«Περίεργη» κίνηση στο blog μου...

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 03 Αύγ 2010 02:25

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα blog (βλ. υπογραφή), όπου ανεβάζω απλά φωτογραφίες που έχω βγάλει...

Μπαίνοντας σήμερα στο Google Analytics, παρατήρησα πως έχει κίνηση από Βραζιλία (1 άτομο) και άλλος ένας από Αργεντινή και σαν Source site, αναγράφεται αυτό για το «παιδάκι» από Αργεντινή: flores-online.golbnet.com, και αυτό: transplante-de-cabelo.golbnet.com για το χρήστη από Βραζιλία...

Και, σαν νέος στις ιστοσελίδες και στα blogs και γενικότερα, έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τι σχέση μπορεί να έχει το blog μου το οποίο είναι στα Αγγλικά (και ελάχιστα ελληνικά) με δύο site που είναι στα Πορτογαλικά (σύμφωνα με το Translation του Chrome) και το ένα αναφέρεται σε λουλούδια και το άλλο σε εμφύτευση (!) μαλλιών;

2) Το γεγονός ότι και τα δύο site έχουν από ένα post έκαστο, είναι στην ίδια γλώσσα, χρησιμοποιούν το ίδιο template, είναι σχετικά καινούργια (July 2010 - σύμφωνα με cqcounter.com: Created: 09-Jul-2010, Updated: 10-Jul-2010), είναι και τα δύο «By Golbnet» και, τέλος, σχετίζονται και τα δύο με επισκέψεις την ίδια η ημέρα, θα έπρεπε να μου λέει κάτι / να με ανησυχεί; :-?

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων. :wink:

EDIT: Και νέος επισκέπτης σήμερα (4/8/2010), με source το παρακάτω site: projetor.golbnet.com. Και πάλι «Golbnet»... :-?

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 06 Αύγ 2010 15:16

Σε όλους τόσο λογικό ακούγεται; :P

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 06 Δεκ 2010 22:18

Μην σε παραξενεύει τόσο.Πολλες φορές μπορείς να βρείς επισκέπτες που έχουν έρθει από τελειως διαφορετικό site χωρίς να έχουν σχέση με το αντικειμενο του δικού σου Blog.

Αν για παράδειγμα έχεις χτίσει κάποια links προς την σελίδα σου, δεν είναι απίθανο κάποιος "ασχετος" να την επισκεφτεί πατώντας ένα από αυτά.Προσωπικά εσένα δεν σου έχει τύχει να ψάχνεις για καναρίνια και να βρεις site με ειδή προικός? :))

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Δεκ 2010 23:12

Σε λίγο καιρό οι επισκέψεις θα αυξάνονται συνεχώς απο το συγκεκριμένο δίκτυο. Bots είναι που ψάχνουν να βρούν χώρο για spam ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης