Βοήθεια και ερωτήσεις για την AffiliateMotion

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό AffiliateMotion Affiliate Network. [παύση λειτουργίας]

Συντονιστής: Black_Elk

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιαν 2011 11:55

αν τρέχεις για να μας βρεις νέους πελάτες δε πειράζει.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 15 Ιαν 2011 14:32

τρέχω και για νέους πελάτες που θα είναι live πολύ σύντομα. Η προμήθειες των sub-affiliates υπολογίστικαν και είναι στον λογαριασμό σου.
Επίσης έγιναν και οι πληρωμές

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιαν 2011 15:52

cool! :D

τελικά το Σάββατο είναι η καλύτερη μέρα για δουλειά! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 18 Ιαν 2011 01:09

Θέλω να κάνω μία ερώτηση, και την κάνω δημόσια διότι ίσως ενδιαφέρει και άλλους

στο προφίλ μου-->personal details-->web url
έχω δηλώσει την σελίδα μου

αν θέλω να δηλώσω δεύτερη, τρίτη σελίδα, πώς το κάνω;

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 19 Ιαν 2011 20:46

Έχω μια ερώτηση σχετικά με μία καμπάνια που βγήκε πρόσφατα από ένα κατάστημα που είναι powered by skroutzstore.

Με ποιο τρόπο αντιμετωπίζει ένα κατάστημα, το οποίο έχει ξεκινήσει μια καμπάνια μέσω ενός affiliate network, την περίπτωση ακύρωσης ενός προϊόντος που έχει παραγγείλει ένας χρήστης;

Με ποιο τρόπο μπορεί να αποδείξει ο καταστηματάρχης πως όντως υπήρξε ακύρωση και επομένως το ποσοστό από την την τιμή πώλησης του προϊόντος να μην δοθεί σε αυτούς που σε περίπτωση ολοκλήρωσης της αγοράς το δικαιούνται;

Μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία στη συγκεκριμένη καμπάνια, διότι η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το συγκεκριμένο κατάστημα παρέχει μόνο δύο τρόπους πληρωμής των προϊόντων, μέσω αντικαταβολής και τραπεζικής κατάθεσης. Αν υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής μέσω πιστωτικής, μπορώ να αντιληφθώ πως αποδεικνύεται..(αλήθεια... πως;:hammer:)

Ένα σενάριο που μου έρχεται στο μυαλό..

Σε περίπτωση τραπεζικής κατάθεσης ο καταστηματάρχης λαμβάνει τη πρόθεση αγοράς του υποψήφιου πελάτη του και περιμένει από αυτόν την κατάθεση στο λογαριασμό. Τα λεφτά δεν μπαίνουν ποτέ, ο καταστηματάρχης παίρνει τηλέφωνο τον πελάτη και ο τελευταίος του εξηγεί πως το μετάνιωσε. Τι γίνετε με τα ποσοστά?

Και από την άλλη ο καταστηματάρχης πουλάει κανονικά ένα προϊόν αλλά λέει πως ακυρώθηκε και το κάνει συνήθεια εφόσον δεν μπορεί κάποιος να δει την κίνηση του λογαριασμού του.

Επομένως, πως προστατεύεται ο καταστηματάρχης σε περίπτωση ακύρωσης μιας παραγγελίας και από την άλλη πως προστατεύονται το δίκτυο και ο webmaster σε περίπτωση που ο καταστηματάρχης λέει ψέμματα..;
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Ιαν 2011 21:29

@apsuh0s αυτό το οποίο περιγράφεις, δεν είναι πρόβλημα μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα ή για όταν η παραγγελία πληρώνεται μέσο κατάθεσης στην τράπεζα ή αντικαταβολή. Αλλά ουσιαστικά σε οποιαδήποτε παραγγελία. Καθώς ο πελάτης έχει δικαίωμα να επιστρέψει το προϊόν εντός 15 ημερών από την αγορά του, βάση της νομοθεσίας.
Σε μία τέτοια περίπτωση ο διαφημιζόμενος θα μπει στην πλατφόρμα και θα ακυρώσει την παραγγελία.
Δεν υπάρχει καμία διασφάλιση - ως προς το τυπικό σκέλος - δηλαδή κάποια επίσημη διαδικασία. Καθώς δεν είναι εφικτό.
Για να σε προλάβω, σου λέω ότι πάντα υπάρχει ο κουτοπόνηρος διαφημιζόμενος που θα το κάνει επίτηδες. Στα 3 χρόνια που εργάζομαι στο affiliate marketing το έχω δει να γίνεται και δεν θα μου προκαλέσει καμία έκπληξη να το δω πάλι.
Το μόνο που μπορεί να πετύχει όμως σε αυτήν την περίπτωση είναι να κερδίσει μερικά χρήματα από παραγγελίες που θα ακυρώσει, μέχρι να ανακαλυφθεί και απλά να καταστρέψει την φήμη του στους affiliates με αποτέλεσμα να μην τον διαφημίζει κανείς. Ένα ποσοστό ακυρώσεων είναι αναμενόμενο και μέχρις ενός σημείου φυσιολογικό. Εάν υπάρχει μεγάλος αριθμός ακυρώσεων, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα περάσει απαρατήρητο.¨

Όμως εδώ οφείλω να πω, ότι έχω δει και affiliates να παραγγέλνουν προϊόντα που μετά επιστρέφουν περιμένοντας – και μάλιστα διαμαρτύρονται κιόλας – γιατί δεν έχουν λάβει προμήθεια.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Ιαν 2011 21:30

@ckabi δεν χρειάζεται να δηλώσεις όλα σου τα sites, απλά χρησιμοποιείς τα links σε όσα sites θέλεις.

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 20 Ιαν 2011 00:33

Black_Elk έγραψε:@ckabi δεν χρειάζεται να δηλώσεις όλα σου τα sites, απλά χρησιμοποιείς τα links σε όσα sites θέλεις.
μα αν δεν εχω δηλώσει τα sites μου, πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω σε αυτά DirectLinks?

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 20 Ιαν 2011 09:37

Η χρήση των DirectLinks απαιτεί να δηλώσεις κάθε site ξεχωριστά στην σχετική ενότητα. Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τα sites για χρήση των απλών affiliate links

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 20 Ιαν 2011 09:58

Όμως εδώ οφείλω να πω, ότι έχω δει και affiliates να παραγγέλνουν προϊόντα που μετά επιστρέφουν περιμένοντας – και μάλιστα διαμαρτύρονται κιόλας – γιατί δεν έχουν λάβει προμήθεια.
Όλα αυτά που είπες κάπως έτσι τα φανταζόμουν. Αυτό που έκανα quote ωστόσο δεν το περίμενα με τίποτα..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 20 Ιαν 2011 10:20

Ένα από τα ποιο «ωραία» περιστατικά που έχω αντιμετωπίσει ήταν όταν έκλεισα τον λογαριασμό ενός affiliate, διότι έστελνε ψεύτικα leads σε ένα πρόγραμμα. O εν λόγο κύριος θεώρησε σκόπιμο να πάρει τηλέφωνο και να διαμαρτυρηθεί για το κλείσιμο του λογαριασμού του. Στην ερώτηση πως κάνε διαφήμιση του συγκεκριμένου προγράμματος, απαντάει ότι το έχει βάλει το affiliate link στις επαγγελματικές του κάρτες…. Του ζήτησα λοιπόν να μου στείλει και εμένα μία κάρτα να την δω. 2 χρόνια πέρασαν και ακόμα περιμένω!!!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Φεβ 2011 21:22

Καλησπέρα Σίμο, καταρχήν χρόνια πολλά! ( αν δεν κάνω λάθος γιατί έτσι λέει το εορτολόγιο σήμερα... )
Έχουμε κανένα νέο με τις πληρωμές από το άλλο πρόγραμμα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 07 Φεβ 2011 18:34

Καλησπέρα Σπύρο και ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά, σωστά λέει το εορτολόγιο. Οι πληρωμές θα γίνουν κανονικά αυτόν τον μήνα, από όλα τα προγράμματα εκτός του WIN SA όπου ακόμα κυνηγάω των πελάτη δυστηχώς. Με βλέπω να καταλήγω σε μύνηση για να πάρω τα λεφτά από αυτόν.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 07 Φεβ 2011 21:46

Δεν σου είπε η ίδια η εταιρία ότι θα καλύψει την ζημιά; Καλά αυτός αφού πήρε τα λεφτά γιατί δεν τα δίνει...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Μαρ 2011 09:14

Κάτι reports για τους sub affs περιμένω να διορθωθούν στο σύστημα...
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “AffiliateMotion [παύση λειτουργίας]”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες