Εφαρμογη για τουριστικο γραφειο

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
skyriazop

Δημοσίευση από skyriazop » 06 Σεπ 2010 16:51

Φτιάχνω ένα site για τουριστικό γραφείο, σε html με FrontPage και χρειάζομαι κάποια εφαρμογή με την οποία θα μπορεί κανείς εύκολα, μέσω κάποιου interface (όπως πχ στο blogspot) να μπαίνει και να ανεβάζει προσφορές-πακέτα του γραφείου. Να μπαίνει δηλαδή η γραμματέας που δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό, html, ftp κλπ, να ακολουθεί μια προκατ διαδικασία (όπως όταν ανεβάζεις ένα κείμενο στο blogspot πχ), να ανεβάζει φωτογραφίες, κείμενο και ό,τι άλλο μπορεί να θέλει και με ένα submit αυτό το πράγμα να ανεβαίνει επιτόπου σε συγκεκριμένο σημείο του site και να εμφανίζεται με τρόπο που θα έχω ορίσει εγώ.
Να μή χρειάζεται δηλαδή να μου στέλνει τις προσφορές με mail, να τροποποιώ εγώ το html αρχείο, να κατεβάζω το παλιό, να ανεβάζω το καινούργιο κλπ...

Όποιος ξέρει πώς μπορεί να γίνει αυτό, άν υπάρχει κάποια τέτοια εφαρμογή έτοιμη κλπ.... παρακαλώ τα φώτα σας, είτε απο εδώ, είτε με mail στο skyriazop@gmail.com

*Ξέρω οτι κάτι τέτοιο μπορεί σχετικά εύκολα να γίνει σε Joomla. Το θέμα είναι όμως οτι το υπόλοιπο site δεν είναι στημένο σε Joomla και δεν υπάρχει καν εγκατεστημένη στο server μου. Θα προτιμούσα επομένως κάποιον τρόπο εκτός Joomla.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Σεπ 2010 20:50

Για να γινει κατι τετοιο πρεπει ή να ξερεις προγραμματισμο να κανεις κατι custom (μαλλον δεν ειναι η περιπτωση σου), ή να εγκαταστήσεις κάποιο ετοιμο cms. Αν δεν ειναι το Joomla, θα ειναι το WordPress ή κάποιο άλλο. Θα πρεπει ομως σε μια τετοια περιπτωση, να μαθεις πως μεταφερουν ενα υπαρχων html template σε template του Joomla, του Wordpress κλπ.

Η εσχατη λυση ειναι να στησεις ενα blogspot για τις προσφορες και να δημιουργησεις ενα link στο site που θα τους οδηγει εκει για τα πακετα προσφορων. Μπλιαχ, το ξερω, αλλα αν θες καλη λυση πρεπει να λερωσεις και λιγο τα χερια. Χωρις να βρεξεις κωλο δεν τρως ψαρι :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες