Προαπαιτούμενο Υλικό για Mac OS

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Αύγ 2010 19:53

Τι ακριβώς σε ενόχλησε στο λειτουργικό?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

pol2005

Δημοσίευση από pol2005 » 10 Αύγ 2010 01:07

deninho έγραψε: Μετά από 1 μήνα καθημερινής συνύπαρξης με macbook 13.3, και μετά από άπειρες ασκήσεις ηρεμίας για να μη γίνει φρίσμπι, δε βρίσκω το λόγο να ασχοληθεί κανείς με αυτό το λειτουργικό. Αν θες να αλλάξεις τα windows βάλε linux. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.
Αστο φιλε μου μη το κανεις φρισμπι ,καντο δωρο σε καποιον που να ξερει να το χρησιμοποιει.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Αύγ 2010 15:29

έχεις χιούμορ παλικάρι...
Εκτός αν το είπες σοβαρά, οπότε εννοείς ότι αν το είχε "κάποιος που ξέρει να το χρησιμοποιεί" θα έγραφε by default σε ntfs?
ή αν το είχε "κάποιος που ξέρει να το χρησιμοποιεί" θα αναγνώριζε απ'ευθείας τη φωτογραφική μου και δε θα χρειαζόταν να κατεβάζω τις Π@π@*ιές της canon. Γιατί εγώ που δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ έβαλα λάθος το usb καλώδιο.

Άντε, και για να μη σας χαλάμε τη ζαχαρένια: "γαμάτο το macos. Δαμογέρνει". Καληνύχτα, όνειρα γλυκά, και μην αλλάξετε πλευρό

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Αύγ 2010 16:11

Διονύση, Αν θυμαμαι καλα εχουμε την ιδια καμερα (400D)
Αν δε στην βλεπει το OS X, εχεις πρόβλημα παιχτη μου...Δε σε θελει το mac.
Την κουμπώνεις και παιζει μονη της...

Και στο 10.5, και στο 10.6, μια χαρα παιζει απο μονη της....

pol2005

Δημοσίευση από pol2005 » 10 Αύγ 2010 23:22

deninho έγραψε:έχεις χιούμορ παλικάρι...
Εκτός αν το είπες σοβαρά, οπότε εννοείς ότι αν το είχε "κάποιος που ξέρει να το χρησιμοποιεί" θα έγραφε by default σε ntfs?
ή αν το είχε "κάποιος που ξέρει να το χρησιμοποιεί" θα αναγνώριζε απ'ευθείας τη φωτογραφική μου και δε θα χρειαζόταν να κατεβάζω τις Π@π@*ιές της canon. Γιατί εγώ που δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ έβαλα λάθος το usb καλώδιο.

Άντε, και για να μη σας χαλάμε τη ζαχαρένια: "γαμάτο το macos. Δαμογέρνει". Καληνύχτα, όνειρα γλυκά, και μην αλλάξετε πλευρό
Απο αυτα που λες με επιβεβαιωνεις.Οχι μονο canon,κεφαλι ανθρωπου να βαλεις με usb στο mac θα παιξει!Οσο για το ntfs δεν καταλαβα επειδη το χρησιμοποιουν τα windows πρεπει να το βαλουν και ολοι οι αλλοι?
Τοσα χρονια linux(τα windows τα πεταξα πριν κλεισω τα 18 γιατι μονο για πασιετζα κανουν,και σε αυτη κολλανε μερικες φορες)αλλα μολις επιασα στα χερια μου ενα imac αλλαξανε ολα.
Ευχρηστια,απλοτητα,σταθεροτητα,τρελες επιδοσεις και φυσικα απιστευτο design.
Και δεν το κοπανας και κλωτσιες κατω απο το γραφειο!!!χαχαχαχαχα!!!(κατα λαθος παντα)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Αύγ 2010 23:45

Αυτο με την canon ουτε εγω το καταλαβα βασικα. Αφου ΠΑΙΖΕΙ μονη της, τι drivers εβαλες?

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 11 Αύγ 2010 00:51

pol2005 έγραψε:
deninho έγραψε:έχεις χιούμορ παλικάρι...

Απο αυτα που λες με επιβεβαιωνεις.Οχι μονο canon,κεφαλι ανθρωπου να βαλεις με usb στο mac θα παιξει!Οσο για το ntfs δεν καταλαβα επειδη το χρησιμοποιουν τα windows πρεπει να το βαλουν και ολοι οι αλλοι?
Τοσα χρονια linux(τα windows τα πεταξα πριν κλεισω τα 18 γιατι μονο για πασιετζα κανουν,και σε αυτη κολλανε μερικες φορες)αλλα μολις επιασα στα χερια μου ενα imac αλλαξανε ολα.
Και δεν το κοπανας και κλωτσιες κατω απο το γραφειο!!!χαχαχαχαχα!!!(κατα λαθος παντα)
Ωραία δεκτό, σε βολεύουν τα Macos και τα χρησιμοποιείς, έχουν τα θετικά τους, και τα κάνουν αυτό που είναι. Δεν καταλαβαινω το πρόβλημά σας με όσους χρησιμοποιούν windows.. γιατί τέτοιος εκμηδενισμός; Τόσες χιλιάδες επιχειρήσεις, και τόσοι εκατομμύρια ανθρωποι, χρησιμοποιούν αυτό το καταραμένο λειτουργικό, δεν είναι όλοι ηλίθιοι(στατιστικά δηλαδή τουλάχιστον :D) Tα Windows έχουν όλα τα κακά τους, αλλα έχουν και τα καλά τους.
Μιλάς για σταθερότητα στα mac. Ε Βέβαια, και τα windows αν εβγαιναν για 5 κομμάτια hardware, τσιμεντόλιθος θα ήτανε! Απο τη μία θέλετε σταθερότητα απόλυτη, απο την άλλη περιμένετε να είναι συμβατό για 3234523323 διαφορετικούς συνδιασμούς hardware. Μην τυχόν και βγάλει κανα bluescreen με έναν απο αυτούς του εκατομμύρια συνδιασμούς, κατευθείαν στην πυρά.
Mac έχω εγκαταστήσει στο netbook μου, και η αλήθεια είναι οτι πάνε μια χαρά. Κάτι νερά μου κάνει με τα .mkv μόνο, και δε βοηθάει ούτε το VLC. Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα παράπονο.
Δε μπορώ να πώ οτι τα windows είναι καλύτερα απο τα MACos, αλλα απο εκεί, μέχρι το "τα Mac είναι τα απόλυτα, όσοι έχετε windows παρατήστε το PC και πάρτε gameboy" είναι μεγάλη η διαφορά. Και απο συνήθεια να χρησιμοποιεί κάποιος τα windows (οπως ο υποφαινόμενος) είναι νομίζω λογικό και δε χρειάζεται να μας βάζετε όλους σε ένα σάκο, επειδή δεν χρησιμοποιούμε "ουμπουντου και μακ που είναι ιν".
Οταν θα αλλάζει τιμολογιακή πoλιτική η Apple και στο ελλάντα, συζητάμε απο άλλη βάση.. μέχρι τότε θα μείνω στα Windows
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Αύγ 2010 02:10

pol2005 έγραψε:Απο αυτα που λες με επιβεβαιωνεις.
Δηλαδή δεν ξέρω να βάλω ένα usb καλώδιο θες να μου πεις; οκ...
Οχι μονο canon,κεφαλι ανθρωπου να βαλεις με usb στο mac θα παιξει!
Παραβλέπω την κρυάδα, και ρωτάω σοβαρά: Έβαλα λάθος το καλώδιο, ή λέω ψέματα;
Οσο για το ntfs δεν καταλαβα επειδη το χρησιμοποιουν τα windows πρεπει να το βαλουν και ολοι οι αλλοι?
Έλα ντε. Δεν έχει λογική να υποστηρίζεται από ένα λειτουργικό, που θέλει να χαρακτηρίζεται user friendly, ένα filesystem που χρησιμοποιείται από το 80% των pc παγκοσμίως...
Δικαίωμά σου να θεωρείς ότι ένα λειτουργικό σε καλύπτει καλύτερα. Αλλά παρότι γνώστης -ενώ εγώ δε γνωρίζω που πάνε τα τέσσερα κι ας χαρίσω το σύστημα σε κάποιον που ξέρει- ακόμη δε μου εξήγησες πως δεν την έβλεπε την κάμερα το λειτουργικό. Προφανώς δικό μου το λάθος, αφού είμαι άσχετος, αλλά για εξήγησέ μου το λάθος

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Αύγ 2010 11:47

Δηλαδή δεν ξέρω να βάλω ένα usb καλώδιο θες να μου πεις; οκ...
Διονυση, sorry ρε freestuff-ίτη, αλλα αν λες ότι η canon Δε παίζει απο μονη της.....
:(

Έχουμε 3 κάμερες. Μια η δικια μου (400D) μια Olympus και αυτη DSLR και μια pentax του πάτερα μου compact. Ολες παίζουν μόνες τους.

Τωρα βεβαια αν περιμένεις να εμφανιστεί εικονιδιο "my computer" και εκει να σε εχει την camera ετσι:

Εικόνα

Ε, λογικό ειναι. Εχει και καποια Apps για αυτη την δουλειά ενσωματωμένα το OS X.

Παμε παρακάτω.

Αν όντως εχεις 1μηνα και δουλεύεις το OS X, και συμβαίνουν αυτα που λες, με δίνεις την εντύπωση οτι απλα είσαι εναντίων του χωρις λόγο και δεν προσπαθείς καθόλου να το μαθεις και να το συνηθίσεις.
Είμαι βέβαιος ότι αν παρόμοιο πρόβλημα το συναντούσες στα windows θα έψαχνες online, σε troubleshots, σε φορουμ, θα έβρισκες τη λύση και ουτε καν θα το ανέφερες σαν πρόβλημα που το αναφέρεις για το OS X. απλα θα το προσπερνούσες.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Αύγ 2010 11:55

http://support.apple.com/kb/ht1475

Εδω μπορεις να δεις και απο ποιες καμερες υποστηρίζετε το RAW φορματ στο OS X.

Και επιδη μπορει να βαριεσει να το δεις, Καπου κατω απο την μεση της σελιδας:
Supported by Mac OS X v10.5 or later

Canon EOS-1DS
Canon EOS 30D
Canon EOS 20D
Canon EOS-1D
Canon EOS-1D Mark II
Canon EOS-1D Mark III
Canon EOS 40D
Canon EOS-1Ds Mark II
Canon EOS 10D
Canon EOS Kiss Digital
Canon EOS 300D DIGITAL
Canon EOS DIGITAL REBEL
Canon EOS D60
Canon PowerShot G6
Canon PowerShot Pro1
Canon EOS-1D Mark II N
Canon EOS 5D
Canon EOS 400D DIGITAL
Canon EOS Kiss Digital X
Canon EOS DIGITAL REBEL XTi
Canon EOS Kiss Digital N
Canon EOS 350D DIGITAL
Canon EOS DIGITAL REBEL XT
Canon EOS D30
Canon PowerShot G5
Canon PowerShot S60
Canon PowerShot S70
Εχεις 1μηνα μακ, δε δε μπηκες καν στον κοπο να δεις τα documentations
:wink:

Οπως είπα, απλα εχεις συνηθίσει σε διαφορετικές διαδικασίες και τρόπους που πρεπει να τους ξεχάσεις αν θελεις να δουλέψεις στο OS X.

Οπως λεει ενα παλιό σλογκαν της Apple:
think diferent.

Για οτιδήποτε χρειαστείς ειμαι εδω να σε βοηθήσω, οπως ξερω ότι αν χρειαστώ κι εγω κατι στα windows θα με βοηθήσεις εσύ
:P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Αύγ 2010 12:13

Έλεος ρε Παναγιώτη. Είμαι μέλος σε τεχνολογικά φόρα από το 2004, λες να μην έψαξα στο ίντερνετ για να λύσω τα προβλήματά μου, ενώ ήθελα να κάνω τη δουλειά μου;

Μου λες ότι η μηχανή αναγνωρίζεται. Στα αρτίδια μου τι λέει η Apple. Εμένα δεν μου την αναγνώριζε, και αυτό είναι το θέμα. Όπως και το ότι δεν γράφει σε ntfs, που είναι το κυρίαρχο filesystem. Όπως ότι, παρ'ότι με core2duo σε πολλές σελίδες κόλλαγε. Όπως και ότι ζοριζόταν να παίξει μάτροσκες και να κάνει και 2η δουλειά ταυτόχρονα.

Αν στα έκαναν εσένα τα windows αυτό, θα μας τα είχες κάνει τσουρέκια με τα quotes από τα mac forums, που αποδεικνύουν το πόσο γαμάτο είναι το λειτουργικό, και το πόσο cool και αστείοι είστε οι κάτοχοι μηχανημάτων της Apple, και πόσο παπάρες είμαστε οι υπόλοιποι.

Εν κατακλείδι, αυτό που ήθελα να πω, αλλά προφανώς δε σας αρέσει γιατί σας έχουν κάνει το μυαλό κουρκούτι με μαλακοφράσεις του στυλ "think different, και τα @@ μου κουνιούνται", ότι και αυτό το λειτουργικό έχει πολλά προβλήματα.

αυτά είχα να πω, και case closed από εμένα, μιας και δεν πρόκειται να ξαναπιάσω imac/macbook/mac pro στα χέρια μου

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Αύγ 2010 13:10

Όπως και το ότι δεν γράφει σε ntfs, που είναι το κυρίαρχο filesystem.
:o :o :o :o :o :o :o

Ελα ρε Διονυση.
Eleoc δηλαδη.

Το OS X έχει πλήρης support για NTFS
Πιος σε ειπε ότι δε γραφει σε NTFS? το οτι δεν το εχει enable ειναι αλλο θεμα.
Ενεργοποίησε το μόνο σου.
δε βρίσκω το λόγο να ασχοληθεί κανείς με αυτό το λειτουργικό. Αν θες να αλλάξεις τα windows βάλε linux.
Αν προτεινεις το linux και ξερεις να το χρησιμοποιείς, προφανώς ξέρεις ότι και το OS X ειναι Linux (BSD) οποτε ξερεις και πως να κανεις enable το NTFS χωρις third-part programs, αλλα απο την κονσόλα με 3 εντολές.
:wink:

Σου έχω δώσει λύση και για τα 2 προβλήματά σου. Άντε να δω τι αλλο θα πεις τωρα.
:-?

joleen

Δημοσίευση από joleen » 11 Αύγ 2010 21:32

Connor MacLeod έγραψε:Τι ακριβώς σε ενόχλησε στο λειτουργικό?
Το finder είναι υπερβολικά αργό κατά την άποψη μου.

Το dock εφφετζίδικο αλλά προτιμώ την μπάρα των windows linux (ειδικά με 2+ οθόνες και δύο μπάρες)

Το window system είναι άβολο όταν έχεις παράθυρα στην δεύτερη οθόνη.

Επίσης το ρεσιζινγκ των windows μόνο με το κάτω δεξιά σηματάκι είναι λίγο τραγικό το 2010 κατα την γνώμη μου (nextstep?)

Και άν μιλάμε γενικά για το osx εκοσυστεμ τα πίο ακριβά προγράμματα, hardware, και το λοκιν της άππλε.Αυτά έρχονται απευθείας στο μυαλό. Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν κι άλλα :)

Σίγουρα πάντως είναι το πιο user friendly os και λόγο του unix heritage απίστευτα σταθερό.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Αύγ 2010 21:43

Το finder είναι υπερβολικά αργό κατά την άποψη μου.
Περίπτωση πρωτη: Έχεις 10.2 10.3 ή 10.4 που όντως είναι αργος.
Περίπτωση δεύτερη: Τρεχεις σε παλιο μηχάνημα βαρυ λειτουργικο.
Ειχα εναν mac mini PPC 1.8 και του εβαλα επανω το Leopard. Μωλις του περασα το tiger πετουσε.
Το dock εφφετζίδικο αλλά προτιμώ την μπάρα των windows linux (ειδικά με 2+ οθόνες και δύο μπάρες)
Ναι. Ειναι τοσο εφετζίδικο, που η MS το υιοθέτησε στα windows 7.
:D

Το window system είναι άβολο όταν έχεις παράθυρα στην δεύτερη οθόνη.
Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. πιο ειναι το window system και τι κανει?
Επίσης το ρεσιζινγκ των windows μόνο με το κάτω δεξιά σηματάκι είναι λίγο τραγικό το 2010 κατα την γνώμη μου (nextstep?)
Nαι ειναι τραγικό.

joleen

Δημοσίευση από joleen » 12 Αύγ 2010 05:20

Ειχα εναν mac mini PPC 1.8 και του εβαλα επανω το Leopard. Μωλις του περασα το tiger πετουσε.
Το μηχάνημα ήταν το πιο φτηνό imac πρίν βγεί το snow leopard. Δε θυμάμαι ακριβώς τα specs γιατί δεν ήταν δικό μου. Νομίζω c2duo με 2 gb ram η κάτι παρόμοιο. Δε λέω ότι ήταν unusable απλά σε σχέση με τον windows explorer μέρα με τη νύχτα.
Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. πιο ειναι το window system και τι κανει?
http://www.lbodnar.dsl.pipex.com/eMac/e ... screen.jpg
'Οταν βάζεις ένα πρόγραμμα στην αριστερή οθόνη το μενού του προγράμματος είναι στην δεξιά και το βρίσκω σχετικά άβολο, εκτώς κι αν ξέρεις απεξω όλα τα shortcuts :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης