το web development και να παραγεις εκπληκτικα αποτελεσματα πρεπει να παρεις MAC.
εσυ παινκιλερ απο οτι θυμαμαι καναμε κοντρα για τα μακ. πως και δεν προτεινες ενα δυνατο πισι με εξαρτηματα που συνεργαζοντε τελεια?
mrpc έγραψε:
stewas έγραψε:τι εφαρμογες υπαρχουν σε MAC για web design και web development??
Αν έχεις τα χρήματα που χρειάζονται, όλη η suita της adobe κυκλοφορεί σε mac.
το μακ εχει οτι χρειαζετε για ιστοσελιδες.

ακόμα και το filezila τρέχει σε μακ

deletakis48

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Αύγ 2010 18:31

Τελικά παιδιά θα πάρω MAC! δεν αντέχω τα windows! θα επενδύσω σε ένα iMAC κάπου στα 1890 euro με 27 inch Quad-Core i7 LED και κάποια αλλα που δεν τα θυμάμαι, και θα πάρω την όλη την suit τις adobe cs4 κάνει κάπου στα 1500euro και νομίζω ότι δεν η πλήρως suita λείπουν αρκετά.Τι λέτε βολεύτηκα?είναι καλο το εργαλείο που επέλεξα? αν ναι το αγοράζω!

*games? δεν θα παίζω έστω και λίγα? να πάρω ένα άλλο PC με windows αντί να πάρω την suita η δεν αξίζει

και δεν το θέλω μόνο για web design και web development!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από hitca » 03 Αύγ 2010 18:41

Γιατί τι έχουν τα windows? μυρίζουν...?

και με αυτά μπορείς να έχεις ότι προγράμματα θέλεις, ίσως και σε μεγαλύτερη ποικιλία από Mac.

Εύχομαι αυτά το (σοβαρό) χρηματικό ποσό που θα διαθέσεις να πιάσει τόπο ανεξάρτητα της επιλογής σου.
Καλή επιτυχία εύχομαι σε κάθε περίπτωση

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από gaucho » 03 Αύγ 2010 19:08

hitca έγραψε:
και με αυτά μπορείς να έχεις ότι προγράμματα θέλεις, ίσως και σε μεγαλύτερη ποικιλία από Mac.
Αυτο για την ποικιλιά το έχω πει πολύ παλιότερα.

ΓΙα την συγκεκριμένη δουλεια τα mac έχουν 20 διαθέσιμα προγράμματα (εμπορικά freeware)
Για την ίδια δουλειά τα windows έχουν 200 διαθέσιμα προγράμματα (εμπορικά freeware)

Εσύ hitca τι θα ήθελες; να κάνεις τη δουλειά σου ή να δοκιμάσεις 200 προγράμματα και να διαλέξεις ατυο που σου αρέσει;

Μια χαρα είναι το μακ απο ποικιλία προγραμμάτων και επιλογών.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από hitca » 03 Αύγ 2010 19:44

Δυσκολευόμουν να αναφέρω προσωπικές προτιμήσεις για λόγους δεοντολογίας και σεβασμού στις απόψεις όλων των υπολοίπων

Λοιπόν εγώ, δεν θα έπαιρνα Mac. Και μάλλον σε καμμία περίπτωση...
Γιατί με τα win κάνω ότι θέλω, τα ξέρω (και με ξέρουν...) και υπάρχουν άπειρα προγράμματα για αυτά
Για τυχόν δοκιμές με άλλα λειτουργικά, άς είναι καλά η Vmware κάνω τα πάντα και έτσι σε mac, σε Linux, σε servers και ότι 'τραβάει' η ψυχή μου (και το pc μου).

Μέ ένα σχετικά καλό επεξεργαστή, πολύ καλή m/b και μπόλικη μέχρι περισσεύματος ram σε συνδυασμό με αρκετούς δίσκους μπορείς να πετύχεις ένα εξαιρετικό συνδυασμό λειτουργικότητας, ευχρηστίας και (σχετικής) οικονομίας.
Με windows φυσικά, με τα τελευταία ειδικά -τα win7- που δουλεύουν άψογα...

Αυτά ώς προσωπική γνώμη...

deletakis48

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Αύγ 2010 19:51

hitca έγραψε:Δυσκολευόμουν να αναφέρω προσωπικές προτιμήσεις για λόγους δεοντολογίας και σεβασμού στις απόψεις όλων των υπολοίπων

Λοιπόν εγώ, δεν θα έπαιρνα Mac. Και μάλλον σε καμμία περίπτωση...
Γιατί με τα win κάνω ότι θέλω, τα ξέρω (και με ξέρουν...) και υπάρχουν άπειρα προγράμματα για αυτά
Για τυχόν δοκιμές με άλλα λειτουργικά, άς είναι καλά η Vmware κάνω τα πάντα και έτσι σε mac, σε Linux, σε servers και ότι 'τραβάει' η ψυχή μου (και το pc μου).

Μέ ένα σχετικά καλό επεξεργαστή, πολύ καλή m/b και μπόλικη μέχρι περισσεύματος ram σε συνδυασμό με αρκετούς δίσκους μπορείς να πετύχεις ένα εξαιρετικό συνδυασμό λειτουργικότητας, ευχρηστίας και (σχετικής) οικονομίας.
Με windows φυσικά, με τα τελευταία ειδικά -τα win7- που δουλεύουν άψογα...

Αυτά ώς προσωπική γνώμη...
Οποτε να προτιμήσω windows η mac? αν είναι για windows θα πάρω Alienware που είναι τούμπανο!αλα για AC only iMAC!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από gaucho » 03 Αύγ 2010 19:55

Νικολας αν παρεις windows κοιτα ν απαρεις τον τέλειο συνδιασμο μητρικής μνήμης και επεξεργαστή.

Το μακ έχει ήδη τα δικά εξαρτήματα του για αυτο είναι σταθερο γρήγορο και δυνατό. Έτσι και στα windows αν πετύχεις το τέλειο συνδιασμό στα εξαρτήματα και αγοράσεις antivirus ώστε νμα το εννημερώνεις θα είσαι μια χαρα. Ρώτα έναν τεχνικό που φτιάχνει όλη ητν ώρα μητρικές και τρώει γύρους να σου πεί την κατάλληλη σύνθεση ή πάρε κατευθείαν μάκ.

Η επιλογή δικιά σου

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από hitca » 03 Αύγ 2010 19:58

Και μόνο που έχεις προγράμματα από συγγενείς σου για windows τα οποία για χρήση mac πρέπει να (ξανα)αγοράσεις -ανέφερες 1500€- είναι ένα θέμα νομίζω....
Money is money....(και δεν βγαίνουν και εύκολα τ' άτιμα...)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Αύγ 2010 20:59

Οχι. να παρεις ενα pc με windows, να παίζεις παιχνίδια, εχει και προγράμματα που χρειάζεσαι για development, και ξέρεις ήδη να το δουλεύεις. Στο μακ δεν θα βρεις παιχνίδια οπως crysis, moder warfare ή δε ξερω κι εγω τι άλλο.

Απο την στιγμή που δεν εισαι επαγγελματίας, και το development το θελεις για σενα για να μάθεις, δε χρειάζεσαι μακ.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

deletakis48

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Αύγ 2010 23:58

Connor MacLeod έγραψε:Οχι. να παρεις ενα pc με windows, να παίζεις παιχνίδια, εχει και προγράμματα που χρειάζεσαι για development, και ξέρεις ήδη να το δουλεύεις. Στο μακ δεν θα βρεις παιχνίδια οπως crysis, moder warfare ή δε ξερω κι εγω τι άλλο.

Απο την στιγμή που δεν εισαι επαγγελματίας, και το development το θελεις για σενα για να μάθεις, δε χρειάζεσαι μακ.
ωραία άλλαξα γνώμη windows! ωραία στο 1800 λογικά θα είναι το καλύτερο 8GB ram και κάρτα γραφικών DDR5 1GB άντε και i7 2.66Ghz και 2 οθόνες samsung 21" και 1TB σκληρός τροφοδοτικό δεν ξέρω θα δω...σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Άλλαγμα pc,μήπως πάλιωσε

Δημοσίευση από mrpc » 04 Αύγ 2010 10:15

Connor MacLeod έγραψε:Στο μακ δεν θα βρεις παιχνίδια οπως crysis, moder warfare ή δε ξερω κι εγω τι άλλο.
Τώρα που το Steam παίζει σε mac, δεν έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα ως προς το gaming;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες