On-line videoclub

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nickop
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από nickop » 30 Αύγ 2010 14:42

Καλημέρα σας,

σήμερα με ρώτησε κάποιος πελάτης αν θα μπορούσε να κάνει ένα on-line dvd club να αγοράζει τις ταινίες κανονικά και να τις νοικιάζει σε πελάτες ψηφιακά για συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο.

Μπορεί να γίνει αυτό?? Νομικά αν αγοράζει κανονικά τις ταινίες και διατηρεί και επιχείρηση με εφορία κτλ υπάρχει πρόβλημα??

Panagioths

On-line videoclub

Δημοσίευση από Panagioths » 30 Αύγ 2010 15:21

Έχει ήδη κάποιο φυσικό κατάστημα ενοικίασης;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από cordis » 30 Αύγ 2010 15:39

αυτό μπορεί να σου το απαντήσει κάποιος νομικός που ειδικεύετε στα πνευματικά δικαιώματα, καθώς και οι εταιρίες παραγωγής και διανομής ταινιών για το αν έχουν τέτοια δικαιώματα διαθέσιμα προς πώληση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

starfish

On-line videoclub

Δημοσίευση από starfish » 30 Αύγ 2010 17:44

Χαμένος χρόνος.
Το έχω ψάξει ήδη. το παιχνίδι είναι κομμένο και ραμμένο ώστε να μην μπορεί να το κάνει κανένας μικρός.

Για την ακρίβεια, τα δικαιώματα που αγοράζουν οι εταιρίες διανομής που δίνουν τα dvd στα μαγαζιά προς ενοικίαση αφορούν μόνο την ενοικίαση νόμιμου αντίγραφου. Για την Online προβολή ισχύουν αλλα ποσοστά και πρέπει ο πελάτης σου να υπογράψει συμβόλαιο με όλες τις εταιρίες παραγωγής (πρόσεξε όχι διανομής).

Δηλαδή να στείλει ενα mail στην Metro Golden Myer και να τους πει είμαι ο Μπάμπης και θέλω να νοικιάζω τις ταινείες σας σε τρίτους. Πόσο πιθανό το κόβεις;

Με απλά λόγια, μέχρι να έρθει μια εταιρία μεγέθους που θα μιλάει με όλους αυτούς και θα αγοράσει ολα τα δικαιώματα αυτά απο όλες τις ετιαρίες και θα σηκώσει ένα site που θα τα έχει όλα, δεν γίνεται κανένας μικρός να κάνει τίποτα.

Ψάξτο βέβαια και μόνος σου γιατι πάντα παίζει η πιθανότητα να κάνω λάθος, ή να με κοροϊδέψανε, ή να σου λέω ψέμματα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
spin
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από spin » 31 Αύγ 2010 06:05

εδώ αμερικη υπάρχουν εταιρίες που διαλέγεις την ταινία σου online και σου την στελνούν σπίτι με ταχυδρομείο/courrier μάλον κάτι τετοιο πρέπει να θέλει να πει...

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από stewas » 31 Αύγ 2010 08:49

αν περιμένεις από το ταχυδρομίο να στη φέρει ζήτω που καήκαμε. Δεν γίνονται στην ελλάδα αυτά

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από telas » 31 Αύγ 2010 10:00

σίγουρα γίνετε, για την ακρίβεια είναι η εξέλιξη των video club, όμως θέλει πολύ hardware για να το υποστηρίξεις όταν μιλάμε για on demand, τώρα για τα δικαιώματα δεν νομίζω να χαλάει τις εταιρείες παραγωγής να παίρνουν ποσοστά επί των προβολών Online όπως γίνετε στο εξωτερικό που υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

nickop
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από nickop » 31 Αύγ 2010 19:20

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ τη βοήθεια.

Πήρα μια γνώμη περίπου τί γίνεται...Λίγο δύσκολο το βλέπω κ εγώ...

Ήθελε να τις νοικιάζει ψηφιακά κ όχι να τις στέλνουν με ταχυδρομείο όπως ανέφερεο φίλος spin

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

On-line videoclub

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2010 20:05

σε ένα θέμα κάπου εδώ δεν είχαμε έναν που το έκανε αυτό στην Ελλάδα; ..με streaming...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

On-line videoclub

Δημοσίευση από dimsis » 31 Αύγ 2010 20:27

stewas έγραψε:δηλαδή με streaming?
με ripping μάλλον ... οπότε αργά ή γρήγορα Εικόνα

fefos

On-line videoclub

Δημοσίευση από fefos » 29 Νοέμ 2010 15:44

Όπως αναφέρατε πιο πάνω .. είναι η εξέλιξη των video club ένα ίσως το μοναδικό παράδειγμα για την Ελλάδα είναι εδώ https://www.dreamview.tv/ στην Αμερική λειτουργούν 4 από όσο ξέρω
be well
lΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

On-line videoclub

Δημοσίευση από Figaro » 01 Δεκ 2010 02:06

fefos έγραψε:Όπως αναφέρατε πιο πάνω .. είναι η εξέλιξη των video club ένα ίσως το μοναδικό παράδειγμα για την Ελλάδα είναι εδώ https://www.dreamview.tv/ στην Αμερική λειτουργούν 4 από όσο ξέρω
- Που βλέπουμε πόσα credits κοστίζει η κάθε ταινία ;
- Που είναι οι servers ;
- Γιατι οχι flash στο player ; (απο εδω θα χάσεις αρκετούς πελάτες)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης