Δύο ελληνικά πανεπιστήμια στα κορυφαία του κόσμου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 26 Αύγ 2010 16:57

cdhyper έγραψε:Ακόμη και η μοριοδότηση από τις πανελλήνιες δεν είναι αντιπροσωπευτική για την αξία ενός μαθητή. Η δημιουργικότητα, η κριτική σκέψη, η σύνθεση άποψης και η συγκριτική μελέτη δεν λαμβάνονται καθόλου υπόψη παρά τις αντίθετες δηλώσεις του εκάστοτε ανδρείκελου που έχει βρεθεί στη θέση του υπουργού παιδείας. Και αυτό και πάλι σας το λέει κάποιος που πέτυχε να περάσει στη σχολή που ήθελε με αυτό το εσφαλμένο σύστημα.

Συμφωνούμε απόλυτα και ενα παράδειγμα αυτού του λάθος τρόπου εισαγωγής στο πανεπιστήμιο ήμουν και εγώ πριν 20 χρόνια.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Αύγ 2010 17:18

deninho έγραψε:
emphasy έγραψε:...ναι είναι απόλυτα λογικές οι θέσεις μας στο παγκόσμιο ranking.
Αυτό δεν είναι λόγος για να πανηγυρίζουμε. Κανείς, δεν ασχολήθηκε με το εν λόγω θέμα. Κάποιοι απλώς το αναφέρανε, με τρόπο ώστε το άρθρο να δείχνει ότι μιλάει για κάτι καλό, και that's all.

Όταν μπαίνουν φοιτητές με 3000 μόρια σε ΑΕΙ, δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο...
Μα και εγώ αυτό λέω. Ή θα το ξαναφτιάξουν ξανά από την αρχή και θα αφήσουν στην άκρη μικροπολιτικές σκοπιμότητες ή τον πούλο όπως εδώ και τόσο χρόνια η ελληνική εκπαίδευση. Αν και μάλλον το δεύτερο γιατί ποιος θα πάρει την ευθύνη να κάνει τα "πανεπιστήμια" μας, πανεπιστήμια.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 27 Αύγ 2010 20:05

Βλέπω με τα αποτελέσματα ότι περνάνε ακόμα και οι κακοί μαθητές με 600 μόρια.

Άς κάνουν ένα "ΤΕΙ Παρασκευής Φραπουτσίνο".

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 27 Αύγ 2010 20:21

gaucho έγραψε:Βλέπω με τα αποτελέσματα ότι περνάνε ακόμα και οι κακοί μαθητές με 600 μόρια.

Άς κάνουν ένα "ΤΕΙ Παρασκευής Φραπουτσίνο".
Τα 600 μόρια σε τι βαθμούς μεταφράζονται;

Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση και την παιδεία και ειδικότερα στο σύστημά μας που το μάθημα της ιστορίας (για παράδειγμα) μετράει αν θελεις να σπουδάσεις πληροφορική, δε μου λέει και πολλά ένας χαμηλός βαθμός στις πανελλήνιες..

Υπάρχουν τρόποι να γλυτώσει το κράτος τα έξοδα των αιώνιων φοιτητών, κάτι που το τωρινό εκπαιδευτικό μας σύστημα ευνοεί, αρκεί να αποφασίσει να τους εφαρμόσει. Βέβαια όλο το εκπαιδευτικό μας σύστημα θέλει ριζικό ξήλωμα, πέταμα και φτιάξιμο από την αρχή, αλλά αυτή είναι τεράστια κουβέντα..

starfish

Δημοσίευση από starfish » 27 Αύγ 2010 20:51

Δεν είναι θέμα ανικανότητας. Ένα χάλια και απαξιωμένο σύστημα παιδείας συμφέρει κάποιους από πολλές απόψεις. Τους κυβερνώντες πάντως σίγουρα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Αύγ 2010 14:03

burNMind έγραψε:Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση και την παιδεία και ειδικότερα στο σύστημά μας που το μάθημα της ιστορίας (για παράδειγμα) μετράει αν θελεις να σπουδάσεις πληροφορική, δε μου λέει και πολλά ένας χαμηλός βαθμός στις πανελλήνιες..

Υπάρχουν τρόποι να γλυτώσει το κράτος τα έξοδα των αιώνιων φοιτητών, κάτι που το τωρινό εκπαιδευτικό μας σύστημα ευνοεί, αρκεί να αποφασίσει να τους εφαρμόσει. Βέβαια όλο το εκπαιδευτικό μας σύστημα θέλει ριζικό ξήλωμα, πέταμα και φτιάξιμο από την αρχή, αλλά αυτή είναι τεράστια κουβέντα..
Παιδεία παίρνεις από το σπίτι
Γνώσεις, αλλά και το άνοιγμα των πνευματικών οριζόντων του νέου, πρέπει να δίνονται κατά τη διάρκεια της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσουν όλοι σε κάποιο πανεπιστήμιο.
Απαραίτητος, όμως, είναι ο Επαγγελματικός προσανατολισμός στο Λύκειο. Ώστε να πει στο νέο που κόβει το μυαλό του, και πάει τα γράμματα, ότι "εσύ πρέπει να πας να γίνει επιστήμονας", ενώ σε εμένα που δεν τα πάω καλά με τα γράμματα να μου πει "εσύ πήγαινε να γίνεις τεχνίτης". Δεν είναι ντροπή να μην πας παν/μιο.
Ντροπή είναι να κάνεις 10 χρόνια να το βγάλεις. Και ντροπή είναι να είμαστε στην πρώτη 300άδα και να πανηγυρίζουμε.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 28 Αύγ 2010 15:17

deninho έγραψε:Παιδεία παίρνεις από το σπίτι
Γνώσεις, αλλά και το άνοιγμα των πνευματικών οριζόντων του νέου, πρέπει να δίνονται κατά τη διάρκεια της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσουν όλοι σε κάποιο πανεπιστήμιο.
Απαραίτητος, όμως, είναι ο Επαγγελματικός προσανατολισμός στο Λύκειο. Ώστε να πει στο νέο που κόβει το μυαλό του, και πάει τα γράμματα, ότι "εσύ πρέπει να πας να γίνει επιστήμονας", ενώ σε εμένα που δεν τα πάω καλά με τα γράμματα να μου πει "εσύ πήγαινε να γίνεις τεχνίτης". Δεν είναι ντροπή να μην πας παν/μιο.
Ντροπή είναι να κάνεις 10 χρόνια να το βγάλεις. Και ντροπή είναι να είμαστε στην πρώτη 300άδα και να πανηγυρίζουμε.
Τυχαία έκανες quote το δικό μου post; :P

Το λέω γιατί δεν έχει και πολύ σχέση το τι γράφεις με το τι έγραψα και το quote το κάνει να μοιάζει σα να διαφωνούμε σε κάτι.

Πάνω σ'αυτά που έγραψες τώρα, φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσουν όλοι σε κάποιο ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο, αλλά όποιος το θέλει πρέπει να έχει το δικαίωμα να το κάνει/προσπαθήσει. Αυτά για τον επαγγελματικό προσανατολισμό υπάγονται στην τεράστια συζήτηση για το "σάπιο" εκπαιδευτικό μας σύστημα που την έχω κάνει αρκετές φορές παλιότερα και δεν έχω καμία όρεξη να ξεκινήσω για άλλη μία φορά (συμφωνώ πάντως στη γενική ιδέα μαζί σου).

Όσο για τη ντροπή, φυσικά και δεν είναι ντροπή να μη πας πανεπιστήμιο, αλλά ούτε είναι να πας και να το βγάλεις σε 10 χρόνια (υπό προϋποθέσεις): Μπορεί να δουλεύεις παράλληλα (άρα το κάνεις part-time σε διπλό χρόνο) και διάφορα άλλα που πάλι έχουν να κάνουν με το "σάπιο" σύστημα οπότε δεν τα θέτω προς συζήτηση..

Τέλος, θα μου πει κανείς σε τι βαθμούς μεταφράζονται τα 600 μόρια που έγραψε ο gaucho;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Αύγ 2010 17:34

Τα 600 μόρια μεταφράζονται σε 0.6 στα 20 :)

Γενικώς πρέπει να ορίσουν κάποιες σχολές στις οποίες η φοίτηση θα είναι ελεύθερη για αποφοίτους λυκείου με κάποιες ίσως βασικές προδιαγραφές. Το να πάνε πανελλήνιες και να δίνουν λευκή κόλλα είναι κοροϊδία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Αύγ 2010 04:49

sinepithete fantasou oti i "grammi" tou ipourgiou stous vathmologites itan na "einai elastiki" oso afora tin vathmologia... (ek ton eso)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες