Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
strangegeorge

Δημοσίευση από strangegeorge » 11 Αύγ 2010 23:23

Έχω ένα laptop και επειδή προσφάτως έκανα format έχασα όλους τούς drivers μου.Έτσι έβαλα το Linux μου και ησύχασα.Αλλά τώρα αποφάσισα να βάλω XP οπότε άρχισα να ψάχνω τους drivers μου.Βρίσκω τελικά της κάρτας δικτυου και κάνω εγκατάσταση.Όλα φαίνονται εντάξει αλλά όταν κάνω scan για κάποιο δίκτυο δέν μου βγάζει κανένα διαθέσιμο.Άν και στο ίδιο σημείο τα Linux βρίσκουν 5!Καμιά ιδεέα?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Αύγ 2010 04:55

Πώς γίνεται αυτό;
έχεις δοκιμάσει εάν όντως λειτουργεί κανονικά η κάρτα; δοκίμασε να συνδεθείς με οτιδήποτε (πχ ad hoc με άλλο pc/laptop)

Για σιγουριά σχετικά με τους drivers καλύτερα να προτιμάς κατέβασμα από το site του κατασκευαστή του laptop (κατάλληλους για την έκδοση windows που θέλεις)

Μοιάζει για θέμα με του drivers, από που τους κατέβασες; είναι σίγουρα οι σωστοί;

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 12 Αύγ 2010 12:01

συνήθως οι ασύρματες κάρτες έχουν ένα διακοπτάκι που να τις ενεργοποιεί ... ίσως απο Linux αυτό να ενεργοποιείται από μόνο του. κοίταξε το λίγο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Αύγ 2010 12:05

Φίλε strangegeorge πολύ Καλησπέρα σου :D :D
Όταν ο φίλος GeoStuff έγραφε αυτό εδώ Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, σίγουρα δεν ήθελε να θίξει, ή 'να την πει' στον οποιονδήποτε. Τα στοιχεία που μας δίνεις είναι από ισχνότατα, έως μηδενικά. Σίγουρα δεν είμαστε στον χώρο σου, και πράγματα που -ίσως- θεωρείς προφανή, για μας δεν είναι!
1) Laptop--Ποιό; Εταιρεία, τύπο, μοντέλο (Έται ίσως θα μπορέσουμε να βρούμε το μοντέλο της on-board κάρτας δικτύου του)
2) Για ΤΙ Windows XP μιλάμε :question: :think: :question: Tι έκδοση :question: :think: :question: Θα χρησίμευε ακόμα κι η έκδοση του SP (Service Pack) τους (Π.χ. Windows XP Home, SP3, ή Windows XP Professional, SP2 κλπ)
Δεν σου έχουν δώσει κάποιο συνοδευτικό CD, DVD μαζί με το Laptop σου;
Αν Ναι, εκεί πιθανότατα βρίσκονται κάποιοι -παλιότεροι μάλλον, αλλά καλοί- drivers για την on-board κάρτα δικτύου. ...Όπως φυσικά, σ'αυτό, το υποτιθέμενο CD, DVD, βρίσκονται κι οι υπόλοιποι drivers που έχασες με το format.

strangegeorge

Δημοσίευση από strangegeorge » 12 Αύγ 2010 15:40

Λοιπόν θα απαντήσω σε όλα.Κααρχήν χρησιμοποιησα ενα πρόγγραμα το everest ultimate και βρήκα τους drivers τους κατέβασα απο το official site και είναι σίγουρα σωστοί.Ο διακόπτης είναι ανοιχτός.Η μάρκα είναι Toshiba και έχω Win XP SP 2.Τα συνοδευτίκα CD δέν έχουν τους drivers εχω κοιτάξει...
Νομίζω τα πα όλα...Όποιος μπορει ας βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Αύγ 2010 16:03

Να 'σιγουρευτείς' ότι λειτουργεί...
Πάρε το laptop κάπου κοντά σε ένα δίκτυο και κάνε σύνδεση.
Είναι όλα εντάξει; ή παρουσιάζεται πρόβλημα; παίρνει ip? όταν την αλλάζεις χειροκίνητα πάλι συνδέεσαι κανονικά;

Για την περίπτωση που όντως όλα είναι εντάξει και ακόμα δεν μπορείς να δείς τα δίκτυα που ανέφερες, μια επιπλέον ματιά στις παραμέτρους της κάρτας θα ωφελούσε
Εικόνα

strangegeorge

Δημοσίευση από strangegeorge » 12 Αύγ 2010 17:30

Βασικά το πρόβλημα είναι οτι δέν βρίσκει κάν τα δικτυα...

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 12 Αύγ 2010 17:39

κανε κατάργηση από την διαχείρηση συσκευών και μετά κάνε πάλι εγκατάσταση των drivers

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Αύγ 2010 18:16

Δηλαδή μάλλον δεν λειτουργεί....

Αναζήτηση για κατάλληλους drivers να κάνεις μέσω του μοντέλου laptop στο support site της toshiba και όχι μέσω του (κάθε) everest -δεν το υποτιμώ, αλλά για άλλο λόγο χρησιμοποιείται-

Να μας αναφέρεις το ακριβές μοντέλο ώστε να επιβεβαιώσουμε ότι όντως αυτοί είναι οι σωστοί..

Αλλιώς σε βλέπω για linux μόνιμα (άψογα σε τέτοια θεματάκια...) :D

--- Όταν έχεις τους (σωστούς) drivers, αντικαθιστάς τους ήδη εγκατεστημένους στη διαχείριση συσκευών
Εικόνα

δεξί κλικ > ενημέρωση προγράμματος οδήγησης > και κατευθύνεσαι στο κατάλληλο αρχείο για τα περαιτέρω..

-- Δυστυχώς, η κατάργηση συσκευής ΔΕΝ αφαιρεί και από το σύστημα τα αρχεία που χρησιμοποιήθηκαν. Θέλει 'ειδικό' τρόπο κάτι τέτοιο. Αλλά δεν επηρεάζει την περίπτωσή σου. Με ενημέρωση μάλλον θα λυθεί το θέμα --

strangegeorge

Δημοσίευση από strangegeorge » 12 Αύγ 2010 21:17

@hitca μάλλον έχεις δίκιο σε όλα όσα είπες...Θα ψαξω σύμφωνα με το μοντέλο...Απλώς θέλω XP για κανένα Game γιατί τα Linux δέν κάνουν.Windows 7 δέν μπορώ να βάλω γιατί δεν θα τα σηκώνει...οπότε μάλλον θα ψάξω και ότι γίνει...Ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης