Προαπαιτούμενο Υλικό για Mac OS

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 23 Αύγ 2010 15:52

Connor MacLeod έγραψε:Dikio exei o apo pano mou.
Ti katheste k asxoliste me to OS X? afou olo provlimata vgazei. parte ena pc kai valte windows pou kserete na ta xrisopoiite gia na min paraponieste oti den kanei douleia to pc..

ti to thelete to os x den mporw na katalavo
Linux is better :)

Το OS X δε βγάζει προβλήματα είναι αρκετά σταθερότερο από τα windows και σχεδόν το ίδιο με τα ubuntu, αλλά σε θέμα επιλογών σε περιορίζει σε διάφορα σημεία που έχουν συνηθίσει οι windows & linux users.

Απλά είπαμε η apple πουλάει θρησκεία και κοινωνικό status μαζί με τους υπολογιστές και καλά κάνει αφού μπορεί και πλασσάρει το OS X ως το καλύτερο λειτουργικό του κόσμου.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 23 Αύγ 2010 17:08

Connor MacLeod έγραψε:ti to thelete to os x den mporw na katalavo
για να αποκτησουμε εμπειριες και να σας "την λεμε" με τεκμηρια, φιλε κονορρα.
οπως και να'χει, χαρη στο βλακμπουκ, εκτιμησα την dell και τις διανομες fedora/ debian οσο δε φανταζεσαι. οπως φυσικα εκτιμησα και τη βοηθεια σου ολο αυτο τον καιρο.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Αύγ 2010 17:29

Στο μονο που συμφωνώ μαζι σου, ειναι στο resize. στα άλλα εχεις αδικο. ειδικά στο θεμα των παραθύρων, που λογο του ότι εχει τα spaces και το expose, εχει την καλύτερη διαχείριση παράθυρων.

Το παρακάτω βιδεο το εκανα μονο για σενα. ελπίζω να το δεις(και να μη το εκανα τζαμπα), και να καταλάβεις πως είναι η διαχείριση παράθυρων στο OS X. με ανοιχτά περίπου 15-20 παράθυρα.

3 λεπτακια ειναι.
http://www.youtube.com/watch?v=Hmcih3zTFn0

Μπορεις να πατήσει το 720p στν αναπαραγωγή. το εχω σε HD
:wink:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 23 Αύγ 2010 18:15

Connor MacLeod έγραψε:Στο μονο που συμφωνώ μαζι σου, ειναι στο resize. στα άλλα εχεις αδικο. ειδικά στο θεμα των παραθύρων, που λογο του ότι εχει τα spaces και το expose, εχει την καλύτερη διαχείριση παράθυρων.

Το παρακάτω βιδεο το εκανα μονο για σενα. ελπίζω να το δεις(και να μη το εκανα τζαμπα), και να καταλάβεις πως είναι η διαχείριση παράθυρων στο OS X. με ανοιχτά περίπου 15-20 παράθυρα.

3 λεπτακια ειναι.
http://www.youtube.com/watch?v=Hmcih3zTFn0

Μπορεις να πατήσει το 720p στν αναπαραγωγή. το εχω σε HD
:wink:
Τα ξέρω αυτά που μου δείχνεις βρε Connora, τα χρησιμοποιώ και είναι cool αν έχεις πολλές διαφορετικές εφαρμογές (αν και προτιμώ το tab που είναι ίδιο με τα windows γιατί είναι πιο γρήγορο, τα άλλα κάνουν εφέ πέρα δώθε και μου τη σπάει).

Τι γίνεται όμως αν έχεις ανοιχτούς 4-5 φακέλους με απλό finder; Πώς βγάζεις άκρη με το expose σε ποιον φάκελο θες να πας (για φάκελο μιλάω οχι για app); έχω βρει άκρη στο mac (αναγκαστικά αλλιώς θα είχε πέσει 80% η παραγωγικότητα μου με τον τρόπο που δουλεύω), λέγεται pathfinder και έχεις tabs στον finder και υπάρχει και ο total finder για αυτή τη δουλειά που είναι τσάμπα αλλά ok είναι 2 clicks ενώ στα άλλα είναι ένα :Ρ.

Δες τον pathfinder θα πάθεις πλάκα, έπρεπε να υπάρχει εξαρχής στο mac. Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα όμως ρε συ που μπορώ να σου γράψω και νιώθω οτι δεν είναι έτσι όπως θα έπρεπε... σε άλλους π.χ. φαίνεται ok στο photoshop να φαίνεται το background σου από πίσω αντί για το γκρι και να πατάς καταλάθος και να χάνεις το focus και άντε πάλι να ξαναπηγαίνεις... εντάξει υπάρχει η αυτόματη στοίχιση αν έχεις πολλά αρχεία ή να το κάνεις maximize αν δουλεύεις με ένα αρχείο, αλλά είναι ενοχλητικό... ή στον filezilla προσπάθησε να κάνεις drag and drop... θα μου πεις υπάρχει το cyberduck και ok δε διαφωνώ αλλά αυτά τα ενοχλητικά πραγματάκια υπάρχουν σε όλες τις applications σχεδόν και πρέπει να κάτσεις να βρεις λύσεις για όλα. Για το δεξί κλικ που δεν έχει new file δεν μιλάς ή για το υπερβολικά αργό compiling του macports :).

Για το maximize κοίτα το maxzoom, το κάνει σε όλες τις apps που έχω δοκιμάσει και δοκίμασε και το clinch.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Αύγ 2010 20:36

@Connor,
Θα το σκάσεις στο τέλος το μουλάρι τόσο που το φορτώνεις. :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Αύγ 2010 22:33

lol.
Μπα δεν μασάει. εχω 2 24άρες γραμμες και του εχω και όριο και στα kb/sec και στα connections
:D
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης