Προτείνετε Antivirus για Windows 2003 Server

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Αύγ 2010 11:01

O σερβερ στην δουλειά έχει επάνω τα Windows 2003 Server, και φοράει και αντιβιοτικό της Symantec, το οποίο όμως την έκανε την πατάτα του...
Πρόσφατα κατά την διάρκεια εργασιών εγκατάστασης λογισμικού, ανοίγει ο Internet Explorer με τίτλο στο παράθυρο Hacked By Godzilla και τελικά ήταν ιός. Εύκολα αφαιρέθηκε, αλλά το ότι μπήκε εξέθεσε το Symantec ανεπανόρθωτα!
Θέλω να το αλλάξω, αλλά με κάτι καλό για server περιβάλλον και ελαφρύ, ώστε να μην κόβει πόρους από το σύστημα και τις άλλες εφαρμογές.
Επίσης, καθώς ο server δεν είναι συνδεδεμένος στο internet, θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να φορτώνονται τα definitions από κάποιον κοινόχρηστο φάκελο, από κάποιον υπολογιστή του δικτύου που έχει internet...
Έχει κανεις να προτείνει κάτι;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Αύγ 2010 11:24

Το ότι μπήκε ιός χωρίς ο υπολογιστής να είναι συνδεδεμένος στο internet, μάλλον πρέπει να το ψάξεις πρώτα αλλού και όχι στο να αντικαταστήσεις το αντιβιοτικό.
Τα logs του symantec τι λένε; Μήπως σταμάτησε και ξεκίνησε; Μήπως έχουν γίνει exclude φάκελοι ή αρχεία; Ποιοί είναι οι τελευταίοι χρήστες που έκαναν login στον υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Αύγ 2010 11:28

Το θέμα είναι ότι μπήκε, μάλλον από κάποιον κοινόχρηστο φάκελο...
Χμ θα ψάξω αν έχει τίποτα logs το symantec, αλλά εγώ θέλω και να το αλλάξω γιατί είναι σχετικά απαρχαιωμένο (παίζει από το 2005) και οι ιοί έχουν εξελιχθεί από τότε...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Αύγ 2010 11:29

Updates δεν κάνει;

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 16 Αύγ 2010 13:34

εχω symantec se 7 servers kai nod σε 6 και δεν αντιμετώπισα ποτε κανένα πρόβλημα με κανένα απο τα 2 antivirus.
Tα udates einai πολύ σημαντικά και θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη έμφαση.

το οτι σου έγραψε κάτι σε κοινόχρηστο φάκελο σημάνει οτι μπορεί να έγινε στοπ o norton... και αυτό είναι "λιγο" κακο...
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 16 Αύγ 2010 16:56

για 2003 καλό και free είναι το clamwin http://www.clamwin.com/

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 18 Αύγ 2010 11:45

mechpanos έγραψε: Θέλω να το αλλάξω, αλλά με κάτι καλό για server περιβάλλον και ελαφρύ, ώστε να μην κόβει πόρους από το σύστημα και τις άλλες εφαρμογές.
Επίσης, καθώς ο server δεν είναι συνδεδεμένος στο internet, θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να φορτώνονται τα definitions από κάποιον κοινόχρηστο φάκελο, από κάποιον υπολογιστή του δικτύου που έχει internet...
Έχει κανεις να προτείνει κάτι;
Το avira πιστεύω ότι σου ταιριάζει. Έχει ξεχωριστό update client που μπορεί να εγκατασταθεί σε άλλο pc και οι υπόλοιποι να κάνουν τα updates μέσω αυτού.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Αύγ 2010 19:27

updates δεν έκανε, όχι, γιατί δεν ήταν συνδεμένος ο server με το internet, αλλά μόνο με το εσωτερικό δίκτυο της εταιρίας.
Κάποιοι υπολογιστές του δικτύου αυτού έχουν internet, με δεύτερη κάρτα δικτύου, απευθείας από το modem/router.
Το symantec κανονικά δεν θα έπρεπε να ελέγχει τί αρχεία γράφουν οι χρήστες του δικτύου στους κοινόχρηστους φακέλους, τους οποίους φιλοξενεί ο server?
Γιατί να κλείσει;
Το avira θα το checkάρω!'Εχω ακούσει καλά λόγια, αν και την καλύτερη προσωπική εντύπωση την έχω σχηματίσει για το nod, σε desktop περιβάλλον όμως!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες