Μια νομική ερώτηση για υπογραφή συμβολαίου

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 19:51

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Κατ αρχάς αυτόν τον καιρό και για άλλα 2 τουλάχιστον χρόνια θα είμαι φοιτητής Πληροφορικής, όμως από το 2006 δουλεύω και ώς συνεργάτης εταιρειών σε projects ώς software developer, καθώς και ώς freelance developer. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα συνάψει συμβόλαιο με πελάτη για όσες δουλειές ανέλαβα, όμως η δοσοληψία ήταν νόμιμη και δηλώθηκε στην ετήσια δήλωση μου στην εφορία. Με λίγα λόγια δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα...

Το ερώτημά μου λοιπόν έχει να κάνει με την σύναψη συμβολαίου για software projects και είναι η εξής:

1. είναι νόμιμο ένα συμβόλαιο που συντάσσεται από εμένα πχ και το υπογράφω εγώ και ο πελάτης μου χωρίς την παρουσία συμβολαιογράφου; Με λίγα λόγια έχει νομική ισχύ χωρίς την παρουσία συμβολαιογράφου, ή είναι απλώς ένα χαρτί που η μόνη ισχύ του είναι να καταγράφει τί συμφωνήθηκε για την συνεργασία; Και επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί νομικά ώς αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση που οποιοσδήποτε από τους δύο αθετήσει για οποιοδήποτε λόγο το συμβόλαιο;

και

2. αν δεν είναι απαραίτητη η παρουσία συμβολαιογράφου για τη σύναψη του συμβολαίου ή γενικώς αν το συμβόλαιο έγινε χωρίς συμβολαιογράφο, σε περίπτωση που γίνει η οποιαδήποτε στραβή από την μερία του πελάτη όσον αφορά τη συνεργασία, το συμβολαιο είναι ικανό να χρησιμοποιηθεί ώς στοιχείο για να κινηθώ νομικά εναντίον του και να απαιτήσω τα νόμιμα; (Αυτό ας μου το απαντήσει κάποιος σίγουρα, αλλά είναι το ίδιο ερώτημα με το #1 ουσιαστικά)

3. Επίσης και μία άλλη ερώτηση: ας υποθέσουμε ότι έχει κάποιος ένα συμβολαιο (νόμιμο) με έναν πελάτη, και μια ωραία μέρα ενώ έχεις προχωρήσει την δουλειά σου σου λέει: "Α, τώρα θα αναλάβει η γυναίκα μου..." και η οποία τελικά αποφασίζει να αλλάξει μερικώς την συμφωνία που έγινε στο πρακτικό του συμβολαίου, τότε ποια θα ήταν η ενδεδειγμένη αντίδραση από την μεριά του developer? Θέλω να πω δηλαδή, σε περίπτωση που δεν συμφωνεί ο υπεύθυνος του έργου να συνεχίσει την ανάπτυξη κάτω από νέα συμφωνία και να λύσει το παλιό συμβόλαιο, υπάρχει νομική οδός για να γίνουν νομικές κινήσεις εναντίον του πελάτη που αθετεί για τους λόγους του το συμβόλαιο;;

4. Και κάτι ακόμα: υπάρχει περίπτωση με την σύναψη συμβολαίου να δεσμεύεται ο πελάτης έτσι ώστε να μην έχει δικαίωμα να σπάσει όποτε θέλει το συμβόλαιο; Δηλαδή μπορεί να είναι αυτή η απαίτηση μέρος του συμβολαίου που υπογράφουν ο υπεύθυνος του έργου και το πελάτης του; Και επίσης, υπάρχουν νομικά παράθυρα εκτός των κανόνων του συμβολαίου τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει ο πελάτης για να απαλαγεί από την δέσμευση του συμβολαίου;

5. Επίσης, ποιο είναι το ενδεδειγμένο ποσοστό προκαταβολής επί τοις εκατό για να ένα project, έτσι ώστε να υπάρχει χρηματική κάλυψη από την αρχή σε περίπτωση που γίνει στραβή στη συνεργασία; Προσωπικά, αν και δεν είχα σοβαρά προβλήματα συνεργασίας, εκτός από μια περίπτωση, τελικά το συμβόλαιο είναι απαραίτητο ακόμα και με ΟΚ πελάτες. Έχω καταλάβει ότι ακόμα και σε αυτές τις δουλειές, δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι ούτε τον αδερφό σου, ούτε τον πελάτη που τον έιχες και για 100 φορές πελάτη στο παρελθόν.

Προσωπικά μου έχει τύχει το προηγούμενο σενάριο, στο οποίο δεν υπήρχε συμβόλαιο αλλά συμφωνήθηκε φιλικά ένα ποσό Χ με τον επιχειρηματία, ο οποίος στη συνέχεια ενώ προχωρούσε η δουλειά μου λέει "ΟΚ, τώρα αναλαμβάνει η γυναίκα μου", με αποτέλεσμα να αλλάξει η προφορική συμφωνία και να γίνουν λιγότερα από τα αρχικά συμφωνηθέντα πράγματα στη δουλειά και να πέσει η συμφωνηθείσα τιμή (που είχε συμφωνηθεί αρχικά προφορικά)... Ενω η δουλεία είχε γίνει με πλήρη επίγνωση για το τι μπορεί να συμβεί εφόσον δεν έγινε συμβόλαιο μεταξύ μας, τελικά η μεταστροφή σε όσα συμφωνήσαμε με τσάτησε προσωπικά, αν και δεν επεκτάθηκα κι εγώ παραπέρα εφόσον η δουλειά ήταν μικρή και τσουλούσε άνετα να βγεί...

Θα παρακαλούσα να μου απαντήσει όποιος πραγματικά γνωρίζει με βάση την εμπειρία του στο χώρο, και όποιος έχει πραγματικά συνάψει συμβόλαιο συνεργασίας με πελάτη ώς ιδιώτης, και όχι "θεωρητικά" και "γενικά" και ειδικά μη έχοντας πραγματική σχετική εμπειρία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 15 Αύγ 2010 21:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:19

Όλα είναι νόμιμα όταν έχουν υπογραφές αμφότερων των ενδιαφερομένων (ή και μαρτύρων)

Η ακριβής ονομασία λέγεται 'ιδιωτικό συμφωνητικό' και έχει νομική ισχύ κανονικά.
Συνήθως δηλώνεται και εγγράφως ποιάς χώρας τα δικαστήρια είναι αρμόδια για επίλυση τυχόν διαφορών πχ σε συμβόλαια με ξένες εταιρίες.

Για όλες τις περιπτώσεις αθέτησης των όρων που υπογράφονται προβλέπονται εγγράφως και 'ρήτρες', ποινές δηλαδή μη εκτέλεσης των συμφωνηθέντων

Όλα τα συμβόλαια 'σπάζουν'. Εξαρτάται από τους όρους και τις ρήτρες εάν συμφέρει ή όχι.

Ένας ειδικευμένος δικηγόρος θα σου εξηγήσει με λεπτομέρειες αυτά που θίγεις.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 20:23

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Πραγματικά αν και σε επίπεδο εργασίας ποτέ μου δεν είχα κολήματα με τεχνικά ζητήματα, όταν η συζήτηση πάει σε νομικά ζητήματα έχω πραγματικά στοιχειώδη ερωτήματα και γενικώς μαύρα μεσάνυχτα, με αποτέλεσμα να είμαι ανίκανος να υποστηρίξω νομικά τον εαυτό μου στο σημείο δηλαδή να ξέρω μερικά πράγματα για να με υποστηρίξω χωρίς την παρουσία δικηγόρου... Και όχι μόνο νομικά θέματα, αλλά και φοροτεχνικά κτλ.

Δεν μου απάντησες όμως σε κάτι... Τελικά το συμβόλαιο είναι νόμιμο και χωρίς δικηγόρο η συμβολαιογράφο, δηλαδή όταν το υπογράφω εγώ και ο πελάτης μεταξύ μας;; Διότι σύμφωνα με την απάντησή σου μπορώ να υποθέσω, εφόσον δεν γνωρίζω, ότι μπορεί και ο δικηγόρος να είναι αχρείαστος για την σύναψη συμβολαίου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 15 Αύγ 2010 20:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:26

Φυσικά και είναι νόμιμο και είναι και πανίσχυρο νομικό στοιχείο που υπερβαίνει μάλιστα τις τυχόν νόμιμες διατάξεις που ισχύουν.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 20:29

hitca έγραψε:Φυσικά και είναι νόμιμο και είναι και πανίσχυρο νομικό στοιχείο που υπερβαίνει μάλιστα τις τυχόν νόμιμες διατάξεις που ισχύουν.
Μάλιστα, ευχαριστώ και πάλι... Όμως φαντάζομαι πως πέρα από την σύνταξη των κανόνων συνεργασίας που γνωρίζει ο επεύθυνος του έργου στον πελάτη του, για το νομικό της υπόθεσης και πιθανόν ρήτρες που αποφασίζει η εταιρεία ή ο freelancer πρέπει να γίνει σωστή σύνταξη κανόνων στο συμφωνητικό, πράγμα που το γνωρίζει καλύτερα ένας δικηγόρος ή συμβολαιογράφος. Σωστά;; Επομένως δηλαδή είναι καλύτερο να συμβουλευόμαστε δικηγόρο αρχικά για να μας βγάλει ας πούμε ένα template συμφωνητικού που να καλύπτει επόμενα μελλοντικά πιθανά συμβόλαια με πελάτες, έτσι ώστε να μην υπάρχουν νομικά παραθυράκια για τον πελάτη...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:37

Ακριβώς....

Είναι έως και απαραίτητη η νομική υποστήριξη. Οφθαλμοφανές νομίζω...

--- σκέψου ένα 'προγαμιαίο' συμφωνητικό και θα καταλάβεις τι εννοείται --

Μην θεωρείς και πανάκεια ότι ανέφερα.
Φαντάζομαι και κάποια άλλα μέλη εδώ να σε διαφωτίσουν εκτενέστερα επί του θέματος

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 20:42

Ακριβώς, κι εγώ αναγνωρίζω πως το να κάνεις ένα σωστό συμφωνητικό είναι πέρα από τα τεχνικά ζητήματα και τα ζητήματα που αφορούν την επιχείρηση ή τον ιδιώτη... Πρέπει να ξέρεις και τα νομικά θέματα που συντρέχουν έτσι ώστε να καλύπτεσαι νομικά από κάθε "τρύπα" ας το πούμε έτσι...

Βασικά, υπάρχει κάπου κάποιος επίσημος οδηγός ή βιβλίο που να τα εξηγεί όλα αυτά; (Για μη νομικούς εννοώ...)

Για το ερώτημα #5 που έκανα αρχικά τί θα μπορούσες να μου πείς;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:47

Αδυνατώ να σου απαντήσω σε αυτό (για τώρα)

Θα το έχω υπ' όψιν μου όμως να το ερευνήσω σχετικά.

Νομίζω ότι όλα αυτά άπτονται κάποιου νομικού δικαίου, ίσως του εμπορικού.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 20:53

Εγώ πάντως απ ότι διαισθάνομαι θα πρέπει να βρώ βοήθεια από κάποιον εξειδικευμένο σε τέτοια ζητήματα νομικό, γιατί σε 6 μήνες θα ξεκινήσω κανονικά εργασία full-time ώς freelance developer και θα πρέπει να είμαι καλυμμένος 100% από αυτά τα ζητήματα, καθώς παραστρατήματα έχω δει να συμβαίνουν πολλά από τις λίγες χοντρές δουλειές που έκανα. Και το άλλο είναι ότι χρειάζεσαι και on-demand νομική υποστήριξη και συμβουλευτική για οτιδήποτε μπορεί να προκύψει...

Ευτυχώς για τήρηση βιβλίων κτλ έχω τη μάνα μου που είναι εφοριακός - φοροτεχνικός και δεν θα χρειαστώ κάποιον εξωτερικό συνεργάτη για συμβουλο.

Νομίζω πρέπει να αρχίσουν τα PR με σχετικούς επαγγελματίες, και να συντάξω και να συζητήσω με κάποιον ειδικό για πλάνο μελλοντικής συνεργασίας... :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 20:56

Φυσικά και θα έπρεπε, σωστά το διαισθάνεσαι.

Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα... (έστω και θεωρητικά), παρά να τρέχεις τελευταίος (και καταϊδρωμένος)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 20:57

hitca έγραψε:Φυσικά και θα έπρεπε, σωστά το διαισθάνεσαι.

Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα... (έστω και θεωρητικά), παρά να τρέχεις τελευταίος (και καταϊδρωμένος)
Ναι, και νομίζω και αδικημένος θα βγείς εκτός από καταυδρωμένος αν δεν έχεις σωστή παροχή συμβουλών από κάποιον ειδικό για θέματα συνεργασίας... Γιατί αν βγεις ΜΟΝΟ καταυδρωμένος, χαλάλι ο κόπος...

Ήδη μου είχε τύχει ένα σοβαρό ζήτημα στο οποίο πήγα για μαλλί, και ενώ ήμουν τύπος και υπογραμμός, βγήκα και κουρεμένος! Και γιατί αυτό;;; Γιατί δεν ήξερα που μου παν τα 5 για νομικά ζητήματα και ζητήματα εφορίας κτλ. - με αποτέλεσμα ο άλλος που συνεργαζόμουνα να κάνει κινήσεις "ανήθικες" εναντίον μου.

Προσωπικά αν και δεν είχα ποτέ τις σοβαρές δουλειές του Κόκαλη, το να δείχνεις στον άλλον ότι είσαι σοβαρός και καλυμένος, ώστε να μην σου κάνει τις γνωστές π***ές στην συνεργασία είναι το παν! Γιατί μόνο χασούρα θα έχει κανείς από αυτό αν δεν γνωρίζει πως να προστατευθεί... Και θα είναι τσάμπα και βερεσέ που λέμε οι Σαλονικιοί, ειδικά αν είσαι σωστός ώς επαγγελματίας στην δουλειά σου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 15 Αύγ 2010 21:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 21:05

Σε αυτό το σημείο αρχίζουν και τα ανθρώπινα όρια.....

Δεν μπορείς να γίνεις και δικηγόρος και λογιστής και δικαστής και τεχνοκράτης....

Η μόνη λύση (κατ' εμέ τουλάχιστον) είναι οι καλές συνεργασίες με εξειδικευμένους επαγγελματίες και οι άριστα προετοιμασμένες (επί συμβολαίω) αναθέσεις εργασιών

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 21:08

hitca έγραψε: Η μόνη λύση (κατ' εμέ τουλάχιστον) είναι οι καλές συνεργασίες με εξειδικευμένους επαγγελματίες και οι άριστα προετοιμασμένες (επί συμβολαίω) αναθέσεις εργασιών
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλώς θεωρώ πως είναι 100% απαραίτητο να έχεις νομική στήριξη ανα πάσα στιγμή, γιατί ώς γνωστόν αρκετοί πελάτες αναθέτουν δουλειές χωρίς να είναι σοβαροί και να γνωρίζουν τις συνέπειες διαφόρων πράξεων, είτε για δικό τους κέρδος ή οτιδήποτε... (Δεν θέλω να είμαι άδικος ή να φανώ απλώς τεχνοκράτης, όμως αυτό ισχύει κατά πολοίς, εφόσον για τις δουλειές μας αμοιβόμαστε με μεγάλα ποσά συγκριτικά πχ με εμπόρους...) Όσο σοβαροφανείς και αν είναι... Γιατί δυστυχώς προβλήματα και με σοβαρά άτομα μπορούν να προκύψουν και ας μην το κάνουν με δόλο...

Και εξάλλου η συνεργασία είναι - και θα έπρεπε να είναι - τυποποιημένη καθώς δεν μοιράζουμε σουβλάκια ούτε κάνουμε μανικιούρ πεντικιούρ σε φίλους/φίλες έναντι ευτελούς τιμής για χόμπυ! Έχει κανόνες και πρέπει να τους χειρίζονται και να τους γνωρίζουν σωστά και οι 2 εμπλεκόμενοι για το καλό της συνεργασίας, από τι στιγμή που μιλάμε για "ανταγωνισμό" στη συνεργασία... Αλλιώς όποιος φανεί πιο "μάγκας" χρησιμοποιεί τον άλλον, και τότε μιλάμε για "αθέμιτο" ανταγωνισμό... και όποιον πήρε η μπάλα!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 21:18

Σε τεχνικές εργασίες που είχε αναλάβει μία εταιρία για την οποία εργαζόμουν παλαιότερα, προέκυψε το εξής απίθανο...

....ο πελάτης πέθανε (!!) από ατύχημα

και μετά έγινε της ...Ελλάδας το κάγκελο με τις (οικονομικές κυρίως) εκκρεμότητες και όλα τα λοιπά και ευτράπελα.

ααα... και η εταιρία χρεοκόπησε διότι ποτέ δεν μπόρεσε να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ τα αυτονόητα. Ήταν όλα στο 'φλου'

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 21:21

Αδύνατο και όμως δυνατό! Για αυτό ας φιλάμε τα νότα μας, ακόμα και αν αποδειχθεί ότι δεν χρειάστηκε εν τέλει... Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει καμιά φορά, όπως στην εταιρεία που δούλευες...

Θα ψάξω κάποιον δικηγόρο άμεσα πάντως για να ρωτήσω περισσότερα!! Σύντομα!!

Εν το μεταξύ, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για τις υποθέσεις αυτές, ας γράψει εδώ... Νομίζω αφορούν πολύ κόσμο εδω μέσα, και δυστυχώς πολοί επαγγελματίες δεν κατέχουν ικανοποιητικά αυτά τα ζητήματα, ασχέτως αν είναι καλοί στις υποχρεώσεις που απαιτεί εργασία τους!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες