τι παθαίνεις αν κόψεις το κάπνισμα;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 28 Ιούλ 2003 10:44

γεια χαρά,
λοιπόν μετά απο 14 χρόνια που κάπνιζα σταθερά 1 πακέτο την ημέρα το αποφάσισα και εδώ και μια εβδομάδα έκοψα το κάπνισμα.

Και θέλω να ρωτήσω τι περίεργα θα παρατηρήσω τώρα. Το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει πολλά και διάφορα.

Εγώ προσωπικά νιώθω μια ατονία και μια ζαλάδα (σε όλη τη διάρκεια της ημέρας) απο τότε που σταμάτησα να καπνίζω. Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό;
Απαντήστε γιατί θα τρελαθώ. Όταν κάπνιζα δεν είχα τίποτε και τώρα που το έκοψα θα αρρωστήσω? Αν είναι δυνατόν....
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 28 Ιούλ 2003 10:55

Prosopika den eimai kapnisths alla htan h mhtera mou kai exo akousei polla pragmatakia. Apo oso thimamai tha arxizei siga siga o organismos na dioxnei tis toksines apo pano tou... exei diafora symptomatakia afto.

To parakato arthro isos se voithisei poli kai mallon tha se apotrepsei edelos apo mellontiko kapnisma :kaloe: :

http://www.mediton.gr/smoking.htm

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 28 Ιούλ 2003 15:14

Pantws enas thios mou pou to ekopse meta apo para polla xronia, egine 2plasios... Ithele kati na exei sto stoma kai anti gia to tsigaro evaze fagito... Kai phre 30-40Kg!!! mesa se 3 mines!!!! :hammer:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

target

Δημοσίευση από target » 28 Ιούλ 2003 15:19

Η μάνα μου κάπνιζε επι 25 χρόνια 1 πακέτο την ημέρα.Πριν 10 περίπου χρόνια αποφάσισε μια μέρα να το σταμάτησει και απο τότε δεν ξανα κάπνισε και οχι μόνο δεν ξανακάπνισε αλλά ουτε να μυρίσει καπνό μπορεί πλεων.Ούτε κιλά πήρε ούτε τίποτα.Σε αυτό μπορεί να συντέλεσσε το γεγονός οτι εργαζόταν

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 28 Ιούλ 2003 17:29

Καπνίζω σταθερά εδώ καί 21 χρόνια 4 πακέτα τσιγάρα(τήν ίδια μάρκα)!Κάποτε αποφάσισα νά τό κόψω(μιά εβδομάδα κράτησα)καί μόλις ξανάκαπνισα αισθάνθηκα τά συμπτώματα πού αναφέρεις.....Πιστεύω πώς μετά από λίγες ημέρες θά σού περάσουν όλα αυτά τά συμπτώματα.Είναι απλά ή αντίδραση τού οργανισμού σου στήν έλλειψη νικοτίνης.Εύχομαι νά τά καταφέρεις καί νά τό κόψεις τελικά :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 28 Ιούλ 2003 18:54

target έγραψε:Η μάνα μου κάπνιζε επι 25 χρόνια 1 πακέτο την ημέρα.Πριν 10 περίπου χρόνια αποφάσισε μια μέρα να το σταμάτησει και απο τότε δεν ξανα κάπνισε και οχι μόνο δεν ξανακάπνισε αλλά ουτε να μυρίσει καπνό μπορεί πλεων.Ούτε κιλά πήρε ούτε τίποτα.Σε αυτό μπορεί να συντέλεσσε το γεγονός οτι εργαζόταν
Sxedon to idio egine kai me thn dikia mou. Bebaia emena se kapoia fash ekane kai 2 paketa thn hmera. Meta apo 18 xronia pou to exei kopsei ths vrikan kapoia mikro-provlimata stous pnevmones kai o giatros ths eipe pos isos na mhn zouse mexri tora an sinexize to kapnisma...

ioazon

Δημοσίευση από ioazon » 30 Ιούλ 2003 01:10

Παιδιά,
ότι και να πάθεις αν κόψεις το κάπνισμα είναι πολύ πιο ανώδυνο από αυτά που μπορεί να πάθεις αν δεν το κόψεις. Έχω τη μάνα μου με καρκίνο που ξεκίνησε απο πνεύμονα λόγω του @#%&@*#*$ τσιγάρου. Κάπνιζε από τα 18 της μέχρι τα 46 της που αρρώστησε σαν αράπισσα. Δεν είμαι αντικαπνίστρια, αλλά όταν βλέπω τη μάνα μου και την κατάστασή της.... Φαντάσου, φίλε tempo, ότι το έκοψε "μαχαίρι" τον Ιούλιο του 2000 και μέχρι τον Αύγουστο του 2001 μασούσε τσίχλες νικοτίνης. Οκ, ζούμε σε ένα επιβαρυμένο περιβάλλον, αλλά δεν είναι ανάγκη να επιβαρύνουμε ακόμα περισσότερο τον οργανισμό μας. Θα μπορούσα να σας γράψω βιβλίο ολόκληρο με το τι έχει και έχουμε (η οικογένεια) τραβήξει 3 χρόνια. Όσο για τον αν παχαίνεις, η μάνα μου πήρε 10 κιλά και μετά έχασε 50 από την νόσο. Το χειρότερο για μένα είναι το εξής , δεν ξέρω μέχρι πότε θα έχω τη μάνα μου κοντά μου και την βλέπω να λυώνει κάθε μέρα. Sorry, για τον τόνο αλλά έρχομαι από το Ντυνάν και από εντατικές, μορφίνες κλπ.........

Η ζωή είναι μικρή , μην την χαραμίζουμε κι εμείς

elenathess
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elenathess » 30 Ιούλ 2003 09:25

e mhn trellathoume kiolas pou 8a pa8eis kati ama kopseis to kapnisma!!!
e ok merika kilakia 8a baleis............ :kaloe:
pantos to kalitero eine na min to kseftese........ giati oso to sizitas kai to skeftese....... olo kai se blepw na trexeis sto periptero........ :wink:

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 30 Ιούλ 2003 11:38

Κάπνιζα για πάνω από 20 χρόνια, 3 πακέτα την ημέρα.

Το έκοψα πριν απόπ 6 μήνες και νομίζω ότι έκανα τη μεγαλύτερη μαγκιά που έχω κάνει. Μακάρι να μην ξανακαπνίσω ποτέ.

Τώρα, αυτά τα συμπρώματα που λέτε, ατονίες, πάχος κλπ, εντάξει. Αλήθειοα είναι. Εγώ έχω πάρει κιλά. Αλλά νομίζω ότι με μια προσεκτική δίαιτα θα τα χάσω.

Εξάλλου τι συγκρίνουμε τώρα!

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 30 Ιούλ 2003 13:39

Iazon eyxomai na pane oso mporoun kalitera ta pragmata:( Exo xasei kai ego diko mou anthropo apo karkino ston pnevmona kai einai poli asximo.

Gia mena to kapnisma einai mia apo tis megaliteres m***kies pou mporei na kanei kapoios. Otan rotao filous mou "ti sou aresei sto kapnisma?" kaneis den mporei na mou apadisei me mia logikh aitia. To tsigaro einai ena xronio kai ethistiko narkotiko. To na pareis men liga kila parapano den exei na kanei me to kapnisma kai ton organismo, alla me to oti theleis na apasxoleis to stoma sou me kati... kai ok kalitera 10 kila parapano para 10 xronia ligotero sthn zoh.

Άβαταρ μέλους
dt008
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dt008 » 30 Ιούλ 2003 13:46

i eksartisi apo ti nikotini diarkei gia treis imeres... diladi, afou to kopseis gia treis meres tha exeis ta simptwmata tis eksartisis... apo kei kai meta, einai i sinitheia pou prepei na kopei. egw to eixa kopsei gia dyo mines, me ti voitheia para pollwn paketwn tsixlwn....kai me poli prospatheia(peinousa para poli sinexeia) pira mono 5 kg. episis, mporei kapoios na parei ena mpegleraki an exei tin aisthisi pws kati prepei na krataei sto xeri tou. indefix, ontws to tsigaro einai megali m*****a. ayto pou me kanei emena kai kapnizw para poli einai i eksartisi kai mono. eytyxws pou i koipela mou den kapnizei kai etsi anagazomai kai den kanw mprosta tis wste na min vrwmaw.oso ligotera kaneis toso to kalitero, pantws

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 30 Ιούλ 2003 13:50

Sostos :) To megalitero kako (kai ksexasa na to po) pou exei to tsigaro einai to anxos. Eidika, opos eipes, an exeis sxesh me kapoion. Oso pio poli eksartimenos niotheis apo kati, toso pio poli anagh to exeis, toso pio poli sto mialo sou to exeis... toso pio poli anxos. Den kapnizo katholou alla to exo paratirisei se polla atoma, eidika otan exoun kseminei apo tsigara. An exeis sxesh tora kai o allos den kapnizei tote anxonesai kai piezesai pio poli...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2003 14:17

Παρότι ο αριθμός των κρουσμάτων καρκίνου που σημειώθηκε στην Ευρώπη κατά την περίοδο 1985-2000 μειώθηκε σημαντικά αντίθετα ο καρκίνος του πνεύμονα σημείωσε αύξηση στις γυναίκες σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύτηκε στη μηνιαία επιθεώρηση Χρονικά της Ογκολογίας.

...Αυτή η αύξηση οφείλεται, σύμφωνα με τους επιδημιολόγους, σε αύξηση του ποσοστού των γυναικών που καπνίζουν.

http://woman.flash.gr//fitness/2003/7/29/2535id/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 30 Ιούλ 2003 16:57

O pateras mou kanpnize arketa... to ekospe giati tou eipe o giatros oti tha exei problima me tin kardia tou... to ekopse.... alla meta apo duo xronia pethane :o

Emena mou fainete oti oso pio mikros to arxizeis toso diskolotera to kobeis.... Ta simptomata ayta pou anafereis einai fisiologika exsetias tis eleipseis nikotinis... to na pares 5-10 kila mallon episis einai fusiologiko, mias kai stin prospatheia na antikatastisis to tsigaro katanaloneis ena sora alla pragmata.

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 30 Ιούλ 2003 19:32

Ki ego exw xasei ton patera mou apo to kapnisma. Ki emena to ekopse alla itan arga. Enas 20ris pou kapnizei mporei na min exei toso emfaneis sinepies (stin ugeia) alla oso megalonei de mporei na tis apofigei. Akomi mi nomizei kaneis oti me to tsigaro tha kratisei ti grammi tou! To na min eisai polla kila epidi den tros einai lathos, to sosto ine na tros kala kai na askisai kala. Opios (kapnistis) exei amfivolia as paei 3 mines gimnastirio kai as to kopsei na dei diafora. H as paei me ena filo tou pou den kapnizei. ;) Akomi... me ta lefta pou tha glitosei an kopsei to kapnisma vgazei ta xrimata tou gimnastiriou -fantazomai, den kserw poso akrivws exei to paketo-

Oso gia ta thetika... upotithete oti se zestenei. Alla an den polemate sta xionia den einai dikaiologia :P

Pantws.. den katalavaino giati na exoume kanei tis viomixanies kapnou tis plousioteres! Kai meta paraponiomaste gia ti Microsoft :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 30 Ιούλ 2003 19:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης