Εταιρία web design και προστασία της ιδέας μου;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
roby

Δημοσίευση από roby » 15 Αύγ 2010 01:05

Καλησπέρα σας
Έχω μια ιδέα για ιστοσελίδα η οποία είναι τόσο καλή που απορώ πως δεν την έχει φτιάξει κανένας άλλος(ύστερα από πολύ ψάξιμο στο internet δεν βρήκα ιστοσελίδα που να παρέχει την συγκεκριμένη υπηρεσία, πως μπορώ να εξασφαλίσω πως η εταιρία που θα αναλάβει να την υλοποιήσει δεν θα μου κλέψει την ιδέα;

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 15 Αύγ 2010 01:42

Δε νομίζω πως καμία σοβαρή ελληνική εταιρία θα έκανε κάτι τέτοιο.
Έχεις αναθέσει τη δουλειά σε εταιρία τώρα έτσι; Λογικά θα την έψαξες, οι περισσότερες(98% θα έλεγα) σε σέβονται σαν πελάτη και θα υλοποιήσουν το προτζεκτ για σενα.
Εκτος αυτού, απο τη στιγμή που δε μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο μονο σου και αναθέτεις σε τρίτο πρόσωπο θα μπορούσες(φαντάζομαι εγώ τώρα) να υπογράψεις κάποιο συμβόλαιο που ή κάποιο προσύμφωνο δεν ξέρω το νομικό μέρος για να διασφαλιστείς.
Πάντως δε θα φοβόμουν στη θέση σου[/img]
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 15 Αύγ 2010 02:18

Το θέμα είναι πως θα αντιγράψουν την ιδέα σου, αφού δημιουργήσεις την ιστοσελίδα η οποία θα παρέχει την συγκεκριμένη υπηρεσία. (δεν αναφέρομαι στην εταιρία που την έφτιαξε)
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Αύγ 2010 07:20

roby έγραψε:Καλησπέρα σας
Έχω μια ιδέα για ιστοσελίδα η οποία είναι τόσο καλή που απορώ πως δεν την έχει φτιάξει κανένας άλλος
δεν μας λες την ιδεα σου να δουμε αν οντως δεν την εχει βρει αλλος? :kaloe: :D :wink:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Αύγ 2010 08:10

fiskilis έγραψε: δεν μας λες την ιδεα σου να δουμε αν οντως δεν την εχει βρει αλλος? :kaloe: :D :wink:
lol σαν ...αρπακτικο ακουστηκες :lol:

Χωρις πλακα, εχει δικιο ο Pavel.
Το οτι θα βρεθουν αντιγραφεις μετα την υλοποιηση ειναι κατι που δεν μπορει να αποφευχθει. Θελω να βαλω ομως και μια αλλη παραμετρο στη συζητηση.
Αρκει η ιδεα και η υλοποιηση? Ή μηπως (οπως σε ολα τα internetικα projects), την μεγαλυτερη σημασια θα εχει η προβολη και η προωθηση του εγχειρηματος?
Θελω να καταληξω πως αν ενας εκ των αντιγραφεων τυγχανει να εχει και τα αναλογα κεφαλαια προωθησης, θα καλυψει γρηγορα το χαντικαπ της καθυστερησης στην υλοποιηση και θα τεθει επικεφαλης στο "παιχνιδι"...

roby

Δημοσίευση από roby » 15 Αύγ 2010 09:42

Καλημέρα
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας καθώς και για τις πολύτιμες συμβουλές σας, όπως έχουμε δει όλοι όταν μια ιστοσελίδα γνωρίζει επιτυχία τις περισσότερες φορές την αντιγράφουν αυτό είναι κάτι το αναπόφευκτο, αλλιώς είναι όμως να κυκλοφορήσεις πρώτος μια υπηρεσία εφόσον αυτό γίνει σωστά και οργανωμένα και αλλιώς να έρχεσαι δεύτερος στην δικιά σου ιδέα javascript:emoticon(':crash:') Ένα άλλο ερώτημα που έχω πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι το εξής: μπορώ να κάνω κατοχύρωση της πατέντας για Ελλάδα και εξωτερικό και αν ναι πως;

elorant

Δημοσίευση από elorant » 15 Αύγ 2010 20:14

Η ιδέα από μόνη της δεν αξίζει τίποτα.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Αύγ 2010 01:33

roby μπορείς να κάνει κατοχύρωση αν πρόκειται για πατέντα με την έννοια της εφεύρεσης. Ανακαλύψεις δεν κατοχυρώνονται. Υπηρεσίες επίσης από ότι ξέρω δεν κατοχυρώνονται. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στον Οργανισμό Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας (ΟΒΙ). Πάντως το κόστος για κάθε χώρα δεν το νομίζω να σε συμφέρει. Επίσης, αν είναι όπως λες τόσο πετυχημένη ιδέα που δεν την έχει σκεφτεί κάποιος άλλος, να είσαι σίγουρος ότι θα βρεθεί τρόπος να το διαφοροποιήσουν και να το οικειοποιηθούν. Για εμένα κάνε αυτό που είναι να κάνεις και αν πετύχει τότε κατοχύρωσε το. Συνήθως να ξέρεις δεν μετράει μόνο η ιδέα, αλλά ο τρόπος υλοποίησης και προώθησης για να γίνει κάτι πετυχημένο :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Αύγ 2010 06:43

Αυτή τη στιγμή όλες οι ιδέες θα έχουν υλοποιηθεί κάπου στον κόσμο. Απλώς τις περισσότερες τις γνωρίζει μια κλειστή κοινωνία ανθρώπων επειδή δεν έχουν χρήματα και διασυνδέσεις για marketing. Το youtube και το facebook για παράδειγμα δεν ήταν τρομερές ιδέες και πρωτόγνωρες. Απλά είχαν τα φράγκα και τα κονέ οι ιδιοκτήτες τους και τσούλησε η κατάσταση ασχέτως το τι μας πασάρουν εκ των υστέρων. Και η google ακόμη δεν ξεκίνησε μόνο με "4 παιδιά σε ένα γκαράζ". Ξεκίνησε με 4 παιδιά σε ένα γκαράζ και ένα μύριο δολλάρια αν θυμάμαι καλά άνευ όρων δανειοδότηση από έναν γνωστό τους, φίλο του πατέρα του Larry νομίζω που ήταν καθηγητής στο πανεπιστήμιο.

Επομένως σίγουρα δεν είναι όλα μια ιδέα. Είναι μια ιδέα, χρήμα, διασυνδέσεις, κατάλληλη εποχή και κατάλληλη χώρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 16 Αύγ 2010 14:32

cdhyper έγραψε:Αυτή τη στιγμή όλες οι ιδέες θα έχουν υλοποιηθεί κάπου στον κόσμο. Απλώς τις περισσότερες τις γνωρίζει μια κλειστή κοινωνία ανθρώπων επειδή δεν έχουν χρήματα και διασυνδέσεις για marketing. Το youtube και το facebook για παράδειγμα δεν ήταν τρομερές ιδέες και πρωτόγνωρες. Απλά είχαν τα φράγκα και τα κονέ οι ιδιοκτήτες τους και τσούλησε η κατάσταση ασχέτως το τι μας πασάρουν εκ των υστέρων. Και η google ακόμη δεν ξεκίνησε μόνο με "4 παιδιά σε ένα γκαράζ". Ξεκίνησε με 4 παιδιά σε ένα γκαράζ και ένα μύριο δολλάρια αν θυμάμαι καλά άνευ όρων δανειοδότηση από έναν γνωστό τους, φίλο του πατέρα του Larry νομίζω που ήταν καθηγητής στο πανεπιστήμιο.

Επομένως σίγουρα δεν είναι όλα μια ιδέα. Είναι μια ιδέα, χρήμα, διασυνδέσεις, κατάλληλη εποχή και κατάλληλη χώρα.
συμφωνώ απόλυτα. ακριβώς τα ίδια θα έλεγα και εγώ

άσχετο αλλά ρε cdhyper στον ύπνο σου μας έβλεπες? 6 παρά τέταρτο στο Freestuff και κάνεις και ποστ? :D

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 16 Αύγ 2010 14:56

αφού πιστεύεις ότι είναι τόσο καλή η ιδέα σου ξεκίνησε τη, ανάπτυξε την κι εαν δεις ότι πηγαίνει αρκέτα καλά επένδυσε περισσότερα σε αυτήν. Το θέμα είναι να καθιερωθείς στον τομέα σου πριν από τους πιθανούς ανταγωνιστές σου.
Υπάρχουν παραδείγματα όπου τα αρχικά project επικράτησαν τελικά ένταντι άλλων μεγαθύριων επιχηρήσεων που επέδυσαν στην ιδια ιδεά.
Όσο αφορά το θέμα με την εταιρία που φοβάσε οτι σου κλέψει την ιδεά, δεν πιστεύω κι εγώ ότι κάποια σοβαρή εταιρία θα έκανε κάτι τέτοιο.
Συνέχισε το κι όταν πιστεύεις ότι μπορείς να μας αποκαλύψεις την ιδέα σου κανε ενα post για να την δουμε κι εμεις!

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 29 Αύγ 2010 10:54

Χωρις πλακα, εχει δικιο ο Pavel.
Το οτι θα βρεθουν αντιγραφεις μετα την υλοποιηση ειναι κατι που δεν μπορει να αποφευχθει. Θελω να βαλω ομως και μια αλλη παραμετρο στη συζητηση.
Αρκει η ιδεα και η υλοποιηση? Ή μηπως (οπως σε ολα τα internetικα projects), την μεγαλυτερη σημασια θα εχει η προβολη και η προωθηση του εγχειρηματος?
Θελω να καταληξω πως αν ενας εκ των αντιγραφεων τυγχανει να εχει και τα αναλογα κεφαλαια προωθησης, θα καλυψει γρηγορα το χαντικαπ της καθυστερησης στην υλοποιηση και θα τεθει επικεφαλης στο "παιχνιδι"...
Αυτό ειναι μεσα στο παιχνίδι.
Αλλα ακομα κι ετσι. καλυτερα δευτερος στη πολη παρά πρώτος στη γειτονιά.

heav3n

Δημοσίευση από heav3n » 29 Αύγ 2010 16:31

και μην πεις την ιδέα σου....γιατί θα στην φάνε αν είναι όντως τόσο καλή....τελείωσε το πρώτα και βλέπεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης