Επλυνα το πληκτρολόγιο! Κολάνε τα κουμπιά!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 09 Αύγ 2010 02:47

Γειά σας παιδιά.

Αποσυναρμολόγησα το πληκτρολόγιο, έβγαλα όλα κουμπιά, και τα καθάρισα με νερό και σαμπουάν και καλό βούρτσισμα. Καλά το τι μπίχλα και σκόνη βγήκε δεν λέγεται... :kaloe:

Το πρόβλημα είναι ότι μου κολλάνε κουμπιά πάρα πολύ, η κατάσταση είναι τραγική...
(Ακριβώς όπως θα σέρνατε το δάκτυλο σας σε μια καθαρή επιφάνεια, ακριβώς για το ίδιο φαινόμενο λέω κι εγώ).

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιο λάδι το οποίο να ειναι ιδανικό για πλαστικές επαφές; Δοκίμασα με βαζελίνη σε 3 πλήκτρα αλλά δεν έγινε τίποτα (κολλάνε χειρότερα από πριν). Οπότε τώρα σκέπτομαι μήπως χρησιμοποιήσω κάποιο εξειδικευμένο λυπαντικό (π.χ. για γρανάζια από τηλεκατευθυνόμενα).

Το πολύ πολύ εάν δεν γίνει η δουλειά μου να πάρω ένα καινούργιο πληκτρολόγιο, δηλαδή με 20 ευρώ τελειώνει το θέμα. Λίγο κοντέυω να μετανοιώσω που επλυνα το πληκτρολόγιο, τάχα για καλό αλλά την έπαθα.

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 09 Αύγ 2010 03:13

Μετά από λίγο ψάξιμο έμαθα πως οποιοδήποτε λάδι με βάση την σιλικόνη είναι καλό για πλαστικά, ενώ τα λυπαντικά με βάση το πετρελαίο κάνουν ζημιά.
Τι μαθαίνει κανείς...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Αύγ 2010 11:52

Πολύ Καλημέρα σου :D :D
Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε απορρυπαντικό για πατώματα (Όχι Χλωρίνες!!).
Το έχω κάνει αρκετές φορές, ειδικά όταν πέφτει στο πληκτρολόγιο κάτι κολλώδες όπως καφές με γάλα και ζάχαρη, ή αναψυκτικό.
Δεδομένου του ότι οι επαφές κλπ είναι ανοξείδωτα, το βουτάω κυριολεκτικά στον κουβά της σφουγγαρίστρας, όπου υπάρχει νερό με το απορρυπαντικό για πατώματα. Το πηγαινοφέρνω μέσα στον κουβά, ώστε το διάλυμα να κυκλοφορήσει καλά ανάμεσα στις επαφές.. Κι αυτό ήταν όλο! Το βγάζω, το γυρίζω ανάποδα ώστε να τρέξουν έξω τα πολλά νερά. Μετά το περνάω κάτω από μιά βρύση για το ξέβγαλμα. Μετά πάλι ανάποδα για να τρέξουν έξω τα πολλά νερά.
Τέλος το αφήνω ανάποδα πάνω σε κάποιο πανί (παλιά πετσέτα) για να στεγνώσει καλά.
...Και πίσω στην παραγωγή χαρακτήρων/data :D :D
Δεν ξέρω αν κάποιος φίλος από την παρέα έχει μιαν αντίθετη, ή άλλη άποψη...
Μέχρι σήμερα πάντως δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στα πεντακάθαρα πληκτρολόγιά μου :wink:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Αύγ 2010 12:05

na ipotheso oti oloi sas agorazete akriva pliktrologia?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Αύγ 2010 12:19

Εγώ πάντως ένα πληκτρολόγιο από καφέ το γλύτωσα με πλύσιμο. Από coca cola τα έπαιξε αμέσως (ευτυχώς πρόλαβα τα μαγαζιά πριν κλείσουν και πήρα άλλο).

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Αύγ 2010 13:12

dva_dev έγραψε:Εγώ πάντως ένα πληκτρολόγιο από καφέ το γλύτωσα με πλύσιμο. Από coca cola τα έπαιξε αμέσως (ευτυχώς πρόλαβα τα μαγαζιά πριν κλείσουν και πήρα άλλο).
Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας "τα έπαιξε αμέσως"... Το 'σύστημα΄ τό 'χω εφαρμόσει και σε coca cola... Περίεργο μου φαίνεται! :think: Δεν μιλάω για απλό ξέβγαλμα με νερό! :think:
KGP έγραψε:na ipotheso oti oloi sas agorazete akriva pliktrologia?
Δεν είναι απαραίτητο. Η στιγμή είναι που ίσως το κάνει 'ακριβό' ("Το Βασίλειό μου για ένα πληκτρολόγιο :crybaby: :crybaby: ") :lol: :lol: :wink:

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 10 Αύγ 2010 01:18

Καλό μου φαίνεται το κόλπο με το υγρό πατώματος.

Το πληκτρολόγιο που έχω είναι αυτό...
Εικόνα

Το πως το βρήκα δεν λέγεται, μεγάλη ιστορία... (από μια ντάνα με αποσυρμένα περιφερειακά κάποιας εταιρίας), εξ' ού και η μπίχλα. Σαφώς και δεν το είχα χρησιμοποιήσει όπως το πήρα (με την μπίχλα του γραφείου), διότι μπορεί να με έπιανε εργατικός πυρετός. :lol:

Επίσης έμαθα κάτι άλλο, πως υπάρχουν καθαριστικά επαφών με βάση την σιλικόνη (Dry teflon).
http://www.google.gr/search?hl=el&clien ... =&gs_rfai=

Το θέμα είναι να δοκιμάσω για κάτι από αυτά και να σας πω τα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 10 Αύγ 2010 01:25

ego echo kamia 20ria pliktrologia pou agorasa apo ta carrefour prin kana 9mino me 1euro/ena se diafora chromata (katharos klonos ton MS me ta fancy koumpia pano kato aristera deksia pou sou kanoun tromeri entiposi...alla den chrisimopieis schedon pote) mechri stigmis echo petaksei 7-8 ta ipolipa ta echo stin apothiki gia "ora anagkis" den aksizoun kan to nero tou plisimatos
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Αύγ 2010 12:42

KGP έγραψε:......den aksizoun kan to nero tou plisimatos
:respect: :respect: :respect: :respect: Φίλε KGP πολύ Καλημέρα σου :D :D Ό,τι κι αν πω.... Έγραψες! Ζωγράφισες! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 10 Αύγ 2010 12:56

ta pliktrologia ta anakalipse i gineka mou sto carrefour pou einai dipla sto outlet stin pireos...

eimoun kai ego mazi... apo oti katalava alazane ton tomea ... kati tetio telos panton opote thelane na ta ksefortothoune...

tsekaro epiveveono tin timi...

pigeno sto tameio me mia ntana apo ola ta pliktrologia... perno tin apodeiksei

kai apo tote kathe ena pou chalaei to epistrefo piso (gia na min paei chameno to euro)

"every little helps" pou lene kai eis ta Tesco

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Αύγ 2010 13:21

:respect: :respect: Όπα της συζύγου :pint: :pint: που τα ανακάλυψε! Όπα και της επιστροφής/ανακύκλωσης :pint: :pint: Και φυσικά δικαιούσαι το Ευράκι σου! Γύρευε τι διαλογής/υπόλοιπα ήταν τα έρημα... :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Αύγ 2010 11:37

Δυστυχώς όχι! Τις περισσότερες φορές το έχω κάνει στο γραφείο (εργαστήριο) και μιά~δυό φορές στο σπίτι. Πότέ δεν σκέφτηκα να πάρω σκηνές από το 'έργο' :D :D Βλέπεις είναι τελείως Western :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Αύγ 2010 11:40

i kaliteri lisi pantos pou thimame oti tin ekana stin oualia -tote pou ta pliktrologia kanane parapano apo 10 pints... - venzinadiko... kai ston aera... an vrachei... to idio... alla pote den eplina pliktrologio... ores einai na mou peite na to valo kai ston plintirio piaton ( & pliktrologion)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Αύγ 2010 11:47

KGP έγραψε:...ores einai na mou peite na to valo kai ston plintirio piaton ( & pliktrologion)
:think: :think: :think: :think: :think: :think: Δεν θά'ταν -ίσως- και τόσο άσχημη ιδεα :lol: :lol: Μόνο βάλ'το στο πρόγραμμα για τα ποτήρια (χαμηλότερη θερμοκρασία) :hammer: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες