Πρακτικές SEO Black vs White Hat

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Αύγ 2010 22:38

καλά αστό.. τζάμπα τα παραδείγματα που σου έγραφα.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 30 Αύγ 2010 22:46

figaro πόσο καιρό ασχολείσαι με seo? Πιστεύεις ότι αυτοί που ασχολούνται στο εξωτερικό τυχαία το βάζουν με την ώρα?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Αύγ 2010 22:48

5 μήνες, δε ξέρω ρώτα τους.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 30 Αύγ 2010 22:51

επειδή γράφεις ότι αγοράζεις links... Δεν γνωρίζεις ιστοσελίδες με υψηλό pr για να κάνεις εσύ το link building, άρα ανάλογα με τα submission / ώρα να βγάλεις το κοστολόγιο σου έτσι?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Αύγ 2010 22:57

hidedora έγραψε:... υψηλό pr ..
Μαϊστα.. όπως έλεγε και το Δεβοράκι του Δόγκανου.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 30 Αύγ 2010 22:59

οπότε που είναι το πρόβλημα να κοστολογήσεις ανά ώρα?

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 30 Αύγ 2010 23:17

CyberCr33p έγραψε:@1host μια ερώτηση σχετικά με το SEO που έχεις κάνει στη σελίδα σου. Αυτό το spamming με λέξεις κλειδιά στο τέλος δεν είναι παράνομο;
Γειά σου chris,
Δεν υπάρχει πρόβλημα - φαίνετε εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.
Από την άλλη, αν είχες μια σελίδα μόνο με keywords(όπως πρέπει να υπάρχει ένα site τουρισμού έτσι νομίζω) τότε αυτό θεωρείτε ολόκληρο σαν spam(όλη η σελίδα)
Όπως και να χει, μπορεί να χω και εγώ λάθος και σε 2 χρόνια να με bannarei η google!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 31 Αύγ 2010 14:29

1host έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:@1host μια ερώτηση σχετικά με το SEO που έχεις κάνει στη σελίδα σου. Αυτό το spamming με λέξεις κλειδιά στο τέλος δεν είναι παράνομο;
Γειά σου chris,
Δεν υπάρχει πρόβλημα - φαίνετε εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.
Από την άλλη, αν είχες μια σελίδα μόνο με keywords(όπως πρέπει να υπάρχει ένα site τουρισμού έτσι νομίζω) τότε αυτό θεωρείτε ολόκληρο σαν spam(όλη η σελίδα)
Όπως και να χει, μπορεί να χω και εγώ λάθος και σε 2 χρόνια να με bannarei η google!
Αυτο δεν θεωρειτε κειγουορντ σπαμ γιατι η σελιδα σου εχει πολυ κειμενο και αλλες πληροφοριες που βγαζουν νοημα και ετσι το ντενσιτι δεν ανεβαινει τοσο πολυ ωστε να θεωρηθει σπαμ,και επισης ολα τα παραπανω θα ισχυαν σχεδον απολυτα εαν μιλουσαμε για αγγλικο κειμενο,τωρα στα ελληνικα εας εχουμε τισ επιφυλαξεις μας εαν αναγνωριζονται κατι τετοια πραγματα απο τον γκουγκλι.

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 14 Σεπ 2010 03:37

Με μερικά posts ειλικρινά δεν ξέρω εαν θέλω να γελάσω ή να κλάψω.

1ο είναι το γεγονός πως.. υπάρχει χρέωση με την ώρα! Με λίγα λόγια εαν πέσω σε στόκο ο οποίος είναι "αργά τα ζώα μου", όσο καλά κι αν κάνει τη δουλειά του θα πληρώσω 1.423 ώρες παραπάνω. Αδιαφορώ παντελώς εαν οι "μεγαλο-εταιρείες" χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο χρέωσης.

2ο το γεγονός "μη πρόβλεψης" του τι θα "συμβεί" με το google και τα keywords σε βάθος χρόνου. Σας πληροφορώ πως όλα προβλέπονται, για όλα μπορούν να δοθούν εγγυήσεις και όλα είναι just mathematics! Φυσικά απαιτείται προχωρημένο επίπεδο μαθηματικών και ατελείωτες ώρες για να μπορέσεις να δημιουργήσεις τον "κανόνα" εκείνο που θα σου επιτρέπει να "προβλέπεις" με ακρίβεια το τι θα συμβεί. Και φυσικά αυτό δεν είναι για τους "seo experts" που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

3ο το ότι ακούω από experts του χώρου να λένε "αυτό δεν μπορώ να το κάνω". Τότε τι seo κάνεις? Το easy way? Αυτό το μαθαίνει ο οποιοσδήποτε με ένα απλό google search. Fail!

4o το γεγονός πως η πλειοψηφία των seo-experts "επιτίθεται" σε όποιον εγγυάται για τη δουλειά του και το χρονικό διάστημα αυτής. Sorry guys, δεχτείτε το πως υπάρχουν και καλύτεροι από εσάς.

5ο οι πελάτες που έχεις αναλάβει το seo τους, που δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει "browser" και που σου λένε "όχι αυτό μην το κάνεις". Ok monsieur! Αλλά ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.

Τα είπα και ξέσπασα..

:P

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Σεπ 2010 01:52

ErrorWebIS έγραψε:Με μερικά posts ειλικρινά δεν ξέρω εαν θέλω να γελάσω ή να κλάψω.

1ο είναι το γεγονός πως.. υπάρχει χρέωση με την ώρα! Με λίγα λόγια εαν πέσω σε στόκο ο οποίος είναι "αργά τα ζώα μου", όσο καλά κι αν κάνει τη δουλειά του θα πληρώσω 1.423 ώρες παραπάνω. Αδιαφορώ παντελώς εαν οι "μεγαλο-εταιρείες" χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο χρέωσης.
Ελεύθερο επάγγελμα είναι, ο καθένας χρεώνει όπως πιστεύει ότι είναι πιο αντικειμενικό για τον πελάτη και για τον ίδιο.
ErrorWebIS έγραψε:2ο το γεγονός "μη πρόβλεψης" του τι θα "συμβεί" με το google και τα keywords σε βάθος χρόνου. Σας πληροφορώ πως όλα προβλέπονται, για όλα μπορούν να δοθούν εγγυήσεις και όλα είναι just mathematics! Φυσικά απαιτείται προχωρημένο επίπεδο μαθηματικών και ατελείωτες ώρες για να μπορέσεις να δημιουργήσεις τον "κανόνα" εκείνο που θα σου επιτρέπει να "προβλέπεις" με ακρίβεια το τι θα συμβεί. Και φυσικά αυτό δεν είναι για τους "seo experts" που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.
πράγματι είναι ζήτημα μαθηματικών, αλλά έλα πες μου π.χ. λέω στον όρο κατασκευή ιστοσελίδων, που κάθε τόσο υπάρχουν νέοι ανταγωνιστές. Έλα εσύ και πρόβλεψε μου τι θα ξεπεταχτεί... Διότι εγώ, συνέχεια εκπλήσσομαι...
ErrorWebIS έγραψε: 3ο το ότι ακούω από experts του χώρου να λένε "αυτό δεν μπορώ να το κάνω". Τότε τι seo κάνεις? Το easy way? Αυτό το μαθαίνει ο οποιοσδήποτε με ένα απλό google search. Fail!
κοίταξε να δεις. Ο κάθε ένας έχει κάποια όρια. Καλό είναι να τα ξέρει και να τα λέει στον πελάτη του, ώστε να μην χάνει χρόνο και χρήμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις τα πάντα, πραγματικά δεν πιστεύω ότι ξέρεις τι γίνεται στο seo.
ErrorWebIS έγραψε: 4o το γεγονός πως η πλειοψηφία των seo-experts "επιτίθεται" σε όποιον εγγυάται για τη δουλειά του και το χρονικό διάστημα αυτής. Sorry guys, δεχτείτε το πως υπάρχουν και καλύτεροι από εσάς.

5ο οι πελάτες που έχεις αναλάβει το seo τους, που δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει "browser" και που σου λένε "όχι αυτό μην το κάνεις". Ok monsieur! Αλλά ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.

Τα είπα και ξέσπασα..

:P
Θα ήθελα να δω κάποια δείγματα δουλειάς σου :)

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 02:29

hidedora έγραψε: Ελεύθερο επάγγελμα είναι, ο καθένας χρεώνει όπως πιστεύει ότι είναι πιο αντικειμενικό για τον πελάτη και για τον ίδιο.
Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά η χρέωση με την ώρα με καλύπτει μόνο σε περίπτωση.. go cart ή ιδιαιτέρων μαθημάτων! :P
hidedora έγραψε:πράγματι είναι ζήτημα μαθηματικών, αλλά έλα πες μου π.χ. λέω στον όρο κατασκευή ιστοσελίδων, που κάθε τόσο υπάρχουν νέοι ανταγωνιστές. Έλα εσύ και πρόβλεψε μου τι θα ξεπεταχτεί... Διότι εγώ, συνέχεια εκπλήσσομαι...
Μπορείς πάντα να υπολογίσεις τους νέους ανταγωνιστές και τη δυναμική τους (βάση ρυθμού ανάπτυξης), καθώς και όλες τις παραμέτρους (ναι είναι εκατοντάδες!). Δεν είναι εύκολο, είναι όμως υπέροχο!

hidedora έγραψε:κοίταξε να δεις. Ο κάθε ένας έχει κάποια όρια. Καλό είναι να τα ξέρει και να τα λέει στον πελάτη του, ώστε να μην χάνει χρόνο και χρήμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις τα πάντα, πραγματικά δεν πιστεύω ότι ξέρεις τι γίνεται στο seo.
Αυτό ήταν λίγο προσβλητικό. Το "δεν πιστεύω ότι ξέρεις τι γίνεται στο seo". Αλλά επειδή καταλαβαίνω πως δύσκολα βρίσκεις κορυφαίους στο επάγγελμα αυτό, σε δικαιολογώ απόλυτα και δεν το παίρνω προσωπικά! Εαν θέλεις να μάθεις πως εγώ το βλέπω είναι απλά όλα θέμα χρόνου. Ίσως κάτι μου πάρει 2 ώρες, ίσως 2 εβδομάδες. Αλλά ακατόρθωτο δε βρίσκω τίποτα. (Ή τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπήρξε κάτι που να "απέτυχα" για να μπορώ να το πω).
hidedora έγραψε:Θα ήθελα να δω κάποια δείγματα δουλειάς σου :)
Anytime! ;) Αν και προτιμώ πάντα τις προκλήσεις σε δύσκολα projects ;)

Φιλικά,
Μαίρη

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Σεπ 2010 11:00

ErrorWebIS
που βρίσκεται η σελίδα σου σε διάφορους όρους σχετικούς με τον ανταγωνισμό μας?

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Σεπ 2010 11:54

+1 hidedora..
Γιατί δε σας βλέπω ουτε στη φιλοξενια ιστοσελιδων, ουτε στο κατασκευη ιστοσελιδων...
Εκτος και αν ψαχνουμε λαθος ..
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 11:55

Η σελίδα μου είναι ακόμη Under Heavy Development. Τη Δευτέρα θα είναι έτοιμη. Κάνε τον έλεγχο 5 μέρες μετά τη Δευτέρα..! Fair enough?

Πέρα από εκεί, γιατί όταν κάποιος λέει την άποψή του αυτόματα πρέπει ν' αποδεικνύει πράγματα? Αυτή τη νοοτροπία θα πρέπει να την ξεπεράσουμε κάποια στιγμή..:)

Όχι τίποτα άλλο, αλλά νιώθω σα να είμαι πάλι στο νηπιαγωγείο και πάνε χρόνια από τότε..!

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Σεπ 2010 11:56

Μα πως μπορείς να μιλήσεις χωρίς αποδείξεις; Είναι σα να μιλάω εγώ για το διαστημα και πως ειναι αυτό, χωρις να εχω παει..
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες