Google Chrome 6: Απλούστερος, ταχύτερος, καλύτερος

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Σεπ 2010 09:40

Google Chrome 6: Απλούστερος… ταχύτερος… καλύτερος…

O Google Chrome «έσβησε 2 κεράκια» και γιόρτασε τα γενέθλια του με μία νέα έκδοση, απλούστερη και καλύτερη από όλες. Ο Chrome 6 είναι ακόμη πιο γρήγορος από τον 5, αλλά και 3 φορές ταχύτερος σε Javascript αν συγκριθεί με την πρώτη έκδοση που κυκλοφόρησε το 2008, ενώ το περιβάλλον χρήσης του έχει γίνει ακόμη πιο μίνιμαλ (και μας αρέσει πολύ).

Η νέα έκδοση του δημοφιλούς browser, που κατέχει αυτή τη στιγμή μερίδιο αγοράς 7.5%, έχει αρκετές ακόμη αλλαγές, όπως ανανεωμένο user interface, με επανατοποθέτηση των κουμπιών και συνδυασμό των δύο μενού σε ένα, καθώς και δυνατότητα πρόσβασης σε μελλοντικές εφαρμογές του Chrome Web Store.
(ο νέος browser της Google Chrome-6 καταργεί το μη απαραίτητο πρόθεμα σε κάθε url = http:// !!!!)
http://www.google.com/chrome

Εικόνα

Με ειδική άδεια ανατύπωσης από το http://www.digitallife.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 06 Σεπ 2010 10:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

papas2

Δημοσίευση από papas2 » 06 Σεπ 2010 10:36

Πες πες πες στο τελος κατι θα μεινει.Καπως ετσι προωθουν τα προιοντα τους.Εβαλα το Chrome 5 στον υπολογιστη μου.Στην αρχη ηταν καπως ποιο γρηγορο απο τον explorer αλλα καθως γεμιζε η cache του ειχε την ιδια ταχυτητα και χειροτερη.Επισης μια σειρα καλουδια λοιπουν.Πως τρεχεις π.χ. activex σε ιστοσελιδα?.Οι σελιδες παντως που δυσκολα ανοιγουν σε explorer το ιδιο δυσκολα ανοιγουν και στο Chrome.Ολα ειναι θεμα δυκτιου τελικα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Σεπ 2010 10:38

papas2 έγραψε:καθως γεμιζε η cache του ειχε την ιδια ταχυτητα και χειροτερη.
καμια σχεση με ολους τους αλλους browsers
εγω απο την πρωτη στιγμη χρησιμοποιω αυτον και μονο!

κανε και κανα καθαρισμα μεσα απο το cp του chrome μια στις τοσες να μην εχεις προβλημα

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 06 Σεπ 2010 15:37

Απλούστερος, ταχύτερος, καλύτερος είναι ο Firefox, για μένα.
Για τον Γιάννη ο IE.
Για τον Μαρία ο Opera.
Για τον Κώστα ο Chrome.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LightForce την 06 Σεπ 2010 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 06 Σεπ 2010 15:38

τον Μαρία :hammer:

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Σεπ 2010 15:47

papas2 έγραψε:Στην αρχη ηταν καπως ποιο γρηγορο απο τον explorer αλλα καθως γεμιζε η cache του ειχε την ιδια ταχυτητα και χειροτερη.
Αν έβαζες κάτι άλλο εκτός του explorer μπορεί και να το πίστευα :lol:

Πέρα από την πλάκα τώρα, ο Chrome είναι ο πιο γρήγορος browser που έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια (κοντράρεται με τον Opera) και ο πιο αξιόπιστος, ξανά χέρι-χέρι με τον Opera. Σε θέμα user experience πάντως, μου κατέστρεψε όλους τους άλλους browsers :roll:

(πάω να κάνω update)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Σεπ 2010 23:55

Εγω χρησιμοποιώ τον safari για όλλα πλην κάποιον site που τα τρεχω απο FX γιατι εχει ενα ωραίο plugin που κανει autorefresh μια σελίδα μετα απο ενα x χρονο που θα του ορίσεις.

Τώρα αυτα για το γρηγορότερο, όλοι ίδιοι ειναι. μιλάμε για διαφορά ms. Με μια σύνδεση dsl 12αρα, όποιον browser και να εχεις η διάφορα ειναι τοσο μικρή, που δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνετε. Αν κρίνονταν η πρωτιά σε mins, και οχι σε ms, εκει πολυ ευχαρίστως να το εβλεπα.

Τωρα το freestuff που θα φορτώσω, αν με τον chrome θα κανει 3sec και με τον firefox 3.8sec, ε δε με πολυ καιει

Θα το εψαχνα, αν με τον εναν έκανε πχ 40sec και με τον άλλο 5sec.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Σεπ 2010 10:34

Όταν χρησιμοποίησα Chrome, θυμάμαι ότι στην καρτέλα "Processes" του Task Manager εμφάνιζε πάντα περισσότερες από 3-4 εγγραφές, μέχρι και 10 είχα δει.

Η μνήμη που καταναλωνόταν συνολικά ήταν με διαφορά πολύ περισσότερη από όταν είχα τις ίδιες καρτέλες ανοιχτές με Firefox.
Κατά συνέπεια το σύστημα σερνόταν!

Έχει διορθωθεί αυτό;

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 07 Σεπ 2010 11:10

EneMe έγραψε:Όταν χρησιμοποίησα Chrome, θυμάμαι ότι στην καρτέλα "Processes" του Task Manager εμφάνιζε πάντα περισσότερες από 3-4 εγγραφές, μέχρι και 10 είχα δει.

Η μνήμη που καταναλωνόταν συνολικά ήταν με διαφορά πολύ περισσότερη από όταν είχα τις ίδιες καρτέλες ανοιχτές με Firefox.
Κατά συνέπεια το σύστημα σερνόταν!

Έχει διορθωθεί αυτό;
Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε tab που ανοίγεις το βλέπει σαν διαφορετικό process. Οπότε όσα περισσότερα tabs, τόσο περισσότερες και οι διεργασίες στον task manager. Εκεί στηρίζεται αυτό που λένε οτι αν σου κολλήσει ένα tab δεν κολλάει όλο το πρόγραμμα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Σεπ 2010 14:17

Δεν έχει διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, και είναι παντελώς άσχετο με τον αριθμό των ανοιχτών tabs. Με 2 tabs ανοιχτά, έχω 13 εγγραφές, και συνολική δέσμευση 180mb ram

Παρά ταύτα, είναι ο πιο γρήγορος από τους browsers που χρησιμοποιώ, και δυσκολεύομαι να ξαναγυρίσω σε Firefox, παρ'ότι έχει περισσότερες ευκολίες :/

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 07 Σεπ 2010 17:02

deninho έγραψε:Δεν έχει διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, και είναι παντελώς άσχετο με τον αριθμό των ανοιχτών tabs. Με 2 tabs ανοιχτά, έχω 13 εγγραφές, και συνολική δέσμευση 180mb ram

Παρά ταύτα, είναι ο πιο γρήγορος από τους browsers που χρησιμοποιώ, και δυσκολεύομαι να ξαναγυρίσω σε Firefox, παρ'ότι έχει περισσότερες ευκολίες :/
Ας αναδιατυπώσω λοιπόν. Το κάθε τι που τρέχει μέσα στον browser το διαχειρίζεται σαν διαφορετική διεργασία. Παράδειγμα, αν έχεις ανοικτό ένα chrome με 2 tabs στα οποία έχει μέσα το ένα μια flash εφαρμογή και το άλλο είναι απλό html, στον task manager θα δείς 4 chrome.exe.

1. O browser
2,3. Τα 2 tabs
4. Το flash plugin.

Μπορείς να δεις μέσα απο τον chrome πατώντας Shift+Esc τι ακριβώς τρέχει.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.

Οπότε δεν είναι πρόβλημα, είναι απλά ο τρόπος που διαχειρίζεται το περιεχόμενο του.

Και εγώ τον χρησιμοποιώ σαν κύριο περιηγητή αρκετό καιρό τώρα, αλλά και πάλι για κάποιες ιστοσελίδες χρησιμοποιώ firefox. Πάντως είναι γρηγορότερος από όσους άλλους έχω χρησιμοποιήσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 08 Σεπ 2010 21:26

Aυτό που λέτε είναι αυτό στο οποίο αναφέρθηκα, με την διαφορά ότι:
α) όταν κόλλαγε 1 tab ή process κατέρρεε ολόκληρος ο chrome. ΠΟΤΕ δεν είδα αυτή την σταθερότητα που περιγράφετε.
β) δεν μου περισσεύουν 200 (και παραπάνω) mb για να κερδίσω λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου. Πολύ βαρύς για αυτό που προσφέρει (υποτίθεται, εγώ δεν το έχω δει)...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες