Σύνδεση site με WP

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Geonx
Επικοινωνία:

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από Geonx » 22 Αύγ 2010 13:07

Παιδιά θέλω μια βοήθεια. Έχω ένα site και μέσα στον φάκελο blog, υπάρχει το WP.
Δηλαδή www.site.com και www.site.com/blog

Αυτό που θέλω να κάνω, είναι να έχω σαν μέλη μόνο όσα γράφονται στο WP, και απλώς να μπορούν να κάνουν login και στο site με τον λογαριασμό που έχουν στο WP.

Βασικά το WP αποθηκεύει τον κωδικά σε md5?

Επίσης, πως μπορώ να κάνω login και στο site αλλά και στο WP ταυτόχρονα;
Πρέπει να συμπεριλάβω κάποιο αρχείο του WP στην σελίδα του site?

Thanks

papp0us

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από papp0us » 22 Αύγ 2010 13:11

Χρειάζεσε ένα bridge και συνήθως να έχουν κοινή βάση δεδομένων. Το Site με τι είναι φτιαγμένο; CMS ή Custom; και αν ειναι CMS με ποιο;
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Geonx
Επικοινωνία:

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από Geonx » 22 Αύγ 2010 17:02

όχι custom είναι. Σκέφτηκα 2 λύσεις. Ή να παραμείνει η βάση δεδομένων στο custom portal και απλώς να μην απαιτείται εγγραφή-σύνδεση στο blog, ή να μεταφερθούν τα μέλη στο blog και να κρατάει το WP τα μέλη, ώστε σε μελλοντική προσθήκη forum (αν μπει) ή κάποιο social plugin του WP, να είναι εύκολη η σύνδεση με το portal.
Αν μπορέσω να βρω πως θα δουλέψει η 2η λύση θα είναι ΟΚ, αλλά δεν μπορώ να βρω πως θα κάνω τα μέλη που θα συνδέονται στο blog, να παραμένουν συνδεμένα και στο portal.
Δεν χρειάζεται γέφυρα, κάτι απλό (θέλω να) πιστεύω θα θέλει, όπως πχ το SMF.

papp0us

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από papp0us » 22 Αύγ 2010 18:33

Αν δεν υπάρχει φόρουμ, μπορείς να αφήσεις τους χρήστες όπου σε βολεύει. Καλύτερη επιλογή είναι μάλλον το wp γιατι έχει μεγαλύτερη ευελιξία στη διαχείρηση χρηστών.
Αν δεν κάνω λάθος το SSI.php του SMF, δεν "ενώνει" της βάσεις δεδομένων, απλά "προβάλει" αρκετές λεπτομέρειες απο το smf forum στο πορταλ.
Αν αποφασίσεις να βάλεις και forum συνδιασμός portal+blog+forum, γίνεται κομματάκι πολύπλοκος(εκτός αν είσαι πεπειραμένος) και ενδεχομένως να τα βρείς μπαστούνια. Joomla+forum, ή Wordpress+Forum ίσως είναι καλύτερη επιλογή, αφού με τη βοήθεια ενός bridge θα εχεις ένα απολύτως ομογενοποιημένο site(χρήστες, εγγραφές, στατιστικά . κτλ) Και το joomla και το Wordpress μπορούν να λειτουργήσουν σαν πορταλ και blog το ιδιο εύκολα.
Για το joomla υπάρχει και το Jfusion που μπορείς να συνδέσεις τα ποιο γνωστά forum με σχετική ευκολία και να γίνει πραγματικά "ενα" με το portal

Geonx
Επικοινωνία:

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από Geonx » 22 Αύγ 2010 21:41

papp0us έγραψε:Αν δεν υπάρχει φόρουμ, μπορείς να αφήσεις τους χρήστες όπου σε βολεύει. Καλύτερη επιλογή είναι μάλλον το wp γιατι έχει μεγαλύτερη ευελιξία στη διαχείρηση χρηστών.
Γι'αυτό θέλω να "ενώσω" το site με το WP
papp0us έγραψε: Αν δεν κάνω λάθος το SSI.php του SMF, δεν "ενώνει" της βάσεις δεδομένων, απλά "προβάλει" αρκετές λεπτομέρειες απο το smf forum στο πορταλ.
Σωστά, απλά σου επιτρέπει αν ένα μέλος δεν είναι συνδεμένο, να μην προβάλεις πχ κάτι, ενώ διαχωρίζει και τις ομάδες, πχ ο διαχειριστής να μπορεί να "δει" μια σελίδα, ενώ οι άλλοι όχι.
Αυτό στην ουσία θέλω να κάνω και με το "ένωμα" του WP, να μπορέσω να συνδέσω το portal (index.php βασικά μόνο) που έχω με το WP ώστε:
-Το μέλος να συνδέεται με external login (ή και με το login του WP) με το "σύστημα".
-Να μπορεί να δει τις κρυμμένες για μη μέλη επιλογές/σελίδες
-Να προσθέτει σχόλια κλπ.
και όλα αυτά με έναν λογαριασμό, στο WP παράδειγμα. Να μην έχει πχ το nickname papp0us στο portal και να το έχει και στο WP, αν κατάλαβες τι θέλω να πω.

Τελος πάντων, θα το κοιτάξω περισσότερο, γιατί στο forum του WP δεν λένε κάτι τέτοιο και όσοι το ρώτησαν τα ποστ τους είναι αναπάντητα...

papp0us

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από papp0us » 22 Αύγ 2010 21:54

Αυτό που ψάχνεις το κάνεις μόνο με γεφύρωμα. Αμα τα γεφυρώσεις, δεν θα υπάρχει blog-portal-forum, θα υπάρχει απλά το Site. Μια εγγραφή, ένα login. Τα δικαιώματα του καθενός και στα 3 κομμάτια του Site θα είναι ανάλογα με το βαθμό τους.

Το θέμα είναι οτι οι μόνες "γέφυρες" που υπάρχουν, είναι για CMS(joomla,wordpress) και συνδέουν Forums(phpbb, smf, mybb). Αφού το Portal σου είναι Custom made, και το γεφύρωμα πρέπει να γίνει με τον ίδιο τρόπο(φαντάζομαι δηλαδή, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις απο php και databases).
Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές bridges σε joomla και σε Wordpress και δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλα είναι ορισμένες οι λειτουργίες τους, και μόνο για συνεργασία CMS-Forum.

Αν δεν είναι πολύ το υλικό της σελίδας σου, και δεν έχεις ρίξει πολύ ιδρώτα για να τη φτιάξεις, σκέψου το ενδεχόμενο να μεταπηδήσεις σε κάποιο CMS.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από ThyClub » 22 Αύγ 2010 22:46

Για τσέκαρε αν σε βοηθάει αυτό. Αν μπορείς να περάσεις πράγματα όπως η φόρμα εγγραφής κτλ.. μπορείς να κάνεις τα πάντα ;)

http://danielmiessler.com/blog/how-to-i ... -web-pages

Geonx
Επικοινωνία:

Σύνδεση site με WP

Δημοσίευση από Geonx » 23 Αύγ 2010 23:35

Οκ, θα το κοιτάξω, thanks για τις απαντήσεις σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης