Είσοδος στα Ιντερνετ καφέ με έγγραφη άδεια γονέα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Συμφωνείτε με την πρόταση για έγγραφη άδεια γονέα ή διαφωνείτε;

Το δημοψήφισμα λήγει την 22 Αύγ 2010 13:45

Συμφωνώ
5
63%
Διαφωνώ
1
13%
Αφήστε τα καμένα στην ησυχία τους
2
25%

Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Αύγ 2010 13:45

Οι ατελείωτες ώρες που δαπανούν οι ανήλικοι στο Διαδίκτυο περικλείουν αρκετούς κινδύνους, πόσω μάλλον όταν δεν βρίσκονται στο δωμάτιό τους, αλλά σε κάποιο ίντερνετ καφέ. Στο πλαίσιο της έρευνας που διενήργησε τα τελευταία χρόνια ο Συνήγορος του Παιδιού για την χωρίς έλεγχο και εποπτεία πρόσβαση των ανηλίκων στα ίντερνετ καφέ διαπίστωσε αρχικά την απουσία νομοθετικού πλαισίου. Παράλληλα, όμως, εξέφρασε την αντίθεσή του σε μια γενική απαγόρευση της πρόσβασης και χρήσης των υπηρεσιών ίντερνετ εκ μέρους των παιδιών. Εν συνεχεία, έθεσε το θέμα σε ανοικτή διαβούλευση, στην οποία συμμετείχαν οι εμπλεκόμενοι φορείς. ... η συνέχεια εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 010_412027

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 20 Αύγ 2010 13:47

Πολύ καλή κίνηση, το'τι ακουν τα παιδιά εκει μέσα δεν τα ακούνε ουτε στο γήπεδο..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 21 Αύγ 2010 07:46

@inBlogger
Τα πράματα έχουν στρώσει τελευταία... κάποτε ναι ήταν πολλές οι λέξεις που άκουγες αλλά τώρα υπάρχουν κυρίως μεγαλύτερες εταιρίες όπως "inspot" "gnet" κτλπ... στα οποία δεν φωνάζουν έτσι... και ή σε κάνουν παρατήρηση ή σε πετάνε έξω...

@All
δεν ξέρω αν φαίνεται σοβαρή η γνώμη μου που μέχρι τα 17 μου σε όποιο ήθελα πήγαινα, όποια ώρα ήθελα και έβλεπα ότι ήθελα... μετά τα 17 δεν έχει νόημα.

το μόνο "κακό" που έγινε ήταν να δω 2-3 παράνομα πράματα και να μεταφέρω άλλους τόσους ιούς στο pc σπίτι μου...

πιστεύω ότι απλά δεν γουστάρεις γενικά να βλέπεις κάποιον τόσο κοντινό σου όπως τον γιο σου να καταφέρει να δει πορνό ή να παίξει παιχνίδια βίας...

πράματα τα οποία θα τα δει στην τηλεόραση, στο γήπεδο, στα κλαμπάκια/καφετέριες, στο σχολείο και γενικά παντού...

τώρα αν το πιτσιρίκι κλέβει κάνα ψιλό απτό σπίτι για να πάει σε ίντερνετ καφέ πριν καλά καλά φτάσει τα 14, μάλλον ξεκινάς από εκεί και όχι απτα ίντερνετ καφέ...

όχι ότι την λέω σε κάποιον, αλλά είναι το πιο λογικό που βρίσκω σε πρώτη σκέψη σαυτό το θέμα...
Εικόνα
What you waiting for?

katerinastrt

Δημοσίευση από katerinastrt » 25 Αύγ 2010 01:45

Πραγματικά καλή κίνηση. Το πόσες ώρες περνούν τα περισσότερα ανήλικα παιδιά σήμερα,μέσα στα internet cafe είναι τραγικό. Ξέρω παιδιά γνωστών μου, που οι γονείς τους εργάζονται τις πρωινές ώρες που έμειναν στην ίδια τάξη από απουσίες επειδη πήγαιναν και έπαιζαν παιχνίδια στα internet cafe. Δεν είναι ότι απλά ακούνε διάφορα, εθίζονται σε παιχνίδια τα οποία ειναι κυρίως βίας. Κλείνονται σε αυτούς τους χώρους ,αντί να βγουν έξω με τους φίλους τους,που είναι και το φυσιολογικό...

21century

Δημοσίευση από 21century » 26 Αύγ 2010 12:09

Παν μετρον αριστον θα ελεγα σε τετοιες περιπτωσεις...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Σεπ 2010 13:35

Γιατί κάποιο παιδί που ακούει ότι η χώρα που μένει πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν υπάρχει μέλλον για κανέναν να προτιμήσει να κλειστεί σε ένα σχολείο που του μαθαίνουν ίσα ίσα όσα θα χρειαστεί για να γίνει μέρος του συστήματος αντί να του μάθουν τίποτα χρήσιμο, έναντι του να κάνει κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν όλα τα παιδιά. Να παίζει.

Μπορεί ο πιτσιρικάς που θα κάνει την κοπάνα από το σχολείο να πάει στο Internet Cafe, ή στην καφετέρια ή για μπάνιο όταν πιάνουν οι ζέστες, να μην το σκέφεται ετσι γιατί ακόμα δεν έχει μάθει να σκέφεται έτσι (και πιθανών να μην σκεφτεί ποτέ 'κριτικά') αλλά υποσυνήδειτα αυτό θέλει. Να διασκεδάσει. Να γνωρίσει νέα πράγματα πέρα από την κούραση του σχολείου που τους υποχρεώνουμε από την στιγμή που θα αρχίσει να καταλαβαίνει γύρω του τι γίνεται να πηγαίνει από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Έχουμε μπει στο τριπάκι του να πληρώνουμε τα δημόσια σχολεία + τα 10πλάσια σε φροντιστήρια και ένα κάρο πίπες και έχουμε τα πρώτα 20-25 χρόνια ενός παιδιού μονίμως να κάθεται να διαβάζει, να αποθηκεύει στο μυαλό του και να τα ξαναγράφει αυτά που έμαθε σε μία κόλα χαρτί χωρίς ελεύθερο χρόνο να κάνει το οτιδήποτε μπορεί να του αρέσει και να αναπτύξει την κριτική του σκέψη καθώς και την δημιουργικότητα του. Το μόνο που μαθαίνουμε σήμερα στα παιδιά είναι να αντιγράφουν καλά και να υπακούνε.

Ανέκαθεν οι κοινωνίες θέλανε να ελέγχουν τους νέους και να τους βάζουν ακριβώς στο καλούπι που μεγάλωσαν οι προηγούμενες γενιές.
Αυτό γινόταν με μεγαλύτερη επιτυχία μέχρι πριν μερικές δεκαετίες που η επικοινωνία του κόσμου ήταν πιο δύσκολη.
Τώρα που από 5 χρονών το παιδί μπορεί να επικοινωνεί, να ψάχνει, να ασχολείται με κάτι χωρίς απαραίτητα να πρέπει να βγει από το σπίτι (με τις γνωστές 'άδειες' της μαμάς να πάει 2 στενά πιο πέρα) οι γηραιότεροι έχουν χάσει τον έλεγχο που μεγαλώσαν από τους δικούς τους γονείς και το μόνο που βλέπουν από την νεολαία σήμερα είναι ότι κάθεται σε ένα PC.

Επειδή λοιπόν τα παππούδια δεν είχαν pc όταν ήταν νέοι και δεν μπορούν να καταλάβουν τι είνια αυτό το κουτί, νομίζουν ότι τα παιδιά έχουν απαραίτητα αποβλακωθεί.

Το ότι με τα pc σήμερα ΟΛΟΙ έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν σχεδόν ότι τους κινεί το ενδιαφέρον, ή το ότι έχουν την δυνατότητα να βρουν ότι θέλουν (δωρεάν επί το πλήστον - όπως θα έπρεπε να είναι) και βλέπεις παιδιά στο youtube 12 χρονών να γίνονται παγκοσμοίως γνωστά για κάτι καλό & δημιουργικό που κάνανε δεν τα βλέπει κανείς 'νομοθέτης'.

Αντιθέτως προσπαθούμε διαρκώς να περιορίζουμε και να νομοθετούμε οτιδήποτε απειλεί τα δικά μας -παλιά- πιστεύω.

Αν λοιπόν θεωρεί ο Χ νομοθέτης ότι πρέπει να παίρνει έγγραφή άδεια το παιδί για να πάει να παίξει, τότε θα πρέπει να παίρνει έγγραφη άδεια και να δει τηλεόραση, και να βγει στον δρόμο και να πάει για κατούρημα.
Είναι παντελώς ηλίθιο για μένα να θεσπίζουμε νόμους που βάζουν τα προβλήματα κάτω από το χαλάκι αντί να κάνουμε αλλαγές που θα βοηθήσουν τα παιδιά και όχι τους μεγάλους.

Αν το παιδί θέλει να λιώνει στο internet cafe είναι δικαίωμα του.
Αν το παιδί θέλει να βρίσει στο internet cafe ή να ακούει τις βρισιές των άλλων δικαίωμα του είναι και αυτό.
Ο άνθρωπος γεννιέται ελεύθερος, δεν περιμένει να πάει 18 για να ελευθερωθεί.

Όπως δεν τον ελέγχει κανείς για το αν θα λιώσει στην τηλεόραση.
Όπως δεν τον ελέγχει κανείς για το τι βρισιές και πορνογραφία θα δει μέρα μεσημέρι στην τηλεόραση.

Φυσικά την τηλεόραση όμως δεν την αγγίζει κανείς 'νομοθέτης'. Είναι όργανο επιβολής γνώμης οπότε αν μπορούσαν να βάζανε τα πιτσιρίκια 25 ώρες την μέρα μπροστά σε μία οθόνη ακόμα καλύτερα γιαυτούς.
Δυστυχώς στο internet ο καθένας έχει την ελευθερία να δει αυτό που θέλει και όχι αυτό που του σερβίρουν γιαυτό και έχουν 'χεστεί' πάνω τους όσοι έχουν την μανία να έχουν τον έλεγχο των πάντων.

Οπότε το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με το πόσο τα παιδιά λιώνουν στο internet και αν ακούνε βρισιές στα cafe ώστε να θέλουν άδειες από την μαμά για να πάνε, αλλά με το γεγονός ότι το internet σήμερα δεν ελέγχεται και ο καθένας μπορεί να βρει ότι πληροφορία θέλει σε αυτό.

Και αν το σκεφτείτε οι περισσότεροι νόμοι περιορισμού στο internet έχουν εφαρμοστεί λόγω μειονοτήτων.
Με άλλα λόγια 10 άτομα κάνουν τις μ******ς και τις πληρώνουν 10 εκ.

Ο ορισμός της Δημοκρατίας θα έλεγα... :hammer:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Σεπ 2010 14:37

Διαφωνώ κάθετα με αυτο. Το αν τα παιδια θα κανουν σωστή χρήση του net δεν αφορά τα net cafe, αλλα το τι διαπαιδαγώγηση και τι ανατροφή εχουν παρει τόσο απο το οικογενειακό περιβάλλον οσο και απο το σχολείο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Σεπ 2010 14:48

Συμφωνώ.

Το σχολείο όπως είναι σήμερα ωστόσο δεν πρέπει να το θεοποιούμε ώς μέσο διαπαιδαγώγισης.

Όταν η παιδεία αρχίσει να σκέφτεται το κάθε παιδί ως μεμονομένο άτομο που έχει τα δικά του ενδιαφέροντα και πιστεύω και αρχίσει να του μαθαίνει να έχει κριτική σκέψη και ότι του μαθαίνει να το μάθει να τα αξιοποιεί συνδιαστικά και δημιουργικά αντί για παπαγαλίστικα, τότε σε μία τέτοια ουτοπική παιδεία (για τα σημερινά δεδομένα) θα συμφωνήσω και για το σχολείο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Σεπ 2010 15:51

Chaos συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις, ιδαίτερα όσων αφορούν την τηλεόραση, αλλά προσωπικά πιστεύω και προσπαθώ να κινούμε με τη λογική των "Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου" , "Όπως σέβεσαι τους άλλους πρέπει να σε σέβονται και αυτοί" και "μην κάνεις κάτι στους άλλους που δεν θα ήθελες να σου το κάνουν" όπου εκεί χρειάζεται να υπερισχύει η κοινή λογική ή η πλειοψηφία.
Εκτός των άλλων φαντάζομαι οι περισσότεροι κατανοούμε πως όσο μεγαλώνεις τόσο λιγότερο επιρρεπής γίνεσαι σε επικίνδυνες ή περίεργες καταστάσεις που πολλές φορές σε μικρότερες ηλικίες τις παραβλέπεις ή απλά θέλεις να δοκιμάσεις ή να ακολουθήσεις τους άλλους. Πολλές φορές μόνο οι συμβουλές, η σωστή εκπαίδευση και η σωστή διαπαιδαγώγηση και διατροφή των παιδιών από τους γονείς δεν φτάνει για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων και χρειάζεται μια μέση λύση.
Τέλος καλώς ή κακώς σε μια αστική κοινωνία πρέπει να υπάρχουν και κάποιοι κανόνες συμβίωσης ώστε να μη μετατραπεί σε ζούγκλα. Σαφώς και δεν είναι πάντα σωστοί ή δίκαιοι, αλλά πιστεύω αποφεύγετε έτσι το χάος και η αναρχία. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός να αποφασίσει ποιους κανόνες θα ακολουθήσει και ποιους θα αγνοήσει για τους δικούς του λόγους.

Εσύ αύριο μεθαύριο με το καλό που θα έχεις παιδιά θα τα αφήνεις να λιώνουν στα internet café αν είναι η επιλογή τους, ακόμα και αν π.χ. έχουν αμελήσει ή παρατήσει τα μαθήματα τους και την κοινωνική τους ζωή;

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 03 Σεπ 2010 15:58

Ο νομοθέτης της χώρας του ότι νάναι ξαναχτυπά.

Σε τοπικό net-cafe οι μπάτσοι πίνουν τα ουισκάκια τους και παίζουν φρούτα. Ένας μπαμπάς (συμμαθητής μου στο δημοτικό) παίζει net-ρουλέτα και βάζει τον γιο του να ποντάρει, είναι λέει γουρλής. Κάποια νταλαβεράκια δίνουν και παίρνουν στο πίσω μέρος του μαγαζιού. Παρέες νέων παιδιών σερφάρουν βρίζουν, μιλάνε δυνατά και γελάνε. Σκοτώνει ο ένας τον άλλον σε κάποιο video-game. Εγώ πίνω καφέ, σερφάρω ρίχνω και καμιά άκυρη στεκιά -φταίει το τεμπεσίρι-

Οικογενειακή επιχείρηση, ωραίο στέκι, τίποτα το περίεργο.
Ομολογώ ότι νιώθω και μια ζεστασιά-ασφάλεια μέσα στο συγκεκριμένο cafe.

Η ζούγκλα είναι έξω απο αυτό. Είναι στούς δρόμους, στην τηλεόραση, ενίοτε μέσα στο σπίτι του κάθε παιδιού.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2010 16:05

Cha0s εάν έβλεπες το παιδί σου να ξημεροβραδυάζεται σε ιντερνετ καφέ παίζοντας παιχνίδια θα έλεγες ότι καλά κάνει; Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει μέτρο που κάποιες ηλικίες δεν το έχουν.

Δούλευα σε ιντερνετ καφέ ως τεχνικός πριν χρόνια και όταν έβλεπα πιτσιρίκια κάτω των 14 χρόνων δεν μου πήγαινε καλά. Φυσικά πλέον τα βλέπω από άλλη οπτική γωνία.

Ευτυχώς που όταν ήμουν στην ηλικία τους δεν υπήρχαν τόσα ιντερνετ καφέ (μόνο κάτι μικρά συνοικιακά - το κάθε pc είχε δικιά του συνδρομή PSTN). Πιθανότατα εάν ήταν άλλες οι συνθήκες τότε να "καιγόμουν" και εγώ στα ιντερνετ καφέ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Σεπ 2010 16:06

Δεν ξέρω... και εγώ στα Internet cafe και σε μία οθόνη μεγάλωσα την εφηβεία μου.

Αν εξαιρέσεις ότι τα τελευταία χρόνια έχω ξενερώσει με την σαπίλα της κοινωνίας μας, δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα σαν άτομο.

Και την δουλειά μου την βρήκα χωρίς να τελειώσω καμία σχολή, και το σπίτι μου το έχω, και μόνος μου συντηρούμαι, και τους φίλους μου τους έχω και απόλα.

Θα ήταν το λιγότερο υποκριτικό να πω στα παιδιά μου ΜΗΝ πας στο internet cafe γιατί θα γίνεις... σαν και μένα στην ουσία :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Σεπ 2010 16:28

Ειλικρινά τώρα δηλαδή, Πες ότι έχεις ένα γιο 13 χρονών και την κοπανάει κάθε μέρα από το σχολείο με κίνδυνο να μείνει από απουσίες, το διάβασμα το έχει ξεχάσει επειδή δεν μένει χρόνος από το παιχνίδι με τους φίλους του στα net cafe, υπόλοιπη κοινωνική ζωή δεν έχει εκτός από τις παρέες που καίγονται μαζί, δεν δίνει μεγάλη πλέον σημασία στην προσωπική του υγιεινή , βγάζει επιθετικότητα, αφαιρείτε συνεχώς κ.α. Θα του έλεγες αφού αυτό είναι που σου αρέσει συνέχισε το; Δεν θα προσπαθούσες να τον συνετίσεις και δεν θα έβαζες κάποιους κανόνες εφόσον έκρινες πως χρειάζεται βοήθεια;

Μην νομίζετε πως και η θέση του γονιού δεν είναι δύσκολη, γιατί από τη μια μπορεί να θεωρηθεί «δυνάστης» όταν βάζει κάποιους κανόνες για να αποφύγει ή να βελτιώσει καταστάσεις σαν τις παραπάνω που περιγράφω και πολλές φορές και χειρότερες από εθισμένα παιδιά και από την άλλη αν δεν κάνει κάτι και πάει το πράμα στο χειρότερο όλοι θα λένε «οφείλετε στην κακή διαπαιδαγώγηση επειδή ο γονιός δεν του έδωσε τις σωστές βάσεις και το παραμέλησε».

Δηλαδή από τη μια όσα παιδιά καταλήγουν προβληματικά σχεδόν πάντα ρίχνουμε ως κοινωνία το βάρος της ευθύνης στους γονείς και από την άλλη ζητάμε να έχουμε τα παιδιά σε πλήρη ελευθερία χωρίς κανέναν έλεγχο;
Επαναλαμβάνω δεν πρέπει ποτέ να είμαστε τόσο βέβαιοι πως δεν θα τύχει σε εμάς επειδή θα δώσουμε τις σωστές βάσεις και συμβουλές στο παιδί μας γιατί όλοι γνωρίζετε πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν και οι παρέες μας όσο μεγαλώνουμε. Πιο πολύ σημασία και βαρύτητα δίνουν οι νέοι στο τι θα πει και τι θα κάνει η παρέα, παρά τι θα πει ο γονιός και το έχουμε ζήσει όλοι μας πιστεύω.

Και εγώ σε μαγαζί με ηλεκτρονικά μεγάλωσα (ufo - coin op) και είμαι κατά των απαγορεύσεων γενικότερα αλλά αν έβλεπα το παιδί μου να κάνει κακό στον εαυτό του και δεν μπορούσα να το «ελέγξω» πιθανών να έβλεπα και θετικά ακόμα και το συγκεκριμένο μέτρο.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 03 Σεπ 2010 16:36

dimsis περιγράφεις μια κατάσταση που δεν έγινε ξαφνικά, μέσα σε μια στιγμή.
Αφέθηκε, παραμελήθηκε απο τους γονείς, ένα παιδί 12 και 13 είναι μικρό παιδί.
Αν δεν ήταν το net-cafe θα ήταν κάτι άλλο, χειρότερο ίσως.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Σεπ 2010 16:43

Κοίτα δεν έχω παιδιά και σίγουρα δεν ξέρω πως θα έπαιρνα αποφάσεις.

Αυτό που λέω είναι ότι είναι λάθος να απαγορεύουμε κάτι στα παιδιά επειδή είναι νέο και δεν το γνωρίζουμε εμείς.

Επίσης το να προσπαθεί ένας γονιός να κρατάει τα παιδιά του μακρυά απ'ότιδήποτε μπορεί να έχει έναν Α βαθμό επικινδυνότητας δεν το βοηθάει το παιδί.

Αν δεν κάνουμε λάθη δεν μαθαίνουμε.
Αν ρωτήσεις παιδοψυχολόγους σου λένε ότι το παιδί πρέπει να παίζει. Πρέπει να σπάει πράγματα, πρέπει να χτυπήσει. Με αυτό τον τρόπο μαθαίνει. Μαθαίνει τα όρια του, τι είναι επικίνδυνο και τι όχι.
Η δαιμονοποίηση του γονέα ότι το Χ πράγμα είναι κακό, το μόνο που κάνει είναι να βάζει σε περιέργια το παιδί να το κάνει με τον λάθος τρόπο (βλέπε ναρκωτικά)

Το bottom line πιστεύω είναι αυτό που είπε ο 21century.
Παν μέτρον άριστον.

Πρέπει όμως τουλάχιστον εμείς που είμαστε λίγο πολύ επί το πλήστον σε μία οθόνη μπροστά, να ερχόμαστε και στην θέση του παιδιού.

Πως ένα παιδί που βλέπει τον πατέρα του όλη μέρα σε μία οθόνη (και μην μου πεις ότι δεν είμαστε αποβλακωμένοι όταν προγραμματίζουμε :lol: ) να μπορεί να δεχτεί ότι ΔΕΝ πρέπει να το κάνει αυτό επειδή απλά του το λέει ο γονιός;

Είναι σαν το τσιγάρο. Βλέπει από μωρό το παιδί τον καπνιστή πατέρα του και όσο και να του λες δεν κάνει καλό το ένα το άλλο, τόσο υποσυνείδητα μπαίνει στο μυαλό του ότι είναι κάτι οκ.
Και φτάνει 14 χρονών και ξεκινάει το τσιγάρο στο σχολείο.... (όχι απαραίτητα, αλλά πιστεύω πιάνεις τον συνηρμό)

Γενικά το να μεγαλώσεις παιδί σήμερα έτσι όπως είναι τα πράγματα πρόκειται (τουλάχιστον όπως το βλέπω τώρα) απίστευτα περίπλοκη διαδικασία και κάθε φορά που κάθομαι και το σκέφτομαι καταλήγω στο καλύτερα να μην κάνω παιδιά. Τουλάχιστον όχι ακόμα :kaloe: :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες