Πρακτικές SEO Black vs White Hat

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 12:02

1host έγραψε:+1 hidedora..
Γιατί δε σας βλέπω ουτε στη φιλοξενια ιστοσελιδων, ουτε στο κατασκευη ιστοσελιδων...
Εκτος και αν ψαχνουμε λαθος ..
Γιατί προκαλείς τους ανταγωνιστές σου? Δεν κάνει....! :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mairhcp την 15 Σεπ 2010 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 12:11

1host έγραψε:Μα πως μπορείς να μιλήσεις χωρίς αποδείξεις; Είναι σα να μιλάω εγώ για το διαστημα και πως ειναι αυτό, χωρις να εχω παει..
Μίλησα για την άποψή μου σχετικά με το SEO, όχι για το αν υπάρχουν UFO (στο οποίο θα πρέπει να έχω και αποδείξεις!). Μίλησα για τον τρόπο που εγώ σκέφτομαι.

Το να σου αραδιάσω μία λίστα με keywords και τους πελάτες μου που βγαίνουν πρώτοι, δε με καλύπτει καθώς δε σκέφτομαι έτσι και ούτε θα σκεφτώ ποτέ. Η λίστα πηγαίνει σε πελάτες που ζητάνε προσφορά. Εαν πάλι θέλεις να δεις πού θα βρίσκεται το site της ERROR WEB, όταν ολοκληρωθεί (3τμηματικό), θα το καταλάβεις :)

Εαν η απορία πάλι έρχεται πάνω στο θέμα Mathematics, μπορώ φυσικά να το αναλύσω αλλά πάλι δεν έχει νόημα.. :)

Καταλαβαίνω πως η προσπάθεια για "επίθεση" έρχεται επειδή είμαι ανταγωνιστής, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει νόημα καθώς δεν ανταγωνίζομαι κανέναν και ούτε είπα την άποψή μου για να "δείξω" πως εγώ είμαι καλύτερη. Αυτά εξ' άλλου φαίνονται στο χρόνο. Οπότε μην αρπάζεστε. :)

Φιλικά,
Μαίρη

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Σεπ 2010 12:15

Κανείς δεν αρπάχτηκε ούτε σε επιτέθηκε οπως λες.
Απλά το να μιλάει κάποιος για κάτι χωρίς αποδείξεις δε στέκει :)
Αν μας έδειχνες και κάποιες αποδείξεις σου κανείς δε θα σε έφερνε αντίρρηση.
Με το να λες που ΘΑ είναι το site κ.ο.κ. δε πετυχαίνεις κάτι..
Καλή σου μέρα..
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 12:20

1host έγραψε:Κανείς δεν αρπάχτηκε ούτε σε επιτέθηκε οπως λες.
Απλά το να μιλάει κάποιος για κάτι χωρίς αποδείξεις δε στέκει :)
Αν μας έδειχνες και κάποιες αποδείξεις σου κανείς δε θα σε έφερνε αντίρρηση.
Με το να λες που ΘΑ είναι το site κ.ο.κ. δε πετυχαίνεις κάτι..
Καλή σου μέρα..
Μπορώ να σου στείλω σε email οτιδήποτε θέλεις! Είναι κακή διαφήμιση να το κάνω αυτό σε ένα thread που λέμε τις απόψεις μας! :)

Διάβασε σε τι ύφος έγραψα και πώς μίλησα γενικά. Δεν ακολουθώ επιθετική στρατηγική (παρά μόνο στο marketing, στο poker & στο drifting) :lol: :lol: :lol: :lol:

Μαίρη

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Σεπ 2010 12:23

Μαίρη ούτε εγώ έχω σκοπό να μπω σε διαμάχες. Αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις σε ΠΜ τις αποδείξεις. Ούτε εγώ θα έκανα δημοσίευση με τους πελάτες σε thread, όπως επίσης και με τις ιστοσελίδες μου.

το email μου είναι: alexandrositsiossama[papaki}yahoo.gr

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 12:39

hidedora έγραψε:Μαίρη ούτε εγώ έχω σκοπό να μπω σε διαμάχες. Αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις σε ΠΜ τις αποδείξεις. Ούτε εγώ θα έκανα δημοσίευση με τους πελάτες σε thread, όπως επίσης και με τις ιστοσελίδες μου.

το email μου είναι: alexandrositsiossama[papaki}yahoo.gr
Okei Dokei :)

Έρχεται..

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Σεπ 2010 12:50

Μαίρη μόλις το στείλεις, πες μου για να μπω να το δω.

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 13:13

hidedora έγραψε:Μαίρη μόλις το στείλεις, πες μου για να μπω να το δω.
Το έχω στείλει.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2010 16:00

ErrorWebIS έγραψε: Εαν η απορία πάλι έρχεται πάνω στο θέμα Mathematics, μπορώ φυσικά να το αναλύσω αλλά πάλι δεν έχει νόημα.. :)
Γιατί δεν έχει νόημα;

Τι εγγυήσεις μπορείς να δώσεις σε κάποιον που θέλει να ανεβάσει την σελίδα του για το "web design" ή "web hosting" ;

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 16:45

Figaro έγραψε:
ErrorWebIS έγραψε: Εαν η απορία πάλι έρχεται πάνω στο θέμα Mathematics, μπορώ φυσικά να το αναλύσω αλλά πάλι δεν έχει νόημα.. :)
Γιατί δεν έχει νόημα;

Τι εγγυήσεις μπορείς να δώσεις σε κάποιον που θέλει να ανεβάσει την σελίδα του για το "web design" ή "web hosting" ;
Εγγύηση δίνω 93% σε οτιδήποτε αναλαμβάνω (μη ρωτήσεις πώς προκύπτει θα πρέπει να γράψω σε LaTeX). Το ίδιο ισχύει και σε ανάλυση ρίσκου και χρόνου απόσβεσης της επένδυσης αυτής.

Πέρα από εκεί εξαρτάται τι πληρώνει ο καθένας. Αν μου πει "θέλω με 500 € να βγαίνω 1η σελίδα στο Google στη λέξη "Web Design" θα του απαντήσω "Καλημέρα σας, η έξοδος είναι από εκεί".

Όλα έχουν την τιμή τους. Και ο καθένας από εμάς σκέφτεται διαφορετικά και παρέχει διαφορετικές υπηρεσίες.

Ενημερωτικά, δεν παρέχω ένα "SEO" σκέτο αλλά ολόκληρη στρατηγική διαδικτύου που το μικρότερό της κομμάτι είναι το SEO. Και φυσικά δε μιλάμε για πελάτες με μικρό τζίρο και με μία απλή παρουσία στο Internet. Σε αυτούς παρέχουμε μία βασική βελτιστοποίηση εντελώς δωρεάν.

Απορώ πώς φτάσαμε την κουβέντα εδώ. Τέλος πάντων, το SEO είναι ένα μικρό κομματάκι και παρακλάδι του Internet Marketing, το οποίο είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο!
Σ' αυτό το μεγάλο κεφάλαιο, η Ελλάδα είναι πολύ πίσω και το ίδιο και οι επαγγελματίες της.

Κάθε πελάτης και κάθε επιχείρηση απαιτεί το δικό της σχεδιασμό για την παρουσία του στο διαδίκτυο. Οι ελάχιστες πρώτες παράμετροι που θα πρέπει κάποιος να λάβει σοβαρά υπόψην του είναι α) ο ανταγωνισμός & ο ρυθμός ανάπτυξής τουβ) οι προσδοκίες της επιχείρησης γ) το διαθέσιμο ποσό προς επένδυση της επιχείρησης δ) το ρίσκο και το χρονικό διάστημα απόσβεσης ε) το target group.

Εαν νομίζετε πως κάνετε "Marketing" με το google adwords και τις 5-6 λέξεις κλειδιά στις τεχνικές του SEO, θα γελάσω και δεν το θέλω. Εαν πάλι πιστεύετε πως ο καλός επαγγελματίας είναι αυτός που χειρίζεται καλά το SEO, πάλι θα γελάσω.
Είναι σα να ακούω πως καλός μαθηματικός είναι αυτός που ξέρει να λύνει γρήγορα δευτεροβάθμιες εξισώσεις, έχοντας πλήρη άγνοια για τα υπόλοιπα.

Γνώμη μου πως εαν δεν μπορεί μία εταιρεία να έχει στο δυναμικό της σοβαρούς επαγγελματίες για Internet Marketing, δεν μπορεί να παρέχει υπηρεσίες όπως "ppc campaigns" etc.
Γιατί? Γιατί πολύ απλά ακόμη και στο Google Adwords μία επένδυση των 2.000€ μπορεί να μην προσφέρει τίποτα απολύτως στον πελάτη και τα λεφτά του να πάνε χαμένα.
Αλλά αυτό δε θα το δουν και δε θα το πουν οι 3.897 δήθεν επαγγελματίες του Marketing στην Ελλάδα.

Αυτά από εμένα :)
Μαίρη

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Σεπ 2010 16:54

Η εγγύηση επιτυχίας 93% αφορά μόνο το SEO ή και άλλες υπηρεσίες;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Σεπ 2010 17:04

Τις 4-5 παραγράφους στο τέλος κάπως άσχετες με το τι ρώτησα ... δεν υπήρχε λόγος για σάλτσες.

Το 7% για αποτυχία δίνει πίσω στο πελάτη τα χρήματα του ;
Αν όχι τι ακριβώς καλύπτει η "εγγυηση" ;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 15 Σεπ 2010 17:25

Εμένα θα με ενδιέφερε και η μαθηματική μέθοδος που κάνεις το Forecasting :D

Το SEO το θεωρείς DTMC ή CTMC;

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 15 Σεπ 2010 17:59

adiaforosgr έγραψε:Εμένα θα με ενδιέφερε και η μαθηματική μέθοδος που κάνεις το Forecasting :D

Το SEO το θεωρείς DTMC ή CTMC;
Περισσότερο είναι τι μοντέλο επιλέγει ο καθένας ανάλογα με τις παραμέτρους του. CTΜC φυσικά παίζω.
Αγαπάς Markov κι εσύ ε? :)

@Figaro
Τα λεφτά του πίσω ο πελάτης ή υπηρεσίες μας δωρεάν μέχρι να καλυφθεί το ποσό της επένδυσης. Αυτός επιλέγει.

Μη χαρακτηρίζεις "σάλτσες" τις απόψεις κανενός.

@CyberCr33p
Αφορά στην ολοκληρωμένη στρατηγική διαδικτύου. Ή και τμηματικά.

ΥΓ: Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα το οποίο είναι αποκλειστικά το SEO.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 18 Σεπ 2010 00:12

Μαίρη εγώ έχω κάτι άλλο να ρωτήσω. Στα email που μου απόστειλες, δεν με εντυπωσίασε αυτό που παρουσιάζεις για το ελληνικό κοινό, αλλά έπαθα πλάκα για τα project του εξωτερικού. Σε αντίστοιχο project που είχα λάβει για ανταγωνισμό στο .com, χρειάστηκε team 7 ατόμων και εγώ απλά ήμουν μέλος. Εννοώ, ότι για να κάνεις link builing 70000 links, είτε έχεις μεγάλο team για να κάνεις εσύ το Link building σε μία εταιρεία ή απλά κόστισε μία περιουσία να αγοράσεις τα links...
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αν έχεις αυτές τις δυνατότητες, για πιο λόγο δεν εμφανίζεις πρώτα τη σελίδα σου στην Ελλάδα π.χ. σε έναν όρο όπως το κατασκευή ιστοσελίδων που αποδίδει καλά κέρδη, αφού είναι δική σου η σελίδα και το κόστος θα ήταν σαφώς μικρότερο + ότι κάποιος με αυτές τις ικανότητες, δεν θα του έπαιρνε να βγει στην πρώτη σελίδα πάνω από ένα μήνα σε οποιονδήποτε ανταγωνιστικό όρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες