Σχέση προπτυχιακών - μεταπτυχιακών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Αύγ 2010 17:40

Hello, έχω μια απορία.

Αν πχ. έχεις τελειώσει βιολογία, νομική, οικονομικά, γεωλογία (στην Ελλάδα) μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά (μιλάω πάντα για το εξωτερικό) στην καθαρή πληροφορική, μαθηματικά, ηλεκτρονική μηχανική κτλ; Δηλαδή αυτό που παίρνουν υπόψιν τους είναι το προπτυχιακό τμήμα που έχεις τελειώσει ή το πανεπιστήμιο, όπως το Καποδ. Αθηνών, Απθ, Κρήτης κτλ.

Ξέρει κανείς;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 26 Αύγ 2010 17:51

Δεν ξέρω εάν το κάνουν αλλά θα έπρεπε.
Εκτός εάν είναι διατμηματικό μεταπτυχιακό . Δηλαδή εφαρμογή πληροφορικής σε άλλους τομείς αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι πολύ γενικό.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 26 Αύγ 2010 18:10

Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό πληροφορικής ακόμα κι αν δεν έχεις παρεμφερές πρώτο πτυχίο, αλλά λίγο πιο δύσκολα. Απ'ότι ξέρω, χρειάζεται είτε να έχεις δουλέψει κάποια χρόνια ως επαγγελματίας στο αντικείμενο, είτε να έχεις κατασκευάσει Χ projects τα οποία αποδεικνύουν τις γνώσεις σου.

Βέβαια, το κάθε πανεπιστήμιο ζητάει διαφορετικά πράγματα, οπότε καλύτερα να βρεις ποια μεταπτυχιακά σε ενδιαφέρουν και να επικοινωνήσεις κατ'ευθείαν με τους υπεύθυνους αυτών ώστε να σε κατατοπίσουν (συνήθως είναι φοβερά εξυπηρετικοί).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Αύγ 2010 20:15

Στην Ελλάδα κάνεις όπου θέλεις ό,τι θέλεις αν το θέλει ο καθηγητής. Για παράδειγμα η Νατάσα Καραμανλή από Νηπιαγωγός κατέληξε Χειρουργός με διδακτορικό. Μετά από αυτό η επιβλέπουσα καθηγήτριά της έγινε πρόεδρος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών. Ωραία πράγματα.

Η νομοθεσία γενικώς έχει προβλέψει ότι ο καθηγητής της έδρας μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς να απολογείται σε κανέναν παρά μόνο αν τα συμφέροντά του συγκρούονται με εκείνα άλλων καθηγητών.

Εγώ ξέρω απόφοιτη ΑΣΟΕΕ να έχει πάρει διδακτορικό φιλοσοφίας χωρίς καν να περάσει από τα μεταπτυχιακά μας. :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Αύγ 2010 20:48

Καλά cdhyper, αυτό με την Νατάσα, ναι, ήταν το πρώτα παράδειγμα που σκέφτηκα και εγώ!

Αλλά ρωτάω γιατί έχω την εξής απορία. Είμαι ήδη 1 χρόνο στο τμήμα πληροφορικής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και με 10% ήθελα να περάσω στο Α.Π.Θ. Anyway μπήκα στην γεωπονική, (τον @@ σε πληροφορική, μαθηματικό) που για χ, ψ λόγους με ενδιαφέρει.

Σκέφτομαι τώρα, να κάτσω στα ΤΕΙ που δεν μου αρέσει το τμήμα και μου αρέσει το αντικείμενο ή να πάω στο Α.Π.Θ. που έχω ήδη αποκατάσταση στο αντικείμενο, μ'αρέσει-δεν-μ'αρεσει, είναι πανεπιστήμιο και να ασχολούμαι με την πληροφορική ως χόμπι. Έπειτα να κάνω μεταπτυχιακά στην Πληροφορική-Βιοτεχνολογία που με ενδιαφέρει και να τα συνδυάσω.

Τα 'χω κάνει λίγο σκ@τά με τις σχολές μου, I know.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης