Βοήθεια...για κατασκευή ιστοσελίδας για sms

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pedtros

Δημοσίευση από pedtros » 02 Αύγ 2010 14:20

Θέλω να κάνω μια ιστοσελίδα για να πουλάω sms. Ψάχνοντας βρήκα ότι αυτά ονομάζονται sms gateways και ότι υπάρχουν έτοιμα στο internet. Μετά απο έρευνα βρήκα ότι οι περισσότεροι που τα πουλάνε σε δεσμέυουν κιόλας σε κάποια πράγματα. Για παράδειγμα σου λένε πάρτο τζάμπα αλλά θα πουλάς απο εμάς sms. Στο μεταξύ αυτοί έχουν ακριβές τιμές. Κι εσύ θέλεις ν' αγοράζεις απο άλλους που έχουν φθηνότερες τιμές, αλλά αν πάρεις το δικό τους πρόγραμμα δεν μπορείς ν' αγοράσεις απο αλλού...

Μπερδεμένα πράγματα δηλαδή... Έχει ασχοληθεί κανένας με κάτι τέτοιο να μου δώσει τα φώτα του μπας και βρω καμιά άκρη???

:( :question:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Αύγ 2010 16:55

Πριν προχωρησεις στην επενδυση αυτη ρωτα καλυτερα την αρχη προστασιας δεδομενων προσωπικου χαρακτηρα στο αν ειναι νομιμη η μαζικη αποστολη διαφημιστικων sms για να μην εχεις τιποτα μπλεξιματα

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 02 Αύγ 2010 17:03

Από τα λίγα που ξέρω συμβαίνει το εξής:

Κάνεις συνεργασία με τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, οι οποίοι κερδίζουν κάτι παραπάνω από το 50% ανά SMS που στέλνεται και έσυ έχεις ένα αρκετά μικρό κέρδος ανά SMS. Επίσης δεν έχεις κέρδος και μάλιστα μπαίνεις μέσα αν η εταιρεία δεν πουλήσει έναν Χ αριθμό SMS τον μήνα που φτάνει περίπου τα 10.000 - 15.000 SMS γιατί υπάρχει κάποιο πάγιο που τους πληρώνεις αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω επίσης τι παίζει με τα 4ψήφια - 5ψήφια αλλά κάτι θα πληρώνεις λογικά και εκεί.

Αυτές οι εταιρείες πουλάνε σε άλλες εταιρείες (ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ.) υπηρεσίες τύπου "Στείλε μήνυμα στο τάδε 4ψήφιο και μπες στη κλήρωση".

Κατά τα άλλα από υποδομές, χρειάζεσαι σοβαρά μηχανήματα και τεχνογνωσία για να μπορείς να στήσεις κάτι τέτοιο και γνώσεις σε βάσεις, είσαι αναγκασμένος να κρατάς logs αν δεν κάνω λάθος με το τι έστειλες που, optimization της βάσης κλπ. (είναι πολύ κλασικό να ανοίγει μια υπηρεσία μέσω ραδιοφώνου π.χ. για 1 ώρα και να σκάνε 2-3.000 SMS).

Αυτό που λες εσύ πιθανόν να μην είναι το ίδιο, εσύ μάλλον θες να συνεργαστείς με μια εταιρεία σαν αυτή που περιγράφω και να γίνεις μεταπωλητής του μεταπωλητή. Μπορεί και να γίνεται δεν ξέρω, αλλά θα είσαι αναγκαστικά πιο ακριβός από μια εταιρεία σαν την παραπάνω και σίγουρα το κέρδος που είναι ούτως ή άλλως πολύ μικρό, μειώνεται ακόμα παραπάνω.

Αυτά στο περίπου γιατί δεν τα ξέρω και πολύ καλά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Αύγ 2010 17:12

Απλα με την ευκαιρεια μια ενημερωση σχετικα με αυτο το θεμα

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 2251Προστασία των καταναλωτών

Παράγραφος 10. Η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνο αν συναινεί ρητά ο καταναλωτής.

Παράγραφος 11. Ανεξάρτητα από τον περιορισμό της προηγούμενης παραγράφου, η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή με οποιονδήποτε τρόπο άμεσης επικοινωνίας (άμεση διαφήμιση) επιτρέπεται μόνο αν ο προμηθευτής ή άλλος για λογαριασμό του προμηθευτή κάνει χρήση στοιχείων ή πληροφοριών προσωπικού χαρακτήρα του καταναλωτή που περιήλθαν σε γνώση του από τις προηγούμενες συναλλακτικές σχέσεις του με τον καταναλωτή, από γενικά προσιτές πηγές, όπως κατάλογο ή άλλα δημοσιευμένα στοιχεία, ή από άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο, εφόσον ο καταναλωτής εγκρίνει ρητά τη μεταβίβαση των προσωπικών του στοιχείων για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης. Ο διαφημιστής είναι υποχρεωμένος να αναφέρει στον καταναλωτή τον τρόπο με τον οποίο περιήλθαν σε γνώση του τα προσωπικά στοιχεία του καταναλωτή.

http://spamfight.org/index.php?option=c ... &Itemid=27

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 02 Αύγ 2010 17:18

fiskilis έγραψε:Απλα με την ευκαιρεια μια ενημερωση σχετικα με αυτο το θεμα

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 2251Προστασία των καταναλωτών

Παράγραφος 10. Η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνο αν συναινεί ρητά ο καταναλωτής.

Παράγραφος 11. Ανεξάρτητα από τον περιορισμό της προηγούμενης παραγράφου, η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή με οποιονδήποτε τρόπο άμεσης επικοινωνίας (άμεση διαφήμιση) επιτρέπεται μόνο αν ο προμηθευτής ή άλλος για λογαριασμό του προμηθευτή κάνει χρήση στοιχείων ή πληροφοριών προσωπικού χαρακτήρα του καταναλωτή που περιήλθαν σε γνώση του από τις προηγούμενες συναλλακτικές σχέσεις του με τον καταναλωτή, από γενικά προσιτές πηγές, όπως κατάλογο ή άλλα δημοσιευμένα στοιχεία, ή από άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο, εφόσον ο καταναλωτής εγκρίνει ρητά τη μεταβίβαση των προσωπικών του στοιχείων για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης. Ο διαφημιστής είναι υποχρεωμένος να αναφέρει στον καταναλωτή τον τρόπο με τον οποίο περιήλθαν σε γνώση του τα προσωπικά στοιχεία του καταναλωτή.

http://spamfight.org/index.php?option=c ... &Itemid=27

Θεωρητικά εσύ στέλνεις πρώτος το SMS για να μπεις σε διαγωνισμούς, να κερδίσεις διάφορα, να σου στείλουν ενημερώσεις και άλλα τέτοια κόλπα...

Από την άλλη ισχύει οτι μπορεί να κρατάνε τον αριθμό σου και οτι στήνονται πολλές υπηρεσίες μέσω internet όπου σου λένε "Στείλε τσάμπα SMS" και έπειτα εταιρείες όπως αυτή που περιγράφω, κάνουν συνεργασίες με άλλες εταιρείες και πουλάνε τον αριθμό σου (και το χειρότερο είναι οτι μπορούν να δουν ονοματεπώνυμο και άλλα στοιχεία σου οπότε πουλάνε και παράνομη στοχευμένη διαφήμιση).

pedtros

Δημοσίευση από pedtros » 02 Αύγ 2010 21:15

Sorry... Αλλά μάλλον δεν ήμουν εγώ σαφής σ' αυτό που ζητούσα... :oops:

Δεν θέλω να κάνω κάτι με πενταψήφια νούμερα. Καμία σχέση. Απλά, ένα σύστημα web2sms ας πούμε. Δηλαδή να μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε εγγραφή στο site, ν' αγοράζει μονάδες και να στέλνει sms. Υπάρχουν τέτοια sites αρκετά...

π.χ. bulk-sms.gr, smsthemall.com, smsn.gr, κ.α

Σε ότι αφορά την αρχή προστασίας δεδομένω, εγώ δεν θα έχω να κάνω κάτι. Ο χρήστης θα είναι υπεύθυνος που θα στέλνει τα μηνύματα. Εγώ απλώς θα του παρέχω το εργαλείο. Επομένως δεν κάνω κάτι παράνομο εγώ.

Άλλωστε αυτό είναι ένα εργαλείο που το χρησιμοποιούν και οι πολιτικοι, οι τράπεζες, οι δήμοι, υπουργεία κατα καιρούς... Όλοι αυτοί δηλ. παρανομούν όταν σου στέλνουν ένα ενημερωτικό ή διαφημιστικό sms? Όταν π.χ. τα μέλη ενός σωματείου, συλλόγου, επιμελητηρίου κ.λ.π. συμφωνούν να ενημερώνονται για τις δραστηριότητες του συλλόγου μέσω sms που είναι το παράνομο. Το έχω δεί σε εφαρμογή σε πολλούς κλάδους. Όχι μόνο σε ιδιώτες. Μέχρι και ομάδες ποδοσφαίρου, βόλλεϊ και μπάσκετ το χρησιμοποιούν για τους φιλάθλους τους...

Αλλα το πρόβλημά μου είναι κατασκευαστικό... οχι νομικό. Γι' αυτό έκανα το thread.
Μήπως μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας...
:)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pedtros την 19 Αύγ 2010 11:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Αύγ 2010 21:18

pedtros έγραψε:Άλλωστε αυτό είναι ένα εργαλείο που το χρησιμοποιούν και οι πολιτικοι, οι τράπεζες, οι δήμοι, υπουργεία κατα καιρούς... Όλοι αυτοί δηλ. παρανομούν όταν σου στέλνουν ένα ενημερωτικό ή διαφημιστικό sms?

ΝΑΙ

pedtros έγραψε: Όταν π.χ. τα μέλη ενός σωματείου, συλλόγου, επιμελητηρίου κ.λ.π. συμφωνούν να ενημερώνονται για τις δραστηριότητες του συλλόγου μέσω sms που είναι το παράνομο. Το έχω δεί σε εφαρμογή σε πολλούς κλάδους. Όχι μόνο σε ιδιώτες. Μέχρι και ομάδες ποδοσφαίρου, βόλλεϊ και μπάσκετ το χρησιμοποιούν για τους φιλάθλους τους...
Αυτο ειναι αλλο και εφοσον το εχουν δωσει μονο για αυτο τον σκοπο !

pedtros έγραψε:Αλλα το πρόβλημά μου είναι κατασκευαστικό... οχι νομικό. Γι' αυτό έκανα το thread.
να δεις με εναν ειδικο δικηγορο και το θεμα της ευθηνης σου σε παρανομη πραξη

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 03 Αύγ 2010 10:44

Ποιά παράνομη πράξη βρε παιδιά και δικηγόροι? Επικοινωνούμε με την πραγματικότητα? Άλλο ρώτησε ο άνθρωπος, άλλο του απαντάτε, άλλο θέλει, αλλού τον πάτε.

Λοιπόν pedtros υπάρχει αυτό που θέλεις εννοείται και η εταιρεία το δίνει και σε πολύ καλή τιμή. Είναι πολύ πρωτοποριακό, γιατί απελευθερώνει τον πελάτη από κάθε εξάρτηση με υπάρχοντες providers του sms παγκοσμίως. Μάλιστα σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα προϊόντα της εταιρείας, όπως η αγορά SMPP server σε πολύ χαμηλές τιμές, και μάλιστα εντελώς δικός σου ο SMPP server (λογότυπα κ.λ.π.)

Έχει τις εξής δυνατότητες:

Α) Απίστευτες ταχύτητες (καμία σχέση με ό,τι κυκλοφορεί στο Greece τώρα)
Β) Παγκόσμια κάλυψη
Γ) Έτοιμο σύστημα reseller
Δ) Πολλαπλούς providers για SMS
Ε) Αυτόματη δρομολόγηση αποστολής των SMS σου είτε με κριτήριο την εκάστοτε τιμή είτε με κριτήριο το uptime του provider. (Δηλ. αν κατά την διάρκεια μιας μεγάλης αποστολής (1.000.000 sms) ενός πελάτη σου (π.χ. τράπεζα, δήμο ή κάτι άλλο) ο provider σου δεν αντέξει το φορτίο της αποστολής ή έχει παράλληλα και άλλη παρόμοια αποστολή και «πέσει» με αποτέλεσμα να χάσεις την αποστολή του πελάτη σου, τότε το σύστημα έχει την δυνατότητα να το καταλάβει αυτό αμέσως και να συνεχίσει την αποστολή δρομολογώντας της από τον επόμενο διαθέσιμο provider.

Μπορεί επίσης η εταιρεία, να σου παρέχει 24ωρη τεχνική κάλυψη, και ν’ αναλάβει την φιλοξενία, τις αναβαθμίσεις και ότι άλλο χρειάζεσαι εκείνη σχεδόν στα ίδια χρήματα. Κι έτσι το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι απλά να «τρέχεις» την μπίσνα σου.

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά μπορείς να τα δεις όλα αυτά στον http://www.extraim.com

Όσο για το SMS gateway, είναι το SMS Service Engine και μπορείς να δεις live το demo τους online στο link που σου δίνω. Μπορείς να δεις κάνοντας δωρεάν εγγραφή και τις δυνατότητές του. Σου δίνουν και μονάδες να κάνεις δοκιμαστικές αποστολές νομίζω…

Έχουμε συνεργασία με την εταιρεία για την Ελλάδα και αναλαμβάνουμε το γραφιστικό μέρος του SMS Service Engine.

Πάντως είναι αυτό που ψάχνεις κατά την γνώμη μου. Θα σου κάνει όχι μόνο αυτό που θέλεις αλλά και πολλά παραπάνω…!!!

Για οτιδήποτε άλλο PM me :)

pedtros

Δημοσίευση από pedtros » 03 Αύγ 2010 13:56

Εκπληκτικό!!! Είναι ακριβώς αυτό που ζητάω…Μπράβο ErrorWebIS !!!

Όσο για το link του SMS Service Engine, ξέχασες να το βάλεις, το βάζω εγώ σε περίπτωση που θέλει κάποιος άλλος φίλος να το δει: http://www.extraim.com/demosse/
Είναι πολύ οργανωμένη εταιρεία. Μάλιστα σου δίνουν την εφαρμογή με trial license για 15 μέρες να το δοκιμάσεις όπου θέλεις. Είτε τοπικά είτε online. Ήδη το κατέβασα και το έστησα τοπικά να το δω. Διαδικασία εγκατάστασης 10 λεπτά με διάλειμμα για τσιγάρο… Μπράβο τους πάντως πολύ καλή δουλειά έχουν κάνει.

Να σου πω και την αμαρτία μου, επικοινώνησα μαζί τους με e-mail και ρώτησα για υποστήριξη στην Ελλάδα και μου ανέφεραν μεταξύ άλλων συνεργατών τους, κι εσένα :wink:

Φαίνονται πάντως οργανωμένοι γιατί, εκτός του ότι μου απάντησαν σχεδόν αμέσως, μου είπαν και ότι έχουν κάνει κλιμάκιο με προγραμματιστές, γραφίστες, και υποστήριξη πωλήσεων για την Ελλάδα την Ινδία, Αμερική, Λονδίνο και ανοίγονται συνέχεια…!!!

Στο μεταξύ ρίξε μια ματιά στα pm σου για να πούμε τις λεπτομέρειες…

Τελικά επιβεβαιώνεται η φήμη του Freestuff !!! Μπράβο σε όλους εσάς που κρατάτε αυτό το forum…Κάνετε καταπληκτική δουλειά παίδες!!!

Συγχαρητήρια !!!

:kaloe: :lol:

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 03 Αύγ 2010 13:58

Στο είπα!!! Καλές δουλειές λοιπόν!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Αύγ 2010 14:39

ErrorWebIS έγραψε:Ποιά παράνομη πράξη βρε παιδιά και δικηγόροι? Επικοινωνούμε με την πραγματικότητα? Άλλο ρώτησε ο άνθρωπος, άλλο του απαντάτε, άλλο θέλει, αλλού τον πάτε.
προειδοποιηση ειναι αυτη που του λεμε να μην βρεθει προ απροοπτου με κανα κουστουμι για παρανομη αποστολη sms

νομιζεις οτι δεν εχει ευθυνη αν απο τις υπηρεσιες του αποσταλουν μαζικα sms?

ακομα και να πει οτι δεν εχει ευθυνη στα ΤOS αυτο δεν τον απαλλασει απο την ευθυνη

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 02:06

fiskilis έγραψε: νομιζεις οτι δεν εχει ευθυνη αν απο τις υπηρεσιες του αποσταλουν μαζικα sms?
Αν εγώ πάρω ενα πακέτο φιλοξενίας απο εσένα και βάλω φωτογραφίες με τη κόρη του Ομπαμα ξεβράκωτη (λέμε τώρα.. ) εσύ τι ευθήνες έχεις ;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Αύγ 2010 08:40

Figaro έγραψε:
fiskilis έγραψε: νομιζεις οτι δεν εχει ευθυνη αν απο τις υπηρεσιες του αποσταλουν μαζικα sms?
Αν εγώ πάρω ενα πακέτο φιλοξενίας απο εσένα και βάλω φωτογραφίες με τη κόρη του Ομπαμα ξεβράκωτη (λέμε τώρα.. ) εσύ τι ευθήνες έχεις ;
δεν ειναι το ιδιο

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 13:16

Γιατι δεν είναι το ίδιο;

Και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες άλλων.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Αύγ 2010 13:27

Figaro έγραψε:Γιατι δεν είναι το ίδιο;
Και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες άλλων.
η μαζικη αποστολη sms απαγορευεται απο τον νομο αν δεν κανω λαθος
ενω η αναρτηση ασεμνων ειναι αλλη ιστορια
δεν μιλαμε για παιδικη πορνογραφια

αλλα και παλι θα περιμενουμε την αποφαση της ΑΠΠΔΠΧ σε καταγγελια που ειναι σε εκρεμμοτητα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης