Είσοδος στα Ιντερνετ καφέ με έγγραφη άδεια γονέα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Συμφωνείτε με την πρόταση για έγγραφη άδεια γονέα ή διαφωνείτε;

Το δημοψήφισμα λήγει την 22 Αύγ 2010 13:45

Συμφωνώ
5
63%
Διαφωνώ
1
13%
Αφήστε τα καμένα στην ησυχία τους
2
25%

Σύνολο ψήφων: 8

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 03 Σεπ 2010 17:04

Παν μέτρον άριστον. Αυτό είναι.

Το θέμα με την έγγραφη άδεια μου φαίνεται πάντως άκυρο. Το internet βρίσκεται στις τσέπες μας μέσα. Είναι φούλ εθιστικό, και σίγουρα μπορεί να προκαλέσει ότι ήδη περιγράφηκε και ίσως χειρότερες καταστάσεις όπως π.χ αυτοκτονίες. Τόσο σε παιδιά όσο και σε μεγάλους. Τα net-cafe δεν έχουν σχέση με αυτό, είναι θέμα πολύ μεγαλύτερο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Σεπ 2010 17:23

LightForce έγραψε:dimsis περιγράφεις μια κατάσταση που δεν έγινε ξαφνικά, μέσα σε μια στιγμή.
Αφέθηκε, παραμελήθηκε απο τους γονείς, ένα παιδί 12 και 13 είναι μικρό παιδί.
Αν δεν ήταν το net-cafe θα ήταν κάτι άλλο, χειρότερο ίσως.
LightForce σαφώς έτσι είναι. Απλά δεν μπορώ να δεχθώ πως για όλες τις "παρεκτροπές" των παιδιών υπεύθυνοι είναι οι γονείς, όπως και για το αντίθετο.
Οι περιπτώσεις που περιγράφω μη νομίζεις πως είναι λίγες πάντως, φαντάζομαι θα έχεις και προσωπική εμπειρία και θα σου έχουν πει και φίλοι γνωστοί που δούλεψαν ή συχνάζουν στα net cafe.

Cha0s εννοείται συμφωνώ με το Παν μέτρον άριστον, και από την άλλη παρακαλάω να μην χρειαστεί να ζήσω καταστάσεις και προσπαθώ να μεγαλώσω όσο καλύτερα προσπαθώ (και θεωρώ) σωστότερα την κόρη μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνετε και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τύχει στον καθένα μας, για αυτό και δίνω και κάποια δικαιολογητικά σε όσους ζητάνε τέτοιες απαγορεύσεις, ασχέτως αν προσωπικά δεν είμαι υπέρ ειδικά για το digital gaming που όπως είπα έχω μεγαλώσει με αυτό και το θεωρώ βασικό κομμάτι και για την ψυχαγωγία αλλά και για την εκπαίδευση των ανθρώπων.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Σεπ 2010 17:34

dimsis έγραψε:για αυτό και δίνω και κάποια δικαιολογητικά σε όσους ζητάνε τέτοιες απαγορεύσεις, ασχέτως αν προσωπικά δεν είμαι υπέρ ειδικά για το digital gaming που όπως είπα έχω μεγαλώσει με αυτό και το θεωρώ βασικό κομμάτι και για την ψυχαγωγία αλλά και για την εκπαίδευση των ανθρώπων.
Μα αυτό είναι το πρόβλημα.

Έχουμε μάθει ότι βαριόμαστε να το διορθώσουμε να πετάμε μία απαγόρευση.
Με την απαγόρευση δεν θα αλλάξει τίποτα. Το πρόβλημα θα εξακολουθεί (ένα έγγραφο με την υπογραφή του γονέα δεν λέει τίποτα. Εγώ δικαιολογούσα απουσίες στο σχολείο με δική μου υπογρφή για την μάνα μου σιγά το πράγμα...).

Δεν θέλουμε απαγορεύσεις. Καλύτερη ενημέρωση/εκπαίδευση σε μικρούς και μεγάλους θέλουμε.

Αν είμασταν όλοι αγράμματοι σήμερα, οι απαγορεύσεις που θα χρειαζόμασταν θα ήταν σαφέστατα περισσότερες γιατί δεν θα είχαμε την γνώση να αντιμετωπίσουμε σωστά τα προβλήματα.

Έχουμε την τάση αντί να πηγαίνουμε στην ρίζα του κακού να προσπαθούμε να κουκουλώνουμε όπως όπως τα προβλήματα...
Όπως γίνεται και σήμερα στην Ελλάδα με το ΔΝΤ και την επικαιρότητα. Ρίχνουμε το φταίξιμο σε ένα σωρό πράγματα αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να μάθει τι ακριβώς συμβαίνει οπότε ότι λύση και να προταθεί, αν δεν ξέρουμε τι γίνεται, δεν γίνεται να είναι σωστή.

Όπως είπε και ο Albert Einstein
We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them.

katerinastrt

Δημοσίευση από katerinastrt » 30 Σεπ 2010 02:53

Εντάξει ίσως να ήμουν λίγο απόλυτη, η απαγόρευση σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.
Απλώς πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο...όλα χρειάζονται και η διασκέδαση και η εκπαίδευση όποια και αν είναι αυτή που συμφωνώ δεν είναι και η καλύτερη!
Σίγουρα το internet εχει μπει στη ζωή μας και είναι απόλυτα φυσιολογικό και οι νέοι να ασχολούνται..Αλλά επιμένω με μέτρο!

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 30 Σεπ 2010 10:52

Κατα φυσικα σε οτιδηποτε πλασαρεται με τοσο υπουλους τροπους για να φακελοποιησει ανθρωπους και να χρησιμοποιηθει για εισπρακτικους λογους προστιμων.

Ειναι αστειο να νομιζει κανεις οτι αυτο γινεται γιατι καποιος νοιαζεται για την νεολαια. Ειναι σαν να εχει παθει γαγγραινα το ποδι σου και ενω ετοιμαζονται να στο κοψουν εσυ να κοβεις τα νυχια του να ειναι ομορφο.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 04 Οκτ 2010 21:38

Connor MacLeod έγραψε:Το αν τα παιδια θα κανουν σωστή χρήση του net δεν αφορά τα net cafe, αλλα το τι διαπαιδαγώγηση και τι ανατροφή εχουν παρει τόσο απο το οικογενειακό περιβάλλον οσο και απο το σχολείο.
εν μερη αυτο που λες εχει μια βαση αλλα μη ξεχνας οτι απο ροδο βγαινει αγκαθι και απ αγκαθι βγαινει ροδο.. :wink: :wink:

επεισης η διαπαιδαγωγηση ειναι σχετικη.. κι εγω σηκωνομαι να κατσει ο παππους στο λεωφορειο, λεω ευχαριστω εκει που πρεπει, μιλαω με το σεις και με το σας σε μεγαλυτερους ακομα κι αν δεν τους σεβομαι αλλα σαν παιδι εχω κανει 1000αδες μακακιες απλα επειδη τις εκαναν και οι φιλοι μου..

οταν λοιπον σου πει ο 15χρονος φιλος σου ελα να παιξουμε ενα παιχνιδι με οπλα τι θα τους πεις? ειναι βιαιο και δεν μ αφηνει η ΜΑΜΑ μου? ποιος πιτσιρικας θελει να δωσει την εντυπωση στους φιλους του οτι ειναι το παιδι της μαμας?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης