Blog και 'πνευματικά δικαιώματα' αναρτήσεων

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 17 Αύγ 2010 02:37

Αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής :

Όπως όταν δημιουργούμε ενα pdf μπορούμε να βάλουμε και watermark(εαν θυμαμαι καλα αν λεγεται ετσι) ώστε να φαίνεται η 'ταυτότητα' μας , έλεγα μήπως υπάρχει κατι αναλογο σε αναρτησεις σε Blog.

Δλδ να μπορούμε να βάλουμε κατι ώστε εαν κάποιος κανει copy/paste να φαινεται και το λογοτυπο μας.

Υπάρχει κατι ?

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 17 Αύγ 2010 14:53

Μπορείς στις εικόνες να βάζεις το όνομα του blog σου...
Κατά τ'άλλα στο κείμενο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μόνο να ζητάς να βάζουν πηγή στις αναδημοσιεύσεις, αν και αυτό δεν το τηρούν πάντα.
Βάλε εάν είναι κάπου στο blog σου κάτι τέτοιο:
http://www.ask2use.com/
...με τους κανόνες που θες να τηρούν.
Αν και πάλι δεν το τηρούν όλοι..
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 17 Αύγ 2010 17:18

γενικα να μου παιρνουν αναρτησεις, ας παιρνουν. Εξαλλου και εγω ολα κλοπυ τα κανω αλλα παντα γραφω πηγες.

Το θεμα ειναι οτι τωρα που θελω να ανεβασω πραγματα, που δεν υπαρχουν στο ιντερνετ και ειμαι σιγουρος πώς έτσι κ τα ανακαλυψουν τα 'αετακια' θα μου τα κλεψουν προς οφελος τους(οχι για το ιντερνετ), το θεμα ειναι οτι εφοσον τα κλέψουν να υπάρχει παντα το λογοτυπο μου.

Εκτος και αν ανεβαζω τις αναρτησεις, επιλεξω να μην μπορεί κάποιος να τις μαρκαρει , και απο κατω να βαλω και το κειμενο σε pdf ετοιμο για εκτυπωση ή download και εκει μεσα εχω βαλει κ το λογοτυπο μου.

το θέμα ειναι οτι δεν ξέρω ουτε πώς γινεται το ξε-μαρκαρισμα με το ποντικι, ουτε πώς να ανεβασω pdf

:S

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Αύγ 2010 19:43

Για να ανεβάσεις ένα pdf, αρκεί να κάνεις ότι κάνεις και όταν ανεβάζεις ένα αρχείο html ή gif ή jpg ή png.
Αλλά ακόμα και στα pdf, αν έχει όρεξη ο άλλος να ασχοληθεί το watermark φεύγει.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Αύγ 2010 19:48

να κανεις το ποστ σε ενα προχειρο σημειο και να το μετατρεπεις σε εικονα

εχει βεβαια κοπο αλλα ο αλλος δεν θα κατσει να αντιγραψει την εικονα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Αύγ 2010 21:47

Όχι αλλά λίγο photoshop μπορεί να κάνει :D

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 17 Αύγ 2010 23:52

χεχε.....

Η λύση ειναι αυτη που πρωτοειπα.
Φτιαχνω κανονικα αναρτηση αλλα βγάζω την επιλογη του μαρκαρισματος για την συγκεκριμενη αναρτηση και μετά απο κάτω βάζω και το pdf ώστε να μπορει κανεις να το αποθηκευσει στο πισι του , να το εκτυπωσει. Και στο pdf θα φροντισω να βαλω watermark.

Το υλικο που θα ανεβασω αναφερεται σε ανθρωπους που σιγα μην κατσουν να ψαξουν τροπους χακερισματος :P

Βεβαια δεν ξερω ουτε πώς να βαζω επιλογη για μαρκαρισμα με το ποντικι (συγκεκριμενες αναρτησεις εαν γινεται) , ουτε πώς θα βαζω attachement το pdf.

αυτα τα ολιγα. Εαν δεν κατσει ετσι τοτε μαλλον θα τα ανεβαζω ως φωτογραφιες που ειπε ο fiskilis

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 18 Αύγ 2010 16:26

αφού παραπάνω λες ότι και εσύ απο κάπου τα αντιγράφεις, τι την θέλεις την προστασία;
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 18 Αύγ 2010 18:45

μα δεν εχω προβλημα εαν με κλεψουν. Απλα επειδή αυτά που θα ανεβασω ειναι υλικο για download τοτε θελω , εφοσον τα κλέψουν να υπάρχει το λογοτυπο μου.

Δλδ σκέψου να ανεβασω νοτες απο καινουρια τραγουδια, αυτα οποιος τα δει θα θελει να εκτυπωσει για να τα εχει. Εγω θέλω εφοσον τα παρει να υπάρχω κ εγω :P

Αυτο προσπαθω να διασφαλισω....

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Αύγ 2010 19:17

πάντως και το μαρκάρισμα να απενεργοποιήσεις, δεν πετυχαίνεις τίποτα. Είναι εύκολο να βρει ο άλλος τρόπο για έμεσο copy paste...
Αν οπωσδήποτε δεν θέλεις να σου πάρουν το κείμενο αυτούσιο, ανέβασέ τό σε pdf, με μια μικρή εισαγωγή μόνο δημοσιευμένη την οποία δεν θα σε πειράζει να σου την κοπιάρουν, αλλά και μισή τί να την κάνουν!...
Αλλιώς αυτό που είπαν, ανέβασέ τα σε μορφή εικόνων (ε, εκεί ο άλλος θέλει finereader και ocr για να κοπιάρει)...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 18 Αύγ 2010 20:13

οταν κανω Νεα Αναρτηση δεν βλεπω πουθενα να λεει "εισαγωγη pdf" ...

Ευτυχως το κοινο που θα επευθυνομαι δεν ειναι τοσο χακεραδες ώστε να ψάξουν να τα κλέψουν όλα ...

πολύτιμες οι συμβουλες σας, εχυαριστω!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες