Επεξεργασια & Αποθηκευση Βιντεο

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 15 Αύγ 2010 21:53

Καλησπερα.Φτιαχνω καπου-καπου μικρα βιντεακια με το powerDirector 8.Δηλαδη, τα εισαγω απο τον υπολογιστη μου,& τα οποια τα εχω τραβηξει με το κινητο μου.[μορφη MP4].Επειδη δεν κατεχω και πολλα πραγματα με την ολη διαδικασια δημιουργιας βιντεο,θελω να ρωτησω και να ζητησω τη βοηθεια σας στα εξης:Το προγραμμα οταν επιλεξω τη δευτερη επιλογη, Produse,η οποια ειναι μετα το Edit,μου βγαζει & ορθα βεβαια,καποιες επιλογες για το Format.Ητοι,τα εξης:.AVI,MPEG-1,MPEG-2,portable MPEG-4,H.264-AVC,.WMV,.RM, & τελος το .MOV.Τωρα απο ολα αυτα και για να εξαγω την ταινια και για καλη ποιοτητα,ποιο κατα την γνωμη σας θα πρεπει να διαλεγω? Ερασιτεχνικα,βεβαια,παντα.Ευχαριστω παρα πολυ.

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 15 Αύγ 2010 22:04

για καλύτερη ποιότητα κατ εμέ πάντα απο αυτά που μσς έδωσες είναι το mov. αλλά προσωπικα προτίμω .mkv

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 15 Αύγ 2010 22:07

Ποιο ειναι το .mkv,απο αυτα που εχω γραψει?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Αύγ 2010 22:26

Προτίμησε ένα μικρό αρχείο για δοκιμές και δοκίμασέ τα όλα.

Οι διαφορές στο εξαγώγιμο αρχείο, πέρα από την ποιότητα (και το μέγεθος), αφορούν και την συσκευή για την οποία προορίζεται να 'παίξει'.
Δηλαδή άλλο αρχείο (κατάληξη αρχείου) είναι για κινητό τηλέφωνο και άλλο για προβολή σε pc κλπ

Τα .mov αρχεία πάντως έχουν εξαιρετική ποιότητα απεικόνισης (εγγενές format του quick time της Apple)

Τα .mkv στην ουσία είναι ένα περιτύλιγμα για όλες τις ιδιότητες ενός βίντεο παρά είδος του. Είναι και αυτό εξαιρετικό

Για το τι χρησιμοποιείται και σε ποιές συσκευές .... google it, θα το βρείς πανεύκολα

Άβαταρ μέλους
LABEROS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LABEROS » 16 Αύγ 2010 00:51

hitca έγραψε:Προτίμησε ένα μικρό αρχείο για δοκιμές και δοκίμασέ τα όλα.

Οι διαφορές στο εξαγώγιμο αρχείο, πέρα από την ποιότητα (και το μέγεθος), αφορούν και την συσκευή για την οποία προορίζεται να 'παίξει'.
Δηλαδή άλλο αρχείο (κατάληξη αρχείου) είναι για κινητό τηλέφωνο και άλλο για προβολή σε pc κλπ

Τα .mov αρχεία πάντως έχουν εξαιρετική ποιότητα απεικόνισης (εγγενές format του quick time της Apple)

Τα .mkv στην ουσία είναι ένα περιτύλιγμα για όλες τις ιδιότητες ενός βίντεο παρά είδος του. Είναι και αυτό εξαιρετικό

Για το τι χρησιμοποιείται και σε ποιές συσκευές .... google it, θα το βρείς πανεύκολα
Να σας ευχαριστησω για την αμεση ανταποκριση σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες