Ξεκινώντας στο χώρο των ιντερνετικών διαφημίσεων

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 00:07

Καλησπέρα σας.

Λέγομαι Νίκος , και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις διαφημίσεις στο ιντερνετ.
Στο χώρο του ιντερνετ δεν ειμαι καινούριος, αλλά στο χώρο τω διαφημίσεων είμαι αρχάριος με μεγάλος Ν (όπως το Ν των νεων οδηγών).

Μπορείτε σας παρακαλώ , εαν εχετε χρονο , να μου παραθέσετε τα βασικά που αφορούν στη διαφήμιση ?

Εαν υπάρχει ανάλογο νήμα, ζητώ συγνώμη. Εαν δεν υπάρχει, ίσως γίνει αυτο ενα καλός οδηγός σε όσους θέλουν να μάθουν, πριν εξιδεικευτουν στα υπολοιπα νηματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 00:19

Να συμπληρώσω, για να μην παρεξηγηθώ, έχω βολτάρει στο freestuff και έχει πολλα ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τις διαφημίσεις, αλλα εαν δεν ξερεις τα βασικα, δεν μπορεις να τα καταλαβεις ακριβώς.

Γιαυτό και προτίμησα να ξεκινήσω ενα θέμα για αρχάριους.

ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 00:30

Καλως τον

Οταν λες τα βασικά που "αφορουν τη διαφήμιση" τι ενοείς;

- διαφήμιση απο διάφορες εταιρίες που θέλουν να προωθήσουν τη σελίδα τους μέσω της δικιάς σου
- διαφήμιση απο διαφημιστικές εταιρίες (νοικιάζουν χώρο στη σελίδα σου)
- διαφήμιση τύπου adsense
- affiliate
..

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 00:38

Ποια η διαφορά όλων αυτών ? Γιατι εμενα μου φαινονται ολα παρομοια.

Τα affiliate αν εχω καταλαβει καλα ειναι τα banners των εταιρειων. Στο μυαλο μου εχω τις στοιχηματικες για παραδειγμα.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα 3 δεν καταλαβαινω τη διαφορα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 01:06

χοντρικά...

1. Σε επιλέγουν οι ίδιες οι εταιρίες που θέλουν να διαφημιστούν με βάση το target group σου, traffic, σελίδα.

2. Εχεις ένα μόνο πελάτη (τη διαφημιστική εταιρία) που συνήθως νοικιάζει χώρο στη σελίδα σου ωστε να προωθήσει της σελιδες των πελατών της και κάνει μόνη της το administration των διαφημίσεων.
Εδώ πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα, καλό target group και ιστοσελίδα.

3. με adsense απλά βάζεις το κώδικα που σου δίνει η Google στη σελίδα σου και κερδίζεις χρήματα αναλόγος τα click που κάνουν οι επισκέπτες της σελίδας σου.
Αυτο είναι και το πιο κλασσικό γιατι μπορείς να αρχίσεις πολύ γρήγορα και ευκολα, ανεξαρτήτος την επισκεψιμότητα και target της σελίδας σου (μη περιμένεις έσοδα αν δεν έχεις traffic).

4. affiliate - πας και γράφεσε στα διαφορα προγράμματα ανταποδοτικής διαφήμισης που προσφέρουν άλλες σελίδες και τα έσοδα παίζουν ανάλογα το κάθε πρόγραμμα.
Σου δίνουν ενα unique link και πλήρώνεσε ανάλογα τους πελάτες που στέλνεις στη σελίδα τους μέσω του link σου (affiliate link).

για τζογάδικα.. συνήθως affiliate διαφήμιση βλέπεις (http://en.wikipedia.org/wiki/Affiliate_marketing ).

Γενικά για να κερδίσεις απο όλα αυτά πρέπει να έχεις sites με traffic.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 01:31

οκ με τα affiliate, που προφανώς παίρνεις $ εαν κανουν κλικ κ οχι εγγραφή στο site.(φανταζομαι δλδ)

Αλλα τα adsense δεν ειναι ιδια με τα affiliate? Παλι με κλικ ειναι . Και αυτο με την google δεν το καταλαβα. Επειδή μάλλον με αυτα θα ξεκινησω , μπορεις να μου πεις πώς δουλεύουον? Πώς τα επιλέγω, απο που? λιγες πληροφοριες παραπανω εαν γινεται.

για το 1 και το 2 παμε σε αλλο επιπεδο, οποτε το αφηνουμε προς το παρον.

ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 01:56

τώρα ανακάλυψα τι ειναι το adsense.

:)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 01:57

τα affiliate link μπορείς να τα βάλεις στη σελίδα σου οπως θέλεις εσύ (λινκ σε κείμενα, φωτογραφίες, pop-up αν επιτρέπουν, μέσω email του newsletter σου, κτλ.) και συνήθως πέρνεις λεφτά μόνο οταν ο επισκέπτης που έστηλες πληρώσει για κάτι στη σελίδα που τον έστειλες.
πχ. εδω http://www.liquidweb.com/cn/c/refer/index.html
για το κάθε επισκέπτη που έστειλες και αγόρασε ενα απο τους servers της εταιρίας κερδίζεις χρήματα.
Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα σου δίνουν το 100% που πλήρωσε το πρώτο μήνα + 25$ κάθε μήνα (για όσο καιρό ο άλλος που έστειλες είναι πελάτης της συγκεκριμένης εταιρίας).

Τα affiliate που πληρώνουν για το κλικ είναι λίγα και πληρώνουν πολύ λίγα λεφτά (0.00χ euro/click)...

το adsense σου βάζει κάποια όρια στο τρόπο που προωθείς τα link και κερδίζεις χρήματα μόνο με το κλικ.. αλλα μικρά ποσά (απο 0.x μέχρι μερικά $ /κλικ).
περισσότερα μπορείς να δείς εδώ www.google.com/adsense/ (Help κάτω) και στο freestuff ( adsense ).

Το κάθε ένα απο αυτά έχει και μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα...
πχ.
μερικά affiliate προγράμματα δεν είναι σοβαρά και μπορει να μην πάρεις τα λεφτά που θα κερδίσεις, ο επισκέπτης σου μπορεί να δεί εύκολα αν πρόκειτε για affiliate link, πρέπει να περιμένεις 2-3 μήνες για να πάρεις τα λεφτά, κτλ.

το adsense δε μπορείς να το καμουφλάρεις στη σελίδα σου και συνήθως οι επισκέπτες βλέπουν με τη μία πια link είναι ads, πρέπει να βάζεις το κώδικα της google όπως σου το δίνει, μπορεί να σου κλείσουν το account για μαλακία λόγο (δες στο forum περιπτώσεις).

γενικά είναι άπειρες περιπτώσεις και βρίσκεις info μέσω google.

Γνώμη μου.. καλύτερα να αναπτύξεις τη σελίδα σου πρώτα και μετά να αρχίσεις να κοιτάς για διαφήμιση.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 02:22

πολύ ενδιαφέροντα .... σε ευχαριστώ πολύ.

Να ρωτήσω κάτι . Πώς βρίσκεις οτι μια εταιρεια δινει affiliate link?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Αύγ 2010 02:57

Εχουν link κάπου στις σελίδες τους :)
ή μέσω σελίδων σαν την clickbank.com και cj.com (η cj.com απ'οσο ξέρω δέχετε μεγάλα site)..

πρώτα κάνεις τη σελίδα σου... και μετά ανάλογα το target σου βρίσκεις και τα affiliate προγράμματα που θα συνεργαστείς.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 04 Αύγ 2010 03:13

κιομως, εχω μπει σε 10 διαφορετικα site και δεν μπορώ να καταλαβω εαν οντως δινουν affiliate.

Για παραδειγμα μπαινω στην bwin βλέπω κατω κατω γραφει προγραμμα συνεργατων, με λεπτομερειες κτλ, μια χαρα.
Εαν μπω ομως στο site των carrefour δεν μπορώ να το βρω.
Σε site της barcelona για αγορα Online προϊοντων, παλι δεν βρισκω.

Καποια αλλα site εχουν banner σε αλλα, αλλα εαν ψαξεις στο ιδιο δεν θα το βρεις πουθενα.

Όπως και τράπεζες, Δεν βλέπω να έχουνε.

Μήπως τελικα, πολλά δεν έχουν , αλλά οταν αυξηθουν οι visitors στο site σου, τοτε αλλαζουν τα δεδομενα και μπορεις επειτα απο συννενοηση να τους διαφημισεις ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Αύγ 2010 14:17

Δεν έχουν όλοι μην το θεωρείς δεδομένο, ούτε όλοι μπορούν να προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες γιατί απαιτείται και ολόκληρος μηχανισμός για τέτοια θέματα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Αύγ 2010 19:57

Συνήθως τις πολύ μεγάλες εταιρίες σαν τις τράπεζες, τις αναλαμβάνουν μεγάλες διαφημιστικές εταιρίες σε όλο το φάσμα (TV, ραδιοφωνο, περιοδικά, εφημερίδες, γιγαντοαφίσες, ιντερνετ) και μοιράζουν το buget οπως θεωρουν καλλύτερο αυτοί.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 06 Αύγ 2010 02:08

Το βασικο ειναι να αναπτυξεις το site σου πρωτα. μετα εχεις διαφορες προοπτικες. Ακομα και να κανεις εναρξη επιχειρησης και να διαφημιζονται επιχειρησεις απευθειας στο site σου.
Το θεμα ειναι το τι κανεις τωρα με το site. Να βρεις μια πιασαρικη θεματολογια, να χει περιεχομενο, να χει buttons για facebook twiter κλπ, σωστα sitemap, να εχει συνεχως φρέσκο περιεχομενο, και αλλα πολλα.
Το θεμα ειναι να βρεις αρχικα το με τι θα ασχολειται το site. Στο λεω γιατι εκανα παλια το λαθος να αλλαζω συνεχεια γνώμη για τα site μου ερχόμενος καθε φορα με μια καλυτερη ιδεα (ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο) οταν ομως καθε φορα αλλαζεις οσο καλες κι αν ειναι οι ιδεες σου δεν κατασταλαζεις πουθενα. Αποτελεσμα; εχεις ενα σωρο σωστες ιδεες και δεν κανεις στο τελος τιποτα.
Το θεμα ειναι να εισαι σταθερος και να εχεις ενα site που θα ασχολειτε με το ιδιο πραγμα για χρόνια (μπορει να εξελίσεται και να διευρύνεται αλλα η βασικη του θεματολογια πρέπει να παραμενει ιδια).
μιλαω εκ πικρής πειρας.
Και φυσικα πριν ασχοληθεις με οτιδηποτε πρέπει να λάβεις υπ οψιν σου τον ανταγωνισμό που υπάρχει (η οχι) στον συγκεκριμένο τομέα.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 09 Αύγ 2010 16:23

Πολύ σωστά αυτά που λετε.
Απλά επειδή μου το τονίσατε όλοι, θα ήθελα να σας πω οτι με το site δεν ασχολούμε εγώ. Το έχω αφήσει σε καλά χέρια κ ανέλαβα το χώρο της διαφήμισης αυτη τη φορα. Το site θα ασχολείτε με αθλητικά-στοιχημα . Αλλά επειδή ξέρω οτι υπάρχουν ήδη πολλά, έχω βρει καποιες ιδεες που θα το κανει να ξεχωρίσει απο ολα τα υπόλοιπα(ελπιζω κ το ευχομαι δλδ).

Και επειδή ψάχνω γενικά για διαφημίσεις που να σχετίζονται με το συγκεκριμένο τύπο του site,γιαυτο κ ρώτησα πώς θα μπορώ να καταλαβαίνω οτι ενα site δίνει affiliates? Και δεν αναφέρομαι στις στοιχηματικές εταιρείες.

Επειδή μου είπατε για τα buttons με facebook, twitter, αν καταλαβαινω καλα , ο λογος ύπαρξης αυτών των δραστηριοτήτων ειναι να γίνει ευρύτερα γνωστό το site ε? Ή υπάρχει κ άλλος λόγος?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης