Νέο project!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 30 Αύγ 2010 12:50

Καλημέρα !
Εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει την ανάπτυξη ενός Ιντερνετικού project που αφορά τις πωλήσεις προϊόντων γενικότερα και μέχρι στιγμής ρωτούσα και άκουγα "γνώμες" ειδικών κ μη για να δημιουργήσω μια εικόνα όσο αναφορά το ξεκίνημα αυτής της ιδέας!πλέον όμως έχω φτάσει στο σημείο που χρειάζομαι την "επαγγελματική" συμβουλή κάποιων ανθρώπων. χρειάζομαι λοιπόν την βοήθεια σας και θα σας παρακαλούσα εάν έχετε την καλοσύνη,και θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, να μου πείτε ποιοι άνθρωποι,ή ποιοι επαγγελματίες πρέπει να μου δώσουν την συμβουλή τους ώστε να πάει αυτό το project έτσι όπως το έχω φανταστεί. Αν για παράδειγμα ήθελα να στελεχώσω ένα γραφείο ποιους "ειδικούς" θα έπρεπε να προσλάβω ?

Υ/Γ:Ξέρω ότι το ερώτημα μου είναι λίγο ρητορικό, άπλα προσπαθώ να βρω τους κατάλληλους ανθρώπους και το μόνο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να ρωτήσω ποιοι θα μπορούσαν να είναι αυτοί...

Σας ευχαριστώ εκ΄των πρότερων!
Περιμένω απάντηση σας!
Π.Λ.

giannisap

Νέο project!

Δημοσίευση από giannisap » 30 Αύγ 2010 13:18

Καλημέρα!!
θα πρέπει να γίνεις πιο κατατοπιστικός και ακριβής σε αυτό που έχεις ετοιμάσει, ώστε να μπορέσουμε τα μέλη του φόρουμ να σε βοηθήσουμε. Τώρα μόνο γενικά πράγματα μπορούμε να σου πούμε.

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 30 Αύγ 2010 13:57

Καλημέρα!
Ναι δεν έχω πρόβλημα ,απλά θα ήθελα να μου δώσετε μια γενική εικόνα των ανθρώπων που μπορεί να χρειαστώ...
φανταστείτε ότι θα είναι ένα site από το οποίο θα μπορείς να μαθαίνεις για κάποια προϊόντα και φυσικά να μπορείς και να τα αγοράσεις. δηλαδή site που θα προβάλει , θα προωθεί κ θα πουλάει προϊόντα.
Ελπίζω να σας βοηθάει αυτό!
Ευχαριστώ.
Π.Λ.

giannisap

Νέο project!

Δημοσίευση από giannisap » 30 Αύγ 2010 13:59

δηλαδή e-shop?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Νέο project!

Δημοσίευση από dimsis » 30 Αύγ 2010 14:00

Χοντρικά για υλοποίηση χρειάζεσαι
1) αναλυτές,
2) προγραμματιστές (web developers) και
3) σχεδιαστές (web designers).

Το καθένα από αυτά τα 3 μπορεί να μην αφορά μόνο μια ειδικότητα, όπως και κάποιοι από αυτούς να κάνουν και διπλές ή τριπλές δουλειές. (π.χ. οι προγραμματιστές και ανάλυση)
π.χ. προγραμματιστές μπορεί να έχεις άλλον για τον κώδικα του client και άλλον για την SQL της βάσης δεδομένων. Σχεδιαστές μπορεί άλλος να σχεδιάσει το template, άλλος να στρώσει το UI και άλλος να το κόψει κ.ο.κ.

Για μένα το σημαντικότερο κομμάτι του κάθε νέου project είναι η σωστή ανάλυση. Να γράψεις δηλαδή όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά γίνετε το κάθε βήμα αν είναι δυνατόν μέχρι τη φάση του πως φαντάζεσαι την κάθε φόρμα / σελίδα.

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 30 Αύγ 2010 14:07

giannisap έγραψε:δηλαδή e-shop?
οχι e-shop...θα στιριζομαστε στην προωθηση και την προβολη και θα εισπρατουμε απο τις πωλησεις. κατι τετοιο

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 30 Αύγ 2010 14:34

dimsis έγραψε:Χοντρικά για υλοποίηση χρειάζεσαι
1) αναλυτές,
2) προγραμματιστές (web developers) και
3) σχεδιαστές (web designers).

Το καθένα από αυτά τα 3 μπορεί να μην αφορά μόνο μια ειδικότητα, όπως και κάποιοι από αυτούς να κάνουν και διπλές ή τριπλές δουλειές. (π.χ. οι προγραμματιστές και ανάλυση)
π.χ. προγραμματιστές μπορεί να έχεις άλλον για τον κώδικα του client και άλλον για την SQL της βάσης δεδομένων. Σχεδιαστές μπορεί άλλος να σχεδιάσει το template, άλλος να στρώσει το UI και άλλος να το κόψει κ.ο.κ.

Για μένα το σημαντικότερο κομμάτι του κάθε νέου project είναι η σωστή ανάλυση. Να γράψεις δηλαδή όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά γίνετε το κάθε βήμα αν είναι δυνατόν μέχρι τη φάση του πως φαντάζεσαι την κάθε φόρμα / σελίδα.
όσο αναφορά το κομμάτι της κατασκευής συμφωνώ ότι αυτοί οι 3 είναι οι πιο κατάλληλοι και εννοείτε οτι ο κεθένας με την ειδικότητά του.
υπάρχει όμως και το κομμάτι του marketing,το κομμάτι το χρηματοοικονομικό κτλ. αυτά ποιες ειδικότητες χρειάζονται για να αναλυθούν...
υπάρχει κάποιο άλλο κομμάτι που ίσως δεν το έχω σκεφτεί και μου είναι απαραίτητο?

giannisap

Νέο project!

Δημοσίευση από giannisap » 30 Αύγ 2010 14:55

σίγουρα θα χρειαστείς υπευθυνο για marketing ώστε να προωθήσει την νέα αυτή υπηρεσία, σίγουρα λογιστή, τμήμα πωλήσεων που θα κάνει επαφές με εταιρίες-συνεργάτες για να προβάλεις τα προιόντα τους, ίσως και τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Απ οτι κατάλαβα θα λειτουργείς ως μεσάζον. Δεν θα έχεις αποθήκη δηλαδή με τα προιόντα που θα πουλάς. Σωστά? γιατί μετά προχωράμε κι σε άλλες ειδικότητες (αποθηκάριοι κτλ).
Αυτά όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις για την υλοποίηση του project σου. Εαν κάνεις μεγάλο άνοιγμα θα πρέπει να προσλάβεις το απαραίτητο προσωπικό, εαν όμως είναι μικρό το άνοιγμα τότε αρκετοί από αυτούς μπορούν να είναι εξωτερικοί συνεργάτες.

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 30 Αύγ 2010 15:21

giannisap έγραψε:σίγουρα θα χρειαστείς υπευθυνο για marketing ώστε να προωθήσει την νέα αυτή υπηρεσία, σίγουρα λογιστή, τμήμα πωλήσεων που θα κάνει επαφές με εταιρίες-συνεργάτες για να προβάλεις τα προιόντα τους, ίσως και τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Απ οτι κατάλαβα θα λειτουργείς ως μεσάζον. Δεν θα έχεις αποθήκη δηλαδή με τα προιόντα που θα πουλάς. Σωστά? γιατί μετά προχωράμε κι σε άλλες ειδικότητες (αποθηκάριοι κτλ).
Αυτά όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις για την υλοποίηση του project σου. Εαν κάνεις μεγάλο άνοιγμα θα πρέπει να προσλάβεις το απαραίτητο προσωπικό, εαν όμως είναι μικρό το άνοιγμα τότε αρκετοί από αυτούς μπορούν να είναι εξωτερικοί συνεργάτες.
Εννοείτε πως το άνοιγμα που κάνω είναι μικρο ,γι'αυτό και άλλωστε τις περισσότερες από τις θέσεις που μου αναφέρατε θα τις καλύψω εγώ προσωπικά. υπάρχουν όμως δουλείες που θέλουν τον ειδικό τους και φυσικά θα απευθυνθώ σε επαγγελματία εξωτερικό συνεργάτη.
Σύμβουλο επιχειρήσεων θα χρειαστώ?

giannisap

Νέο project!

Δημοσίευση από giannisap » 01 Σεπ 2010 13:56

plgr έγραψε:Σύμβουλο επιχειρήσεων θα χρειαστώ?
εαν έχεις σκοπό να επενδύσεις πάνω από 7000 ευρώ, ίσως χρειαστείς. Αλλά αυτό εξαρτάται από τις δυνατότητες που έχεις εσύ ως άτομο για να καλύψεις τις περισσότερες θέσεις.

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 01 Σεπ 2010 14:23

Ευχαριστώ! να είστε καλά ,η συμβουλές σας ήταν πολύτιμες και θα φροντίσω να τις αξιοποιήσω κατάλληλα.
Ευχαριστώ και πάλι και συγχαρητήρια στους διαχειριστές αυτού του forum. Η δουλειά τους είναι πραγματικά αξιόλογη.!!

ALR
Honorary Member

Νέο project!

Δημοσίευση από ALR » 01 Σεπ 2010 18:16

Να θυμάσαι πως η στελέχωση του γραφείου σου θα γίνει με άτομα τα οποία θα είναι εκτελεστικά όργανα, ειδικά αν το budget σου είναι μικρό. Οπότε αυτό σημαίνει πως ο άνθρωπος με τη βαθειά γνώση και εμπειρία για να τους κατευθύνει, είσαι εσύ.
Μην περιμένεις από το γραφείο σου να σου έρθουν απαντήσεις.
Να περιμένεις από το γραφείο σου σωστές εκτελέσεις των δικών σου απαιτήσεων.

Οπότε βλέπεις που έχεις κενά και αναλόγως ψάχνεις την κατάλληλη ειδικότητα.
π.χ. στο web υπάρχουν αρκετές ξεχωριστές ειδικότητες. Ένας προγραμματιστής συνήθως δεν μπορέι να σου μιλήσει τόσο σε βάθος, για την εμπειρία που πρέπει να έχει ο χρήστης, όσο πλοηγείται στην ιστοσελίδα σου.
Αντίστοιχα, ένας UI designer δεν μπορεί συνήθως να σου προτείνει την καλύτερη λύση για το ιντερνετικό μαγαζί σου και να σου περιγράψει τα βήματα της εφαρμογής.
Γίνονται πραγματάκια

plgr

Νέο project!

Δημοσίευση από plgr » 02 Σεπ 2010 12:57

ALR έγραψε:Να θυμάσαι πως η στελέχωση του γραφείου σου θα γίνει με άτομα τα οποία θα είναι εκτελεστικά όργανα, ειδικά αν το budget σου είναι μικρό. Οπότε αυτό σημαίνει πως ο άνθρωπος με τη βαθειά γνώση και εμπειρία για να τους κατευθύνει, είσαι εσύ.
Μην περιμένεις από το γραφείο σου να σου έρθουν απαντήσεις.
Να περιμένεις από το γραφείο σου σωστές εκτελέσεις των δικών σου απαιτήσεων.

Οπότε βλέπεις που έχεις κενά και αναλόγως ψάχνεις την κατάλληλη ειδικότητα.
π.χ. στο web υπάρχουν αρκετές ξεχωριστές ειδικότητες. Ένας προγραμματιστής συνήθως δεν μπορέι να σου μιλήσει τόσο σε βάθος, για την εμπειρία που πρέπει να έχει ο χρήστης, όσο πλοηγείται στην ιστοσελίδα σου.
Αντίστοιχα, ένας UI designer δεν μπορεί συνήθως να σου προτείνει την καλύτερη λύση για το ιντερνετικό μαγαζί σου και να σου περιγράψει τα βήματα της εφαρμογής.
καλημέρα!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι αυτοί θα είναι εκτελεστικά όργανα. !θέλω όμως όλοι , μέσα από τον τομέα του ο καθένας μας να παράξουμε ένα μοναδικό έργο για την επιχείρηση ,και επειδή δεν θέλω να έχω προβλήματα γενικότερα.....θέλω να ξέρω πάντα τι επιλογές έχω και να επιλέγω εγώ αυτό που πιστεύω πως είναι πιο σωστό!
και γι'αυτό φυσικά αναζητώ με τόσο επιμονή τους κατάλληλους ανθρώπους.!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες