Πρακτικές SEO Black vs White Hat

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 26 Αύγ 2010 14:11

Για την ανάλυση του ανταγωνισμού υπάρχουν αρκετά καλά που παρέχουν αναλύσεις ακόμη και για την Ελλάδα. Δεν μπορώ να σου αναφέρω τη λίστα με τα εργαλεία μου όμως, διότι μου πήρε αρκετό καιρό να εκπαιδευτώ, αλλά και να βρω ποια είναι τα κατάλληλα.

geo78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geo78 » 26 Αύγ 2010 14:20

Με κάλυψες στο οτι φέρνουν σωστά αποτελέσματα. :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Αύγ 2010 14:29

Οπότε για να γράφεις πως οι Έλληνες που κάνουν SEO έχουν απαγορευτικές τιμές και είναι ακριβοί, συμπεραίνω πως χρεώνουν παραπάνω και από εσένα αλλά και από το εξωτερικό που από όσο γράφεις χρεώνουν 150 - 800 δολάρια την ώρα. Αν υπολογίσουμε δηλαδή ένα 8ωρο στην καλύτερη περίπτωση χρεώνουν για μια μέρα δουλειάς 1200 ευρώ, όσο χρεώνεις εσύ το μήνα σου. Χρεώνουν ακριβότερα από αυτό το ποσό στην Ελλάδα για SEO; Η αν πάρουμε το δικό σου παράδειγμα, για 10 keywords έναν πελάτη οι περισσότεροι που ασχολούνται με SEO, χρεώνουν περισσότερο από 1200-1500 ευρώ το μήνα τους πελάτες τους;

Και έχω και μια άλλη απορία. Αυτό το ποσό κάθε μήνα το δίνουν οι πελάτες με ποιά προοπτική - υπόσχεση από τη μεριά σας;
π.χ. αυτό το παράδειγμα που μου δίνεις για την φράση "κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη" θα πρέπει να δίνω 100-120 ευρώ το μήνα ( ; ) για κάποιες θέσεις στα SERP μια μηχανής αναζήτησης (π.χ. μόνο google); Μου λες ας πούμε ότι θα είμαι από 1ος μέχρι 20ος στα SERP της Google όλες τις μέρες του μήνα που σε έχω πληρώσει και θα συνεχίσω να σε πληρώνω;

Για αυτά που γράφεις με τις σταθερές τιμές και τις μη σταθερές ,αν κατάλαβα καλά εννοείς πως εσύ χρεώνεις αναλόγως τα keywords και την δυσκολία / ευκολία που έχουν να ανέβουν στα αποτελέσματα, και όχι fix ας πούμε 300 ευρώ για όποιο keyword και να είναι. Αλλά πάλι πιστεύω θα κάνουν παζάρια όλοι αναλόγως το keyword και λογικά αυτές οι fix τιμές πιο πολύ ως ενδεικτικές ίσως τις βάζουν. Αφού μέσα στο SEO είναι και η έρευνα για ανταγωνιστικά keywords, άρα όλοι βλέπουν και κρίνουν το βαθμό δυσκολίας, δεν μπορεί να παίζει fix για οποιαδήποτε keywords.

Συμφωνώ για το επίπεδο τεχνογνωσίας που επηρεάζει και το χρόνο απασχόλησης, αυτό ισχύει και στο development / design άλλωστε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Αύγ 2010 02:24

παρακαλώ όταν βάζουμε άρθρα άλλων να έχουμε την έγκρισή τους και να το αναγράφουμε..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 27 Αύγ 2010 08:40

να ρωτήσω κάτι και εγώ ο άσχετος (στον hidedora)
Αν εγώ θελήσω να χτυπήσω ένα Νομό και πάρω το domain "κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη" τι μπορεί να κάνει ο seomaster (και πόσο θα κοστολογηθεί) ώστε να περάσει αυτές τις 3 λέξεις και να πάει πάνω από το "κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη gr"?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Αύγ 2010 12:59

2 φορές διάβασα τι γράφεις και πάλι δε μπορω να καταλάβω πως μπορείς και χρεώνεις με την ώρα + πως μπορείς και χρεώνεις με την ώρα και είσαι και πιο φθηνός απο τους άλλους.
Εκτός και αν μιλάς μόνο για research και για keyphrases των 100.000.

- Ποιές εταιρίες συγκρινεις ;
- Εξω υπάρχουν εταιρίες που δεν ακουμπάν το mouse αν δεν πάρουν 20-30Κ $. Στην Ελλάδα αν κάποιος ζητήσει αυτά τα λεφτά θα τον πάρουν με τις ντομάτες.. γιατι απλά δεν υπάρχει λόγος να ζητάς τόσα λεφτά για την ελληνική αγορά.
- στη τιμή των 120 για το κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη εννοείς μόνο για το research ;
- πόσες δικές σου σελίδες έχεις με καλό traffic και unique content και σε πόσα διαφορετικά domains (θέματα) ;
- πόσο σου κοστίζει να τις συντηρείς όλες αυτές (άν έχεις) ;
- έχεις δικό σου network απο ιστοσελίδες και database με τιμές που ζητάν οι webmasters για backlinks, advertorials, κτλ ωστε να μην ψάχνεις τη τελευταία στιγμή ;
- έχεις δικά σου άτομα για data entry ;
- copywritting ?
- στις τιμές σου βάζεις και το off page seo ;
- στις τιμές σου βάζεις και redesign (αυτό πως το υπολογίζεις με την ώρα) ;
- programming (αν χρειάζετε) ;

Ειλικρινά απο αυτά που λές σε αυτό το topic νομίζω πως ασχολείσε μόνο ερασιτεχνικά.

Αυτό:
Αν για παράδειγμα θελήσεις να εμφανιστείς στον όρο: κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη (τρεις λέξεις) δεν θα σου πάρω πάνω από 100 - 120 ευρώ. Στους άλλους που έχουν σταθερές τιμές δλδ 0 - 800000 θα πληρώσεις τουλάχιστον 400 - 500 επειδή είναι στο περίπου.
και αυτό:
Τώρα, το να γράψεις ένα κείμενο και να βγεις πρώτος σε 200.000 - 300.000 αποτελέσματα δεν λέει και τίποτα. Είναι υπόθεση μερικών ωρών να ασχοληθείς...
στη θέση σου θα τα έκανα edit :P

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 28 Αύγ 2010 09:55

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν μπήκα να κάνω διαφήμιση ή να χάσω το χρόνο μου να τσακωθώ. Απλά λέω ότι ο αντικειμενικότερος τρόπος να χρεώσεις είναι με την ώρα. Ο ανταγωνισμός δεν μπορεί να κριθεί απλά από το να παρατηρήσεις πόσα αποτελέσματα βγάζει το Google. Πως να βγάλεις λοιπόν τιμοκατάλογο και να πεις ότι θα πάρω τόσα? Για αυτό πιστεύω ότι το αντικειμενικότερο είναι να πληρώνεις με την ώρα, αφού το κάθε keyword είναι μοναδικό.
Συνήθως στην Ελλάδα οι φράσεις κλειδιά που αποτελούνται από τρεις λέξεις, έχουν συνήθως μηδαμινό ανταγωνισμό. Όχι πάντα, αλλά συνήθως.
Σκέψου ότι αν αυτή τη στιγμή γράψεις "κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη", εμφανίζεται αυτό το άρθρο του freestuff στην τέταρτη θέση... Ο συγκεκριμένος όρος δεν χρειάζεται πάνω από ένα - τρία βελτιστοποιημένο/α κείμενο/α για να εμφανιστεί στις πρώτες θέσεις.

Δημήτρη όσον αφορά αυτό που ρώτησες για το σε φτάσω σε έναν όρο στις πρώτες θέσεις. Αν ο ανταγωνισμός είναι μικρός, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις ξανά. Σε φτάνω σε ένα σημείο. Αν θεωρήσεις ότι δεν χρειάζεται περισσότερο βελτιστοποίηση απλά σταματάμε. Δεν υπάρχει μηνιαία συντήρηση. Αν θεωρείς ότι είναι ανταγωνιστική η φράση ή ότι θέλεις να ανέβουμε υψηλότερα τότε συνεχίζουμε. Δεν χρειάζεται έτσι δηλαδή να πληρώνεις νταβατζιλίκι κάθε μήνα για μία λέξη μη ανταγωνιστική. Το ζήτημα όμως είναι ότι αφού δεν υπάρχει αναζήτηση για τέτοιους όρους, για ποιο λόγο να τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα.

sibas δεν μπορείς να κρίνεις που θα βρεθεί μία υποθετική ιστοσελίδα πάνω από μία άλλη υποθετική ιστοσελίδα. Το όνομα μιας ιστοσελίδας είναι σίγουρα πολύ σημαντικός παράγοντας, αλλά δεν λέει και τίποτα αν δεν ακολουθηθεί μία συνολικότερη στρατηγική.

Figaro, είπες:
Αφού μέσα στο SEO είναι και η έρευνα για ανταγωνιστικά keywords, άρα όλοι βλέπουν και κρίνουν το βαθμό δυσκολίας, δεν μπορεί να παίζει fix για οποιαδήποτε keywords
Μήπως επειδή όσο δουλεύω τόσο χρεώνω ακριβώς? Μήπως όταν χρεώνεις με την ώρα χρεώνεις ακριβώς όσο δουλεύεις άρα είναι πιο αξιοκρατικό για τον πελάτη?
Εξω υπάρχουν εταιρίες που δεν ακουμπάν το mouse αν δεν πάρουν 20-30Κ $. Στην Ελλάδα αν κάποιος ζητήσει αυτά τα λεφτά θα τον πάρουν με τις ντομάτες.. γιατι απλά δεν υπάρχει λόγος να ζητάς τόσα λεφτά για την ελληνική αγορά.
Δεν βλέπω το λόγο διαφωνίας εδώ...
στη τιμή των 120 για το κατασκευή ιστοσελίδων Αλεξανδρούπολη εννοείς μόνο για το research ;
Σε αυτή την τιμή λέω ότι κάτι με αντίστοιχο ανταγωνισμό θα κοστίσει το μέγιστο 120 ευρώ για να φτάσεις στην πρώτη σελίδα.
-πόσες δικές σου σελίδες έχεις με καλό traffic και unique content και σε πόσα διαφορετικά domains (θέματα) ;
- πόσο σου κοστίζει να τις συντηρείς όλες αυτές (άν έχεις) ;
- έχεις δικό σου network απο ιστοσελίδες και database με τιμές που ζητάν οι webmasters για backlinks, advertorials, κτλ ωστε να μην ψάχνεις τη τελευταία στιγμή ;
Θα αστειεύεσαι αν περιμένεις απάντηση... Θέλεις μήπως και στατιστικά στοιχεία, πόσους επισκέπτες έχω, ποσοστό μετατροπής, Roi καθώς επίσης και από που έχω τα links? Κάνε σοβαρές ερωτήσεις. Κάνεις δεν θα σου τα απαντήσει τέτοιες ερωτήσεις.
- έχεις δικά σου άτομα για data entry ;
- copywritting ?
- στις τιμές σου βάζεις και το off page seo ;
Ναι
- στις τιμές σου βάζεις και redesign (αυτό πως το υπολογίζεις με την ώρα) ;
- programming (αν χρειάζετε) ;
Όχι

Όσον αφορά για τα υπόλοιπα θα προτιμήσω να μην τα κάνω edit. θα επιμείνω ότι για τους περισσότερους όρους 200 - 300 χιλιάδες αποτελέσματα δεν χρειάζεσαι πάνω από δύο με τρεις ώρες, χωρίς να είναι απόλυτο φυσικά. Και το προώθηση ιστοσελίδων είναι κάτω από 200 χιλιάδες αποτελέσματα, αλλά είναι ανταγωνιστικός όρος. Για αυτό χρεώνεις με την ώρα, ώστε να μην εκτεθείς ούτε εσύ, ούτε να χρεώσεις περισσότερα ή λιγότερα. :hammer:

Figaro η συζήτηση που έχουμε ουσιαστικά είναι πάνω στο πια μέθοδος είναι αντικειμενικότερη και πως μπορεί να βγει φθηνότερα στο πελάτη. Είναι λογικό ότι αφού χρεώνεις με την ώρα να χρεώσεις όσο έχεις δουλέψει. Για αυτό και όλες οι εταιρείες έξω χρησιμοποιούν αυτό το μοντέλο.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Αύγ 2010 15:30

Τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεσεις να εισαι παραγωγικος? πχ σου δινω ενα πολυ δυσκολο keyword και το δουλευεις ωρες ατελειωτες και αποτελεσμα μηδεν...ο πελατης πρεπει να σε πληρωσει???

- Αν μου απαντησεις ΟΧΙ, θα χαρω πολυ να συνεργαστουμε :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Αύγ 2010 16:09

Ο πιο σωστός τρόπος για να χρεώσεις για αυτή την υπηρεσία πιστεύω είναι με την ώρα, αλλά στον πελάτη θα του πεις μια standard τιμή. Δηλαδή απλά εσύ υπολογίζεις ότι για να κάνεις τη δουλειά θα σου πάρει 10 ώρες τότε χρεώνεις το πελάτη για αυτό το χρόνο. Τώρα εάν δεν έχεις αποτέλεσμα μέσα σε αυτές τις 10 ώρες και χρειαστεί να δουλέψεις άλλη 1 ώρα τότε δεν θεωρώ σωστό να τον χρεώσεις για αυτή τη 1 ώρα.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 28 Αύγ 2010 16:25

Τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεσεις να εισαι παραγωγικος? πχ σου δινω ενα πολυ δυσκολο keyword και το δουλευεις ωρες ατελειωτες και αποτελεσμα μηδεν...ο πελατης πρεπει να σε πληρωσει???
Κάτι το οποίο είναι μάταιο και δεν θα έχει αποτέλεσμα ή είναι πάνω από τις δυνατότητες μου δεν θα το αναλάβω ευθύς εξαρχής. Αν το αναλάβω και κάνω λάθος υπολογισμό, τότε θα δουλέψω έξτρα για να φτάσω σε αυτό το αποτέλεσμα χωρίς έξτρα χρέωση. Αν δεν καταφέρω να το επιτύχω θα επιστρέψω τα χρήματα.
Ο πιο σωστός τρόπος για να χρεώσεις για αυτή την υπηρεσία πιστεύω είναι με την ώρα, αλλά στον πελάτη θα του πεις μια standard τιμή. Δηλαδή απλά εσύ υπολογίζεις ότι για να κάνεις τη δουλειά θα σου πάρει 10 ώρες τότε χρεώνεις το πελάτη για αυτό το χρόνο. Τώρα εάν δεν έχεις αποτέλεσμα μέσα σε αυτές τις 10 ώρες και χρειαστεί να δουλέψεις άλλη 1 ώρα τότε δεν θεωρώ σωστό να τον χρεώσεις για αυτή τη 1 ώρα.
+1 Συμφωνώ απόλυτα αλλά να προσθέσω ότι όταν αναλαμβάνεις μία δουλειά, δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς πόσες ώρες θα χρειαστείς. Ξέρεις όμως σε ποια πλαίσια θα κινηθείς. Δηλαδή για έναν όρο λες π.χ. θα χρειαστείς 13 - 20 ώρες και χρεώνεις αντίστοιχα. Δεν μπορείς να πεις με ακρίβεια 14 ώρες.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Αύγ 2010 16:32

Δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια το χρόνο αλλά ο πελάτης πρέπει να ξέρει τι πληρώνει. Δεν μπορείς να του πεις μπορεί να πληρώσεις για 13 ώρες αλλά μπορεί να πληρώσεις και 20 ώρες. Τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρουν οι ώρες που θα σου πάρει. Τον ενδιαφέρει το ποσό που θα πληρώσει και το αποτέλεσμα της δουλειάς που θα κάνεις. Οπότε εάν υπολογίζεις ότι θα σου πάρει μεταξύ 13 και 20 ώρες τότε χρεώνεις για παράδειγμα για 16,5 ώρες.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 28 Αύγ 2010 16:36

Συνήθως υπάρχει απόκλιση γύρω στις πέντε ώρες (συνήθως για λέξεις κλειδιά μικρού ανταγωνισμού). Οπότε του λέω θα κοστίσει από τόσο μέχρι τόσο περίπου. Δεν θέλω να πληρώσει ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο κάποιος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hidedora την 29 Αύγ 2010 01:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Αύγ 2010 16:45

CyberCr33p έγραψε:Ο πιο σωστός τρόπος για να χρεώσεις για αυτή την υπηρεσία πιστεύω είναι με την ώρα, αλλά στον πελάτη θα του πεις μια standard τιμή. Δηλαδή απλά εσύ υπολογίζεις ότι για να κάνεις τη δουλειά θα σου πάρει 10 ώρες τότε χρεώνεις το πελάτη για αυτό το χρόνο. Τώρα εάν δεν έχεις αποτέλεσμα μέσα σε αυτές τις 10 ώρες και χρειαστεί να δουλέψεις άλλη 1 ώρα τότε δεν θεωρώ σωστό να τον χρεώσεις για αυτή τη 1 ώρα.
Ανάλογα πάντα το project αλλά...
ας πούμε πως έχεις πελάτη μια σελίδα που για να γίνει σωστό SEO θα πρέπει:

1. redesign
2. προγραμματιστή
3. copywriter (βάλε μέσα και τις αλλαγές και συντήρηση και καινούριο content... το SEO δέν ειναι πέταξα 10 κείμενα και άντε γεια).
4. research για επιλογή των kw.
5. να βρείς καλές σελίδες για αγορά backlinks
6. reasearch στις σελίδες του ανταγωνισμού
7. SEO (on και off page)
8. παρακολούθηση των αποτελεσμάτων για μήνες και διαφορες αλλαγές (που σχεδόν πάντα χρειάζοντε)
9. τι γίνετε σε περίπτωση που κατα την περίοδο που δουλεύεις στη σελίδα του πελάτη σου κάποια άλλη σελίδα αρχίσει να ρίχνει και αυτή λεφτά για SEO (μου έχει τύχει σε 1 περίπτωση)
10. Σελίδες για support στο κυρίως site (πολλές φορές, ανάλογα τον ανταγωνισμό πρέπει να κάνεις και άλλες σελίδες οπως directories, blogs, news, κτλπ σχετικά μέ το subject του πελάτη ώστε μέσω αυτών να προωθήσεις τη σελίδα του πελάτη σου).

Αυτά όλα πως τα χρεώνεις με την ώρα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πάς τη τιμή στα 15 χιλιάρικα ;;;;;;;

Τώρα αν μιλάμε για SEΟιτζή (λοκατζή/σουβλατζή) που τα κάνει όλα και συμφέρει πάω πάσο.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 28 Αύγ 2010 16:58

οπότε ποιον θεωρείς τον καλύτερο τρόπο αξιολόγησης για την τιμή μιας δουλειάς?
Δεν έχω σκοπό να διαφωνήσω σε κάτι. Αν υπάρχει καλύτερος τρόπος κοστολόγησης για την προώθηση, τότε ίσως να τον εφαρμόσουμε και άλλοι, για αυτό σε ρωτάω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες