Πρόβλημα σοβαρό με πολλά sites

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Σεπ 2010 21:23

Καλησπέρα. Λοιπόν την τελευταία εβδομάδα αφότου γύρισα από τις διακοπές μ, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σοβαρό στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου. Για περιηγητές χρησιμοποιώ Google Chrome και Mozilla Firefox. Σελίδες όπως το Gmail.com, Google.gr, .blogspot.com, Youtube.com, ακόμη και το freestuff αλλά και άλλες γνωστές σελίδες δεν μου ανοίγουν. Π.χ στο Google Chrome μου λέει όταν πατάω http://mail.google.com '' Oops! Google Chrome could not find mail.google.com
Try reloading: mail. google. com ''.
Ενώ στο Mozilla Firefox για το ίδιο μου γράφει πάλι '' Network - DNS Lookup Error
The address mail.google.com could not be found. ''.
Ή π.χ στο facebook δεν μου εμφανίζει τις φωτογραφίες των άλλων.
Στην αρχή όταν μου εμφανίστηκε, νόμιζα ότι μπορεί το router να έχει κολλήσει και το έκλεισα και το ξανάνοιξα 2 φορές. Ύστερα δοκίμασα με δύο λάπτοπ μου να μπω και είδα ότι στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου δεν έμπαιναν πολλά sites αλλά και στα δύο λάπτοπ φόρτωναν κανονικά οι σελίδες.
Τι μπορεί να συμβαίνει;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 05 Σεπ 2010 21:31

Έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις του DNS στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου σου; Δες τι έχεις.

Αν είναι όλα οκ (οι ίδιες ρυθμίσεις με τα laptops), δες μήπως κόλλησες κανένα ζωύφιο.

Θα έλεγα και για τον DNS του ISP σου, αλλά αφού μπαίνουν τα laptops το πρόβλημα είναι τοπικό.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Σεπ 2010 23:11

Αν μπορείς να μπεις στην σελίδα https://www.google.com αλλά όχι στην http://www.google.com τότε κάποιος ιός έχει πειράξει το LSP σου.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Σεπ 2010 01:04

burNMind έγραψε:Έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις του DNS στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου σου; Δες τι έχεις.

Αν είναι όλα οκ (οι ίδιες ρυθμίσεις με τα laptops), δες μήπως κόλλησες κανένα ζωύφιο.

Θα έλεγα και για τον DNS του ISP σου, αλλά αφού μπαίνουν τα laptops το πρόβλημα είναι τοπικό.
Συγγνώμη μπορεί να είναι χαζό που δεν ξέρω, αλλά που μπορώ να δω ( δηλαδή που πηγαίνω γιατί έχω vista ) τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου του υπολογιστή μου; Και από ότι καταλάβα πρέπει οι ρυθμίσεις να είναι όλα ίδια με τα λάπτοπ;
Όσο για τα ζωύφια ξανατρέχω πάλι το antivirus μήπως του ξέφυγε τίποτα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Σεπ 2010 03:48

Στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου, θα επιλέξεις το Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Σεπ 2010 13:21

DNS πρόβλημα σημαίνει απλά ότι δεν γίνεται επίλυση ονόματος (διεύθυνσης) Internet.

Κάνε για σιγουριά restart τον router και ξαναπροσπάθησε αφού σιγουρευτείς ότι:

1. Έχεις Internet
2. Δεν χρησιμοποιείς static ip

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 07 Σεπ 2010 02:26

Ύστερα από τόσες μέρες το πρόβλημα δείχνει ότι λύθηκε. Τελικά δεν έκανα τις ρυθμίσεις, γιατί δεν χρειάστηκε. Ελπίζω να μην εξαφανιστεί το πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες