Προβλημα στο audio latency με WIN7*64bit και WLAN wireless

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
litogy

Δημοσίευση από litogy » 15 Αύγ 2010 17:06

Οταν εχω ανοιχτο το wireless το audio latensy ειναι πολυ μεγαλο ανα 10 δευτερα με αποτελεσμα ο ηχος να κανει παραμορφωσεις ή να διακοπτεται για λιγα δευτερα. Οταν το κλεινω δεν γινεται αυτο. Πως λυνεται αυτο??

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Αύγ 2010 19:11

Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα

Περαν του ότι δεν μας δίνεις τιποτε, δεν κανεις και σωστη περιγραφή.
το audio latensy ειναι πολυ μεγαλο ανα 10 δευτερα με αποτελεσμα ο ηχος να κανει παραμορφωσεις ή να διακοπτεται για λιγα δευτερα
Ξέρεις τι ειναι το Audio latency?
Latency refers to a short period of delay (usually measured in milliseconds) between when an audio signal enters and when it emerges from a system
Αυτο σημαίνει ότι ειναι ενα μικρο χρονικό διάστημα "καθυστέρησης" που εισάγεις εσυ έναν ήχο (πχ απο κιθάρα) και το σύστημα (pc) αργει κάποια ms να το δωσει στα ηχεία και να το ακούσεις.

Τωρα εσυ τι εννοείς με τον ορο latency, δεν μπορω να καταλάβω, αφου δεν αναφέρεις τιποτε επί της ουσίας.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

litogy

Δημοσίευση από litogy » 15 Αύγ 2010 19:32

Λοιπον εχεις δικιο δεν εκανα σωστη τοποθετηση..

εχω win7 64 bit, 4 gb ram και οταν ανοιγω το wireless εχει αυξημενο κατα διαστηματα το DPC Latensy http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml το οποιο μου προκαλει προβλημα στην αναπαραγωγη ηχου, πχ. απο youtube, winamp.
Οταν το απενεργοποιω ναι μεν δεν εχει αυτo τα κατα διαστηματα προβλημα, αλλα και παλι που και που, μου κανει κατι κοληματα, αλλα πιο σπανια.

Με ποιες ρυθμισεις και τι πρεπει να κοιταξω ωστε να εχω ενα σταθερο και χαμηλο latensy.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:03

Θίγεις 2 θέματα που πρέπει να τα απομονώσεις ένα - ένα

-- Ο ήχος
Είναι όλα σωστά; έχεις κανονική αναπαραγωγή εκτός Internet;
ή με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα έχεις προβλήματα;
Έλεγχος σε όλες τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου (σχολαστικά). Υπάρχει τυχόν θέμα με λάθος drivers?
...πρώτη φορά το αντιμετωπίζεις αυτό ή γίνεται συνεχώς;
Μήπως έχεις dsp ενεργοποιημένα είτε στα windows είτε στο winamp; και σου ανεβάζουν το φορτίο της cpu στο 100%;
..την ώρα που σου παρουσιάζεται το πρόβλημα να κάνεις 'έλεγχο εποπτείας πόρων' στην διαχείριση εργασιών.

-- Wireless
Λειτουργεί κανονικά υπό όλες τις άλλες συνθήκες;
....μήπως 'κάποιο' πρόγραμμα επεμβαίνει;
...τέτοια είναι firewall, antivirus και οποιοδήποτε άλλο που λειτουργεί εκείνη τη στιγμή...

Ο ήχος μετάδοσης μπορεί να καθυστερήσει πχ λόγω μικρής ταχύτητας Internet και να νομίζεις ότι φταίει κάτι άλλο.
Υποψιάζομαι ότι κάποιο πρόγραμμα σου καταναλώνει όλη τη cpu...και έτσι 'όλα' υποφέρουν', κυρίως ο ήχος διότι απαιτεί μεγάλο φορτίο cpu

litogy

Δημοσίευση από litogy » 16 Αύγ 2010 01:23

Η Cpu δεν ανεβαινει καθολου 5-15% ειναι. Τα εχω δει ολα καρτες ηχου και λοιπα, και το προβλημα ειναι το wireless, οταν ειναι ενεργοποημενο το Dpc Latensy ανα 10 περιπου δευτερα φτανει στα 2000 ms.

To wireless δεν εχει προβλημα, δημιουργει το προβλημα. Οταν το κλεινω ολα καλα σχεδον, παλι κανει διακοπες αλλα πολυ σπανια.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 16 Αύγ 2010 14:18

Η wireless κάρτα δικτύου τι προδιαγραφών είναι; τυπική b/g ή είναι και τύπου draft n?
Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο το σήμα που δέχεται από κάποιον rourer να θέλει καλύτερη ρύθμιση.

Δηλαδή να χρησιμοποιεί 'αποκλειστικά' το πρωτόκολλο δικτύου που όντως υπάρχει και δέχεται, πχ εάν ΔΕΝ χρησιμοποιείται το /b και /g ΝΑ απομονωθεί και να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ το /n (ή το αντίστροφο).
ΟΧΙ και τα δύο ταυτόχρονα δηλαδή το τύπου /g στα 2.4Ghz και το τύπου /n στα 5.0Ghz

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που μπορείς να δείς τις ιδιότητες του εκπεμπόμενου δικτύου, είναι το inSSIDer (free) http://www.metageek.net/products/inssider

Ένας έλεγχος στα 'ενδότερα' του router θα σε διαφωτίσει όπως και στις λεπτομέρειες της κάρτας σου.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Αύγ 2010 14:42

meta Και απο 15.867.553.096.322 post σε αυτο το τόπικ μπορείς να μας πεις και τι μητρική έχεις, καθως και την κάρτα ήχου?

Και παιδια, συγκεντρωθείτε λίγο. Τι σχεση έχουν οι διεργασίες με το αν παιζει σωστα ο ήχος? Λες stewas να εχει 4gb και να ειναι και τα 4 γεμάτα για να χρειάζεται να κλείσει και διεργασίες?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 16 Αύγ 2010 14:47

την έχω πατήσει έτσι. μου έτρωγε όλη την μνήμη μια διεργασία και μου άλλαζε τα φώτα. αλλά τώρα είδα ότι έχει 4gb μνήμη. Πω πω δεν έχω ξυπνήσει ακόμα :)

litogy

Δημοσίευση από litogy » 16 Αύγ 2010 15:02

Λοιπον το προβλημα δεν ειναι στο router ουτε στο internet αφου και αποσυνδεμενος να ειμαι παλι κανει το ιδιο. Το προβλημα υπαρχει οταν εχω ανοιχτο το WLAN wireless Realtek ασχετα αν εχω συνδεθει σε καποιο δυκτιο η οχι.

Pentium Dualcore CPU T4400 2,2GHz και καρτα ηχου realtek HD, αλλα νομιζω δεν παιζει κανενα ρολο αφου το latensy το εχω και οταν δεν ακουω μουσικη.

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 16 Αύγ 2010 15:04

κάτι σου τραβάει πόρους. δεν εξηγείται αλλιώς. απλά η wireless το επιβαρύνει

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Αύγ 2010 05:38

@litogy: Μάλλον δεν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι στις προηγούμενες απαντήσεις μου ...

@Connor MacLeod: Δυστυχώς όλα έχουν σχέση μεταξύ τους, γι' αυτό και στην περίπτωση που περιγράφει ο @litogy το ένα επηρεάζει κάτι άλλο (..με κάποιο τρόπο).

Επί του θέματος...
Οι πληροφορίες που έχουμε, ακόμα είναι ελλιπείς και αποσπασματικές.
Δεν μας έχεις αναφέρει τίποτα από αυτά που απαιτούνται και φυσικά εξ' αποστάσεως δεν γίνεται τίποτα ούτε λύνεται κανένα πρόβλημα.

Αυτό που προσπαθούμε όλα τα μέλη εδώ είναι να σου δώσουμε ιδέες και κατευθύνσεις, μήπως και μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα που ανέφερες.

Το κύριο πράγμα που πρέπει να γίνει, είναι να απομονωθεί το 'πραγματικό' πρόβλημα (κατά τη γνώμη μου, εντοπίζεται στο wireless κύκλωμα του laptop, δεν εξαιρώ τίποτα βέβαια, σαν εντύπωση το αναφέρω).

Ίσως και να απαιτείται τεχνική βοήθεια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες