Μια νομική ερώτηση για υπογραφή συμβολαίου

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 22:08

Υπ' όψιν ότι το http://www.taxheaven.gr είναι θησαυρός για οικονομικο-λογιστικο-νομικά θέματα..

Για το θέμα:
"ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΩΝ: ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΚΑΙ ΙΣΧΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΡΙΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΘΕΩΡΗΣΗΣ Ή ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ"
link >> http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=25663

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Αύγ 2010 23:14

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω άμεσα...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Αύγ 2010 20:52

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά εκτός συμβολαιογράφου είναι ισχυρά αλλά μπορούν εύκολα αμφισβητηθούν ως προς την υπογραφή οπότε σε τέτοια περίπτωση καλό είναι να θεωρηθεί το γνήσιο της υπογραφής ώστε να καλυφτεί και αυτή η περίπτωση.

Αν το χρήμα είναι χοντρό προτείνω μόνο συμβολαιογράφο.

Σπάσιμο συμβολαίου πρακτικά δεν υπάρχει. Μόνο αθέτηση (της συμφωνίας) όπου ισχύουν οι νόμιμες διεκδικήσεις. Η προστασία από αθέτηση ουσιαστικά είναι η πρόβλεψη ρητρών με βάση τις οποίες θα σε αποζημειώσει κάποιο δικαστήριο μελλοντικά.
Εννοείται οτι ρήτρες μπορεί να βάλει και ο πελάτης ως προς την παράδοση του έργου.

Πρόταση για πληρωμή: 10% με το συμβόλαιο, 20% με την συμφωνία των δειγμάτων, 30% με την επίδειξη λειτουργίας και 40% με την τελική παράδοση.

Γενικά όταν το θέμα εξαρτάται από δικαστήριο δεν υπάρχει 100% διασφάλιση ότι και αν κάνεις.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 16 Αύγ 2010 21:54

Banavas έγραψε:Τα ιδιωτικά συμφωνητικά εκτός συμβολαιογράφου είναι ισχυρά αλλά μπορούν εύκολα αμφισβητηθούν ως προς την υπογραφή οπότε σε τέτοια περίπτωση καλό είναι να θεωρηθεί το γνήσιο της υπογραφής ώστε να καλυφτεί και αυτή η περίπτωση.
Το γνήσιο της υπογραφής σε αυτή την περίπτωση είναι όπως και το γνήσιο της υπογραφής σε άλλες περιπτώσεις όπου χρειάζεσαι σφραγίδα κάποιου δημόσιου οργανισμού για να επικυρώσει το έγγραφο της συμφωνίας;
Banavas έγραψε: Πρόταση για πληρωμή: 10% με το συμβόλαιο, 20% με την συμφωνία των δειγμάτων, 30% με την επίδειξη λειτουργίας και 40% με την τελική παράδοση.
κάνεις.
Αυτό μου φαίνεται πολύ καλό σχήμα πληρωμής. Συνήθως στις δουλειές μου έκανα το άλλο: δηλαδή είτε όλα στο τέλος είτε μία πολύ μικρή προκαταβολή στην αρχή και όλα τα υπόλοιπα στο τέλος. Όμως και τα δύο πλανα έχουν το εξής κακό: ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν στην πορεία και να κακοπληρωθείς στο τέλος... (μιλάω για την προφορική περίπτωση, χωρίς συμβόλαιο) Νομίζω το επόμενο πλέον σημαντικό κομμάτι της συμφωνίας μετά τη σωστή συμβολαιογραφική πράξη είναι η σωστή τήρηση της πληρωμής με κάποιο καλό χρονοδιάγραμμα και πλάνο ποσού πληρωμής.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Αύγ 2010 23:33

Όταν προκειται για μια απλή υπογραφή λέει ο άλλος "δεν είναι δική μου", "δεν το έχω ξαναδεί αυτό το χαρτί" οπότε μπλέκεις άσκημα με γραφολόγους και έχεις πρόβλημα. Σε καλύτερη μοίρα είναι όταν υπάρχει σφραγίδα της εταιρίας, αλλά αν συνηπογράφουν δικηγόροι τότε το θέμα είναι διασφαλισμένο.

Τον τρόπο πληρωμής τον περιγράφεις πλήρως μέσα στο συμβόλαιο. Οπότε μετά μένει η τήρησή του. Το 10% αρχικά θεωρώ οτι είναι υπέρ αρκετό δεδομένου οτι δεν έχεις κάνει τίποτα και ο πελάτης δεν έχει πάρει τίποτα. Τα ποσοστά στη συνέχεια τα διαμορφώνεις όπως νομίζεις καλύτερα. Όσο προχωράς και φτάνεις σε κομβικά σημεία στα οποία συμφωνεί και ο πελάτης οτι είναι όπως το θέλει μπορεί να προχωράει και η αμοιβή.

Αν η συμφωνία αλλάξει πριν κάνεις την αντίστοιχη δουλειά τότε είναι λογικό να αλλάξει ανάλογα και η αμοιβή πάντα με καλή συννενόηση. Δεν είναι σκοπός να πάρουμε τα λεφτά του πελάτη αλλά να τον εξυπηρετήσουμε με ανάλογη αμοιβή. Έτσι είναι ευχαριστημένος και θα σου ξαναδώσει δουλειά. Συνεπώς είναι λάθος να τσατίζεσαι αν αλλάζει η συμφωνία εκτός αν έχεις ήδη κάνει την δουλειά.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 16 Αύγ 2010 23:59

Banavas έγραψε:Συνεπώς είναι λάθος να τσατίζεσαι αν αλλάζει η συμφωνία εκτός αν έχεις ήδη κάνει την δουλειά.
Περίπου για αυτό το λόγο σχολίασα έτσι... Διότι ναι μεν σε περίπτωση στραβής, αν δεν το κινηγήσεις νομικά, τουλάχιστον με ένα καλό σχήμα πληρωμής θα έχεις εξασφαλήσει σταδιακά την πληρωμή που σου αξιζει χωρίς να "κλέβεις" εσύ τον πελάτη, αλλά ούτε και αυτός από την άλλη να είναι αδικημένος. Ενώ αν έχεις μία προκαταβολή και μία τελική πληρωμή, μπορεί να μην πάρεις και τίποτα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (μιλάω για μικρά projects)... Νομίζω το τελευταίο δεν είναι καθόλου καλό σχήμα πληρωμής για μία δουλειά, ούτε καν για τον πελάτη...

Επίσης έχω προσέξει ότι γενικώς σε σκηνικά όπου γίνονται προφορικές συμφωνίες, ακόμα και με σοβαρούς πελάτες, γίνονται προσπάθειες από τους ίδιους να αλλάξει σε στύλ παζαριού η τελική πληρωμή προσθαφαιρώντας features στο project κτλ... Είναι κάτι πολύ συχνό, εφόσον ο πελάτης που το κοιτάει σαν παζάρι θέλει να βγάλει αυτό που θέλει με τα λιγότερα χρήματα... Όπως και να το κάνουμε, με το να πείς "Deal" με την έναρξη μιας συμφωνίας, δεν βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά ότι ο άλλος θα την κρατήσει... Με βάση τη δική μου εμπειρία όσες φορές και να συμφώνησα, σχεδόν ποτέ δεν τηρήθηκε ακριβώς η αρχική συμφωνία...

Δεν το αναφέρω επιθετικά αυτό, ούτε επειδή κοιτάω τον κάθε πελάτη με πονηρή ματία, όμως είναι κάτι που έχω δει στις περισσότερες συνεργασίες μου και δεν μπορώ να το παραβλέψω...

Προσωπικά, μου έχει τύχει πρόσφατα, χωρίς συμβόλαιο, να έχω συμφωνήσει να γίνει το Α, το Β, το Γ, το Δ με κάποιον και να μου λέει τώρα αναλαμβάνει άλλος να σε καθοδηγεί, και ο οποίος μετά μου ζήτησε μόνο το Α χωρίς να έχω κάνει ευτυχώς τα υπόλοιπα.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Αύγ 2010 00:31

Μπορείς να μην αναλύεις πολύ την τιμή αλλά να την δίνεις πακέτο για το συνολικό έργο.

Το πιό λογικό είναι να κάνεις μια πρώτη συνάντηση, βολιδοσκόπηση των αναγκών του πελάτη, μετά κάνεις την πρότασή σου την συζητάς με τον πελάτη και καταλήγεις στο τι θέλει. Μετά κάνεις την οικονομική προσφορά σου και κλείνει ή όχι η συμφωνία.
Αν η δουλειά είναι χαμηλού buget τα κανονίζεις όλα στην πρώτη συνάντηση.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 17 Αύγ 2010 01:51

Banavas έγραψε: Το πιό λογικό είναι να κάνεις μια πρώτη συνάντηση, βολιδοσκόπηση των αναγκών του πελάτη, μετά κάνεις την πρότασή σου την συζητάς με τον πελάτη και καταλήγεις στο τι θέλει. Μετά κάνεις την οικονομική προσφορά σου και κλείνει ή όχι η συμφωνία.
Αν η δουλειά είναι χαμηλού buget τα κανονίζεις όλα στην πρώτη συνάντηση.
Αυτό είναι πάντα από τα πιο στοιχειώδη πράγματα που κάνω όταν αναλαμβάνω ένα project.
Το θέμα είναι πως παρόλα αυτά, είτε σε μικρό είτε μεγάλο budget, μπορούν να προκύψουν
ευτράπελα, και συνήθως συμβαίνουν, και μάλιστα σε μικρά έργα... Τα έργα που έχω πάρει
ήταν σχεδόν όλα low-budget, με εξαίρεση 2-3 έργα με υψηλό κόστος, και οι πελάτες
συνήθως δεν μπορώ να πω πως είχαν την αίσθηση ότι έγινε σοβαρή συμφωνία και δεν
αλλάζει για τους δικούς τους λόγους όποτε τους καπνίσει... - ειτε για λόγους οικονομικούς
είτε οτιδήποτε άλλο... Θεωρώ δηλαδή πως στα περισσότερα δεν υπήρχε και η αμέριστη
σοβαρότητα για το ότι πρέπει να τηρούνται ορισμένες συμφωνίες και ας είναι και προφορικές.

Θελω με λίγα λόγια να πώ ότι χωρίς σοβαρή και νόμιμο συνεργασιακό πλαίσιο με συμβόλαιο
ΟΛΑ μπορούν να συμβούν, και μιλάω κυρίως για μικρά προβλήματα και όχι τελείως απρόσμενα
όπως θάνατος που ανέφερε ο hitca.

Όπως και να το κάνουμε λίγο πολύ και στις σοβαρές συμφωνίες υπάρχει ανταγωνισμός και
κυνήγι για να εξασφαλήσει ο καθένας τα συμφέροντά του... Αλλά όταν γίνεται αυτό χωρίς
το συμβόλαιο, δυστυχώς αυτός που έρχεται σε δύσκολη θέση είναι ΜΟΝΟ αυτός που
αναλαμβάνει το έργο.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Αύγ 2010 12:38

soteres2002 έγραψε:
Όπως και να το κάνουμε λίγο πολύ και στις σοβαρές συμφωνίες υπάρχει ανταγωνισμός και
κυνήγι για να εξασφαλήσει ο καθένας τα συμφέροντά του... Αλλά όταν γίνεται αυτό χωρίς
το συμβόλαιο, δυστυχώς αυτός που έρχεται σε δύσκολη θέση είναι ΜΟΝΟ αυτός που
αναλαμβάνει το έργο.
Δεν συμφωνώ, σε δύσκολη θέση είναι και ο πελάτης που έχει δώσει κάποια προκαταβολή και δεν έχει πάρει τίποτα. Αν αλλάξει μονομερώς την συμφωνία χωρίς την σύμφωνη γνώμη σου, διακινδυνεύει να χάσει την προκαταβολή και το πολύ χειρότερο το χρόνο του και να αρχίσει από την αρχή διαπραγμάτευση και έργο.

Πολλά προβλήματα που δημιουργούντε οφείλονται στην άγνοια του πελάτη. Πολλοί έχουν στο μυαλό τους ένα μαμάτο flash site που είδαν και πιστεύουν οτι τέτοιο site θα πάρουν χωρίς καν να το ζητήσουν. Η λύση είναι η καλή εκ των προτέρων συννενόηση και εφόσον έχεις την δυνατότητα να δείχνεις παρόμοιες δουλειές σου ώστε να έχουν εικόνα του τι περίπου θα πάρουν.

Το δικό σου συμφέρον είναι να κρατάς τους πελάτες σου ευχαριστημένους ακόμα και αν θυσιάσεις εργασία. Θα την κερδίσεις αργότερα από τον ίδιο πελάτη.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Αύγ 2010 01:10

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, βασικό και αυτονόητο όλο το σχόλιό σου. Τα σχόλια μου γίνονται από την οπτική γωνία του πως θα εξασφαλισθείς νομικά στην συνεργασία, χωρίς να θέλω να δηλώσω το attitude που έχω προς τους δικούς μου πελάτες. Ωστόσο από τα σχόλιά μου εκφράζω και μερικά κακώς κείμενα που έχω συναντήσει στην δική μου εμπειρία..

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Αύγ 2010 03:11

apo to na analonese sta forum... rota kana "eidiko"...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Αύγ 2010 10:20

Να προσθέσω και δυο σχετικά links αν και δεν έχουν να κάνουν τόσο πολύ με το νομικό κομμάτι όπου εκεί καλύτερα να συμβουλευόμαστε νομικούς αν θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Μέχρι πού πρέπει να φτάνουμε πριν την υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού; Μέρος 1ο
Μέχρι πού πρέπει να φτάνουμε πριν την υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού; Μέρος 2ο

Εγώ από αυτά που γνωρίζω για να έχει ισχύ ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να έχει κατατεθεί στην εφορία αν και στην Ελευθεροτυπία διάβασα σε άρθρο του 2009 ότι ακόμα και με μη κατατεθημένα μπορεί να βρεις το δίκιο σου (ή το μπελά σου) αν φτάσει η υπόθεση στα δικαστήρια: http://archive.enet.gr/online/online_te ... d=40028796

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 18 Αύγ 2010 11:39

KGP έγραψε:apo to na analonese sta forum... rota kana "eidiko"...
Ωραίο ακούγεται (οι συμβουλές από έναν ειδικό) και δίνει και μια σιγουριά. Όμως όταν απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο πως θα ξεχωρήσεις οτι αυτός είναι ειδικός σε θέματα διαδικτύου και δεν είναι απλά ένας άσχετος δικηγόρος που δεν θέλει να χάσει τα ευρώ σου;

Ο Σωτήρης είναι φοιτητής πληροφορικής, γιατί να ξοδέψει χρήματα για συμβουλές για προβλήματα που πιθανόν να προκύψουν μελλοντικά;

Απλά συζητάει κάποιες εμπειρίες του, με τους υπόλοιπους από μας και προσπαθεί να βγάλει συμπεράσματα από τις επμειρίες των άλλων. Τυχαίο; Δεν νομίζω.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Αύγ 2010 17:40

Και τα φόρουμ και οι ειδικοί έχουν το ρόλο τους. Εκτός από τους ειδικούς, στα φόρουμ συναντάς και καινούργια πράγματα που δεν βρίσκεις ίσως μόνος στο Ίντερνετ. Για αυτό θα στηρίξω τον Banava, και θα συνεχίσω και την συζήτηση εδώ. :wink:

Βρήκα όμως και έναν δικηγόρο αυτές τις μέρες από κάποιον γνωστό και σύντομα θα κανονίσουμε να συναντηθούμε για να ρωτήσω μερικά πραγματάκια (χωρίς λεφτά)...

Οπότε 2 σε 1... :hammer:

Coming back!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες