τι παθαίνεις αν κόψεις το κάπνισμα;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2003 19:38

emena o pateras moy to ekopse meta apo elafri egkefaliko poy epathe prin 3 xronia... kai to ekopse maxeri eno ekane toulaxiston 3 paketa tin hmera... tora exei parei 10-15 kilakia... (troei kai to fai moy)... alla kalitera perissotera kilakia... para perissotera egkefalikakia... :wink:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 30 Ιούλ 2003 19:42

Ο πατέρας μου κάπνιζε -δεν ξέρω πόσο καιρό, πάντως μιλάμε σίγουρα για κάποια χρόνια- 5 πακέτα την ημέρα λόγω άγχους στην δουλειά. Μια συγκεκριμένη μέρα, έξω από το γραφείο του, κι ενώ είχε ήδη τελειώσει το 7ο πακέτο του (πολύ φορτωμένη μέρα), πήγε ασυναίσθητα να κάνει τράκα από ένα φίλο του. Μόλις το συνειδητοποίησε; ΜΑΧΑΙΡΙ!!! Χωρίς τσίχλες, υποκατάστατα κι άλλες τέτοιες αηδίες! Από την άλλη μέρα ούτε να το μυρίσει!

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που συνέβη αυτό και όχι μόνο να το μυρίζει, ούτε να το βλέπει δεν μπορεί! Σε όλους τους χώρους του γραφείου έχει απαγορέψει το κάπνισμα, ακόμα και στους πελάτες!

Και από υγεία; Εντάξει, πήρε μερικά κιλά (τα οποία δοκίμασε να χάσει με δίαιτα και τα έχασε, άσχετα αν τα ξαναπήρε αργότερα συνειδητά), αλλά από συνεχή εξετάσεις και τσεκαπ που κάνει είναι περδίκι!

Μια απόφαση είναι λοιπόν... Ζοριζόμαστε λίγο καιρό αλλά μετά ζούμε!

ioazon

Δημοσίευση από ioazon » 31 Ιούλ 2003 10:04

Ρε παιδιά, εγώ είμαι 24 και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο.
Πότε πρωτοδοκιμάσατε και υπο ποιές συνθήκες; Θυμάμαι (σαν τη γιαγιά μου ακούγομαι) ότι όταν ήμουνα 16 και έβγαινα με παρέες και όοοολοι κάπνιζαν αισθανόμουνα λίγο περίεργα-αμήχανα. Αλλά πάντα είχα την εντύπωση ότι άμα το βάλω στο στόμα μου θα πνιγώ :-? Αφού δεν δοκίμασα τότε, μάλλον δεν θα δοκιμάσω ποτέ [ποτέ μη λες ποτέ].

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 31 Ιούλ 2003 10:44

28 xronon kai den exo dokimasei.... isos kamia tzoura otan xoreuo zempekiko gia na to paixso magkas :lol: .... kai afou den dokimasa auton ton xrono mallon den tha dokimaso kai pote.... :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Panos Galanis

Δημοσίευση από Panos Galanis » 31 Ιούλ 2003 11:57

Καπνιζα απο τα 16 και το έκοψα Σεπτεμβρη του 2001 πανε σχεδόν 2 χρόνια. Η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες ... εγώ τουλάχιστον είχα διάφορα ολόκληρο τον πρώτο χρόνο. Για να κανω μια μικρή αναδρομή στα σημεία που ίσως θα πρέπει να προσέξεις...

με βάση πάντα την δικιά μου εμπειρία..

Οι πρώτοι 3 μήνες είναι οι ποιό επικινδυνοι..

Ο πρώτος μήνας είναι φωτιά ... ειχα πάντα πακέτο στην τσέπη μου γιατι η τρακα διαπερνα πολύ πιο ευκολα τη θέληση..

οι επόμενοι 2 .. μπορούσα να πώ όχι και να το εννοούσα..

καθόλη τη διάρκεια του πρώτου χρόνου είχα στιγμές ... μετα απο καλό φαγητο, πρωινό καφε, απογευματινο καφε... γενικα καφε δηλαδη ... που απαιτουσε μεγαλυτερη προσοχη και θεληση το οχι.

Το χειρότερο ειναι να σου ερθει στραβή ... τοτε απλά πρέπει να παλέψεις με ότι εχεις ...

Τωρα μετα απο σχεδον 2 χρόνια δεν μπορώ να το μυρίσω ... το σιχαινομαι

Καλη δύναμη :-)
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination to do so. - Douglas Adams

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 31 Ιούλ 2003 13:06

ioazon έγραψε:Ρε παιδιά, εγώ είμαι 24 και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο.
Πότε πρωτοδοκιμάσατε και υπο ποιές συνθήκες; Θυμάμαι (σαν τη γιαγιά μου ακούγομαι) ότι όταν ήμουνα 16 και έβγαινα με παρέες και όοοολοι κάπνιζαν αισθανόμουνα λίγο περίεργα-αμήχανα. Αλλά πάντα είχα την εντύπωση ότι άμα το βάλω στο στόμα μου θα πνιγώ :-? Αφού δεν δοκίμασα τότε, μάλλον δεν θα δοκιμάσω ποτέ [ποτέ μη λες ποτέ].
Ego dokimasa merikes fores... apo periergia kai den mou arese katholou. Oso gia tis parees pou les oso megaloneis toso pio poli "magas" aisthanesai pou den eksartasai apo mia mal**ia :D eno vlepeis tous allous na mhn mporoun na kanoun xoris tsigaro... den einai edelos geloio kai ypotimitiko?

ioazon

Δημοσίευση από ioazon » 31 Ιούλ 2003 13:24

φαντάσου οτι ως οικονομικό ζώον, έχω κάνει και οικονομική ανάλυση. Αν κάνεις μερικούς πολλαπλασιασμούς π.χ. πακέτα*μέρες*έτη θα σου φύγει το μυαλό με το πόσα λεφτά χαλάς σε αυτό το συνήθιο. [Αυτή η ΑΣΟΕΕ τι κακό μου έκανε :roll: ]

Άβαταρ μέλους
loulatic

Δημοσίευση από loulatic » 31 Ιούλ 2003 16:09

tha sinfoniso me ton ioazon!!!
oute thelo na skefto oti an ohi mia periousia eho dosi ta maliokefala mou tooooooooooosa hronia pou kapnizo!!! :evil:
taxidaki stin australia kai vale!mi sou po to giro tou kosmou!!!
ahh..
ase pou m'ola auta pou diavasa me tous paterades sas eho frikarei poli ashima giati kai o dikos mou mia apo ta idia ine!!! :crybaby:
pris akomi xipnisei ehei anapsi tsigaro...mi sou po ston ipno tou to vlepei.... :hammer:
kai sas eroto re paidia...ti na kano na to kopsei? giati kala den ine stadar!!! alla mou fenete oti an den erthi to augo ston k*** pote den kanoume tipota!!!
kai tin parti mou den tin vgazo ap'tin ap'exo!!
idia kai hiroteri ime! anywayzzzzzzzz

kalimera se olous!!!!

Άβαταρ μέλους
peli_savet

Δημοσίευση από peli_savet » 31 Ιούλ 2003 17:11

filenada dokimase to kraksimo!!! :hammer: :hammer:
Ego etsi kano stin manoula pou exei sovaro provlima kardias (to ksereis alloste) kai den leei na xalarosi... :evil: m'aresei pou kapnizei kai camel giati leei einai pio varia ki etsi den kapnizei polla!! :o nai kala! miso paketo mia xara to kanonizei kathe mera!... :x kai skepsou oti den eprepe katholou na kapnizei! :cry:

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 31 Ιούλ 2003 18:04

Ego ena pragma den exo katalavei akoma stous perisoterous anthropous: afou niothete oti sas kanei kako to tsigaro genika giati den to stamatate? Prosopika pistevo pos o kosmos koroidevei ton eafto tou.

tasos79

Δημοσίευση από tasos79 » 31 Ιούλ 2003 18:30

Hm.. sikwnei tsigaro i kouventa.. :-?
Kapnizw 3 xronia kai exw prospathisei na to kopsw 4 fores!! 2 fores anteksa ena mina, alles 2 fores gia 3 mines kai alli mia fora gia 6 mines. Pragmatika den katalava kamia diafora san autes pou lete oute otan to ekopsa oute otan to ksanarxisa.. (ee.. den kapniza kai poli kairo) :)
Kathe fora to ksanarxiza logw agxous kai piesis. Itan kati san dieksodos.
edw kollaei kai to
Prosopika pistevo pos o kosmos koroidevei ton eafto tou.
tou indefix.
Anyway, tha to ksanakopsw ton septevrii.
panw apo ola programmatismos... :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Ιούλ 2003 18:33

tasos79 έγραψε:...kai exw prospathisei na to kopsw 4 fores!! 2 fores anteksa ena mina, alles 2 fores gia 3 mines kai alli mia fora gia 6 mines.
2 + 2 + 1 = 4

:o :o :o :hammer: :hammer: :hammer: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

tasos79

Δημοσίευση από tasos79 » 31 Ιούλ 2003 21:09

2 + 2 + 1 = 4
kala nte.. Ena lathaki kaname (eimai kai mathimatikos panathema me)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos79 την 31 Ιούλ 2003 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες