Γιατι εχουν μειώσει την ένταση?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Αύγ 2010 23:19

Δεν ήξερα να που να το βαλω και το εβαλα στο διάφορες συζητήσεις. Αν χρειαστεί, μετακινήστε το.

Το λοιπον.
Εχω παρατηρήσει με τις ταινιες (official dvds) το εξής παράξενο.

Οι παλιές ταινίες στην ίδια στάθμη του equalizer έχουν περισσότερη ένταση απο τις καινούριες!

Παράδειγμα, ο ramboς παιζει σε μια μεσαία κλίμακα (ούτε πολύ δυνατά, ουτε χαμηλά) στα 4/20 στην κονσολα μου (Logitec z-5400). Στην ίδια κλίμακα, το iron man, εχει πολυ χαμηλότερη ένταση και πρεπει να το παω περίπου στα 10/20 για να εχει την ίδια με τον ramboς!

Αυτο ειναι ενα πχ. το εχω παρατηρήσει με όλες τις νεες ταινίες αυτό (τώρα μη με ρωτήσετε αν ειναι απο το 1997 ή απο το 2005 και μετα...)

Και το ίδιο το εχω παρατηρήσει και στα επιτραπέζια dvd players και στις τηλεοράσεις.
Πχ αν βαλω ενα κανάλι, εχει πολυ περισσότερη ένταση απο ότι μια νεα ταινία στην ίδια κλίμακα.

ή αλλο πχ, όταν ακουω mp3, εκει ειναι που η ένταση εχει τρομακτικά μεγάλη διαφορα

Γιατι αυτο το πράγμα? για να πουλάνε μεγαλύτερα ηχεία?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

papp0us

Δημοσίευση από papp0us » 23 Αύγ 2010 23:32

Είμαι σίγουρος οτι η επίσημη απάντηση είναι κάπου στο "για να είναι κρυστάλλινη η ποιότητα του ήχου, και σε συνδιασμό με τελευταίας τεχνολογιάς ηχοσύστήματα να σας προσφέρουν μια ξεχωριστή εμπειρία κινηματογραφικής προβολής στο ίδιο σας το σπίτι, χωρίς να υπάρχει ο παραμικρός κίνδυνος για τα αυτάκια του μικρού μονάκριβου σας χαράλαμπου, απο τα υψηλά dB.

Αλλα πρακτικά ναί..
για να πουλάνε μεγαλύτερα ηχεία
:P
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Αύγ 2010 00:56

στην ψηφιακη αναπαραγωγη χρειαζεται μικροτερος ογκος ηχου

αν εχεις ψηφιακη ληψη δες την διαφορα στο επιπεδο ηχου με την αναλογικη

στο ψηφιακο σημα ειναι πολυ μεγαλυτερος ο ογκος σε σχεση με την
αναλογικη!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Αύγ 2010 03:04

Αν ψάξεις στο youtube για "Loudness War" θα βρεις αρκετά βιντεάκια.

Το έμαθα από τον κολιτό μου που σπουδάζει ηχοληψία.

Πχ έχει το γνήσιο cd των metallica το οποίο το θέμα είναι να φτάσεις όλες τις εντάσεις στο τέρμα με έναν limiter αρκή να μην χτυπάει κόκκινο. Οι δισκογραφικές αναγκάζουν πολλούς στα studio να το κάνουν για χ λόγο...

Έτσι όμως χάνετε η διαφορά ήχου (όχι ακριβώς αλλά δεν θυμάμαι τι πραγματικά μου είπαν, αλλά νομίζω με καταλαβένεται)

Τι πιστεύω: Με τις ταινίες τελευταία έχουν την ελευθερία και την θεωρία οι ήχοι να είναι πλούσιοι και καταλαβίστικοι, και είναι πολύ ποιο εύκολο και δυνατόν να ρυθμίσεις το σύστημα σπίτι σου απότι το κινητό/mp3 player που κουβαλάς που δεν έχει τόση ισχύς...

Όσο για τα mp3 είναι λογικό γιατί μερικά προγράμματα τα μετατρέπουν όπως θέλουν. Και εκεί χάνεις κ πολλές πληροφορίες...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Αύγ 2010 11:50

Σωστός ο Zizo!

Loudness War είναι η απάντηση.

Τόσα χρόνια είχε παραγίνει το κακό και είχαν παραμορφώσει πολύ τον ήχο.
Τώρα που πάμε σε HD και ο ήχος πρέπει να είναι κρυστάλλινος για να αποδίδεται σωστά από τα ηχοσυστήματα και να νέα home cinemas, άρχισαν να ξανασοβαρεύουν και να μην "πηδάνε" τον ήχο.

Δες εδώ για να καταλάβεις: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 281#476281

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2010 12:10

Τόσα χρόνια είχε παραγίνει το κακό και είχαν παραμορφώσει πολύ τον ήχο.
Δε νομίζω ότι τα cds που πουλάνε στα 44.1 είναι παραμορφωμένος ο ήχος, αν και είναι πολύ πιο δυνατός απο τα video-dvds.

Όταν πχ κάνω απο ενα dvd-video export τον ήχο και μετά normalize, του αυξάνει την ένταση αρκετά και δεν ειναι παραμορφωμένος.

Thanks για τα links.

Δηλαδη επι της ουσιας πρεπει να έχουμε ηχοσυστήματα των 300 και των 500 watt (RMS) ενω παλιοτερα το ιδιο πραγμα το ακουγαμε σε ηχεια των 120watt. Για να ακουμε "κρυστάλλινο ήχο" πρεπει να μην είναι υψηλός σε ένταση.

Εγω όπως εχω ξανα πει, δεν ακουω καμια διάφορα στον ήχο απο ενα dvd με dts ήχο, και απο ενα με απλο στέρεο. Η μονή διάφορα ειναι στο ότι αλλος ήχος ακούγεται απο τα πισω τα ηχεία, άλλος απο ταν μπροστά και τα speeches απο το κεντρικό. Σαν ποιότητα δεν καταλαβαίνω διάφορα.

Δεκαετία 80-90s. Πιος είχε στο σπιτι του στερεο
Εικόνα
μεγαλύτερο απο 150-200watt, και αντε να το πήγαινε μεχρι την μέση.
Σήμερα, με 150 watt, δεν θα ακους την ταινια.

Συγκεκριμένα εγώ είχα ενα AKAI σαν το επάνω, με 2χ40 RMS. Στο παρακάτω σχέδιο βλέπετε που άκουγα τα cd και που τα dvd (είχα συνδεδεμένο το dvd player με το ηχοσύστημα γιατί είχαμε μονοφωνική tv.)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 25 Αύγ 2010 13:27

Connor MacLeod έγραψε:Για να ακουμε "κρυστάλλινο ήχο" πρεπει να μην είναι υψηλός σε ένταση.
Αυτό!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2010 13:32

EneMe έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:Για να ακουμε "κρυστάλλινο ήχο" πρεπει να μην είναι υψηλός σε ένταση.
Αυτό!
Εγω όπως εχω ξανα πει, δεν ακουω καμια διάφορα στον ήχο απο ενα dvd με dts ήχο, και απο ενα με απλο στέρεο. Η μονή διάφορα ειναι στο ότι αλλος ήχος ακούγεται απο τα πισω τα ηχεία, άλλος απο ταν μπροστά και τα speeches απο το κεντρικό. Σαν ποιότητα δεν καταλαβαίνω διάφορα.
Μάλλον έχω πρόβλημα στα αυτιά τότε..

:D

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Αύγ 2010 19:58

- Μην μπερδεύεις τους ενισχυτές για ακρόαση μουσικής με τους ενισχυτές που κάνουν τα πάντα (μουσική, ταινίες, καραόκε κ.λ.π.) ή για 5.1 και λοιπά και λοιπά...
Διαφορετικές ανάγκες δημιουργούν και διαφορετικές λύσεις.
Ιδιο στήσιμο έχει ένα αυτοκίνητο πίστας με ένα οικογενειακό αυτοκίνητο που είναι "αναγκασμένο" να κάνει τα πάντα;
Οι ενισχυτές/ηχεία για μουσική κατασκευάζονται για να αποδίδουν σε συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων και μόνο. Γι αυτό μπαίνουν καλύτερα υλικά και φτιάχνονται "κατάλληλα" για συγκεκριμένες δουλειές χωρίς μεγάλο κόστος.
Από την άλλη οι ταινίες "περιέχουν" μεγαλύτερο φάσμα συχνοτήτων (ο ήχος από ένα φρενάρισμα είναι τελείως διαφορετικός από την μπότα του ντράμερ) και αυτό έχει κόστος στην απόδοση των ενισχυτών/ηχείων, εκτός κι αν μπούν εξωτικά υλικά και τιτάνιες αντιστάσεις.
Πόσοι όμως μπορούν να αγοράσουν τέτοια μηχανήματα μόνο και μόνο για να δουν μια ταινία;

Συν τοις άλλοις την μουσική την τσακίζουν σε remastering, "φιλτραρίσμα" και πολλά άλλα κόλπα.
Η μουσική που περνάει από τα κανάλια μιας κονσόλας σε ένα studio δεν έχει και πολύ σχέση με αυτή που απολαμβάνεις στο stereo σου.
Και πέραν τούτου ουδέν.

Στην ταινία τι να πρωτοφτιάξεις. Την εικόνα, τον ήχο, τους υπότιτλους;
Αρχίζει κι ανεβαίνει το μαλλί...

Τα home theater σύνολα λοιπόν ακολουθούν μια μέση οδό όπου προσπαθούν να κάνουν τα πάντα ικανοποιητικά σε προσιτές τιμές και δεν παίρνουν πολύ παραμετροποίηση ότι καλούδια και να βάλεις ανάμεσα στην πηγή (dvd) και το μέσο απόδοσης (ηχεία).

- Ο πρωτογενής ήχος πάντα μα πάντα παίζει ρόλο. Ο Ραμπόνε βγήκε με αναλογικό ήχο και αυτό δεν αλλάζει όσο και να "πουσάρεις" τα πράγματα, ότι επεξεργασία και να κάνεις.
Σε γενικές και απλοϊκές γραμμές ο αναλογικός ήχος (για την ακρίβεια τα αναλογικά όργανα εγγραφής και παραγωγής ήχου) "βγάζει" μεγαλύτερη ένταση απ' ότι ο ψηφιακός.

- Η σωστή απόδοση ήχου είναι πολύ δύσκολη υπόθεση (παρά την αντίθετη εντύπωση που μπορεί να έχουν πολλοί) στην οποία υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες κι όχι μόνο τα watt.

Υπάρχουν τα desibel, τα rms,τα Ωhm και πολλά άλλα.
Λίγο να πειραχτεί κάτι από αυτά, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι απαίσια.
Επικρατεί λίγο η λογική που επικρατεί και στα αυτοκίνητα. "Φτιάξε μία καλή μέση λύση, μην πάει και τσακιστεί πουθενά ο μπαγλαμάς και μας τρέχουνε"...
Φαντάσου να ακούς για κανένα τέταρτο τζάμια να σπάνε-πυροβολισμούς-φρεναρίσματα στην ένταση που ακούς μουσική. Η θα κουφαθείς ή θα σαλτάρεις ή θα κάψεις τα μηχανήματα.
Δεν σου έχει τύχει ποτέ να σε πιάσουν τα νεύρα σου ακούγοντας μουσική και να λες "τι με έπιασε τώρα;" Τα πολλά πρίμα φταίνε, θα περάσει.
Η μήπως δεν έχεις ακούσει για καμμένα twitters/woofers;
Οσο κι αν σου ακούγεται αστείο οι κατασκευαστές τα μετράνε αυτά.
Και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες