Σχετικά με το yahoo και το bing

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 30 Αύγ 2010 21:58

Γενικά και τα δύο απέχουν απο το google σε χρήστες παγκοσμίως. Αλλά το χάσμα είναι τόσο μεγάλο στην ελλάδα;

Ο αριθμός των επισκεπτών που μου στέλνουν αυτά τα δύο είναι αμελετήεος, αντίθετα με το google που μου στέλνει αρκετό κόσμο. Η αλήθεια είναι οτι και στο google "φαίνεται" περισσότερο η σελίδα απο οτι στα άλλα δύο. Αλλά τόσο λίγο τα χρησιμοποιούν οι Έλληνες, ή κάνω κάποιο μεγάλο λάθος εγώ; Έχω στείλει sitemap και στα 2 καιρό τώρα και έχουν κάνει index τη σελίδα μου (το bing λιγότερες σελίδες σχετικά με τα άλλα) αλλά δεν μου στέλνει ούτε το 1% απο οτι το google.

Υποθέτω οτι είστε όλοι στα ίδια; :question:

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 30 Αύγ 2010 22:13

gianpan στην Ελλάδα, μην περιμένεις να πάρεις χρήστες από το yahoo ή το bing. θα έλεγα ότι το 99,8% των Ελλήνων χρησιμοποιούν Google...

το yahoo το ξέρουν οι περισσότεροι ως εξής: "α εκεί δεν φτιάχνεις email?"
To bing δεν το ξέρει ούτε η μάνα του εδώ... :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2010 00:11

αν δεν φτιάξουν την ποιότητα και την ποσότητα των αποτελεσμάτων που σερβίρουν δεν έχουν καμία ελπίδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Αύγ 2010 00:29

Κάτι που δουλεύει δεν το αλλάζεις εύκολα. Θα πρέπει να παρέχουν πολύ καλύτερη υπηρεσία από το google για να "ξεκολλήσει" κάποιος από το google και να αρχίσει να χρησιμοποιεί εναλλακτική μηχανή αναζήτησης.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 31 Αύγ 2010 08:56

Συνήθως η συντριπτική πλειοψηφία των παλιών, δεν ξεκολάνε εύκολα απο την υπηρεσία που έχουν συνηθήσει, ιδιαίτερα όταν αυτή τους ικανοποιεί. Η μηχανή αναζήτησης της Google, δουλεύει υπέροχα και δεν θα την άλλαζα σήμερα, ούτε με το Bing ούτε με το Yahoo, ακόμη και αν πρόσφεραν ισάξιες ή λίγο καλύτερες υπηρεσίες.
Οι νέοι που έρχονται απο 'πίσω' όμως, πιο εύκολα ασπάζονται κάτι καινούργιο, έτσι εαν μια μηχανή αναζήτησης καταφέρει και κερδίζει τα παιδιά και τους νέους χρήστες που ακόμη καλα καλα δεν ξέρουν τι είναι το Google, προσφέροντας τους αξιόλογες και ποιοτικές υπηρεσίες αναζήτησης, τότε σε μερικά χρόνια, σίγουρα θα καταφέρει να κερδίσει ένα σημαντικό μερίδιο των αναζητήσεων.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 31 Αύγ 2010 10:28

michalis1984 έγραψε:Συνήθως η συντριπτική πλειοψηφία των παλιών, δεν ξεκολάνε εύκολα απο την υπηρεσία που έχουν συνηθήσει, ιδιαίτερα όταν αυτή τους ικανοποιεί. Η μηχανή αναζήτησης της Google, δουλεύει υπέροχα και δεν θα την άλλαζα σήμερα, ούτε με το Bing ούτε με το Yahoo, ακόμη και αν πρόσφεραν ισάξιες ή λίγο καλύτερες υπηρεσίες.
Οι νέοι που έρχονται απο 'πίσω' όμως, πιο εύκολα ασπάζονται κάτι καινούργιο, έτσι εαν μια μηχανή αναζήτησης καταφέρει και κερδίζει τα παιδιά και τους νέους χρήστες που ακόμη καλα καλα δεν ξέρουν τι είναι το Google, προσφέροντας τους αξιόλογες και ποιοτικές υπηρεσίες αναζήτησης, τότε σε μερικά χρόνια, σίγουρα θα καταφέρει να κερδίσει ένα σημαντικό μερίδιο των αναζητήσεων.
+1
Με τον ιδιο τροπο που γκρεμισε τον ΙΕ ο firefox και η υπολοιπη παρεα των νεοτερων browsers!
Καποτε εβλεπα τον Firefox με μεριδιο στην αγορα γυρω στο 2-3%, και ελεγα που πηγαινουν και επενδυουν οι φουκαραδες εχοντας εναν ΙΕ μπροστα τους. Δεν υπολογιζα ομως την νεα γενια, που δεν δισταζε να εγκαταστησει κατι νεο απο το να αρκεστει σε αυτο που εδινε default το λειτουργικο τους.

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 31 Αύγ 2010 11:29

korgr έγραψε:
michalis1984 έγραψε:Συνήθως η συντριπτική πλειοψηφία των παλιών, δεν ξεκολάνε εύκολα απο την υπηρεσία που έχουν συνηθήσει, ιδιαίτερα όταν αυτή τους ικανοποιεί. Η μηχανή αναζήτησης της Google, δουλεύει υπέροχα και δεν θα την άλλαζα σήμερα, ούτε με το Bing ούτε με το Yahoo, ακόμη και αν πρόσφεραν ισάξιες ή λίγο καλύτερες υπηρεσίες.
+1
Με τον ιδιο τροπο που γκρεμισε τον ΙΕ ο firefox και η υπολοιπη παρεα των νεοτερων browsers!
Καποτε εβλεπα τον Firefox με μεριδιο στην αγορα γυρω στο 2-3%, και ελεγα που πηγαινουν και επενδυουν οι φουκαραδες εχοντας εναν ΙΕ μπροστα τους. Δεν υπολογιζα ομως την νεα γενια, που δεν δισταζε να εγκαταστησει κατι νεο απο το να αρκεστει σε αυτο που εδινε default το λειτουργικο τους.
όντως αυτό μου θυμίζει εμένα, είχα βάλει firefox 0.8 εγώ και ο πατέρας μου γκρίνιαζε και πως είναι έτσι, τώρα αμα δει computer με ΙΕ παθαίνει σοκ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2010 12:31

δε το βλέπω ακριβώς έτσι, αλλά όλα κάνουν το κύκλο τους και όποιο είναι καλύτερο για μια μεγάλη περίοδο ανταμείβεται. με θυμάμαι να πηγαίνω από yahoo σε altavista σε metacrawler σε ask και μετά σε goolge (ίσως να υπάρχουν και άλλα ενδιάμεσα) για λόγους καθαρότητας και ποιότητας αποτελεσμάτων. αυτή την στιγμή το google είναι μπροστά και γι' αυτό είμαστε εκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 31 Αύγ 2010 14:15

ναι αλλά μην βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του average computer user. Για αυτόν είναι πιο δύσκολο να αλλάξει κάποιες συνήθειες. Υπάρχουν και άλλοι που ούτε καν ξέρουν να τα αλλάξουν, όπως τους τα έδειξαν έτσι τα κάνουν, παπαγαλία.
Εμένα πάντως η απορία μου ήταν αν όντως είναι τόσο χαμηλή η χρήση αυτών στην Ελλάδα και λύθηκε..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης