Βοήθεια σε Struct πίνακα!

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
DeveloperGR

Δημοσίευση από DeveloperGR » 23 Αύγ 2010 22:17

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα όποιος μπορεί να βοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα ( στην ουσία αναζητώ την βέλτιστη λύση απο πλευράς απόδοσης ).

Θέλω να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ των χρηστών με μηνυματα τα οποια θα αποθηκευονται στην βάση δεδομένων...Θέλω ομως να υπάρχει δυνατότητα reply και φυσικά όταν κάνεις ανάγνωση ενός μηνύματος να βλέπεις πλήρες ιστορικό...

Επειδή στην MySQL δεν έχω advance γνώσεις και επειδή επιζητώ βέλτιστη απόδοση , όποιος μπορεί να μου αναφέρει το struct της βάσης καθώς και το query ( εαν γίνεται να ειναι ένα ) που θα "τραβάω" τα μηνυματα θα του ειμαι ευνομων.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Αύγ 2010 16:52

[έσβησα την προηγούμενη απάντηση -- πήγαινε σε άλλη συζήτηση]

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 24 Αύγ 2010 17:32

Σχετικά με την ερώτηση σου.. υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις.

Μια πολύ απλή, άρα και καλή σε απόδοση, είναι να κρατάς στις πληροφορίες του χρήστη το τελευταίο auto increment από τον πίνακα με τα replies. Όταν ο χρήστης μπαίνει ξανά στην σελίδα κράτα με ένα session variable το προηγούμενο auto increment, επομένος όποιο thread έχει το τελευταίο post του με id μεγαλύτερο αυτού στο session, μπορεί να το εμφανίζει ως unread.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: ss13 και 0 επισκέπτες