Πρόβλημα με την cosmote?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fAzer

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από fAzer » 03 Σεπ 2010 12:50

Εάν σε μία σελίδα μου βάλω στον τίτλο ή στην περιγραφή την λέξη "cosmote", θα έχω πρόβλημα?

hidedora

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από hidedora » 04 Σεπ 2010 15:07

fAzer για ποιο λόγο να έχεις πρόβλημα?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από dimsis » 04 Σεπ 2010 15:37

... θα έχει πρόβλημα γιατί το βάζει στο site http://www.imode.gr όπου εκτός του ότι και το domain ήταν μέχρι πρότινος της cosmote, είχαν ονομάσει και μια υπηρεσία τους έτσι.

hidedora

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από hidedora » 04 Σεπ 2010 15:57

για να καταλάβω καλύτερα. Απαγορεύεται να βάλει σε κάποιο σημείο των τίτλων - meta τη λέξη cosmote για αυτό το λόγο?

Απλά ρωτάω επειδή π.χ. αν θελήσω να γράψω ένα άρθρο για την cosmote, απαγορεύεται να την αναφέρω στον τίτλο της σελίδας, καθώς επίσης και στα meta tags?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από dimsis » 04 Σεπ 2010 17:56

Αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο και δεν το θεωρείς πουστιά να βάζεις λέξη κλειδί το όνομα του προηγούμενου κατόχου του domain στα meta και στα κείμενα σου με προφανή στόχο να κερδίσεις επισκέπτες που πιθανών να ψάχνουν για την υπηρεσία της προηγούμενης εταιρείας, τότε το δοκιμάζεις και απλά περιμένεις αν θα σου έρθει κάποια ωραία μέρα εξώδικο ή όχι όπως έκαναν με το whatsup http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42961 .

Εκτός και αν μπορεί να δωθεί κάποια άλλη λογική εξήγηση γιατί να μπαίνει meta keyword cosmote - που είναι και trademark - στο site imode όπως και link κάτω από το "Sponsored".

hidedora

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από hidedora » 04 Σεπ 2010 19:07

Δημήτρη καταλαβαίνω απόλυτα το ηθικό ζήτημα του γεγονότος που αναφέρεις, καθώς επίσης και το ζήτημα ότι έτσι μπορείς να εξαπατήσεις τον χρήστη. Σε καμία περίπτωση δεν ρωτάω αυτό. Θέλω να πω αν για παράδειγμα γράψω ένα άρθρο για την cosmote στην σελίδα μου, υπάρχει περίπτωση να μου απαγορευτεί να το βάλω στον τίτλο και στα meta? αυτό ρώτησα.

Edit: το άρθρο σχετικά με το what's up με κάλυψε :)

Άβαταρ μέλους
fAzer

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από fAzer » 04 Σεπ 2010 22:43

dimsis έγραψε:... θα έχει πρόβλημα γιατί το βάζει στο site http://www.imode.gr όπου εκτός του ότι και το domain ήταν μέχρι πρότινος της cosmote, είχαν ονομάσει και μια υπηρεσία τους έτσι.
Έβγαλα από το site ότι έχει σχέση με την c0sm0t3 γιατί φοβήθηκα τώρα και δε θέλω να έχω μπλεξίματα.. 8)
Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιο προιόν η υπηρεσία με όνομα "imode". Ίσως υπήρχε παλιότερα, οπότε δε θα μπορούσα να δυσφημίσω κάτι που δεν υπάρχει :-?
Εαν νομίζει η κοσμοτε ότι το θέλει το domain ας μου στείλουν mail να τους το δώσω.
Οταν το έκλεισα δεν ήξερα οτι το είχε κάποιος παλιότερα. Πριν 6 μήνες δεν ήξερα τι θα πει domain και πως ανεβάζεις site! Το 2004 μόνο είχα καταχωρήσει για πλάκα το a-shop.gr.
Τέλος πάντων..

κ.Dimsis πως στείλατε το link προς imode χωρίς nofollow ? :-?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από dimsis » 05 Σεπ 2010 11:50

Καλά έκανες γιατί αν είδες με το whatsup δεν το έχουν σε πολύ να αρχίσουν να σε τρέχουν. Νομικό τμήμα έχουν, οπότε κάπως πρέπει να βγάλει και αυτό το ψωμάκι του.

Αυτό με το nofollow τώρα που το αναφέρεις το πρόσεξα και εγώ και το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως οι mods έχουν do follow. Θέλεις να κάνω ανενεργό το link;

Άβαταρ μέλους
fAzer

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από fAzer » 05 Σεπ 2010 13:02

Καλημέρα..
Γράφοντας "cosmote" στο google το βγάζει πρώτη σελίδα νομίζω, τελευταίο.. αλλά εντός του site δεν υπάρχει κάποιο κείμενο που να γράφει "cosmote".

Χωρίς nofollow (δηλαδή όπως είναι) δείχνει πιό ωραίο το link :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από deninho » 07 Σεπ 2010 15:37

μια άκυρη ερώτηση: τι είναι το no follow που αναφέρατε;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από dimsis » 07 Σεπ 2010 15:46

Όταν προσθέτεις ένα url σε οποιοδήποτε θέμα, αν δεις τον html κώδικα, στα links των μελών προσθέτει στο <a href="link" target="_blank" rel="nofollow">link</a>. Στους mods δεν το βάζει, οπότε είναι do follow τα links τους, με αποτέλεσμα τα linked sites να κερδίζουν (από SEO πλευράς) ένα backlink από το fs.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από KGP » 07 Σεπ 2010 16:52

to brand den anikei stin cosmote oute kan "pleon" echei ta dikaiomata chrisis (kai analogis "epitirisis" tis orthis/nomimis chrisis autou)

apla min to katalavoun ta giaponezakia... giati tha echeis chontra themata....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με την cosmote?

Δημοσίευση από deninho » 08 Σεπ 2010 17:34

Απλά και κατανοητά! Ευχαριστώ πολύ dimsis :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες