Windows Format Προβληματισμός

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Αύγ 2010 01:55

stewas έγραψε:χιχι να στήσω τοιχη τότε. τεσπα έχω έγγραφο απο την msdnaa που μου δίνει το δικαίωμα αυτό αρκεί στο σεταπ να κάνω κάτι που θέλουν αυτοί. αυτό
ωραία... πάει αυτό το εμπόδιο...
νομίζω γίνεταια αυτό που ρώτησες, με 1 άδεια όλοι δηλαδή (αλλά είναι παράνομο).
ντάξει νομίζω τώρα δεν θα φέρεις και αντίρηση ότι κάθε license είναι για 1 ΜΟΝΟ PC!!??

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 18 Αύγ 2010 01:58

όχι δεν με κατάλαβες. θέλω να παίρνω την άδεια που υπάρχει ήδη στο πισι που πάει για φορματ και να την περνάω πάλι μετά το φορματ. αυτό γίνεται και δεύτερον είναι νόμιμο?(εδώ δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό για αυτό και ρωτάω)

:) και όμως. για να είμαι καλυμένος νομικά έχω χρησιμοποιήσει 10 άδειες σε 10 διαφορετικά πισι που έχω φορμάρει.

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 18 Αύγ 2010 03:30

stewas έγραψε:όχι δεν με κατάλαβες. θέλω να παίρνω την άδεια που υπάρχει ήδη στο πισι που πάει για φορματ και να την περνάω πάλι μετά το φορματ. αυτό γίνεται και δεύτερον είναι νόμιμο?(εδώ δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό για αυτό και ρωτάω)

:) και όμως. για να είμαι καλυμένος νομικά έχω χρησιμοποιήσει 10 άδειες σε 10 διαφορετικά πισι που έχω φορμάρει.
Αυτό είναι απολύτως νόμιμο. H άδεια στην περίπτωση των Windows πιστοποιήτε με το Serial Key. Κάθε Serial Key μπορείς να το έχεις ενεργό κάθε φορά σε ένα PC για προσωπική χρήση. Μπορείς να αλλάξεις το PC σου και να ξαναχρησιμοποιήσεις την ίδια άδεια, αν την έχεις αφαιρέσει πρώτα απο το παλιό, και σε κάθε φορμάτ έχει κάθε δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις ξανά(Νομικά πάντα).
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "να πάρεις την αδεια, και να την ξαναπεράσεις". Αν δεν κάνω λάθος η μόνη "απόδειξη" αδειας χρήσεως στα Windows είναι το Serial key
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Αύγ 2010 04:16

Κάθε άδεια win7 μπορεί να ενεργοποιηθεί 5 φορές (εκτός εξαιρέσεων).

Από εποχής win xp για να αποφεύγουμε τις πολλαπλές ενεργοποιήσεις -το όριο ήταν 3- (ήταν ψωμοτύρι το format λιγάκι) αντιγράφαμε 2 αρχεία (τα wpa για όποιον γνωρίσζει) από την παλιά στη νέα εγκατάσταση με το παλαιό serial και είχες ενεργοποιημένη άδεια αυτομάτως μετά το format.

Είχαμε ακολουθήσει τις οδηγίες από το techrepublic

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 18 Αύγ 2010 11:32

hitca έγραψε:Κάθε άδεια win7 μπορεί να ενεργοποιηθεί 5 φορές (εκτός εξαιρέσεων).

Από εποχής win xp για να αποφεύγουμε τις πολλαπλές ενεργοποιήσεις -το όριο ήταν 3- (ήταν ψωμοτύρι το format λιγάκι) αντιγράφαμε 2 αρχεία (τα wpa για όποιον γνωρίσζει) από την παλιά στη νέα εγκατάσταση με το παλαιό serial και είχες ενεργοποιημένη άδεια αυτομάτως μετά το format.

Είχαμε ακολουθήσει τις οδηγίες από το techrepublic
Εχω την εντύπωση οτι και τα 7 έχουν απεριόριστες ενεργοποιήσεις (νομικά), απλά σαν δικλείδα ασφαλείας, σε αναγκάζει μετά τις πρώτες 5 φορές να κάνεις ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου-επικοινωνία μαζί τους. Δεν νομίζω πως μπορούν κάπου να στηρίξουν την ολοκληρωτική απαγόρευση χρήσης ενός λογισμικού που αγόρασες επειδή το χρησιμοποίησες πάνω απο 5 φορές.
Βέβαια αβυσσος η ψυχή της Microsoft, για αυτο δε λέω τίποτα με σιγουριά
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 18 Αύγ 2010 17:48

hitca έγραψε:Κάθε άδεια win7 μπορεί να ενεργοποιηθεί 5 φορές (εκτός εξαιρέσεων).
BTW... εγω βλέπω ότι είναι πότε 5 πότε 3 πότε 2...
Επι τη ευκαιρία προχτες έβαλα στο desktop Windows 7. Πριν μία βδομάδα αναγκάστηκα να βάλω και στο καινούργιο μου λάπτοπ το ίδιο λειτουργικό. Πάω να κάνω ενεργοποίηση μέσω Ίντερνετ. Μου λέει δεν γίνεται... Παίρνω τηλέφωνο στο γνωστό 800 11 κτλ κτλ και το κάνω ενεργοποίηση κανονικά. Στο desktop πάω να κάνω ενεργοποίηση μέσω ίντερνετ και δεν παίζει... το αφήνω για λίγο, και αφού ξαναδοκιμάζω... ΝΑΙ κάνει επιτυχώς την ενεργοποίηση (μέσω ίντερνετ) χωρίς μήνυμα λάθους... Και να σημειώσω πως στο μεσοδιάστημα μεταξύ εγκατάστασης στο λάπτοπ και στο desktop κανείς δεν έκανε εγκατάσταση με το ίδο product key στο ίδιο ή σε άλλο μηχάνημα, και ούτε φυσικά ενεργοποίηση...

Τελικά πως δουλεύει το σύστημα δεν έχω καταλάβει... Αλλά αφού είναι free και το 800 11 παλι καλά, σε 2-3 λεπτά ξεμπερδεύεις...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Αύγ 2010 18:33

Όλα εξαρτώνται από το είδος της άδειας.

Η MS έχει πολλά κανάλια και τρόπους πώλησης των αδειών πχ oem, enterprise, volume lisence και διάφορα τέτοια.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες