diagnovet.gr ...περί Κτηνιατρικής

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Σεπ 2010 00:58

Καλησπέρα έχω αυτή τη σελίδα diagnovet.gr (από χόμπι μιας και είμαι κτηνίατρος) που διαπραγματεύεται κτηνιατρικά θέματα, εξελίξεις , άρθρα και γενικά ότι αφορά τον κτηνιατρικό χώρο.
Το θέμα το αγόρασα (είχα παλιότερα ένα blogspot και είπα να αναβαθμιστώ) και υποστηρίζεται από wordpress , απλά επειδή θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμη αρκετά περιθώρια βελτίωσης περιμένω τα σχόλια σας
Επίσης αν κάποιος έχει κάποια ιδέα που πορώ να εφαρμόσω στη σελίδα, είναι ευπρόσδεκτη

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 01 Σεπ 2010 01:49

πολυ καλο μπράβο
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Σεπ 2010 10:13

Ωραίο και μοντέρνο. Το κλασικό μπλε του λογότυπου προσωπικά μου κάνει κακή εντύπωση ίσως γιατί μου φέρνει στο μυαλό το deault χρώμα των links του explorer. Το ίδιο και για την εικόνα με τα "Αναζήτηση Κτηνιατρικών φαρμάκων". Δοκίμασε να τα κάνεις με ίδιο χρώμα (#3178C0) με αυτά των επικεφαλίδων σου ώστε να δένουν.
Το # Vet Agenda το έβαλες κάτω γιατί δεν χωρούσε στο μενού; Συνήθως σε τέτοια "δευτερεύοντα" μενού δεν βάζεις τόσο βασικές επιλογές, αλλά τα κλασικά home, contact, sitemap...

Δοκίμασε και δες αν κάθεται καλά αν αφήσεις μια απόσταση από block σε block στην sidebar. π.χ. πάνω και κάτω από το video ώστε να μην κολάνε τα tabs στο κάτω μέρος του βίντεο.

Ένα έξτρα μπράβο γιατί άφησες τα credits στο footer για τον δημιουργό του theme και το wordpress και επιπρόσθετα μας έγραψες ότι χρησιμοποιείς wp και έτοιμο theme και στο αρχικό σου μήνυμα. Αυτό για μένα δείχνει πως σέβεσαι και τους δημιουργούς και τον κόπο τους, αλλά και την κοινότητα από την οποία ζητάς γνώμη για το site σου.

Συνέχισε τον εμπλουτισμό με πρωτότυπο περιεχόμενο και σίγουρα θα ανέβει το site και θα γίνει γνωστό στον κύκλο που απευθύνεσαι. Καλή συνέχεια.

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Σεπ 2010 16:22

dimsis έγραψε:Ωραίο και μοντέρνο. Το κλασικό μπλε του λογότυπου προσωπικά μου κάνει κακή εντύπωση ίσως γιατί μου φέρνει στο μυαλό το deault χρώμα των links του explorer. Το ίδιο και για την εικόνα με τα "Αναζήτηση Κτηνιατρικών φαρμάκων". Δοκίμασε να τα κάνεις με ίδιο χρώμα (#3178C0) με αυτά των επικεφαλίδων σου ώστε να δένουν.
Το # Vet Agenda το έβαλες κάτω γιατί δεν χωρούσε στο μενού; Συνήθως σε τέτοια "δευτερεύοντα" μενού δεν βάζεις τόσο βασικές επιλογές, αλλά τα κλασικά home, contact, sitemap...

Δοκίμασε και δες αν κάθεται καλά αν αφήσεις μια απόσταση από block σε block στην sidebar. π.χ. πάνω και κάτω από το video ώστε να μην κολάνε τα tabs στο κάτω μέρος του βίντεο.

Ένα έξτρα μπράβο γιατί άφησες τα credits στο footer για τον δημιουργό του theme και το wordpress και επιπρόσθετα μας έγραψες ότι χρησιμοποιείς wp και έτοιμο theme και στο αρχικό σου μήνυμα. Αυτό για μένα δείχνει πως σέβεσαι και τους δημιουργούς και τον κόπο τους, αλλά και την κοινότητα από την οποία ζητάς γνώμη για το site σου.

Συνέχισε τον εμπλουτισμό με πρωτότυπο περιεχόμενο και σίγουρα θα ανέβει το site και θα γίνει γνωστό στον κύκλο που απευθύνεσαι. Καλή συνέχεια.
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τα σχόλια. Το χρώμα στο λογότυπο για να είμαι ειλικρινής το είχα και στο παλιό blog (diagnovet.blogspot) μου και είπα να μην τον αλλάξω ώστε να υπάρχει ένα είδους συνέχειας. Εσύ προτείνεις να αλλάξω το εντελώς το χρώμα ή τον τόνο του μπλέ? Αυτό με την αναζήτηση κτηνιατρικών φαρμάκων το έχω στο bold και ήταν στα σχέδια μου να το αλλάξω και ίσως και τον χρωματισμό των γραμμάτων να τα βάλω γκρι
Τώρα όσον αφορά το # vetagenda μαλλον έχεις δίκιο , θα το πάρω από εκεί -είναι λίγο άσχετο- απλά παρασύρθηκα από τα μαιλ μερικών αναγνωστών να βάλω αυτή την επιλογή για να βλέπουν τα τρέχοντα συνέδρια .
Σχετικά με τα blocks του sidebar δεν ξέρω αν μπορώ να αφήσω κενο (αλλά θα το ψάξω αν υπάρχει τέτοια εντολή στο css)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Σεπ 2010 16:33

Ναι τόνο προτείνω να δοκιμάσεις να αλλάξεις στο logo όχι τελείως το χρώμα αν και θα μπορούσες να κάνεις δοκιμές ή να το βάλεις σε κανένα color schemer να βρεις τι χρώματα ταιριάζουν με το υπόλοιπο site.
Η γραμματοσειρά προσωπικά δεν με ενθουσιάζει, αλλά δεν με χαλάει κιόλας.

Το vetagenda δες που ταιριάζει πάνω στο οριζόντιο μενού σου και βάλτο.

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Σεπ 2010 16:52

dimsis έγραψε:Ναι τόνο προτείνω να δοκιμάσεις να αλλάξεις στο logo όχι τελείως το χρώμα αν και θα μπορούσες να κάνεις δοκιμές ή να το βάλεις σε κανένα color schemer να βρεις τι χρώματα ταιριάζουν με το υπόλοιπο site.
Η γραμματοσειρά προσωπικά δεν με ενθουσιάζει, αλλά δεν με χαλάει κιόλας.

Το vetagenda δες που ταιριάζει πάνω στο οριζόντιο μενού σου και βάλτο.
To vetagenda μάλλον θα το βάλω στην κατηγορία "επαγγελματικα"
Το default θεμα είχε τις γραμματοσειρές Raleway και gothic century αλλά η πρώτη παρότι πολύ ωραία, έβγαζε μονο κεφαλαία και μου δημιουργούσε πρόβλημα με τους τόνους. Έτσι πήγα στην λύση "συντηρητική λύση" Arial Αν έχεις να προτείνεις κάποια γραμματοσειρά που νομίζεις ότι θα δένει καλύτερα ευχαρίστως να τη δοκιμάσω

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Σεπ 2010 16:59

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.dafont.com/new.php?n=&page=1 ... ]=10&l[]=1
όλο και κάτι θα βρεις που να ταιριάζει και να σου αρέσει και εσένα περισσότερο πιστεύω.

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 01 Σεπ 2010 17:15

Νόμιζα αρχικά πως μιλας για την γραμματοσειρά της σελίδας και όχι του λογότυπου. Θα τις κοιτάξω ενδελεχώς, ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 09 Μαρ 2011 21:33

Επανέρχομαι περίπου ένα εξάμηνο μετά από την πρώτη δημοσίευσή μου σχετικά με την ιστοσελίδα μου. Προσπάθησα να κάνω τις περισσότερες αλλαγές από αυτές που μου είχατε προτείνει καλοπροαίρετα και πρόσθεσα και κάποια επιπλέον πραγματάκια.
Τώρα που η ιστοσελίδα μου είναι σε πλήρη λειτουργία (βάζω περίπου ένα θέμα την ημέρα) και έχει αποκτήσει μια σταθερή επισκεψιμότητα, τι άλλες αλλαγές προτείνετε να κάνω?
Επειδή το δικό σας μάτι βλέπει πολύ περισσότερα από το δικό μου , τα σχόλια είναι είναι ευπρόσδεκτα

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 15 Σεπ 2012 00:28

Καλησπέρα,

επανέρχομαι 2 χρόνια ακριβώς μετά το πρώτο ερώτημά μου και θα ήθελα να ευχαριστήσω τα άτομα που με βοήθησαν εδώ μέσα με τις παρατηρήσεις τους. Αυτή τη στιγμή η σελίδα μου κατάφερε να είναι η πιο αναγνωρίσιμη στον κτηνιατρικό χώρο και με σεβαστά κέρδη από διαφημίσεις μεγάλων εταιρειών (ενώ στα σκαριά είναι τουλάχιστον άλλες 3) .

Πιστεύω πως υπάρχουν ακόμη μεγάλα περιθώρια βελτίωσης της σελίδας και θα προσπαθήσω για το καλύτερό στο εγγύς μέλλον.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Σεπ 2012 01:12

Μπράβο σου για την προσπάθεια και άλλο ένα μπράβο που συνεχίζεις να το ψάχνεις ενώ αναφέρεις πως ήδη βγάζεις αρκετά χρήματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με χαλάει που βρίσκω κάποια θέματα στο slider και ύστερα βρίσκω τα ίδια ακριβώς από κάτω. Θα πρότεινα να βάλεις λιγότερα στο slider και μόνο τα πολύ hot, παράλληλα να φροντίσεις να αφαιρούνται από τη σελίδα.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα από κάτω θέματα είναι πάρα πολλά όπως πάρα πολλές είναι οι διαφημίσεις που τραβάνε τη σελίδα σε βάθος. Στη θέση σου θα άφηνα το πολύ 6 ζευγάρια από τα 10 και θα μείωνα τις διαφημίσεις αλλά θα τις χρέωνα πιο ακριβά αν ήταν cpm ή θα είχαν καλύτερο ctr από μόνες τους.

Δεν κάθισα να το πολυψάξω αλλά έχω την εντύπωση πως η πλαινή σου μπάρα είναι ίδια σε όλες τις σελίδες. Δε μου φαίνεται λογικό να γράφεις για αγελάδες ή για σκύλους ή για τρόφιμα και να παίζεις από δίπλα τις ίδιες διαφημίσεις.

Αυτά

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 15 Σεπ 2012 08:42

andreaslll έγραψε:Μπράβο σου για την προσπάθεια και άλλο ένα μπράβο που συνεχίζεις να το ψάχνεις ενώ αναφέρεις πως ήδη βγάζεις αρκετά χρήματα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με χαλάει που βρίσκω κάποια θέματα στο slider και ύστερα βρίσκω τα ίδια ακριβώς από κάτω. Θα πρότεινα να βάλεις λιγότερα στο slider και μόνο τα πολύ hot, παράλληλα να φροντίσεις να αφαιρούνται από τη σελίδα.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα από κάτω θέματα είναι πάρα πολλά όπως πάρα πολλές είναι οι διαφημίσεις που τραβάνε τη σελίδα σε βάθος. Στη θέση σου θα άφηνα το πολύ 6 ζευγάρια από τα 10 και θα μείωνα τις διαφημίσεις αλλά θα τις χρέωνα πιο ακριβά αν ήταν cpm ή θα είχαν καλύτερο ctr από μόνες τους.

Δεν κάθισα να το πολυψάξω αλλά έχω την εντύπωση πως η πλαινή σου μπάρα είναι ίδια σε όλες τις σελίδες. Δε μου φαίνεται λογικό να γράφεις για αγελάδες ή για σκύλους ή για τρόφιμα και να παίζεις από δίπλα τις ίδιες διαφημίσεις.

Αυτά
andreaslll σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως όταν είπα βγάζω ένα σεβαστό ποσό μην πάει ο νου σου σε πολύ μεγάλα νούμερα αλλά σε ένα μικρό (αλλα σεβαστό) έξτρα εισόδημα που συμπληρώνει το εισόδημα από την κύρια εργασία μου.

Όσον αφoρά τις παρατηρήσεις , έχεις σε όλα δίκιο και ειδικά για το βάθος της σελίδας είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα μιας και δεν μου αρέσει αισθητικά. Θα φροντίσω να το βελτιώσω εν καιρώ.

Η δεξιά μπάρα μου είναι σταθερή και από όσο έχω ψάξει δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Το καλό είναι (επειδή η σελίδα είναι πολύ στοχευμένη στο χώρο της κτηνιατρικής) ότι η πλειονότητα των υποψήφιων διαφημιζόμενων δεν έχει πρόβλημα σε αυτό , οπότε προς το παρόν το αφήνω.

Τέλος την χρέωση των διαφημίσεων την έχω κοστολογήσει μόνος μου, την χρεώνω ανάλογα με τη θέση και το χρόνο παραμονής στη σελίδα (μπορώ αν θέλεις σε pm να σου πω και τις χρεώσεις και να μου πεις πως σου φαίνονται).

Τέλος τώρα που αρχίζω και βγάζω λεφτά από αυτή την ιστορία ίσως αποτανθώ και σε κάποιον επαγγελματία που ασχολείται με wordpress ώστε να μου φτιάξει μερικά κακώς κείμενα

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Σεπ 2012 09:36

Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με κώδικα στο wordpress, άστο καλύτερα στον ειδικό. Να ξέρεις ότι για αυτά που σου λέω εγώ θα ξόδευα από 10 λεπτά μέχρι μισή ώρα στο σύνολο και δεν είμαι ειδικός. Στο λέω αυτό μήπως πας σε κάποιον και σε βάλει να του πληρώσεις το χαράτσι του δήθεν ότι είναι πολύς κόπος.

Για τις διαφημίσεις ότι και να μου πεις, δεν έχω ιδέα. Έχω ασχοληθεί μόνο με άλλα σχήματα όπως affiliates, cpa, cpm και όχι με σταθερές διαφημίσεις. Αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να διαφημίσω πιλοτικά τον κολλητό μου ή τον εαυτό μου και να προσπαθήσω να εκτιμήσω τα πιθανά κέρδη/ωφέλη που του/μου αποφέρει η συγκεκριμένη διαφήμιση ώστε στη συνέχεια να χρεώνω ταρίφα ένα 30%.

kevag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kevag » 15 Σεπ 2012 09:47

andreaslll έγραψε:Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με κώδικα στο wordpress, άστο καλύτερα στον ειδικό. Να ξέρεις ότι για αυτά που σου λέω εγώ θα ξόδευα από 10 λεπτά μέχρι μισή ώρα στο σύνολο και δεν είμαι ειδικός. Στο λέω αυτό μήπως πας σε κάποιον και σε βάλει να του πληρώσεις το χαράτσι του δήθεν ότι είναι πολύς κόπος.
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά ενώ παίρνω και πολλές συμβουλές από το φόρουμ των elegant themes που αγόρασα το θέμα.
Όλα τα διαχειριστικα τα κάνω εγώ όπως και μικρές αλλαγές στο .CSS. Για να κάνω όμως το sidebar να εμφανίζεται διαφορετικό ανάλογα με την ανάρτηση τότε νομίζω πως θα χρειαστώ κάποιον ειδικό. Γενικά κάνω αλλαγές μέχρι εκεί που νιώθω ότι με παίρνει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες