Αποθήκευση (στον σερβερ) και προβολή (στη σελίδα) βιντεο

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
poscaman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscaman » 12 Αύγ 2010 11:33

Καλημέρα σε όλους.

Σε μια σελίδα που φτιάχνω αυτή την εποχή, θα υπάρχουν αρχεία βίντεο τα οποία θα προβάλονται στην σελίδα. Τα βίντεο αυτά θα ανεβαίνουν απο την ομάδα διαχείρισης της σελίδας, άρα μπορούμε να ελέγξουμε το φορμά στο οποίο ανεβαίνουν.

Δεδομένου ότι τα αρχεία θα αποθηκεύονται στον σερβερ, κι ότι θα streamάρονται έπειτα από εκεί, έχω δύο θέματα που με προβληματίζουν

1. Ποιό φορμά είναι το καλύτερο για την αποθήκευση αυτών των video?
2. Στην προβολή, να επιλέξω ποιόν player? Θα ήθελα να αποφύγω το flash όσο το δυνατόν, αλλά αν υπάρχει κάτι καλό και αξιόπιστο, δεν έχω πρόβλημα στο να το επιλέξω.

Τέλος, πρέπει να κρατήσω όσο το δυνατόν πιο χαμηλή την χρήση του διαθέσιμου χώρου και bandwidth, για προφανείς λόγους.

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 13 Αύγ 2010 17:52

poscaman έγραψε: 2. Στην προβολή, να επιλέξω ποιόν player? Θα ήθελα να αποφύγω το flash όσο το δυνατόν, αλλά αν υπάρχει κάτι καλό και αξιόπιστο, δεν έχω πρόβλημα στο να το επιλέξω.
Ίσα-ίσα, όσον αφορά την προβολή βίντεο το flash είναι που θα πρέπει να προτιμάς περισσότερο έναντι άλλων λύσεων πχ Media Player Active-X καθώς το flash θα μπορούσε να πει κανείς είναι πιο cross-system τεχνολογία. Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις μία καλή λύση player σε Flash. Όταν μιλάμε για προβολή βίντεο και πολυμέσα γενικότερα μέσω του Ίντερνετ, σε μία υπηρεσία, ένα από αυτά που πρέπει να έχεις κατα νου είναι να μπορούν πολύ χρήστες που χρησιμοποιούν διαφορετικές τεχνολογίες να μπορούν να έχουν πρόσβαση στο περιεχόμενό σου χωρίς πρόβλημα. Το Flash είναι καλή επιλογή για να μην έχεις τέτοιου είδους προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 13 Αύγ 2010 19:01

Μπορείς βέβαια να φτιάξεις Player και σε html5 για να παίζει και σε iphone/ipad, αλλα μπορεί να υπάρχουν προβλήματα με παλιότερους browsers

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 13 Αύγ 2010 19:09

Ακριβως! Επομένως όσο πιο ενοποιημένα μπορεί να δώσει κανεις το content και όσα περισσότερα διαφορετικά συστήματα μπορούν να υποστηριχθούν κάτω από την ίδια τεχνολογία τόσο το καλύτερο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης