Το κράτος μας κλέβει και δεν μπορούμε να κάνουμε ΤΙΠΟΤΑ!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 05 Αύγ 2010 13:14

6 Ιανουαρίου 2010 πιάνω δουλειά σε μια εταιρία στην Θεσσαλονίκη, πριν από αυτό είχα (και συνεχίζω να έχω) ΤΕΒΕ (πλέων ΟΑΕΕ). Στην εταιρία αυτή ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως αποτέλεσμα να έχω καταλήξει να ανήκω και να πληρώνω 2 ασφαλιστικούς φορείς. Ρώτησα τον ΟΑΕΕ τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή και είχα 2 επιλογές η επιλογή της διακοπής του ΟΑΕΕ και η επιλογή της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ. Επέλεξα την επιλογή της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ καθώς είχα σκοπό να συνεχίσω ως ελεύθερος επαγγελματίας όταν θα φύγω από την εταιρία όπου δούλευα και δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία να ξανακάνω έναρξη καθώς ήθελα να αποφύγω το τρέξιμο αυτό.

Στις 30 Ιουνίου 2010 παραιτούμαι από την εταιρία όπου δούλευα και συνεχίζω κανονικά ως ελεύθερος επαγγελματίας. Προτού παραιτηθώ είχα ρωτήσει στα κεντρικά του ΟΑΕΕ, καθώς η έδρα μου είναι στην Αθήνα, αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω την εξαίρεση όταν γυρίσω Αθήνα και μου είπαν πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα εάν προσκομίσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Συγκέντρωσα τα δικαιολογητικά κατεβαίνω Αθήνα και μου λένε πως θέλουν και την κατάσταση ενσήμων ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και βγάζω κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ του εργοδότη και γυρνάω Αθήνα για ν' ακούσω ότι δεν μπορώ να ζητήσω εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ τώρα καθώς έχουν περάσει 6 μήνες από την ημερομηνία που μπήκα στο ΙΚΑ! Κάτι το οποίο δεν μου είπε κανείς! Δεν πήρα ούτε μια ούτε δυο φορές στον ΟΑΕΕ να ρωτήσω πήρα αρκετές φορές για διάφορους λόγους και κάθε φορά ρωτούσα αν όντως δεν υπάρχει πρόβλημα που θα κάνω μετά την εξαίρεση και κάθε φορά μου επιβαιβέωναν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου απέρριψαν την αίτηση της εξαίρεσης στον ΟΑΕΕ και περιμένω έφεση για ακρόαση της επιτροπής του ΟΑΕΕ στα κεντρικά του ΟΑΕΕ μου είπαν θα πάρει 3 μήνες τουλάχιστον να μου έρθει ειδοποίηση για ακρόαση.

Το υπόλοιπό μου είναι 3 δίμηνα (το διάστημα όπου δούλευα στην εταιρία δηλαδή) όπου ανέρχεται στα 1.333,80€

Δεν είναι δυνατόν να πρέπει να πληρώνω 2 ασφαλιστικά ταμεία ταυτόχρονα! το διάστημα αυτό πλήρωνα το ΙΚΑ δεν μπορεί να μου λέει ο ΟΑΕΕ τώρα ότι πρέπει να πληρώσω το διάστημα αυτό και τον ΟΑΕΕ, Αθήνα - Θεσσαλονίκη δεν είναι δίπλα για να κατεβαίνω κάθε λίγο και λιγάκι στο κάτω κάτω δούλευα δεν μπορούσα να κατεβαίνω όποτε ήθελα Αθήνα.

Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Αύγ 2010 02:04

Αρρωσταίνω όταν τα ακούω αυτά, γι αυτό όταν προσέλαβα το λογιστή μου του ξεκαθάρισα ότι θα τρέχει αυτός στους δημόσιους οργανισμούς απλούστατα γιατί όποτε έχω πάει σε εφορία/νομαρχία/τεβε στο 50% των περιπτώσεων ή τσακώθηκα ή ήμουν έτοιμος να τσακωθώ.

Ο λόγος που τσαντίζομαι είναι ακριβώς αυτός που περιγράφεις. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σου δίνει υπεύθυνη απάντηση. Είναι ΟΛΟΙ ανεύθυνοι. Το πρώτο πράγμα που σκέφτονται όταν τους ρωτάς κάτι είναι πώς να σε ξεφορτωθούν με το λιγότερο δυνατό κόπο και γι αυτό σου ζητάνε ό,τι τους κατέβει είτε για να γλιτώσουν προς το παρόν κάποιο κόπο είτε για να αποθαρρυνθείς και να τα παρατήσεις. Για παράδειγμα στην εφορία δεν γνωρίζουν ούτε βασική φορολογική νομοθεσία και χρειάστηκε με το λογιστή μου να κάνουμε επίσημη γραπτή ερώτηση στο υπουργείο πριν 2 χρόνια για να μάθουμε πώς αντιμετωπίζουμε τις συναλλαγές παροχής υπηρεσιών από το εξωτερικό. Δεν ήξεραν ούτε οι υπάλληλοι, ούτε οι προϊστάμενοι, ούτε φυσικά ο λογιστής μου. Τελικά μάθαμε από το υπουργείο μετά από κάποιους μήνες.

Εγώ αν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας και αναλάμβανα λίγες δουλειές δεν θα έκανα ποτέ έναρξη στην Ελλάδα για υπηρεσίες. Παναγιώτη, όποτε ζητάς κάτι από το Δημόσιο, ποτέ μη βασίζεσαι στο τι σου λένε. Αν είναι ουσιαστικό αυτό που ρωτάς, πάντα να ζητάς επίσημη απάντηση με σφραγίδα και υπογραφή. Να παίρνει πρωτόκολλο. Είναι όλοι ανεύθυνοι και τεμπέληδες και εξαιτίας τους η Ελλάδα πληρώνει γαμησιάτικα σε μισθούς τεμπέληδων πάνω από 3-4 δις ευρώ το μήνα. Το έχω πει και το ξαναλέω ότι αν δεν απολυθούν αυτοί οι χαραμοφάηδες, ό,τι και να κάνουμε δεν καταφέρνουμε τίποτα. Ό,τι χτίζουμε, αυτοί το γκρεμίζουν.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Αύγ 2010 02:49

pano me to CMS pos ta pas? telioses?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 09 Αύγ 2010 12:48

@cdhyper
Τι να πεις έτσι είναι αλλά το θέμα είναι ότι εν τέλη ο πολίτης καταλήγει να πληρώνει άδικα λεφτά εξαιτίας λάθη άλλων και συν της άλλης να του χρεώνουν και πρόστιμο...

@KGB
Ολίγον άτοπο :P αλλά θα σου πω, το CMS είναι σε production mode μόνο σαν CMS όμως, όχι σαν shoping cart προς το παρών το δουλεύω σε internal projects γιατί θέλω να βεβαιωθώ πως είναι αρκετά ώριμο ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί 100% σαν εργαλείο σε production. Τρέχει μια core engine από πίσω του όλα τα άλλα είναι extra addons και controllers που έχω φτιάξει. Η engine είναι σε Zend Framework 1.x.x + με αρκετό extensibility το οποίο σκέφτομαι να το δώσω public σαν zend framework development kit αλλά αργότερα. Από τεχνικής πλευράς γίνεται χρήση πολλών τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται στην αγορά αλλά συχνά άλλα όχι και τόσο συχνά. :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Αύγ 2010 12:52

akrivos tin apantisi pou perimena na mou doseis...

einai akrivos i idia apantisi (os pros to pos tin dineis) pou sou dinei to kratos kai oi dimosies ipiresies...

;-)
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 09 Αύγ 2010 12:54

μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις τα ίδια γράμματα θα μάθεις :)

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνω διαφήμιση καθώς και την πληροφορία του CMS δεν την διέρρευσα εγώ :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Αύγ 2010 13:00

gia auto ipomoni kai epimoni... kai koita to sistima sta matia (to sistima einai diatrito opote an to psakseis tha to ekmetaleuteis aneta kai pano apo ola nomima)

tora gia to CMS... tin pliroforia esi tin edoses allios kanenas den tha iksere oti douleueis se auto...

mistiko pou to kserei monos arithmos atomon megaliteros tou 1 den einai mistiko

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης