Μπορώ να βάλω μπαταρία με περισσότερα Ampere σε Acer laptop;

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Αύγ 2010 15:52

stewas έγραψε:συμφωνω απολυτα. εγω απο κατι κολπα που εκανε η ΔΕΗ εχασα 2 λαπτοπ οποτε.....αστο καλυτερα
Βασικά χθες είπα να το αφήσω να φορτίζει όλο το βράδυ... Σήμερα το άνοιξα και με το power management των Windows 7 μου λέει ότι έχει διάρκεια η μπαταρία 1 ώρα και 45 λεπτά, κάτι παραπάνω δηλαδή από αυτό που είχα μετρήσει εγώ τις προηγούμενες μέρες...

Δεν πειράζει πάντως, θα το έχω έτσι... Στην τελική το μηχάνημα είναι super WOW κατά τα άλλα...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Αύγ 2010 17:15

Λοιπόν...

Αν και δεν μας αναφέρεις πουθενά πόσα cell είναι η μπαταρία, υποψιάζομαι ότι είναι 6, που είναι η original...

Μπορείς να πάρεις μια aftermarket OEM που κάνει γαμώ τις δουλίτσες και έχει και καλή τιμούλα...

http://cgi.ebay.co.uk/8800mah-12-Cell-A ... 335dbf6232

Πριν αρχίσει κανείς να λέει για ΟΕΜ κτλ κτλ και εγώ τέτοια έχω στο DELLάκι μου και είναι μια χαρούλα...

Όπως βλέπεις ναι μπορείς να βάλεις παραπάνω Ampere και να κάνεις δουλίτσα...

Αυτάαααααααααααααααα...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Αύγ 2010 17:24

ναι, όντως είναι 6 cell η μπαταρία.
μάλλον θα το πάρω αυτό από το eBay.

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 05 Αύγ 2010 17:25

GeoStuff έγραψε:Λοιπόν...

Αν και δεν μας αναφέρεις πουθενά πόσα cell είναι η μπαταρία, υποψιάζομαι ότι είναι 6, που είναι η original...

Μπορείς να πάρεις μια aftermarket OEM που κάνει γαμώ τις δουλίτσες και έχει και καλή τιμούλα...

http://cgi.ebay.co.uk/8800mah-12-Cell-A ... 335dbf6232

Πριν αρχίσει κανείς να λέει για ΟΕΜ κτλ κτλ και εγώ τέτοια έχω στο DELLάκι μου και είναι μια χαρούλα...

Όπως βλέπεις ναι μπορείς να βάλεις παραπάνω Ampere και να κάνεις δουλίτσα...

Αυτάαααααααααααααααα...

:D
ειναι καινουριο το λαπτοπ ομως αμα του καει και καταλαβουν οτι ειναι λογω τροφοδοσιας? εξαλλου και μονο η λεξη ΟΕΜ τρομαζει :) αλλα αν λες οτι το εχεις δοκιμασει και παιζει οκ...εγω παντως δεν θα το εκανα προπωπικη μου αποψη παντα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Αύγ 2010 17:31

Να καεί το λάπτοπ από την μπαταρία μου φαίνεται δύσκολο...

Εξάλλου αν έχει ήδη μια χαλασμένη μπαταρία, αυτή που χρησιμοποιεί τώρα, θα πρέπει να έχει αυτή μονίμα πάνω και να χρησιμοποιεί την άλλη μόνο όταν θέλει να μετακινηθεί, για να μην έχει τα ίδια προβλήματα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Αύγ 2010 10:00

soteres2002 έγραψε:@DGeorge: λοιπόν έβγαλα την μπαταρία από το λάπτοπ. Τα χαρακτηριστικά που λέει πάνω είναι:
Βολτ: 10.8
mA: 4400(m) (=4.4A)
mWatt: 47.5 (=10,8V*4,4A)
Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να βάλουμε τώρα μία άλλη με καλύτερα χαρακτηριστικά (άρα και μεγαλύτερης διάρκειας);
Όπως σου έγραψα νωρίτερα, Αν στα 10,8V, μπορέσεις και βρεις μπαταρία με 5GA :P φυσικά και θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις, χωρίς κανένα -απολύτως- πρόβλημα! (Θα είναι μάλλον λίγο ογκώδης, αλλά αγνόησέ το επιδεικτικά :D )
Αν, με την ίδια τάση, (σταθεροποιημένη, όπως μιάς μπαταρίας) μπορώ να έχω τροφοδοσία μεγαλύτερη απ'όση καταναλώνω, αυτό σημαίνει ότι μου παρέχεται 'περίσσευμα΄ ισχύος για κατανάλωση. Όποια μπαταρία βρεις στα 10,8V με ισχύ (Watt και Ampere) περισσότερη, πάρ'την χωρίς κανένα δισταγμό! Αρκεί να χωράει στη θήκη της παλιάς :wink: Και -εννοείται- θα χρειαστείς και ανάλογο φορτιστή για τη νέα-ισχυρότερη μπαταρία!
GeoStuff έγραψε:......Να καεί το λάπτοπ από την μπαταρία μου φαίνεται δύσκολο...
Πράγματι! Αυτός ο κίνδυνος θα μπορούσε να υπάρχει με μιά ισχυρότερη μπαταρία, αν θα είχε/έδινε ταυτόχρονα και υψηλότερη τάση (π.χ. 12V), Μόνο τότε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες